Noc, kdy byla záře

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Noc, kdy byla záře

#1

Příspěvek od T.o.m »

Ahojky lidi,
tak jsem zase zpět (po úspěšné bakuli z matiky...ufff).
Ještě jsem chtěl přihodit pěkný zážitek z pozorování té noci, kdy se zjevila jako duch polární záře.
Ještě se mi nestalo, že bych spatřil slabé objekty v takové kráse - v M51 jsem rozeznal dvě nádherná ramena, jedno vinoucí se k její satelitní galaxii (a bylo to objektivní, neboť jsem nevěděl, jak se přesně ramena vinou, a do jakého směru).

M101 se mi ještě před tím nikdy nepodařilo spatřit zcela celou - sice slabě, ale spatřil jsem i ramena (možná mi teď někteří nevěří, ale i se 153 mm zrcadlem se v pořádné tmě za městem dají spatřit takový krásy běžně oku utajený).
Nemluvě o M81 a M82 ::) a zřetelně strukturované M27.
TAk zatím ahoj
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Noc, kdy byla záře

#2

Příspěvek od Myzer »

Určite verím, veď 15cm zrkadlo v tme a dobrom seeingu je lepšie ako zrkadlo aj s vyše 20cm priemerom niekde v meste. Ja sa môžem tiež pochváliť tmavou oblohou, M51 s magn. 8,4 som videl triédrom, a to by mi dovtedy ani nenapadlo že sa dá týmto prístrojom vôbec vidieť.
Tak do jedného roka si kúpim 25cm reflektor, ten by potom mohol mať výkon ako nejaký 30-35cm v meste. To znie fakt super. :bounce:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Noc, kdy byla záře

#3

Příspěvek od Kunzov »

Znate nekdo http://sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html? Jde o aktualni mapu auroralni aktivity na severni polokouli a je tam zachycena i poloha CR.

Je to tam naky cerveny a modry Netusi nekdo, jak moc je ta modra pro me jako pro pozorovatele vyznamna?
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Luky

Noc, kdy byla záře

#4

Příspěvek od Luky »

:)Ahoj.
Tu stránku mám uloženou v počítači mezi oblíbenými  ;) Ale, že je tam i vyznačená ČR jsem si všiml až teď..

Řekl bych, že ta modrá je významná asi tak, že nemáš šanci žádnou polární záři spatřit. Jak máš vpravo tu stupnici, tak je tam modrá jako 0.0, ale co je to za stupnici netuším.  ???

Každopádně 0.0 asi nebude moc velká šance na spatření polární záře  ;)
Ahoj, Luky
Odpovědět