Prostějov

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Max.Road
Příspěvky: 94
Registrován: 25. 02. 2009, 09:54

Prostějov

#1

Příspěvek od Max.Road »

Zdrávým vás všechny je tu někdo z Prostějova? Jezdím za Mostkovice směr krumsín je to největší luxus fakt parada snad lepší jak Drahany!Zháním někoho ským bych si vyměnil skušenosti třebanějakého toho profíka (Nepokouším se o rande) ;)
Newton SW 200/1000 EQ-5M  triedr přs...

Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Prostějov

#2

Příspěvek od stana »

Krumsín není asi špatný, ale Prostějovičky by byly asik lepčíí.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Ungaro
Příspěvky: 13
Registrován: 27. 07. 2015, 20:57

Prostějov

#3

Příspěvek od Ungaro »

Ahoj, já jsem včera vyrazil za Mostkovice , ale zdálo se mi že je obloha dost přesvětlená, pozoroval jsem za chatovou oblastí, tak jsem zajel cca 3 km od Drahaně, ale než jsem dorazil se zatáhlo. Chtěl bych se zeptat na ty Prostějovičky a okolí Krumsína, případně Malé Hradisko, slyšel jsem že tam zhasínají od půlnoci do 4h ráno veřejné osvětlení. Jde mi o nejtmavší místo v této oblasti, vhodné na focení objektů nad jihem, jsem z Prostějova. Díky za info Ungaro
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Prostějov

#4

Příspěvek od Bill »

No moc to tam neznám, ale není lepší projet vojenský újezd až někde jak jsou Drahany? Získáš nadmořskou výšku okolo 650 mnm!

Fotit ve výšce 250 m a navíc těsně u Prostějova asi není ideální.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Ungaro
Příspěvky: 13
Registrován: 27. 07. 2015, 20:57

Prostějov

#5

Příspěvek od Ungaro »

Pro Bill byl jsem nejdřiv za Mostkovicemi a pak i u Drahan, bohužel se zatáhlo,
Uživatelský avatar
Ungaro
Příspěvky: 13
Registrován: 27. 07. 2015, 20:57

Prostějov

#6

Příspěvek od Ungaro »

Dnes vypadá že bude jasno, nezajel by někdo z Prostějova nebo okolí pozorovat na Drahaň? Na benzín dám 200, jsem nepojizdný.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Prostějov

#7

Příspěvek od Medved »

Drahaň neznám. Drahany ano. V žádném případě při jakémkoliv skloňování z z Drahan Drahaň nevychází. Ač nejsem v mateřštině zdaleka dokonalý, tohle mi nedá -i proto, že kdyby to někdy hledal někdo neznalý zdejší oblasti, tak ať se shledá s mapou. Jinak jsou jiné oříšky, třeba ta/ten Ohrozim, Olomouc, aj. :-)

Jinak, jak napsal Bill, lepší vyjet až na náhorní plošinu někam mezi Rozstání - Drahany - Protivanov - Bukovou, s natažením na Nivu a Benešov. Nejlépe aby na jih nebylo v blízkosti osídlení. Kdysi jsem se tím zabýval až do stádia tipování vhodných lokalit dle leteckých snímků, ale až na pár přícestních lokalit jsem to dál nedotáhl, mimo jiné i proto, že též zatím nedisponujeme vhodným vozidlem.

Záhoří - hřbet mezi Mostkovicemi a Alojzovem - by též nemusel být špatný, neb na jih a západ moc dědinek není - spíš vojenský prostor Březina, ale tam jsem to vůbec neřešil.

Taky Kosíř by nemusel být marný. Někde u Gabrielova a v poslední době se dosti otevřelo prostranství na vršolku u rozhledny. Ovšem ne vím nakolik by bylo legální jezdit vozem až do uvedených lokalit.

Ono jakýkoliv kopeček tady na Hané pomůže, tady je i 50-70 výškových metrů někdy dost poznat - člověk se vynoří z nejhoršího prachu (momentálně třeba doznívajícího žňového a začínajícího podmítacího a oracího) vlhkosti a smogu.

No jo, no... člověk by někam rád vyrazil, ale když je čas, tak není počasí a naopak, přičemž ten čas je nejvíce limitující....

No, zpátky na zem. Až udělám kárku na 400/1800, tak ji budu tahat někam na hřbet co se táhne nad Smržicemi, Držovicemi a Vrahovicemi. Sice nic moc, ale je to "nahoře", Prostějov bude trochu mimo a i pěšky tam budu do 15-20 minut. Dole si ověřím malým 150/750 seeing a pak tradá. No, hezky si to maluju...

Momentálně pozoruji z Anennské v Držovicích a mám tam jen hospodu (cca 100m), benzinku (cca 150m) a pak už jen sídelní aglomeraci (cca 150m - 3-4km) a taky to jde - musí, takže skoro cokoliv bude lepší...

Ahoj.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Prostějov

#8

Příspěvek od Lukemon »

Ahoj,

prozradím cekem slušné místo na pozorování kde lišky dávají dobrou noc na Drahansku.

Je to malá obec Nové Sady jižně od Drahan. Místo jsem vybíral podle mapy světelného znečištění. U obzoru jsou jen čepice světla měst Prostějov, Vyškov, Brno, Blansko,  Boskovice, je to nejtmavší místo mezi uvedenými městy, pak už jen odcestovat někam daleko. Navíc v Nových Sadech po půlnoci vypínají veřejné osvětlení. Je tam dobrý výhled, jen sever je trochu omezen, ale to do půlnoci nevadí, aspon tam nesvítí Nové Sady. V podstatě vám nesvítí na tom to místě žádné světlo do očí z okolních obcí, je tam fakt celkem slušná tma.

http://www.mapy.cz/zakladni?vlastni-bod ... 76.300%22E

Jinak se připravte na zvuky nočního lesa, je to jako být daleko od civilizace.
Jednou tam přijeli myslivci s dalekohledem s nočním viděním s tím, že předchvílí se nedaleko nás pásla divoká prasata. Jednou jsem tam byl sám a přiznám se, že jsem neměl dobrý pocit.

Ještě mapa pro výběr jiných lokalit:
http://www.lightpollutionmap.info/#zoom ... =B0TFFFFTT
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Prostějov

#9

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj jsem ted na par dni na Morave, je tady někdo z Prostejova a okoli s dalekohledem kdo bude pozorovat zítra zakryt Venuse Mesicem? A nevadilo by mu ze bych se pridal? Diky jsem na 739649038 Zdenek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prostějov

#10

Příspěvek od MilAN »

Moc nechápu, jak by ses chtěl přidat. Nejdříve bude Venuše vedle Měsíce, a v okamžiku, kdy se ho dotkne, bude celý zákryt trvat cca 30s . Dost pochybuji, že ten, kdo pozoruje, bude mít chuť v ten okamžik přenechat okulár někomu jinému.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Prostějov

#11

Příspěvek od Alnitak »

Pro Milana mel jsem na mysli ze dotycny ma vic nez jeden dalekohled jako ja , a bude někdo v okoli třeba pozorovat a mohl se třeba druhym dalekohledem kouknout na zakryt, byt je to jenom na par desitek vterin na pomerne vzacny ukaz podivat.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Prostějov

#12

Příspěvek od Medved »

Ahoj,
tak jsem se dostal k prověření/prokoukání jedné z kdysi vytipovaných lokalit.

Cesta od Čelechovic na Hané na Kosíř, odbočka na polní cestu nad Státním lomem.

https://mapy.cz/s/RsT2

v případě nefunkčnosti odkazu:

N 49°31'58.366"
E 17°5'7.456"

jediný problém je

https://mapy.cz/s/RsZK

v případě nefunkčnosti odkazu:
Zákaz vjezdu motorových vozidel a motocyklů osazený hned za parkovištěm u odbočky ze silnice III/44926 Kaple - Čelechovice na Hané.

Lokalita se dá okouknout i na panoramě map.cz

https://mapy.cz/s/Rtq9

Je to pohled na jih (samozřejmě se dá potáčet jak potřeba).

Lokalita je dle map.cz 317 m nad mořem, což je asi 100 m nad okolní Hanou (nad největší vlhkostí a prachem).
Jediné přímé světlo je od cca 7 km vzdálených chat nad Plumlovskou přehradou, Plumlova a Ohrozimi, moc neruší.
Od SSV po JZ je podél bývalého lomu křoví. Výhled moc neruší a v případě potřeby (úkaz těsně nad obzorem) je možné se po cestě přesunout výš, což sebou nese riziko těsného průjezdu vozidel kolem techniky (cesta je na jedno auto). Auto se za dobu mého pozorování, cca od 22:00 do 3:00) vyskytlo 2x (jedno - tam a zpět), ale asi může být i hustější provoz (milenci, myslivci, pytláci, zloději dřeva...).

Dopravní policii bych tam nečekal, spíš ty myslivce. Posed ale v dosahu žádný není, tak by snad s trochou slušnosti nějaká koexistence mohla být...

Křoví odstiňuje světlo Prostějovské i Olomoucké aglomerace. Plácek je na takové jakoby náhorní plošině s relativně strmými svahy a tak nejbližší osídlení přímo pod kopcem téměř neruší, neb je skryto pod zlomem svahu.

Na mapě světelného znečištění to ukazuje záři 0,25. Podstatné je, že neruší přímé světlo, protože "za humny" mám i 0,16, ale ruší tam přímé relativně blízké světlo, kdežto v popisované lokalitě jsou vidět dědiny až cca 7 km vzdálené.

Doufám, že se tam dostanu častěji.

Když, tak dám vědět, že vyrážím. :-)








Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Prostějov

#13

Příspěvek od Assasincz »

Zdravím Vás,

V okolí Prostějova bych doporučil tento plácek - nouzové letiště Vrbátky. Ironicky tam v noci záží na obzoru víc Prostějov, než Olomouc. Je tam otevřený výhled na všechny strany, ale bohužel v noci tam občas někdo jezdí, takže může rušit (i světly)

49°30'15.122"N, 17°10'7.714"E

https://mapy.cz/letecka?x=17.1688094&y= ... 4737239516
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Prostějov

#14

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj ja obcas kdyz jsem v Prostejove tak pozoruji asi 100 metru od vodarny pobliz Smrzic, kde je temer kruhovy rozhled a je tam celkem tma v blizkosti asi 3km neni zadny primy svetlo.
Uživatelský avatar
Jakkol
Příspěvky: 97
Registrován: 26. 07. 2009, 14:20

Prostějov

#15

Příspěvek od Jakkol »

Zdravím, včera jsem se strejdou zkoušel vyjet na Perseidy kousek za Ohrozim.

https://www.google.cz/maps/@49.4923829, ... a=!3m1!1e3

Obloha byla samozřejmě mnohem lepší než ve městě. Problém nám dělalo světlo od Lešan a Kostelce. Kostelec snad zářil víc než Prostějov. Je pravda, že by to chtělo příště ještě trochu dál :)
Sky-Watcher Newton 254/1200 Dobson, Sky-Watcher refraktor 90/910, triedr 12x25, hledáčky k dalekohledům, okuláry 25mm, 10mm, 15mm, 13mm, 6,5mm a 6mm, filtry: žlutý, červený, zelený, šedý, UHC Profi, Baader O III, folie Baader Astrosolar
Odpovědět