NGC6914

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

NGC6914

#61

Příspěvek od mich1 »

Jo jak rika Martin, takhle je to zbytecne moc rozpliznuty.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

NGC6914

#62

Příspěvek od František54 »

Tak jsem k tomu přidal ještě 61 obrázků (takže celkem 10,5hodiny) a odšumoval jen minimálmě!



František
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

NGC6914

#63

Příspěvek od kolec »

Po dlhsej dobe som dokoncil NGC6914




Dufam ze sa bude pacit.

Kdo ma zaujem o LRGB

http://www.astrobook.sk/vsetky-obrazky/ ... 0&fwd=2276

Dakujem za cas a hlavne potesi nazor

Kolec

P.S. Pripravujem HST , ale chce to este nejaky cas
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

NGC6914

#64

Příspěvek od alda »

Ahoj Kolec, můj názor ber velmi s rezervou. Mně se zdá, že jsou to skoro dva různé obrázky různých míst :-)
To HaLRGB je podle mne moc "červíkovité" asi od dekonvoluce (kolem hvězd je taky tmavý kroužek) a ta LRGB je zase za mne hodně rozpitá nějakým odšumujícím filtrem nebo čím.
V té HaLRGB máš struktury, které tam asi pomalu být nemají ve druhém zase není nic než barevné pozadí. Promiň, je to hodně kritické, ale ber to z rezervou, když mrkneš na moje fotky, tak jsem ten poslední co by mohl radit :-). A
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

NGC6914

#65

Příspěvek od kolec »

Alda , dakujem za nazor, ale:

cervikovite to  nie je od dekonvolucie , ale taka dramaticka je  struktura Ha.
( je neviem okolo ktorej hviezdy je kruzok- ale to je jedno)
A to je vo fotke iba 30% Ha +70% L a Ha je este zoslabovana specialnym postupom , ktory sme sa ucili na CEDIC2015. Takze realne je jej tak mozno 10% Ha

K odsumovaniu Pri 119 x 300 sec pri svetelnosti 3,8 (fotka lrgb) nie je ani potrebne odsumovat. proste to L-ko je take hladke.
(Povodne so ich mal cez 160, ale 40 so vyhodil)

kolec

P.S A to ked este uvidis HST , tak to je uplne z ineho sveta
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

NGC6914

#66

Příspěvek od Aletel »

Zdravim Kolec, nejak tomu nerozumim - kdyz vezmu v potaz, ze mas zhruba trojnasobek dat s CCD kamerou ve srovnani s posledni verzi ze zrcadlovky od František54, tak je asi nekde chyba ve zpracovani.
Hadam - prijde mi, ze bylo v Pixi aplikovano HDR (to snad ma vyznam jen u hvezdokup a mozna nekdy galaxii). Pusobi to tak nejak neprirozenym dojmem -  prilis kontrastni.
Pripoustim, ze ve zvetsene ("plakatove") verzi to tolik nerusi.

edit: opravuji trojnasobek dat z CCD - dodatecne jsem zjistil, ze jsem vysledny cas secetl dvakrat. Omluva

Verze od František54 je meditativne uklidnujici.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

NGC6914

#67

Příspěvek od feromich »

K takémuto snímku sa nedá nič iné, ako gratulovať. Dych vyrážajúce detaily a celková atmosféra snímky,je niečo, čo sa dá zažiť dosť zriedka pri prezeraní bežných amatérskych snímok nočnej oblohy.
Na snímke nevidno žiadne násilie, preto dosť dobre nechápem tieto reakcie. Myslím, že zachytené fotóny boli využité na 100 percent. Myslím, že rozdiel medzi týmito dvoma snímkami je jasný a aj opodstatnený. Tým by som nechcel hovoriť, že Františkov snímok je zlý.To by ma nenapadlo ani v zlom sne. Ale rôzna použitá technika, snimače robia svoje. Taký kvalitatívny skok, to ani Julo Verne by nepredpokladal.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

NGC6914

#68

Příspěvek od MMys »

LRGB podle mě OK, asi jak má být. Ale HaLRGB - to tam opravdu tohle máš v H-alfě, nebo je to prohnané přes Local Histogram Equalization (CLAHE) v PI ? Nepřepísknul jsi to trochu ? Chápu, 3nm Astrodon zachytí jemné variace v intenzitě vyzařovaní v H-alfa čáře, které pak ale lokální ekvalizace histogramu dokáže zesílit až do nepřirozeného kontrastu, hlavně když nastavíš malý poloměr toho filtru. Pak to vyleze jako takové, jak to někdo nazval "červíkovité". Ukaž nám jen normálně stretchnutou (bez CLAHE) H-alfu přes 3nm filtr, mě by fakt zajímalo, co tam při takhle úzkém filtru vyleze.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

NGC6914

#69

Příspěvek od kolec »

Ospravedlnujem sa za neskorsiu reakciu, ale bol som mimo domova

1. Chcel by som podakovat vsekym co stratili chvilu casu a napisali , alebo zavolali nejaky nazor. Velmi si toho vazim
Dalej by som rad upozornil, ze v snimkach hladam nieco viac, nieco zaujimave, co sa da odhalit iba vacsou masou dat a moze sa to pri spracovani
zvyraznit

2. Pri vytvarani HaLRGB som zamerne zdramatizoval situaciu zvyraznenim struktur v Ha ( "beznych" obrazkov je plny internet)
(vie mi niekdo zadefinovat sposob upravy pre dosiahnutie maxima krivky "páčenia sa vysledku? Nepaci sa kazdemu trochu nieco ine? Nepodliehame ale zaroven nejakemu vseobecnemu trendu videniu sveta? )
Je mozne , skor si myslim , ze velmi pravdepodobne , ze som s upravou Ha vyletel z bezne dostupnych snimkov HaLRGB.
Tesi ma a som rad, ze technicky pomerne dobre zvladnuty snimok + ziadne nedovolene operacie som nepouzil (mnozstvo dat, farebnost, spracovanie hviezd, sum, atd), s pomerne silno zvyraznenymi strukturami Ha (moja predstava) - prinieslo tak rozporuplne nazory .
Upozornujem , ze tie struktury tam su , inak by sa nedali zvyraznit

3. Martin, ty so svojim nazorom dokazes ovplyvnit obrovsku cast tejto komunity
(co je vzhladom na tvoje vedomosti , a osobne vlastnosti pochopitelne )
V tomto pripade si myslim , ze tvoj nazor automaticky prebera mozno 80% ludi.
Podla mna vsetci co citali tvoj prispevok sa s nim stotoznili a cakaju ne nejaku Ha a ako sa k nej vyjadris. Ziadna Ha nebude. Strecnutu Ha vlozit do LRGB viem aj ja a ako som pisal - takych obrazkov je plny net.


4. Primarnym cielom fotenie objektu NGC6914 bola HST (popripade OIIISIIHaLRGB), HST je na nete ako safranu vzhladom problemeticky kanal OIII
HaLRGB vznikla ako medziprodukt.
Snad sa mi podari v dohladnej dobe dokoncit a zverejnit "moj" pohlad na HST

kolec


Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

NGC6914

#70

Příspěvek od Oko1 »

Je pěkné že tsi to umíš obhájit, ale já bych níže napsanou kritiku bral méně vědecky - ta verze HaLRGB není na pohled vůbec příjemná, úplně chybí pocit prostoru, je to zploštělé. K dramatizaci oproti obyčejným obrázkům z internetu podle mého mínění tedy rozhodně nedošlo a podle mě jsi se vydal slepou uličkou (jejíž příklady najdeš na internetu hromady). Jak by řekl klasik, "Jára Cimrman vědecky dokázal, že vyfukováním cigaretového dýmu do vody se zlato nezíská".

Ta verze na astrobooku je celkem slušná, jenom ty prachovky jsou všechny do dost výrazně modra, a i malé hvězdy tak nějak zvláštně rozpité.

Ale jak říkáš, je to věc osobního vkusu a schopnosti přijímat a naslouchat i nepříjemnou kritiku. Víme všichni, kdo jsme tady kdy něco vystavili, že ne vždy jsou hodiny naší dřiny odměněny pochvalou:-) Takže držím palce!
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC6914

#71

Příspěvek od MilAN »

Celkem chápu, proč nevystavovat čistou H-alfu. Oni tož snad všechny barevné variace, které si člověk na netu může prohlédnout, ty detaily, které jsou v čisté H-alfě, se barevnou úpravou ( jedině snad s vyjímkou HST palety) dost pomrší a tak se dotyčný vystavuje"kritice". Jen nevím, na co si chceme v AF hrát a co si o tom myslet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

NGC6914

#72

Příspěvek od kolec »

To Milan

S tou Ha mas absolutnu pravdu


To Honza

Tie hviezdy su robene postupom Mask strech v pixi.
Viem ich urobit i cez deconvove +Ht a budu ostre a prepalene. (Takto postupuje vacsina z nas) Ale ako vravis , je to vec vkusu.- biele prepalene alebo taketo makke a farebne (niekdo to robi, ze nafoti RGB snimky iba pre hviezdy - ale to sa mne uz nepaci vkladat do obrazka hviezdy z ineho obrazka )
Este raz opakujem .Vobec nehnevam ked niekdo sa kriticky vyjadri o mojej praci. Uplne kludne ma mozte strhat, iba mi to moze pomoct .
Honza - mojou a urcite kazdeho tuzbou je dosiahnut priestorovy pocit na snimke. Ale to je nesmierne tazke (i ked teoreticky to mam zvladnute) na takejto Ha strukture . Niekde na modrom pozadi jemna ostra tmava globula , tak to je nepomerne jednoduchsie pozri si moju 281 tam sa mi to mozno trochu podarilo.

kolec

P.S. Dakujem za nazor

Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

NGC6914

#73

Příspěvek od pepe30 »

Čo dodať, ja plne súhlasím s feromich nenapísal by som to lepšie.Pre mňa je prvé spracovanie LRGB štandarté, s prihliadnutím na farebné spracovanie autora. H alfa tomu snímku pridala krásne detaily a snímok nie je plochý.Má gule !Čo sa týka tých štruktúr (červíkov ;D).Vesmír je nekonečný a tie červíky tam isto sú  :)  .Palo podľa mňa vymačkal z dát  maximum čo sa pri pohľade na ten snímok nedá poprieť.
Prikladám odkaz na fotku čo som našiel na nete,(neberiem do úvahy techniku akou bol nasnímaný!)
http://www.goodfon.su/download/ngc-6914 ... a/1080x960
tu je pekne vidiet tie štruktúry .Na palovej snímke mi prídu adekvátne 30cm zrkadlu. Na mojom Ed120 takéto štruktúry neriešim, ale fotky mi i tak prinášajú radosť.
A o to nám predsa ide!!!
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

NGC6914

#74

Příspěvek od František54 »

Jelikož tady bylo několikrát zmíněno srovnání s mojím snímkem, tak musím říct, že toto je naprosto jiný level a nelze to srovnávat.
Aletel napsal, že můj snímek je "meditativně uklidňující" ale tím to asi tak končí.
Kolecův snímek jsem si zvětšil na 300% a projížděl celou plochu - pořát je na co koukat - úžasný dataily!!!
Řekl bych, že snímek jako celek není oku příliš přívětivý, právě díky tomu množství detailů a proto vzbuzuje u někoho podezření na nějakou chybu ve zpracování. To si rozhodně nemyslím, ale nikdy jsem nic takovýho dohromady nedával.
K ucelení snímku by stačilo jen zmenšit kontrast mezi světlou červenou a hnědočervenou, ale to určitě nebylo autorovým úmyslem.

Já gratuluji!!!

František
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: NGC6914

#75

Příspěvek od Fugas »

Pro oživení tématu - zatím polotovar. Ještě budu pokračovat v dalším snímání...

Obrázek

na klik astrofotky
Odpovědět