Ondřejov

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Ondřejov

#1

Příspěvek od Prazan »

Zakládám toto téma, protože jsem jej samostatně nikde nenašel.
Navštívili jsme s BlackManem tuto lokalitu, protože jsme hledali stanoviště, které by bylo příjemně dostupné i pro nás ze severu Prahy (např. možnost se navečer vyhnout Spojce a Barrandovskému mostu) a zároveň takové, které by umožňovalo mít Prahu "za zády". Padl návrh na Ondřejov (podnět nám dal Luko78).
Nejprve jsme chtěli zajet přímo ke kopulím, ale netušili jsme, kam až nás pustí případné závory a dopravní omezení. Zákaz vjezdu je od těchto míst dál na sever do areálu. Pozorování je tedy možné z přilehlé louky. Světelné znečištění je přijatelné - jedinou nevýhodou je přilehlá silnice, po které občas něco projede. Toto místo jsme opustili a hledali něco v lesích na sever od kopulí.
Nalezli jsme tento plácek. Dostat se k němu dá velice snadno asfaltovou cestou přímo z Ondřejova - zákaz vjezdu tam není. Zdroje světelného znečištění jsou krásně odstíněny stromy (skoro bych řekl, že je někdo sázel "na míru") - nejvíce ruší Praha na SZ, ale zároveň jí v cestě stojí zalesněný kopec. Dalším zdrojem světelného znečštění je samotný Ondřejov, ale není to nic tragického (na pražské poměry). Od takových 25 stupňů je obzor velice použitelný. Ostatní zdroje se mi jeví jako zanedbatelné (pořád mluvím s ohledem na blízkost Prahy). Jediná (podstatná) nevýhoda je prašnost toho plácku - a to tak, že veliká. Je to prostor, kde lesníci řežou dřevo a je to hodně znát. Přístě chceme najít vhodnější místo (nejlépe zatravněné) s podobně příjemnou přístupovou cestou.
Jako vhodná se mi jeví tato louka, která nepatří do soukromých rukou. Přístupová cesta patří obci Ondřejov a dostat by se tam mělo dát ze severu od Zvánovic (tudy jsme i my do lesa pronikli, než jsme nalezli přístup z Ondřejova). Chce to jen před vjezdem do lesa (v těchto místech) odbočit doprava a trefit severní přístupovou cestu na louku. Snad příště.
Panoramatickou fotografii snad někdy jindy. SQM měření na Ondřejově v zenitu provedl LaBa. Subjektivně se mi obloha jeví velice podobná té na Vrátenské hoře. MHV jsem odhadl (stejně jako honza42 na Vrátence) na 6 mag v zenitu. řekl bych, že Ondřejov bude velice vhodným doplňkem právě pro Vrátenskou horu, která má Prahu na jih. Tak zas někdy nahoře :-)

PS: Ať děláš co děláš, na jakékoli vhodné stanoviště z Prahy je to přesně 45 minut :-D
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Ondřejov

#2

Příspěvek od Prazan »

Včera jsme nalezli cestu na louku, o které jsem mluvil. Cestu jsem se snažil vyznačit na mapce. Modrá linie označuje pohodové úseky - za sucha. Červená je kapku ostřejší lesní cesta a je potřeba dát si pozor na výmoly a osamělé kameny. Vjezd do lesa zvládne asi jen klasicky široký osobní automobil - širší vozy by mohly utrpět nějaký šrám. Za mokra může být problém se tam dostat, ale o přístupnějších alternativách jsem mluvil v předchozím příspěvku. Ještě mám v záloze zhruba dvě alternativy, jak se na louku probít - vyzkouším příště.
Hodnocení stanoviště přenechám Honzovi Ebrovi, mně se tam líbilo moc - na panoramku bohužel opět nebyla nálada a čas.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ondřejov

#3

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak Honza se probral  Podle jedné návštěvy je těžké srovnávat stanoviště, zvlášť když poslední dny ty podmínky všichni tak usilovně chválí, ale včerejší návštěva Ondřejova ukázala, že Pražanem vybrané místo má potenciál.

V zenitu jsem viděl nejslabší hvězdy asi 6,35 a v některých směrech byla obloha slušná až k obzoru. Dalekohledem jsem se dostal o celou magnitudu dál, než před pár dny na Tobolce, to ale může mít za vinu čistčší vzduch a také velmi dobrý seeing.  

Hlavní výhoda stanoviště je podobná jako a Vrátence, a to úplné obklopení lesem, které znamená lepší tmu. Nevýhoda (opět podobná Vrátence ) je, že se tam jede po lesní cestě, což se nesmí. Až na tuto nepříjemnost mi to ale přijde lepší než Tobolka (a je to pro mě blíž), pročež bych rád jezdil především sem :)

PS: Z Pražanovy mapky to není vidět, ale když se na to podíváte na googlu zjistíte, že ta louka je téměř na hvězdárně - jen se přijede z úplně jiné strany :)

EDIT: ještě jsem se podíval v GE: naše místo je 400 metrů vzdušnou čarou od kopule dvoumetru a je nom o 15 metrů výšky níž (v 515 metrů), je to tedy jedno z nejvýše položených míst v okolí - taky to vypadá, že tam vede ještě jiná, možná torchu míň punková trasa :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Ondřejov

#4

Příspěvek od Prazan »

Punková trasa :-)) Perfektní termín. Pokud se tam dostanete dřív než já, aktualizoval jsem mapku a řekl bych, že světlemodrá trasa (pokud je vůbec průjezdná) by mohla být méně punková :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ondřejov

#5

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

jo, tu sem myslel vypadá to, že se v oblasti budu dnes v noci motat (bez dalekohledu, budeme pozorvat meťasy), tak jí možná skouknu.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ondřejov

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak jsme včera byli koukat přímo na ploše hvězdárny, asi 100 metrů od kosmické laboratoře. Místo rozhodně nebylo pro deepsky tak dobré jako naše "loučka", ale kvůli výhledu směrem, který byl nutný pro pozorovacéí program meteorů, to nešlo jinak. Nejvetší problém tam jsou světla z dálky, občas dostanete "zásah" dálkovkama auta na dálnici (ve vzdálenosti mnoha kilometrů, ale pořád je to dost).

Při ležení na zemi ve spacáku (což je psrávná meteorářská poloha:) ) však světla nevadila, a tak jsem v zenitu dosáhl mhv 6,5 - až jsem litoval, že se jsem se upsal do meteorů a nevytáhl dalekohled!

Při takových pdomínkách, jako byly dnes, zkrátka Ondřejov už dosahuje takové oblohy, jakou vídáme v létě když se moc nevydaří podmínky na Vysočině!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Ondřejov

#7

Příspěvek od Prazan »

Zapomněl jsem zde napsat, že pár měsíců zpátky jsem se dostal na Ondřejov a byl se podívat, jestli není průjezdná ta bleděmodrá trasa na mapce. Bohužel. Hned u sjezdu z hlavní silnice člověka zastaví zánovní závora (s bytelným zámkem). Co se žluté trasy týče, mám pochybnosti o její existenci.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ondřejov

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Znamená to, že modro-červeno-modrá cesta je stále sjízdná? Zas taková hrůza to nebyla :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Ondřejov

#9

Příspěvek od Prazan »

Tu bleděmodrou jsem testoval, když jsem byl na dni otevřených dveří přímo na hvězdárně, takže naposeldy na louce jsme byli spolu. Ale předpokládám, že je pořád přístupná. Mám v plánu vyzkoušet i nějaká jiná místa v blízkém okolí Ondřejova - třeba budou stejně/podobně kvalitní a s lepším přístupem.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
ohaj
Příspěvky: 56
Registrován: 06. 03. 2006, 18:37

Ondřejov

#10

Příspěvek od ohaj »

Ve středu 7.4.2010 jsme zkusili Ondřejov. Koukal jsem i na další cestu do lesa, ale tahle zavora byla také zamčená. Nakonec jsme skončili na fotbalovém hřišti. V době 20-24h prošli okolo po cestě cca 3 lidé a projelo 5 aut. Na vizuál nám to stačilo, navíc jsme provedli i  SQM měření .
P.S.: Z Břevnova jsem jel přesně 45 minut  :)
triedr 10x50, SW N150/1200
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Ondřejov

#11

Příspěvek od ogami »

diky za mereni, ve ctvrtek jsme si s petrem rikali, ze by to stalo za to omerit, at vime na jake obloze fotime :)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ondřejov

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

S překvapenim jsem zjistil, že k tomu fotbalovému hřišti u křižovatky cest stará hvězdárna - ondřejov - pila - dvoumetr nevede žádnej zákaz vjezdu (nebo jsem si ho nevšim?), tak jsme tam v pondělí zajeli. Je to velice příjemné místo, dobře se tam parkuje, žádná tráva, slušný obzor, žádný přímý světlo!

Projelo pár aut a prošlo pár lidí (jedním z nich prý byl Kamil Hornoch :)), ale nejzajímavější bylo, když v půlce noci přijelo auto na hřiště, a projelo okolo nás doprostřed. Pak vytáhli bytelný stativ, něco na něj dali, pak jim to tam nějak divně pípalo a po čase zase odjeli. Podle mě to nebyli astronomové, hlavně proto, že na nás, dobsona a montáž koukali trochu nechápavě a taky na tý louce nejdřív hrozně hledali nějaký konkrétní místo. Netuší někdo, co to proboha bylo??
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
ohaj
Příspěvky: 56
Registrován: 06. 03. 2006, 18:37

Ondřejov

#13

Příspěvek od ohaj »

...v půlce noci přijelo auto na hřiště, a projelo okolo nás doprostřed. Pak vytáhli bytelný stativ, něco na něj dali, pak jim to tam nějak divně pípalo a po čase zase odjeli. Podle mě to nebyli astronomové, hlavně proto, že na nás, dobsona a montáž koukali trochu nechápavě  a taky na tý louce nejdřív hrozně hledali nějaký konkrétní místo. Netuší někdo, co to proboha bylo??
Netuším, ale podle popisu to mohli být geodeti s přesnou velkou GPSkou nebo nějakým měřícím přístrojem. Hledat mohli označený bod v trávě a nebo místo odkud by videli na to, co potřebovali zaměřit. (Vedle na kopci je GO Pecný, pracoviště VÚGTK, Ti by řekli víc, kdybys cvaknul fotku )
triedr 10x50, SW N150/1200
Uživatelský avatar
randis
Příspěvky: 26
Registrován: 07. 09. 2007, 00:53

Ondřejov

#14

Příspěvek od randis »

Na GO Pecný je kalibrační stanice geodetických GPS. Kalibrační body jsou roztroušené po okolí. Kalibrovali jsme tam asi před dvěma lety. Je teda ale divný, že by byl kalibrační bod uprostřed fotbalového hřiště. Ty body musí být hodně dobře stabilizované. Jiný přístroj to být nemohl. V noci se dá těžko něco zaměřit. Možná tak ještě gyroteodolit...
SkyWatcher NWT 200/1000, EQ-6, triedr Konus 10x50
Uživatelský avatar
Petan123
Příspěvky: 139
Registrován: 02. 02. 2008, 19:18
Bydliště: Praha

Ondřejov

#15

Příspěvek od Petan123 »

V sobotu jsme si udělali s kolegou z fóra (Mischu) výlet a pozorovali jsme na fotbalovém hřišti. Musím ale říct, že to bylo opravdu špatné. Docela často tam někdo chodil a taky tam hodně projížděla auta. Takže i když byla obloha a pozorovací místo v pohodě, tak příště už rozhodně pojedu na jiný místo.
Canon 50D HEQ-5 SS  + N-150/750 + 9x50 hled., C6 + hyperstar, ASI533MCPro
Odpovědět