Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Fotky našich miláčků...:-))

#1426

Příspěvek od hamr »

Dobsonova bedna je viditelně bastlená, vypadá to moc pěkně, gratuluju k pěknému dalekohledu!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
liman
Příspěvky: 169
Registrován: 11. 09. 2012, 19:21

Fotky našich miláčků...:-))

#1427

Příspěvek od liman »

http://www.q3.cz/view.php?filename=52dalek..jpg Na EQ6 mám ještě Newton 170/1000.
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Fotky našich miláčků...:-))

#1428

Příspěvek od Matyas »

Ja vlastnim tento dobson, myslim, ze je to dobra volba- ma velmi kvalitni optiku, dobry prumer a je dobre skladny.
http://www.moty.cz/hvezdarske-dalekohle ... pouziti=13
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1429

Příspěvek od Sasa3 »

Podarilo se mi zkompletovat tohohle krasavce (jako asi mnozi z vas, pozoroval jsem s nim v detstvi, byl na hvezdarnach ci skolach relativne hojny) a sehnat k nemu i par zajimavych originalnich prislusenstvi (strechovy hranol s revolverovou hlavou a pak prevracejici hranol pro terrestricka pozorovani). Je to Telementor typu 2  s tmelenym objektivem Zeiss C63/840. Zajimavosti je ostreni, okularova cast je pevna a hybe se objektiv, ktery je umisteny ve vnitrnim pohyblivem tubusu:

 

Nejake zkusenosti s objektivem C63 jsem nabiral uz od leta (ventiloval jsem je i zde na AF). Optika je vyborna a stale me prekvapuje, co takovy pidiprumer dokaze, kdyz se udela poradne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Fotky našich miláčků...:-))

#1430

Příspěvek od Achernar »

K tomuhle se neda nic jineho, nez gratulovat. A zaroven nelze nic jineho, nez zavidet. Gratuluji a zavidim. Nadhera.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Fotky našich miláčků...:-))

#1431

Příspěvek od elon254 »

Sasa3, vypadá jako právě vytažený z krabice, krása!
Provázek s cenovkou "MOC" na tvrdém papíru, a kdo prováděl výstupní kontrolu, si stihnul sumdat. :o
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1432

Příspěvek od Sasa3 »

Ta krabice je k tomu taky... (takova ta priserna polystyrenova, jiste na ne pamatujete). Levne to nebylo, ale drahe taky ne. Puvodne jsem chtel k tomu objektivu, ktery jsem vloni v lete diky laskavost zdejsiho clena AF dostal, postavit pekne telo. Ale kdyz je clovek levy a neumi si ty veci udelat sam, tak by to zrovna levne taky nebylo (jeste mam doma 50/540 objektiv, k tomu uz ten tubus budu muset postavit). Takze tech par tisic navic, za original i s montazi nijak moc nebolelo (orisek byl sehnat tubus bez objektivu) - ono stejne ani moc o rozumove zduvodneni nejde (proste laska na prvni pohled). Ale pokud by jsi chtel dnes kvalitni 60mm dalekohled, tak se dnes asi delaji jenom dva: Takahashi a Televue. Tyhle kousky stoji porad podstatne vic, nez jsem dal za celou sestavu. Taky se nesmi brat moc vazne ceny Zeiss veci na jiste nemecke strance (jsou to v podstate ceny pro americany, tam je Zeiss mnohem vzacnejsi, evropske ceny jsou vyrazne mensi a ty ceske jsou jeste prijemnejsi).

Pokud jde o stav, tak ta cernobila fotografie mnohe milosrdne zakryje (proto jsem ji i volil). Na dalekohledu je tech 30let pod oblohou znat. Kdyby jste nahodou nekdo mel doma nejake nefunkcni casti, tak by se mi mozna hodily. Hlavne ovladani jemneho pohybu v RA je ohle a kolecko opisuje uz docela zretelnou kruznici. Rovnat to ale nebudu (leda, ze bych nasel nekoho sikovneho), me by to urcite prasklo.

Jinak tuhle noc jsem mel celou sestavu poprve venku, Nekdy kolem druhe v noci se udelala rozumna dira (a mladsi dcera nas stejne vzbudila), tak jsem to vytahnul ven. Stihnul jsem rozumne akorat M13 (znova jsem se presvedcil, ze v ni lze od zvetseni 80x vykoukat na krajich hvezdy a to i z mesta), pak jsem patral po blizke NGC6207, ale v tom mirnem mliku to bylo marne. Pak jsem chtel jeste skouknout Saturn, ale uz se mezitim zase zatahlo. Jak jsem cekal, ukazalo se, ze tehle sestave do mestske oblohy chybi hledacek. Dalekohled ma na sobe pekne zamerovadlo, ale na te svetle obloze s nim lze v praxi zamerit jenom nejjasnejsi hvezdy (zvlast, kdyz je clovek liny vytahovat bryle). Vyhledavani objektu je tak mnohem pracnejsi. Ale mozna je to jenom vec zvyku a chybejici hledacek vykompenzuje ta revolverova hlava se strechovym hranolem. Prepnou zvetseni na "sirokouhly" dvoustupnovy okular je otazkou par vterin a na ty dva stupne se clovek vetsinou trefi i od oka. Musim rict, ze hledani podle mapy je s tim strechovym hranolem mnohem jednodussi. Vzdycky jsem si tak nejak v hlave ten obraz zrcadlil, ale kdyz ma spravnou orientaci je to o necem jinem. Jsem zvedavy, jak se nakonec osvedci ten strechovy hranol na planetach a Mesici. Prece jenom sel jeho vliv pri testu na hvezde poznat. Kdyby vyhovoval, tak by to byla pekna pohotovostni sestava. Dalekohled by sel i se vsim prislusenstvim vynest ven na jedno vyjiti. Pokud bych mel shrnout prakticnost a celkovy vykon, tak porad navzdory vsech tem Zeissum, co mam, vede SkyWatcher ED100.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Fotky našich miláčků...:-))

#1433

Příspěvek od elon254 »

"MOC" jsem měl na mysli: "Malo Obchodní Cena"-to sem měl napsat do svého příspěvku hned. (Na cenovkách to bylo, a dělali sme si z toho srandu-ted možná trochu nedorozumění).
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1434

Příspěvek od Sasa3 »

Vidis, na tyhle veci jsem uz zapomel. Ja to pochopil uplne jinak (ale je pravda, ze tyhle veci proste neco stoji).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Fotky našich miláčků...:-))

#1435

Příspěvek od MilAN »

Kdysi jsme tyhle objektivy kupovali v DDR za 130 východních Marek  ( = tehdy 390 korun  = dnes nějakých 3000 Kč.) Moc víc toho převést nešlo, zvláště při přídělu 80 marek na den  a osobní prohlídce  většiny lidí :). Jen Pepa (Josef II) to dovedl i s AS 150mm :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Fotky našich miláčků...:-))

#1436

Příspěvek od g »

výborná byla i ta montáž s přesnými kruhy, měl jsem podobnou, ale bez mého dozoru ji tchán přebudoval na stojan pro parabolu sat. příjmu...
(měla i el.mag. spínač k pohonu)
Jinak opravdu pěkný kousek! Na ovladač jemného pohybu jsem se už e-mailem zeptal...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1437

Příspěvek od Sasa3 »

Jo, ty jemne pohyby jsou opravdu krasne maslove jemne a bez vule i po tech 30ti letech. Skoda, ze v RA vystaci jen asi na 30 minut a pak se musi znova pretocit. Pokud by jste doma nasly ty ovladaci tycky jemnych pohybu, budu velmi vdecny (pro jemne naladeni polohy satelitu snad nejsou potreba).  

Delici kruhy jsou dalsim skvostem, jsou po jednom stupni (pro porovani, Losmandy G8 je ma po dvou stupnich a je to tak na hrane, s ohniskem 1.65m a s 1.25" okularem uz je problem se trefit pri hledani objektu pomoci sourdanic do zorneho pole), ale asi je moc nevyuziju. Montaz se da pouzivat i jako alt-azimutalni, coz je dalsi pekny rys (jeste jsem nevyzkousel).

Jinak za denniho pozorovani mi prislo, ze se docela ta montaz chveje (asi jako ED100 na Voyger s puvodnimi hlinikovimi nohami), ale vcerejsi pozorovani pri zvetsenich do 140x neukazovalo na vyraznejsi problem.

No a to reseni zaostrovani ma taky sve plusy a minusy. Velke plus je, ze na okularovou stranu lze pridelat cokoliv, i velmi tezke prislusenstvi. Je to ale vykoupeno vetsi hmotnosti tubusu (diky tomu, ze jsou tam prakticky dva v sobe). Pocitove je dalekohled zretelne tezsi nez treba ED100. Kazdopadne je to velmi zajimave a funkcni reseni.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Fotky našich miláčků...:-))

#1438

Příspěvek od KDan »

Kdysi jsme tyhle objektivy kupovali v DDR za 130 východních Marek  ( = tehdy 390 korun  = dnes nějakých 3000 Kč.) Moc víc toho převést nešlo, zvláště při přídělu 80 marek na den  a osobní prohlídce  většiny lidí :). Jen Pepa (Josef II)  to dovedl  i s AS 150mm :)
Taky se na tento objektiv dobře pamatuji. Koupil jsem si ho v Jeně spolu s okulárem Zeiss O-10. Byli jsme tehdy v NDR na výletě čerstvě po svatbě a na optiku padla velká část peněžního přídělu. Měl jsem z prohlídek na hranicích trochu obavy a tak jsem ji propašoval utěsněnou obrousky v plechovce od kosteleckých párků, ovšem s odstupem času si myslím, že to byl způsob dost naivní - ta speciálně upravená znovu uzavřená plechovka by byla pro celníky mnohem podezřelejší než samotný objektiv...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Fotky našich miláčků...:-))

#1439

Příspěvek od mich1 »

newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Fotky našich miláčků...:-))

#1440

Příspěvek od TH »

Zdravím všechny astrokutily. Dlouhou dobu jsem zvažoval, jestli mám provést nějaká vylepšení na svém dalekohledu N 200/1000 Black  Diamond od SkyWatcheru na montáži EQ5. Protože pozoruju a fotím vlastně jen Měsíc a planety, tak mi vadilo jednostupňové ostření. Asi po dvou letech jsem si pořídil dvourychlostní ostřící převod s poměrem 1:10. To bylo mnohem pohodlnější. Pak mi časem začalo vadit, že při velikých zvětšeních používaných na planetách se obraz při ostření trochu chvěl. Tak jsem koupil motorové ostření. Jedním slovem: paráda.  Žádné chvění obrazu ani při největších zvětšeních. Když už jsem si takto vylepšil mechaniku ostření, tak jsem začal přemýšlet o dalších možnostech vylepšení obrazu. Před 14 dny jsem se konečně dokopal k dalšímu kroku. V prodejně tapet jsem koupil 2m sametové černé samolepící tapety dc-fix. Rozebral jsem celý dalekohled. Pak jsem řešil, jak tu tapetu nalepit v tubusu rovně. Docela jsem se při tom orosil, ale povedlo se. Naštěstí se dá „chytit“ hrany podélného lemu tubusu. Tapeta se prodává v šířce 45 cm, takže na vnitřek tubusu N200/1000 jsem potřeboval dva kusy tapety. Mrzí mě, že jsem si nevyfotil rozdíl odrazivosti ploch, když jsem měl polepenou polovinu vnitřku tubusu. Opravdu obrovský rozdíl. Když už jsem měl dalekohled rozebraný, napadlo mě, že zkusím vyrobit pár clon do tubusu. V programu Newtwin jsem chvíli tápal, ale nakonec  jsem se dobral k výsledku. Zvažoval jsem, z jakého materiálu clony vyrobím. Nakonec jsem zvolil „odstranitelné“ řešení. Clony jsem vystřihl z kreslících čtvrtek a natřel akrylátovou barvou Eternal mat. Do tubusu jsem je vlepil oboustrannou lepící páskou. Měl jsem obavy, jestli bude držet na té sametce, ale drží „fest“. Když jsem to měl hotové, tak jsem ještě tou černou matnou barvou natřel ramena pavouka, zadní stranu sekundáru a povrch trubky okulárového výtahu, která zasahuje do vnitřku tubusu dalekohledu. Do okulárového výtahu jsem vlepil dvě clony. Momentálně se zaobírám myšlenkou na zkrácení délky trubky okulárového výtahu, protože jej vůbec v tak velkém rozsahu nepoužívám. Vlastně se stále pohybuju v rozsahu od plně zasunutého výtahu do vysunutí max 15 mm při pozorování s binohlavou Baader. Při focení taktéž. Jen mám vysunovací adaptér pro foťák. Jsem zvědavý, jak bude vypadat  Jupiter až jej poprvé zkouknu s touto novou úpravou a rozhodně o tom podám zprávu. Možná, že do té doby, než se obloha vyjasní, budu mít clony polepené také sametkou, protože při pohledu do tubusu má černá matná barva povrchu clon větší odrazivost než sametka. No, uvidím. Asi není všem úpravám konec…

Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Odpovědět