Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#1

Příspěvek od MMys »

Nechci vám do toho mluvit, ale newton dává obraz převrácený jen v jednom směru (zrcadlově převrácený). To neopravíš čočkovým převracecím členem. Vždy zůstane jeden směr převrácený. Obraz lze natočit natočením newtona ve třmenech a natočením hlavy u okuláru tak, aby obraz byl vzpřímený a stranově převrácený.

Teoreticky by šel použít hranol, převracející jen v jednom směru, ale nejspíš ti nedá výtah pro zaostření.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
space84
Příspěvky: 85
Registrován: 05. 09. 2007, 03:27

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#2

Příspěvek od space84 »

MMys- to tvoje mluvení , to je v pořádku, totiž, to jsem nevěděl, když
jsem měl kdysi Newtona, neviděl jsem potřebu obracet obraz,
a ani jsem se o to nepokoušel.

SKYklop- nabídka v tom případě padá



Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#3

Příspěvek od SKYklop »

Nechci vám do toho mluvit, ale newton dává obraz převrácený jen v jednom směru (zrcadlově převrácený). To neopravíš čočkovým převracecím členem. Vždy zůstane jeden směr převrácený. Obraz lze natočit natočením newtona ve třmenech a natočením hlavy u okuláru tak, aby obraz byl vzpřímený a stranově převrácený.

Teoreticky by šel použít hranol, převracející jen v jednom směru, ale nejspíš ti nedá výtah pro zaostření.
MMys, ja nepotrebujem koriovat stranove prevratenie, to mi je v podstate jedno, ale potrebujem upravit obraz hore nohami do normalnej polohy....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#4

Příspěvek od MilAN »

Jak Ti psal MMys - natočíš Newton ve třmenech. Ale jde o to, na jaké je montáži - na paralaktice je to v tom případě k zbláznění stále budeš při pozorování jiných pozemních předmětů otáčet různě tubusem..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#5

Příspěvek od MMys »

A na dobsonu to zase jednoduše neotočí, ložiska pro pohyb ve výšce tam jsou většinou našroubovaná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#6

Příspěvek od michal.b »

Nechci vam kazit zabavu, ale newton dava obraz uplne (stranove i vyskove) prevraceny, nikoliv zrcadlove.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#7

Příspěvek od MilAN »

Záleží, v jaké poloze je okulárový výtah
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#8

Příspěvek od michal.b »

Muzes mi prosim popsat nejakou polohu, ve ktere by byl obraz v newtonu zrcadlove obraceny?
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#9

Příspěvek od shodam »

[movedhere] Koupím [move by] shodam.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#10

Příspěvek od MMys »

Muzes mi prosim popsat nejakou polohu, ve ktere by byl obraz v newtonu zrcadlove obraceny?
Tedy vážení, musím si nasypat popel na hlavu, a raději se nejdřív podívat a pak teoretizovat.

Jelikož newtonem po zemi nekoukám (na to mám refraktor, se zenitovým zrcátkem), uvažoval jsem, že se newton se zrcátkem chová naprosto identicky, a i při otáčení tubusem se děje to samé co při otáčení zrcátkem v refraktoru nebo celým refraktorem.

Chyba lávky ! před pár minutama jsem si ověřil, že newton (pokud natočím vhodně tubus a stoupnu si k němu tak, abych obraz měl výškově správně orientovaný, mám ho správný i stranově. A naopak, pokud je vzhůru nohama, je otočený, nikoli zrcadlený. Stavu jako v refraktoru se zenitovým zrcátkem se mi dosáhnout nepovedlo  :(

Není mi teď jenom na první pohled jasné proč, protože duté zrcadlo dává v ohnisku přeci úplně stejně jako čočka převrácený obraz. A sekundár u newtona je totéž jako zenitové zrcátko. Snad jediný rozdíl je, že ten obraz je v ohnisku vytvořen paprsky přicházejícími z "protisměru" na rozdíl od refraktoru, v tom bude asi zakopaný pes.  

Nu, což, omlouvám se všem za mystifikaci a jdu si malovat chod paprsků...

P.S. V tomto případě, pokud ční výtah do boku, a obraz je otočený o 180 stupňů, by převracející okulár nebo převracející člen + okulár fungovat měl. Otázkou jsou délkové poměry a možnost zaostření.
   
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Orientace obrazu v dalekohledu typu Newton

#11

Příspěvek od Regulus »

Tak to je dobře - jinak by se v klasických hvězdných mapách blbě hledalo Aspoň já teda mám na refra problém pokud použiju zrcátko - jedině ji tisknout zrcadlově...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět