Plusy a minusy strednich montazi

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Plusy a minusy strednich montazi

#1

Příspěvek od Vejr »

Vzhledem k tomu, ze moje EQ-3-2 mi pomalu prestava stacit, samozrejme se zacinam porozhlizet po necem jinem. EQ6 neprichazi v uvahu z duvodu ceny a moznosti transportu, takze uvazuji o tridu niz :-/

V soucasnosti pokukuji po trech variantach Celestron CG-5, Synta HEQ-5 a Meade LXD-75. Bohuzel je ponekud problem sehnat o nich udaje Napriklad kazdy, pokud vubec, uvadi jinak vahu (jednou jen hlavu, jiny komplet, podobne je to s nosnosti atd.). Idealne bych si chtel udelat takovou srovnavaci tabulku, ale to bych chtel asi moc :-D

Chtel jsem se proto zeptat na plusy a minusy jednotlivych montazi. Predevsim mne zajima presnost, co je ci neni v cene, pripadne pripojeni k pocitaci/autoguideru a kompatibilita. Jakekoliv dalsi info take vitam Pokud mate tip jeste na nejakou jinou v podobne tride, tak samozrejme diky za tip...
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Plusy a minusy strednich montazi

#2

Příspěvek od VK »

Já se teď možná zeptám trochu nemístně, protože se to určitě dá zjistit i jinde: kolik vlastně ta EQ-6 váží?

Že je "nepřevozná". Já za špatně převoznou (nikoli zcela nepřevoznou) považuji montáž svého otce, která váží 57 kg. A EQ-6 určitě váží méně.

Za plus montáže CG-5 považuji menší spotřebu. Když totiž budete mít těch spotřebičů víc, ono se to nasčítá, a to se pak jeden nemusí stačit divit ...

V. K.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Plusy a minusy strednich montazi

#3

Příspěvek od Vejr »

nemistna ta otazka neni Ono je to trochu problem porovnavat, nebot ty udaje nevim. Resp. nevim, co je do te vyhy pocitano. Napriklad u CG-5 se uvadi 19 kg, ale to asi nebude jen za hlavu. Co v te cene je? Stativ? Pritizavazi? GoTo? Jak to potom porovnavat? A krom toho to neni jediny duvod - cena je v podstate dvojnasobna...

K EQ-6 je potreba navic pripocist vahu za vetsi zdroj atd. Pro mne je netransportovatelna, nebot bydlim v centru Prahy a jsem bez auta a ridicaku. Takze kazde kilo se pocita :-(
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Plusy a minusy strednich montazi

#4

Příspěvek od MMys »

Ani jedna z těch uvedených montáží podle mne stejně stále není společně se zdrojem, protizávažími a dalekohledem+pointérem (tedy myšleno celá astrofotografická sestava) transportovatelná jednou osobou (myslím v rukou + batohu) na větší vydálenost mimo prahy.

Napadá mě jedna nouzová možnost: Kolo plus takový ten přívěsný vozík na děcko za ním. A trochu vytrénovat nohy Ale ta cesta za pořádnou tmou je z centra Prahy sakra dlouhá, takže nejspíš kombinace kolo - vlak - kolo. Večer tam, ráno zpátky.

H-EQ5 vyškrtnout ze hry, je stále velmi těžká a hlavně má krokové motory co si berou i při siderickém chodu + korekcích pointací tak 2A, což znamená velký a těžký zdroj.

LXD75 a CG5 mají DC servomotory, takže jsou na tom se spotřebou výrazně lépe. Stačí malý třeba 7Ah aku.

Z těchto dvou bych potom volil jednoznačně CG5. Připadá mi robustnější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Plusy a minusy strednich montazi

#5

Příspěvek od Vejr »

tak ona neni v jedne osobe transportovatelna ani ta EQ-3-2 (tedy mysleno s dalekohledem a prislusenstvim Ale zkratka ten rozdil tam uz je moc velky. Diky moc za nazor, ta CG-5 se mi take libila zatim nejvic. Ale vahu HEQ-5 jsem netusil a hlavne jsem nevedel tu spotrebu. Tim je to myslim dane :-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Plusy a minusy strednich montazi

#6

Příspěvek od Oko1 »

Nedávno jsem řešil podobný problém, ale mám výhodu - auto... Takže po odobním ohmatání jsem nakonec zvolil HEQ5 SS.

Otázka pro MMys - jaký bys doporučil zdroj - našel jsem třeba tohle: http://www.telescopehouse.com/acatalog/ ... _Tank.html

Ale viděl jsem že hodně lidí tady má zdroje z autobaterie...
H.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Plusy a minusy strednich montazi

#7

Příspěvek od Damillo »

to Vejr: Mám doma CG-5 GOTO Adv. V jedné osobě ji neodvezeš ani omylem. Zkoušel jsem to, není možná. To je byznys tak pro šerpy ze Štrbského plesa :D

Co se týče výbavy: Montáž samotná - hlava, nohy montáže, jedno protizávaží, GOTO, kabel do autozásuvky cca 5m. Není k ní polární hledáček, ten musíš dokoupit. Montáž má vstup pro autoguider. Nízký odběr můžu potvrdit, rozhodně to není žádný žrout.
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plusy a minusy strednich montazi

#8

Příspěvek od Konihlav »

Vejr:

vyhoda CG-5 oproti HEQ-5 je urcite mensi spotreba. Pak jsem slysel, ze pry je vyhodou i 2" stativ versus 1.75" u HEQ-5, ale tento parametr ja neuznavam (mam kratke trubky a stativ 1.75" je vic nez OK). Zaroven jsem slysel i neco o hlucnosti CG-5 versus ostatni. HEQ-5 opravdu bere az 2Ah! stejne jako EQ-6 (posledni modely). CG-5 je o malinko mensi (hlava) nez HEQ-5, a asi i o malinko lehci. Presnost je +- stejna bych rekl (dle toho co jsem vycetl). Autoguider port maji obe.

Urcite se ale ani jedna z nich neda nijak pohodlne prenest v jedne osobe na vzdalenost delsi nez kratkou :D. Tedy v extremnim pripade by to asi slo, ale bez autobaterie (zdroje) a bez dalekohledu (leda na to posadit jen fotak + teleobjektiv). Do velke krosny s poradnou vyztuzi zad by to mozna slozit slo...

OT: ja byvam v Praze pres pracovni tyden a planuji pravidelne jezdit (resp. ted budu muset pokazde vyjet za mesto) nekam k Berounu, takze hodne teoreticky receno muzeme jezdit spolu (ale musel bys to mit maly, protoze ja mam plny kufr a uz i zadni sedacky... ;-)) Nicmene zatim mam nevyuzit AstroTrac (chtelo by to totiz jeste 1 laptop, ten by zas chtel jeste 1 zdroj apod.) a vozim ho pokazde s sebou, takze bych ho mohl i zapujcit, kdybysme se nekde videli (P.S.: tento tyden muzu dnes a zitra).
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Plusy a minusy strednich montazi

#9

Příspěvek od Vejr »

Damillo - diky za info. O polarnim hledacku jsem nevedel (resp. tusil, ale nebyl jsem si jisty). To jedno zavazi myslis staci?

To ze to neunesu najednou vim. Ale jde o to, ze se to prepravuje preci jen o neco lepe.

Konihlav: posilam SZ, at se tu drzim tematu ;)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Plusy a minusy strednich montazi

#10

Příspěvek od Chef »

Co se týče EQ6, tak moc přenosná není. V pátek jsem vyndal z chalupy EQ6ku na pozorování ven a abych si ušetřil cestu, nesl jsem ji celou se třema závažíma, stativem a hlavou a pak mi tak ruplo v zádech, že jsem se už nenarovnal. Pomohl až druhý den gel na záda a prášky :(
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Plusy a minusy strednich montazi

#11

Příspěvek od Damillo »

to Vejr: Jestli stačí, nebo bude ti stačit jen jedno, to záleží na tom, co na to naložíš  Já na tom mám 6" SCT, tj. asi 4,5kg včetně hledáčku, okuláru a rosnice, plus EOS 400D s EF 70-200mm/f4 LUSM, což jsou další cca 2kg navíc. To jedno stačí, ale kdybych měl dvě, nezlobil bych se

Co se týče hlučnosti, tak s tím musím souhlasit, CG-5 je hlučná, ale jen při přejíždění z jednoho objektu na druhý. Jinak jede tiše.
Ty 2" nohy jsou výhodou, pokud je "vytáhneš na plno", pokud na tom budeš mít NWT, tak budou na minimum a je v tu chvíli šumák, jestli jsou 2", nebo 1,75" ;)

P.S: Ale já bych osobmě šel do těch 2" Tím nic nezkazíš
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Plusy a minusy strednich montazi

#12

Příspěvek od shamanix »

GS-280 ... je nebo není střední montáž??? ;)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Plusy a minusy strednich montazi

#13

Příspěvek od MMys »

GS280 ? To je minimontážička, měl jsem ji kdysi a začínal s ní astrofoto.

když se na to podívám z našeho pohledu astroamatérů, ne z pohledu toho, co se používá na observatořích, viděl bych to asi takto:

Za malé montáže bych považoval třeba takovéto:
CG5, EQ5, Vixen GP, LXD 50...

za střední montáž bych považoval třeba:
EQ6, Losmandy G11, CGEM

Za velké pak montáže alespoň jako:
Paramount ME, 10microns GM 2000, 4000
ASA DDM80 a cokoli většího.

Je to subjektivní, ostrou hranici ti nikdo neřekne.

"Montážičky" typu EQ1, EQ2 - to bych snad ani nenazýval montážemi, to je spíš hračka, kterou výrobce dává k dalekohledu spíš "aby k tomu něco bylo", než aby to bylo použitelné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět