Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#16

Příspěvek od stana »

130 mm Newton? Nesouhlasím!!!
A nemotal bych hlavu těm, co třeba neví, páč by mohli nebýt až tak nadšení! Radši je tlačím do více kaček-investice a většího průměru..
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#17

Příspěvek od hamr »

Proč ale nezačít seznamování s noční oblohou menším dalekohledem?????? Já dva roky koukal pozorovacím dalekohledem Yukon 6-100x100mm a taky jsem to přežil! Když si člověk koupí napoprvé půlmetr dobson, na co se má pak dál těšit??? Taky třeba neví jestli ho to chytne?
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#18

Příspěvek od caribic10 »

Souhlasím s Luďkem. Přes rok se dívám 130 průměrem a stěžovat si rozhodně nemůžu. Na planety mi to stačí, nejznámější DSO jsem za ten rok stejně nestihl ještě odpozorovat a zklamaný nejsem.
Budu upřímný, trochu ano ale jen proto že jsem se několikrát kouknul 400 dobsonem a to je pak každý dalekohled malý.

Jak psal Luděk, pro začátek malý newton v pohodě. Člověk se stím naučí, a může se těšit na větší dalekohled, když ho to chytne.

Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#19

Příspěvek od assassinX »

Nakoniec som vybral ten 8" Dobson. Viem, je to trochu skok oproti povodnemu vyberu, ale po precitani vsetkych moznych for, recenzii a doporuceni je to asi najrozumnejsia volba.

Inak by ma este zaujimalo, ako casto sa musi kolimovat ? Ja ho budem vacsinou nosit len na zahradu, ale planujem aj nejaku tu vychadzku za tmou po nie prilis kvalitnych cestach. Ak by som ho musel davat zostelovat po kazdom vylete, tak to radsej ozeliem...  
BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#20

Příspěvek od Karell »

Kolimovat se vůbec nebojte, je to jednoduchý způsob nasavení zrcadel. U naší 305/1500 otázka jedné až dvou minut a to musíme kolimovat pokaždé, protože na pozorovací stanoviště jezdíme po nekvalitní cestě a u tak velkého zrcadla se otřesy již projeví. Pokud budete nosit reflektor jen na zahradu a nikde s ním " nebacíte " kolimovat nebudete potřebovat třeba i hodně dlouho, určitě v řádu měsíců, možná i let.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#21

Příspěvek od Konihlav »

kolimaci netreba provadet pokazde a zvlast to plati pro vizualni pozorovani opravdu staci jednou za dlouhy cas...
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#22

Příspěvek od assassinX »

Takze Newton je uz doma, vcera som ho vecer poskladal, podmienky na odskusanie vsak neboli ani zdaleka idealne, silna oblacnost a este do toho bezkonkurencny svit mesiaca. Ale na zakladne zoznamenie sa s pristrojom to bolo OK, pociatocne problemy s orientaciou "hore-dole, napravo-nalavo" rychlo vystriedal super pocit z ovladacej jednoduchosti dobsonovej konstrukcie. Ani pri pouziti 10mm okularu nebol po chvilke treningu problem udrzat plynulo v zornom poli Jupiter.

Zatial teda panuje spokojnost - ako s vypracovanim pristroja tak aj s jeho ovladanim. Uvidim ako sa predvedie pri pohlade do hlbsieho vesmiru, az to podmienky dovolia.


BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#23

Příspěvek od MaG »

Mám zrovna doma FirstScope. Už se těším na pokoukání. Snad ještě dnes v noci. Aleš s ním v poslední době pozoroval z okna ve městě a potvrdil mi zajímavé zkušenosti:

..velmi dobře zvládá zvětšení až 2D – obraz na Měsíci a Jupiteru při použití barlowa 2x a okulárů 6 nebo 4 mm je stále velmi dobrý. S okuláry 13 a 7 mm se mi osvědčil i na jasnější DSO, např. jsem s ním po několik nocí z okeního parapetu a ve městě sledoval kometu Christensen aniž bych musel vynášet nějaký stativ byť jen za barák na zahradu…

Dalekohled bude k vidění na Smržovce teď o víkendu, viz. sekce IYA 2009.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
jijik
Příspěvky: 86
Registrován: 27. 01. 2009, 16:40

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#24

Příspěvek od jijik »

Chtěl bych se vás zeptat u nás prodávají Celestron FirstScope 76 a když jsem koukal na zahraničních stránkách tak tam k němu mají i takový paket filtr dva okuláry a ještě něco. Ale u nás jsem to neviděl
A chci se zeptat jeslti se to dá někde dokoupit

http://www.astroshop.de/sonstiges/celes ... et/p,15121

Děkuji
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#25

Příspěvek od baranka »

Chtěl bych se vás zeptat u nás prodávají Celestron FirstScope 76 a když jsem koukal na zahraničních stránkách tak tam k němu mají i takový paket filtr dva okuláry a ještě něco. Ale u nás jsem to neviděl
A chci se zeptat jeslti se to dá někde dokoupit

http://www.astroshop.de/sonstiges/celes ... et/p,15121

DěkujiStejné u nás prodává Supra
http://www.celestron.cz/hledej.html?co=IYA
Newton 114/900
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#26

Příspěvek od TomasSVK »

Takze Newton je uz doma, vcera som ho vecer poskladal, podmienky na odskusanie vsak neboli ani zdaleka idealne, silna oblacnost a este do toho bezkonkurencny svit mesiaca. Ale na zakladne zoznamenie sa s pristrojom to bolo OK, pociatocne problemy s orientaciou "hore-dole, napravo-nalavo" rychlo vystriedal super pocit z ovladacej jednoduchosti dobsonovej konstrukcie. Ani pri pouziti 10mm okularu nebol po chvilke treningu problem udrzat plynulo v zornom poli Jupiter.

Zatial teda panuje spokojnost - ako s vypracovanim pristroja tak aj s jeho ovladanim. Uvidim ako sa predvedie pri pohlade do hlbsieho vesmiru, az to podmienky dovolia.




Dobre si spravil s tym 8", ja som sa tiez bal 10" hlavne ked som ho prvykrat videl ked som ho vybaloval z tej bambulkovskej krabice. Dalekohlad sluzi vyborne aj ked ho nevyuzivam v takej miere ako by som si zelal (ako doplnok do obyvacky je paradany) vzdy si najdem nejaku vyhovorku, ale ked sa na nieco pozriem tak uz to stoji zato vid vcera M11 z balkona

len tomu obratenemu hladaciku neviem prist na chut
SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#27

Příspěvek od johnna »

Chtěl bych se vás zeptat u nás prodávají Celestron FirstScope 76 a když jsem koukal na zahraničních stránkách tak tam k němu mají i takový paket filtr dva okuláry a ještě něco. Ale u nás jsem to neviděl
A chci se zeptat jeslti se to dá někde dokoupit  

Zkus p. Reichmanna na astrocomes.wz.cz , objednava primo z Nemecka.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#28

Příspěvek od David Svatoš »

V Supře ten paket prodávají taky..
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
rozvid
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 02. 2014, 14:10

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#29

Příspěvek od rozvid »

Chtel bych vyzkouset nejaky firstscope 76/300. Po precteni ruznych komentaru zde i na jinych strankach od nej moc necekam, presto me laka. Aspon me nebude tak bolet za krkem jako ted, kdyz pozoruju s triedrem.
Spocital jsem asi 7 ruznych modelu toho minidobsona, vsichni vypadaji podobne, na prvni pohled se lisi jenom v detailech, v okularech ktere jsou k tomu v baliku (s tema take stejne moc nepocitam), hledaccich a v cene.

Nemate nekdo zkusenost s timto modelem:
http://www.tv-products.cz/hvezdarsky-da ... -star.html

Je to suverene nejlevnejsi model. Myslite ze jsou zrcadla a konstrukce srovnatelna s firstscopem od Celestronu? Je to spise takova hracka ale to je firstscope take, ze.
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#30

Příspěvek od Xmarth »

Za tu cenu co uvádíš to nejsou uplně vyhozené peníze ale:

+ je to ,,jen,, na okuk oblohy a na měsíc
+ jako hledáček k většímu dalekohledu
+ dekorace na stůl
+ celkem slušná stabilní montáž, možná by se v budoucnu po úpravě dala použít třeba pro fotoaparát nebo malý refraktor.

- pozemní pozorování nepohodlné
- planety, sice poznáš, že je to jupiter nebo saturn ale je to v podstatě bez detailů.
- nelze kolimovat (aniž zasáhneš do kontrukce), z výroby často nepřesná kolimace (kus od kusu)
- nepřesný výtah (viz. planety, špatně se ostří)
- mizerné setové okuláry (nutnost další investice, která x násobně přesahuje cenu vlastního dalekohledu) ty seťáky jsou opravdu na prd.
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Odpovědět