Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#1

Příspěvek od mitovka »

Keďže som bol v poslednej dobe viackrát vyzvaný, rozhodol som sa popísať niečo o mojej technike získavanie planetárnych fotografií - farebnou webkamerou.

Webku mám ešte len pár mesiacov, nepokladám sa v tejto oblasti za odborníka, preto to preto to berte ako niečo čo mi vyplynulo z prvých skúseností. Takmer všetko čo pri snímaní a spracovávaní robím sa dá nájsť na stránke Mikea Salwaya http://www.iceinspace.com.au/index.php? ... 06,0,0,1,0. Kto vie po anglicky myslím nemusí čítať ďalej.

Takže pokračujem hlavne pre tých čo až tak dobre nevedia:


1. získanie kvalitného AVI
Nebudem nijak rozoberať, letmo som prešiel túto sekciu a vlastne všetko sa tu rozoberá na viacerých miestach

2. spracovanie dát
Tomu sa tu chcem hlavne venovať. Hlavne chcem ukázať že tých pár krokov navyše oproti "štandardnému" - (alignment, optimize and stack a wawelet) registaxového spracovaniu sa oplatí.

Demonštrujem na snímkoch A a B

A (Registax - alignment, optimize and stack a wawelet;postporcessing vo foto editore)


B (postup o ktorom budem písať ďalej)


2.1 Triedenie videí
Na jedno posedenie nahrám pri dobrých podmienkach 30-40 AVI. Aby som sa vyhol zdĺhavému spracovávaniu všetkých, postupne jednotlivé spracujemúplne zjednodušeným spůsobom - v registaxe pomocou "automatic processing". Na jupiteri mi to vychadza nastavit kvalitu na 95 percent a registax mi vyberie asi 1/3 framov. Dá sa to samozrejme aj manuálnym nastavením hodnoty najnižšej kvality, len treba sledovať kedy skončí alignment.

Výsledné snímky pomenujem rovanko ako AVI (čiže podľa dátumu a času ako mi automaticky priradí webka) a po tomto rýchlom spracovaní si ich preklikávam v obrázkovom editore nech vyberiem najlepší (najlepšie).

Tým že snímky pomenujem rovnako ako AVI, mám jasné ktoré video bude favorit a pojde do druhého kola.

2.2 Príprava najlepšieho AVI na ďalšie spracovávanie
Najlepšie video si skopírujem do samostatného adresára ktorý tiež pomenujem ako AVI (proste mám rád poriadok) a spustím programVirtual Dub www.virtualdub.org. Otvorím v tomto programe AVI a klinme "File", "Export", "Image sequence" ako  .bmp. Program naseká video na framy ktoré poukladá v zvolenom adresáry. (ja používam podadresár vytvorený v adresári s najlepším AVI).

VDub zatvorím a spustím program PCFE (ppm centre front end). Program sa dá stiahnuť tu: www.iceinspace.com.au/download.php?b946 ... 8b9cc5799c. Ak poznáte chlapíka s nickom Bird na CN, tak on je autor programu. Jeho fotky hovoria za všetko. Tento šikovný program je schopný usporiadť fotky podľa kvality, vycentrovať kotúčiky planét presne na stred a orezať vo zvolenej veľkosti. (defeaultne 400x400 pix ale dá sa samozrejme nastaviť podobne ako aj ďalšie podrobnosti). Tento krok ponúka niekoľko výhod
- umožní odstrániť "balast" (napríklad fotky s kvalitou horšou ako najlepších 400 zvyknem vymazať, rovnako ako AVI, šetrím miesto na disku
- registax sa nemusí prelúskať 2000-2500 snímkami ale len napríklad 400 a to orezanými a hlavne zarovnanými
- v ďalších krokoch sa bude objem dát násobiť (po rozdelení na R, G a B) a spracovávani by sa zbytočne predlžovalo
- výsledné snímky z roznych AVI sa dajú ľahšie porovnať lebo sú vycentrované a jednoducho použiť na animácie

Takže po spustení programu len kliknete na "Add folder", pridáte adresár s nasekanými framami z VDubu a stlačíte "Process". Trošku to potrvá, ale celkovo čas ušetríte, mám to vyskúšané. Do PCFE sa dá dať aj viacero adresárov naraz a riešiť zatiaľ niečo iné kým sa všetky spracujú.... Po ukončení práce program v každom spracovávanom adresári vytvorí podadresár Output kde sú zarovnané orezané snímky usporiadané podľa kvality. Ako som písal vyššie tu si stanovím hranicu vačšinou 400 best snímkov a zvyšok do koša.

2.3 RGB split

Tento krok robím preto, aby som mohol spracovávať jednotlivé farebné kanály v registaxe samostatne. Aj keď sa nezdá, má to svoj význam. Je to zároveň názov programu ktorý sa dá stiahnuť tu:www.iceinspace.com.au/download.php?1bb0 ... 7213169f8f
nainštaluje sa k PCFE do balíka Planetary tools. Program rozdelí sekvenciu .bmp obrázkov v adresári na 3 ďalšie sekvencie v podadresároch RED, GREEN a BLUE. V každom z nich sa nachádza rovanký počet snímkov ako som nechal v adresári Output, ibaže nesú buď informáciu v červenom, zelenom alebo modrom kanáli z farebného chipu webky.



pokračuje nižšie


mitovka
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#2

Příspěvek od Vejr »

tak to doufam, ze ti brzy zase pujde a budu se tesit na pokracovani ;)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#3

Příspěvek od mitovka »

pokračovanie

Tieto jednotlivé kanály spracujem v registaxe. Pri spracovávaní zvyknem po zarovnaní limitovať výber na 250 snímkov. Následne však nestlačím "Optimize and stack" ale nechám vytvoriť "reference frame" z 50 framov. Pri vytváraní "reference frame" zvyknem po snímaní pri nedostatku svetla (tmavšie planéty ale aj jupiter za veľmi zlých podmienok) stlačiť záložku PreFilter, zaškrtnúť active (druh filtru nastaviť na Flat) a tak sa účinne zbaviť (maximálne potlačiť) periodický šum (známe šikmé pruhy). Po waveletových úpravách "reference frame" stlačím "Continue", následne "Optimize" a po skončení optimalizácie sa prepnem na záložku "Stack". Zaškrtnem "Show stackgraph" a pohybom jazdca prípadne limitujem obrázky s najnižšou kvalitou alebo najvyššou diferenciou. Stlačím "Stack", potom záložku "Wavelet" a už len ťahám jazdce na doostrenie.

výsledok je asi takýto:
R


G


B


V červenom kanáli je obraz väčšinou najkrajší, Io vyzerá s troškou predstavivosti ako kotúčik.

budem pokračovať v písaní tohto príspevku ďalej, prosím prípadné komentáre cez SZ alebo až keď budem celkom hotový, nech to nemám prerušované. Snáď nikomu neprekáža táto postupná metóda, inak by som sa k tomu nedokopal, takto ma to aspoň poháňa že mám na AF nepodísaný príspevok..... ;D

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#4

Příspěvek od mitovka »

pokračovanie

2.4 Dekonvolúcia

Tento krok umožní zvýrazniť detaily a zostriť snímok. Ja používam program AstraImage. Domovská stránka je :www.astraimage.com. (Za program treba platiť, free verzia neponúka možnosť uložiť spracovaný snímok. Dá sa to riešiť tlačidlom "print screen" na počítači a vložením uloženej obrazovky do obrázkového editoru, alebo ilegálnou cestou. ) Dekovolúcia sa dá robiť napríklad aj v Irise, ale ten AstraImage je viac "User Friendly".

Takže snímok "R" (vyššie zobrazený výsledok spracovania červeného kanálu v registaxe) si otvorím v AstraImage. Na lište kliknem na "process" a zvolím "Lucy Richardson deconvolution". Nastavím "Cure width" napríklad na 1,4 zvolím počet iterácií a stlačím "Preview" nech viem zhodnotiť či som hodnoty zvolil správne. Dám sem jeden screenshot pre lepsiu predstavivosť:


Ak som spokojný stlačím "OK" a výsledný snímok uložím napríklad ako "R2". Môj vzorový príklad nie je zrovna ideálny. Pri registaxovom spracovaní som príliš ťahal za waveletové jazdce a preto obrázok nezniesol viac ako 2 iterácie, pri viacerých sa už veľmi zvýraznil šum. Je preto vhodné laborovať, snímok v registaxe doostrovať menej a použiť viac iterácií pri dekonvolúcii.

Rovnako postupujem so zeleným a modrým kanálom.

bude pokračovať

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#5

Příspěvek od mitovka »

pokračovanie

2.5 rekombinácia R, G a B kanálov do farebného obrázku

Takže mám uložené 3 rôzne obrázky R2, G2 a B2 (výsledky dekonvolúcie) a potrebujem ich poskladať do jedného farebného výsledku.

Tento krok robím trošku komplikovanejšie ako Mike Salway na svojej stránke, lebo on popisuje ako to robiť v AstraImage 2.5 Max. Takúto verziu sa mi žiaľ nepodarilo stiahnuť, takže požívam program IRIS. Dá sa stiahnuť tu:http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm. Podstata je že moje obrázky R2, G2 a B2 ktoré som uložil v AstraImage sa tvária ako farebné obrázky ale takto sa nedajú zložiť do jedného farebného.Takže:

V IRISe si otvorím snímok R2. Kliknem na lište na "Digital Photo" zvolím "RGB separation". Do okna ktoré mi vyskočím napíšem pod akými názvami sa mi majú uložiť jednotlive "farebné kanály" snímku R2 (ktorý sa tvári ako farebný) a stlačím OK. Vyzerá to asi takto:



rovnako postupujem aj s G2 a B2, kde ich ukladam ako G2cerveny, G2zeleny atď.....

Teraz mám na disku červený, zelený a modrý kanal obrázku R2, obrázku G2 a B2 (čiž spolu 9 obrázkov), z ktorých použijem tieto tri:
R2cerveny, G2zeleny, a B2modry.
Pospajam ich tak, že na lište kliknem na "View", zvolím "(L)RGB" a vo vyskočenom okne prepíšem názvy súborov ktoré chcem použiť na poskladanie ako červený, zelený a modrý kanál. Potom stlačím "Apply". Vyzerá to takto:



Zjaví sa mi farebný obrázok ktorý má však poposúvané jednotlivé farby (refrakcia, spracovávanie). Farby zrovnám tak, že hodnotu "step" prepíšem na 1.0, kliknem postupne na Red, Green alebo Blue a šípkami posúvam kým nie som spokojný. (Potom zavolám manželku nech to po mne ešte poposúva, ale to sa asi väčšiny z vás netýka ;D). Stlačím OK, uložím obrázok a som hotový. Vyzerá to takto:



Zvyknem ešte v Pain Shop Pro robiť nejaké estetické úpravy, ale to už je skôr alchýmia a vec vkusu spracovateľa.

Celý postup je o pár krokov dlhší ako väčšinou používaná registaxová farebná klasika, ale podľa mňa tých pár krokov stojí za to.

Vítam všetky komentáre k tomuto seriálu, ospravedlňujem sa že som ho písal tak dlho, ale mal som pracovne také náročné obdobie, že keby som sa stretol s W.Churchilom, spokojne by som mu mohol povedať že je spachtoš...

Už uploadujem aj 400 best framov AVI z ktorého som čerpal pri tvorbe výsledných obrázkov A a B(ktoré sú hneď na úvode seriálu), kto má záujem môže si to potom vyskúšať a výsledky porovnať s tými úvodnými obrázkami.

mitovka


mitovka
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#6

Příspěvek od mitovka »

Tu je slubenych uploadnutych 400 najlepsich framov, prve dva kroky maju pripadny zaujemcovia usetrene:

http://uloz.to/2245399/output.rar

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#7

Příspěvek od Damillo »

Mitovko, chtěl jsem se mrknout, ale jak jsem zahlídl v adrese "ulozto", tak mi bylo jasný, že se nepodívám >:( Za dobu, co Ulož.to funguje, se mi ještě nepovedlo od nich cokoliv stáhnout. Možná to je tím, že jsem pro server vlastně zahraniční uživatel - i to mají některé servery blokované. Kdyby prosím tě bylo možné, dej to někam jinam, Rapidshare, Megaupload, nebo co já vím, třeba i Edisk. Díky za pochopení

Mojmir
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#8

Příspěvek od mitovka »

Pokusim sa, dam sem link

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#9

Příspěvek od mitovka »

Takze na RapidShare je link: http://rapidshare.com/files/264531126/Output.rar.html

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#10

Příspěvek od Damillo »

Mitovko, díky ;)
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#11

Příspěvek od Vejr »

Diky moc za navod. Je opravdu inspirujici. Jen doufam, ze budu mit take nekdy takova data, abych je mohl takto zpracovat :-)
Jen se zeptam - jak to resit pripadne s DarkFrames ci jinymi korekcnimi snimky? Pochopil jsem, ze ty je asi nepouzivas. Jen si rikam, ze kdo je potrebuje, tak je pro nej toto zpracovani nepouzitelne - v momente, kdy se delaji vyrezy a zarovnani uz by nesedely...
A nemas jeste nejaky podobne vyladeny postup na Mesic? ;)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#12

Příspěvek od mitovka »

to Vejr:

No mesiac snimam len vynimocne. Na podrobnosti k spracovaniu by som sa pytal clena AF Aquarius, robí krásne detailné ale hlavne veľmi dobre finálne spracované mesiace.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#13

Příspěvek od Rob_B »

Ahoj.

Tie tvoje Jupitery nemaju chybu...proste uzasne. Ale to uz asi pocuvas velakrat :)
Mal by som technicku otazku ohladom webky SPC900NC. Mam ju tiez, snimal som takisto Jupiter parkrat a dost mi prekaza pri snimani ten periodicky sum. Vsimol som si, ze pri roznom fps sa tiez meni. Zvycajne snimam pri 25 fps, kde sa mi na prvy pohlad zdal ten sum najmenej viditelny. Ale aj tak to vystupuje pri spracovani... Takze sa ho napokon zbavujem v IRISe cez FFT.
Skusal som pouzit aj tu funkciu PreFilter s nastavenim Flat v Registaxe pocas optimalizacie, ale nejak nevidim rozdiel.
Ake pouzivas zvycajne fps pri snimani? Je ten sum nizsi pri mensom fps?
Pripadne to ovplyvnuje dost aj gain?
Mozem potom zverejnit aj nejake framy, kde je vidiet ako to vlastne vyzera u mna.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#14

Příspěvek od mitovka »

to RobB:

Teraz budem písať len o svojich skúsenostiach a bez potrebnej znalosti elektroniky, tak prosím to čo píšem aj tak ber.

Periodický šum má nejakú závislosť na jasnosti kotúčika planéty (proste na dostatku/nedostatku svetla) premietanej na chip. Pri nedostatku svetla (napr. Saturn) je šum výraznejší a pruhy po spracovaní zreteľnejšie. Pri Jupiteri mám problémy s periodickým šumom SPC900 len ak príliš naťahujem ohnisko (6m a viac) alebo keď je Jupiter ešte príliš nízko a ja v oboch spomínaných prípadoch nastavím gain príliš nízko (proste málo svetla).

Problém však je že ak ten gain pridám bezhlavo, obraz je hlavne v rovníkovej oblasti v časti kam kolmo dopadajú slnečné lúče prepálený. Takže sa treba trošku pohrať s jeho nastavením. Ak vieš po anglicky a máš čas hľadať, nájdeš viac o periodickom šume na CN v sekcii "Solar system imaging and processing".

Ignoruj ako vyzerá periodický šum počas snímania v náhľade z webkamery. Pri vyššom fps vyzerá náhľad OK a po spracovávaní je to dopruhované a naopak.

PreFilter Flat pri registaxovom spracovaní určite funguje čo budem znova demonštrovať na dvojici obrázkov (tentoraz dúfam lepšie zvolených). Horný obrázok bez použitia PreFiltra, dolný pri jeho použití:




Netvrdím že sú pruhy odstránené dokonale ale je to rýchlejšie ako v IRISe a ja mám z toho odstránenia lepší dojem. Určite si však neporadí s ryhami ako po hlbokej orbe...

Zaskočil si ma tým že si snímal pri 25 fps. Tak vysoký frame rate je okrem prípadov úplne mizerného seeingu (keď je to úplne jedno) kontraproduktívny. Čím vyšší frame rate tým viac dochádza ku kompresii dát ktoré musia stíhať z tej USB1 kamery tiecť do počítača. Moje tvrdenie si ľahko overíš aj teraz večer dnu v byte. Nahoď tam nazad originál objektív (ak sa dá) a namier kameru najlepšie na nejaký novinový papier (tak aby boli drobné ale ešte čitateľné písmenká). Skús prepínať dajme tomu medzi 10fps a 30fps a už v náhľade budeš vidieť tú degradáciu obrazu.

Ja používam tieto nastavenia (okulárová projekcia, efektívne ohnisko 5-6 metrov):

- 5fps (Saturn za mimoriadneho seeingu), 10fps (tohtoročný Jupiter)
- shutter speed 1/25 (tak hlúpo to píše ovládač ku kamere, ale v skutočnosti pri rôznych fps to 1/25 znamená maximálnu expozíciu pre daný fps - čiže pri 10fps je to 100ms)
- gamma na málo kontrastné objekty ako Jupiter až k nule, vždy však menej ako 50
- gain mávam na tohtoročnom Jupiteri pri týchto nastaveniach vhodné (aby to nebolo veľmi tmavé a pruhované ale ani nie prepálené) v závislosti od podmienok 50-65

mitovka

Ak máte niekto podobné/opačné skúsenosti rád uvítam debatu na túto tému (periodický šum SPC900nc) aj cez SZ. Je to pre mňa ešte stále dosť neznáma a som si istý že tu na AF sú ľudia ktorí o ňom vedia oveľa viac.
mitovka
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Planety barevnou webkamerou - jak to děláme my

#15

Příspěvek od Rob_B »

Ano, taketo mensie pruhy uznavam, ze to moze odstranovat. Ja tam mam totiz ako si napisal "ryhy po hlbokej orbe" A to sa uz teda asi takto neda...
Tak teda idem do nizsieho fps. Zda sa, ze to ma svoje opodstatnenie.
A taktiez budem musiet viacej citat CN forum...teda vlastne zatial som ho priznam sa velmi nesledoval ;)
Diky moc za odpoved a uzitocne informacie.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Odpovědět