Přenosný dalekohled

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#46

Příspěvek od Regulus »

Zdravím,
poslední dobou mám určitý sen a to spojit mé dva krásné koníčky, turistiku a astronomii v jedno. Myslím to tak, že bych například vzal auto, vyrazil někam pod kopec, který bych pak následně před soumrakem s dalekohledem vylezl.
  Nevím teda jestli je to zrovna zrealizovatelný sen, ale proto možná se ptám váš zkušených, jestli by vůbec existovala taková nějaká sestava sloužící tomuto účelu. Uvažoval jsem nad několika:
1.) http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Chtěl bych se zeptat, vlezl by se mi takovýto dobson, do krosny například?

2) MAK 127 na AZ3

3) SCT 5" na AZ3

Děkuji za odpověďTo jako s tím dalekohledem chceš i pozorovat krajinu ve dne nebo jen vylézt na ten kopec a pozorovat až v noci? Jestli by to bylo i na denní pozorování tak bych spíš bral nějaký ten katadioptr, nebo refraktůrek než dobsonek.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Faraday
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 11. 2012, 22:14

Přenosný dalekohled

#47

Příspěvek od Faraday »

To jako s tím dalekohledem chceš i pozorovat krajinu ve dne nebo jen vylézt na ten kopec a pozorovat až v noci?Jestli by to bylo i na denní pozorování tak bych spíš bral nějaký ten katadioptr, nebo refraktůrek než dobsonek.
Pouze v noci na oblohu, na denní mám triedr 15x70.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#48

Příspěvek od Regulus »

Tak to by ten dobsonek klidně mohl být :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
vladaman
Příspěvky: 94
Registrován: 03. 04. 2013, 14:55
Věk: 58

Přenosný dalekohled

#49

Příspěvek od vladaman »

Skládací stolek moc nedoporučuji páč stejně se to lehce chvěje. Ja mám tyto alternativy. Rozložím dalekohled a rybářská trojnožka. Nebo bedýnka cca 15 cm vysoká pod dalekohled(dřevěná) a rybářské křesílko. Pokud z toho nic nemám sebou a jedu autem tak postavím dalekohled na přední kapotu(podél blatníku) a čumim.
Uživatelský avatar
Faraday
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 11. 2012, 22:14

Přenosný dalekohled

#50

Příspěvek od Faraday »

OK, všem moc děkuji za jejich názory, půjdu asi do toho dobsona :)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Přenosný dalekohled

#51

Příspěvek od Myval »

Zdravím,
poslední dobou mám určitý sen a to spojit mé dva krásné koníčky, turistiku a astronomii v jedno. Myslím ...
Pokud pozoruji, tak to nohy slouzi jenom jako prostredek pro astronomii, aspon ja to moc spojit nedokazu. Pres den se pak da akorat tak spat. Proto kdyz uz jedu na nekolik dnu do kopcu, tak nema smysl setrit vahu za kazdou cenu, vsechno stejne podridim jedine pozorovani. Doufam ze te moc nepopletu, sam jsem zacatecnik, ty dalekohledy co tam pises jsou ale podle me i na pesi transport zbytecne skromne. Pokud to myslis vazne a chces z pozorovani neco mit, zvazil bych ultralight dobsona o prumeru  mezi 200 az 300 mm a koupit jenom zrcadla, OV a hledacek. Do jara nez bude v kopcich teplo by jsi to mohl mit hotove.

Nechci te navadet, sam jsem vetsi prumer jeste neprestavoval. Prestavel jsem ale 114/500 a prestoze nejsem zrovna zrucny, tak se mi s dalekohledem pozoruje pohodlneji nez pred prestavbou, nemluve o pohybu v terenu. Ultralight muze mit kompaktni rozmery, mozna ze dobre promysleny dobson by zabral v batohu min mista nez jakykoliv z tech pristroju ktere tam navrhujes.

Ani mikrodalekohled 114/500 neznamena valeni po zemi, pokud je na jednoduchem stativu. Pri pozorovani se da klecet.

Jinak pozorovat sam v prirode je uplne super -- jdi do toho!
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Přenosný dalekohled

#52

Příspěvek od Stanislavxyz »

Faraday: Ten Newton 130/650 se po sundání z toho "půldobsona" vejde do batohu pohodlně, dobson bedýnku pak dávám z venku batohu (na "gumicuky"), nebo pro kratší přesun do ruky. Něco o stolečku k tomuto dalekohledu zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1375703727 Taková sestava už je ale hůře přenosná. Jinak je to o sezení na zemi a ještě se člověk hrbí...

Ale nevím jestli ten přínos (světla) bude o tolik větší než u toho triedru 15x70, aby se to vyplatilo tahat... Já na "výlety" používám spektiv od Meopty (70 mm obj.)pro jeho skladnost a mech. odolnost + azi montáž- stativ. (Problém je že dobrý stativ je těžší a větší než sám spektiv  a malý a lehký je zase o sezení na zemi a hrbení se /nohy vysunuju co nejmíň kvůli klepání.../)  Chtěl jsem jenom říct že pod dobrou oblohou i ten spektiv nebo triedr ukáže hodně a když je v batohu klidně na něj sednu, zatím co ten 130/650 je takový křehký a objemný... Navíc potřebuje kolimovat, pořádnou rosnici atp.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Přenosný dalekohled

#53

Příspěvek od Lamid »

Asi take nieco si uz dlhsie myslim ako Stanislavxyz.

Turistika je skvela. Astro pozorovanie nadherne. Ale trebo zohladnit limity.

Proste ak vyleziem na kopec a triedrom sa rozhliadnem po oblohe je to uzasne. Preco tam mam tahat dobsona, ked uvidim to iste ako z dobre vybrateho miesta vedla cesty?

Aj ked beriem, proste raz za zivot si to odskusat. A vytiahnut 150 nad 1500 m/na 2500 sa da ist lanovkou, ale neviem ci by Vas tam nechali cez noc/.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Přenosný dalekohled

#54

Příspěvek od Rekmarik »

Nejsem proti extrémním akcím, typu tahání 50kg na zádech třeba na Bishorn k chatě do výšky nad 3000 metrů .. Ale na druhou stranu je přece hodně míst, v horách (Alpách např.) kam se dá dojet vysoko po silnici a pak na odpočívadle pozorovat hned vedle silnice.

Od určité váhy nošeného astrovybavení se výlet v přírodě stává lopotěním na pozorovací stanoviště. A ten limit váhy a vzdálenosti má každý asi někde jinde, tak to vidím já.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#55

Příspěvek od Regulus »

Ale nevím jestli ten přínos (světla) bude o tolik větší než u toho triedru 15x70, aby se to vyplatilo tahat...Nejde jen o sběr světla ale také zvětšení. I přes výhody binokuláru si s ním Měsíc ani planety, případně dvojhvězdy nebo menší DSO moc neprohlédne...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Přenosný dalekohled

#56

Příspěvek od Stanislavxyz »

Regulus: Určitě, ale planety i Měsíc můžu pohodlně pozorovat doma- světelné znečištění mě nijak neomezuje. Naopak pohodlíčko a domácí "nádobíčko" hovoří jasně pro.
Do tmy jedu vysloveně na DSO a tam se dá i s 15-ti násobným zvětšení užít dost. Přičemž menší zv. znamená menší nároky na montáž/stativ, či jiné doplňky pro usnadnění pozorování a tím opět klesá hmotnost nesená na hřbetě Pochopitelně na rozkládání "kulovek" a menší DSO to není...

Jistě se dá na záda naložit lecos, ale to už pan není "výlet", ale dřina kvůli pozorování. S triedrem v batohu si vesele skotačím po lese a večer se potěším pohledem na oblohu (když nezačne pršet). Ale je to věc názoru- já kdybych se rozmýšlel jestli "na ven" toho dobsonka, nebo bino 15x70 beru prostě binokulár.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Artur Dent
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 03. 2014, 12:53

Přenosný dalekohled

#57

Příspěvek od Artur Dent »

Ahoj,
jelikož trávím hromadu času venku – obvykle za pěkného počasí – a už od mala mě baví vesmír a koukání „nahoru“, chtěl bych nějaký tip na skutečně přenosný dalekohled. Tedy ne jen odnést kus od auta, ale prostě nést celý víkend s komplet sbaleným báglem.
Zatím nosím triedr 10x50, ale chtěl bych zkusit i něco jiného. Požadavky jsou následující:
1) musí to mít stativ (klidně stolní, nevadí mi si k pozorování lehnout nebo kleknout) – po půldenním nebo celodenním chození mě držení triedru brzy unaví. Navíc brzy budeme chodit s malým synem a pokud mu budu chtít něco ukázat, bude to stativ vyžadovat...
2) musí to mít kompaktní rozměry – ne delší než 50 cm – a nízkou hmotnost – max 5 kg včetně stativu (a radši míň)
3) bylo by fajn, kdyby to mělo větší zvětšení než ten můj triedr – chtěl bych lepší koukání na měsíc a snad planety (možnost vidět nejjasnější DSO by byl příjemný bonus).
4) slušná odolnost
5) cena do 5 tisíc – na ceně tolik netrvám, pokud bude nějaký úžasný nápad...

Takže chci skvělý, malý, lehký, levný dalekohled, kde uvidím úplně všechno  ;) Ne, samozřejmě nečekám zázraky, ale prostě něco, do čeho budu moct koukat dlouho a pokud možno mi to nabídne víc než můj stávající triedr.

Má cenu na astronomické pozorování kupovat pozorovací dalekohled? Např. 18–55x65?  Láká mě lomený okulár, takže by stačil nižší (tudíž lehčí) stativ.
Zkusit nějakého menšího maka?
Nebo je to všechno na prd a nejlepší bude zůstat u triedru třeba s 25x zvětšením + stativ?
Co maličký dobson Firstscope? Přijde mi trošku fórový, mám strach že by dlouho nevydržel a montáž je poněkud neskladná...

Uvítám jakýkoliv nápad, pokud možno i s krátkým nástinem možností, které můžu od navrhovaného řešení očekávat  :)

Mockrát děkuju.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#58

Příspěvek od Regulus »

Kdybys zdvojnásobil cenový limit  :) tak bych doporučil tento.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3560.html

Mám jej tak mohu posoudit.

Dá se hodit na stolní stativek, přenosnost je skvělá (kompaktní rozměry, navíc zasouvatelná rosnice). Na planety a Měsíc se mi osobně líbí nejvíc zvětšení mezi 60-100x, takže ukáže podstatně více než triedr Samozřejmě lze použít i malá zvětšení a pak v podstatě nahrazuje triedr, páč má krátké ohnisko tj. velké zorné pole (to katadioptr mít nebude). Vhodný i na denní pozorování krajiny.

Jestli to má zamýšlený dalekohled snést trochu větší zvětšení, tak achromát se moc nehodí, dobsonek mi nepřijde moc cestovní (a je horší na denní pozorování) tak pak už jedině nějaký ten menší katadioptr, tam ale moc konkrétních zkušeností nemám tak doporučovat raději nebudu.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Přenosný dalekohled

#59

Příspěvek od vla »

Za sebe bych doporučil nějaký lomený pozorovací dalekohled. Jsou zpravidla výrazně lehčí než astronomické speciály, jsou v základní funkční sestavě "vše v jednom", nic nikam nezapadne, neztratí se atd. V sestavě "vše v jednom" mají zpravidla limitní zvětšení 60x což stačí na pásy oblačnosti na Jupiteru, prstence Saturnu, srpek Venuše, jak je vidět Mars si nějak nevzpomínám, asi bude bez podrobností. Kdysi jsem experimentoval s astronomickými lehčími dalekohledy na pozorování přírody, hlavně ptactva a astrodalekohledy dle mých kritérií prohrály na celé čáře. Pokud se budeš držet ceny je to na nějaký achromát, opravdová kvalita je ovšem ED a to je nejméně dvojnásobek. Pokud by ti nestačilo zvětšení 60x je k některým modelům možno dokoupit běžný astronomický okulár a vyměnit ho za běžně používaný zoom. Každopádně pro denní pozorování se větší zvětšení než 60x ,díky neklidu vzduchu, využije jen vyjímečně. Na astro by se někdy víc jak 60x hodilo, ale i těch 60x je dost dobré. Nevýhoda lomeného dalekohledu je při astropozorování špatné zaměřování bez hledáčku, ale ani při přímém dalekohledu to na astro není moc dobré. Při větších zvětšeních ti taky poroste náročnost na váhu a nosnost stativu, a taky na manipulaci s ním, astroobjekty moc nepočkají, takže jemný a plynulý chod hlavy stativu a vyšší nosnost nohou stativu jsou docela zásadní. A když to vše sečtu vyjde mi lehký pozorovací dalekohled na slušnějším stativu. Pokud ti za to stojí dojet do Prahy , udělej to a navštiv Supru, neznám obchod, kde by ti mohli poskytnout spoustu rad a možností zkoušení jako tam. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#60

Příspěvek od Regulus »

Kdysi jsem experimentoval s astronomickými lehčími dalekohledy na pozorování přírody, hlavně ptactva a astrodalekohledy dle mých kritérií prohrály na celé čáře.Mohl bys to trochu rozvést, to mě celkem překvapuje.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět