astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#46

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem to hledani "promptne" osetril tak, ze jsem ho nechal striktne hledat podle textu a pravidel pred chvili zminenych a dnes zmenenych (kvuli M1cce apod.).
Konika (b33) napriklad, jsem poresil tak, ze pokud bude ze striktniho hledani vysledek nula, tj. zadny, tak bude hledat i retezec cokoli b33 cokoli, a tudiz najde i (b33, neco apod ;-)

myslim, ze takto je to OK, alespon prozatim. Pokud ted budou vsichni u svych DSO uvadet katalogove oznaceni a cislo bez mezery, tak hledani bude fungovat velmi dobre a to i kdyz to uvedou v zavorkach a carkami oddelene...

promptne jsem do ostre verze stranek tedy umistil novy soubor search.php tak to muzete otestovat, ja delam na nove verzi kam postupne pridavam nove funkce a kdyz se mi zdaji OK, tak je hodim na ostrou :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#47

Příspěvek od MaG »

Když jsme u toho: u komet by bylo praktické psát C/2007N3 (Lulin) místo C/2007 N3 s mezerou. Dej to k doporučením o názvech objektů.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#48

Příspěvek od Konihlav »

NOVINKA:
jak jste si jiste vsimli, tak dnes kolem poledne jsem upravil odkazy co se zobrazuji na stavove liste (kdyz prejizdite mysi (krysou) pres nahledove obrazky) tak, aby v pripade, ze vyberete otevrit v novem okne, nebo kopirovat odkaz, tak se Vam opravdu zkopiruje odkaz na fotografii, misto odkaz na gallery.php?limit=cislo, coz nikam nevede v pripade, ze chcete dat odkaz na nejakou konkretni fotografii, treba zde na foru.
Jenze k tomu jsem, kdyz uz jsem byl v tom, pridelal konecne jeste jednu slozitejsi vec: misto odkazu na fakticky obrazek na astrofotky.cz by preci bylo skoda videt jen nejaky obrazek bez jedineho popisku, zvlast, kdyz ty popisky existuji a autor si dal tu poctivou praci (dekujeme) na jejich vyplneni.
Takze se na to podivejte a doufam, ze se to bude libit. Je to prvni krok k tvorbe seznamu fotografii (ktery tedy bude vyzadovat i dalsi testovani, zda fotografie nebyla mezitim smazana apod.).
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#49

Příspěvek od Jacquess »

Šlo by, třeba časem, až bude více fotek, udělat hledání i např. podle použitého dalekohledu nebo fotáku... Aby měl člověk představu co se dá jakým přístrojem pořídit? ;)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#50

Příspěvek od Konihlav »

Šlo by, třeba časem, až bude více fotek, udělat hledání i např. podle použitého dalekohledu nebo fotáku... Aby měl člověk představu co se dá jakým přístrojem pořídit?  ;)to je preci samozrejmost ale jeste predtim je v planu dost jinych vylepseni :)
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#51

Příspěvek od voko »

Už si nepamatuju, jak to fungovalo před pár dny, ale dnes mi to nabídlo možnost vložit fotku jen po přihlášení se a pak už se ta možnost v liště nezobrazila. Tzn. pokud bych chtěl vložit další fotku, tak jedině se odhlásit a zas přihlásit. Jo  - a mám IE, ale jak říkám, mám dojem, že minule tam ta možnost byla v liště stále po jednom přihlášení.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#52

Příspěvek od Konihlav »

dnes jsem opet zlepsil nekolik drobnosti, napriklad prednacitani nasledujiciho obrazku v seznamu do cache prohlizece a pridal jsem rychlou navigaci a zobrazeni fotografii podle jmena autora (de facto to je podle toho, kdo upload provedl). Jsou zobrazeni jen Ti, kteri alespon 1 fotografii vlozili.

voko: juknu na to asi zitra vecer, az budu mit IE po ruce...

P.S.: tak se mi zda, ze podrobne, pokrocile hledani jeste odlozim (mam zatim jen mlhavou prvotni predstavu, jak by to asi melo fungovat, tak si ji necham jeste ulezet a vytribit) a asi se jako dalsi vrhnu na hodnoceni fotografii at muzu otevrit i rubriku TOP10 :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#53

Příspěvek od Vabra »

Přidávám se k poděkovaním Konihlavovi za záslužný čin a všechnu tu vynaloženou námahu.

Zároveň bych všechny zájemce rád pozval k návštěvě svého profilu (prohrabal jsem se svým archivem a doufám, že se mi výběr 12 nejlepších astro snímků 2006-08 povedl).

Zatím na to nejde přímý link, tak nezbývá než jít přes "Zobrazit fotografie podle jména autora""
http://astrofotky.cz/search_author.php.

A zvolit si Pavla Vabrouška ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#54

Příspěvek od MaG »

Konihlav:

přehlídl jsem to, nebo nám ve formuláři chybí položka ISO u foťáků? Pro nás, co se snažíme porovnat si, co se s čím dá vyfotit, by tato položka měla smysl. Pro uživatele CCD nikoli.. tak nevím jak z toho ven.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#55

Příspěvek od GaP »

Konihlav:

Vytvořit jakési sdružení Astrofotografů mě už kdysi napadlo také, ale nemyslel jsem si, že by takové stránky oslovily prakticky všechny aktivní a hlavně špičkové autory. Považuji to za vynikající počin, přehled velkého množství různých objektů na jednom místě.

Jen mám jednu výhradu a to, že by výhradně jako název objektu mělo být uváděno vždy katalogové číslo, podružné názvy až dodatečně. Pokud totiž bude stejný snímek vždy pojmenován jinak, tak ho nemá smysl hledat. Je to chyba při vkládání snímků autorem, mělo by se to nějak ošetřit, buď upozorněním nebo nekompromisní volbou, že by při nevyplnění katalogového názvu nešlo snímek zaslat. To má samozřejmě opodstatnění u deep sky objektů. Když je na snímku více objektů, tak uvést čísla všech.

Jinak, ale pokud by jsi s tímhle přišel někdy před 7 lety, tak se ani s tvorbou vlastních stránek nebudu obtěžovat. Určitě se rád zapojím a pošlu náhledy snímků s odkazy na mé stránky. Přijde mi totiž zbytečné zaplňovat galerii velkými fotkami když na to již mám svoje stránky. Prostor raději ponechám někomu, kdo to více využije.

Dobré by také někdy v budoucnu bylo, založit blok o autorech. Kde by každý autor měl pár řádků případně snímků o sobě, výbavě, pozorovacím stanovišti. Prostě něco málo ve stručnosti, každý by sám uznal co stojí za to dát o sobě vědět. Drobátko by to obohatilo, již tak zajímavou galerii. Možná to je zbytečné a komplikované, ale stojí to za zvážení ne.

Takže i když pro mě trochu pozdě, ale díky za takovou galerii, je to skvělá práce.

Pavel Gaugg
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#56

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: dekuji uctive :)

MaG: na ISO jsem myslel jen okrajove a videl bych jeho zarazeni do expozic, kde by se uvedlo treba 15x3min ISO800 stejne tak, jako tam "nabadam" napsat (dopsat, doplnit) v pripade CCD kamery bin 2x2 apod.

GaP: tento web neni priparne urcen pro to, aby tam kazdy z Vas ukladal vsechny sve snimky. Naopak, je tu proto, aby pomohl porovnavat fotografie od ruznych autoru. Aby to melo smysl, chce to, aby tam autori nektere fotografie vubec vlozili (to se zatim povedlo). Kazdy urcite mate nejaky vyber "the best of" a ten by tam urcite nemel chybet. Kdo pri registraci uvede www stranky, odkaz na svuj web, bude automaticky (po potvrzeni registrace) uveden tento odkaz v sekci odkazy. Tim se muze nahodny navstevnik rychle presunout na Vase webove stranky!

kazdopadne za nazory a namety velmi dekuji, protoze sam obcas nevim jak to navrhnout, aby to vyhovovalo vsem. Navrh je o dost tezsi a slozitejsi nez vlastni implementace.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#57

Příspěvek od Konihlav »

GaP: jo a vim, ze Tvoje snimky zabiraji i 6MB jeden, takze chapu, ze je kvuli astrofotkam musis zmensit alespon pod 2MB (opravdu staci JPEG 90% a jsi bohate pod limitem). Nevim, zda to vis, ale muzes tam jako autor vyplnit referenci/odkaz na fotografii na svem webu v plnem rozliseni (vyssi kvalite) a tam je to na Tobe, kolik MB ci jake rozliseni to bude mit navstevnik tu URL uvidi dole pod fotografii a bud kliknutim, nebo zmacknutim klavesy 'R' se mu v novem okne/tabu otevre link...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#58

Příspěvek od Konihlav »

prave jsem provedl mini-update:
+ do hledani jsem pridal drive zakazany znak lomitko '/', takze ted uz jde hledat i komety treba pres c/2 retezec...
+ do upload a edit formulare jsem pridal upozorneni pro pojmenovani DSO objektu
+ a taky do prikladu za binning i ISO, aby bylo zrejme, kam se ma vyplnovat (k expozicim)
+ do pocitadla pristupu jsem pridal omezeni na vyhledavace - roboty (zatim jen google, protoze googlebot je jediny retezec, ktery jsem prozatim "odchytil" jako skodlivy), aby tam nepribyvali "hity", ktere nejsou platne...

ad hledani: vcera jsem tam pozmenil to, ze se nejprve hleda zadany text striktne a pak navic s cimkoli na zacatku a cimkoli na konci, aby to naslo maximalni pocet fotografii, ktere by potencionalne mohli uzivatele zajimat.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#59

Příspěvek od Konihlav »

prave dokoncuji hodnoceni fotografii s tim, ze se bude hodnotit jako ve skole, tj. od 1 pro nej nej nej fotografii vyrazejici dech, 2 pro velmi velmi velmi peknou 3 pro velmi peknou / normalni ci mene povedenou 4 vyjmecne pro opravdu zacatecenickou po 5ku (coz bude asi zbytecna znamka, protoze necekam, ze ji nekdo vubec da). Ale je na kazdem z Vas, jak si stanovite zebricek hodnot, jde jen o to, abyste hodnotili podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi, klidne v plnem rozsahu (tj. i tu 5ku). Dulezite je ten zpusob hodnoceni "zachovat" kazdopadne kdykoli muzete jiz danou znamku smazat krizkem, nebo ji zmenit na jinou (lepsi, horsi)... jo a nikde nebude mozne zjistit kdo mi dal kterou znamku, to bude tajne :)
spustim to asi az zitra, ackoli to jiz predbezne otestovane mam, ze to funguje. Chybi mi jen dodelat 3 triggery, ktere budou aktualizovat rating u fotografie po vlozeni/zmene/smazani hodnoceni fotografie.

Mam otazku:
chtel bych spustit i TOP10 rubriku, ale potrebuji stanovit nejakou politiku (pravidla), kdy se fotografie jiz kvalifikuje do teto rubriky, protoze je zrejme, ze fotografie s jednou znamkou a to 1ckou bude vzdy na prvnim miste (pripadne spolecne na prvnim miste s jinymi).
Jak to resit? Zavedenim bud fixniho poctu nutnych znamek pro zarazeni (aby jako celkove hodnoceni melo nejakou vypovidajici schopnost), nebo zavedenim % kriteria pro pocet nutnych hlasu, podle aktualniho poctu registrovanych uzivatelu (treba 10% limit, tj. kdyz je ted pres 30 uzivatelu, vice jak 3 znamky).
Nebo jinak? spravedliveji?

dekuji
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#60

Příspěvek od Vabra »


Mam otazku:
chtel bych spustit i TOP10 rubriku, ale potrebuji stanovit nejakou politiku (pravidla), kdy se fotografie jiz kvalifikuje do teto rubriky, protoze je zrejme, ze fotografie s jednou znamkou a to 1ckou bude vzdy na prvnim miste (pripadne spolecne na prvnim miste s jinymi).
Jak to resit? Zavedenim bud fixniho poctu nutnych znamek pro zarazeni (aby jako celkove hodnoceni melo nejakou vypovidajici schopnost), nebo zavedenim % kriteria pro pocet nutnych hlasu, podle aktualniho poctu registrovanych uzivatelu (treba 10% limit, tj. kdyz je ted pres 30 uzivatelu, vice jak 3 znamky).
Nebo jinak? spravedliveji?

Myslim ze je nezbytne mit top galerii nejak omezenou casem, nebot jinak hrozi, ze snimek, ktery se do top jednou dostane bude vyrazne zviditelnen a bude dostavat dalsi pozitivni hodnoceni a sebelepsi novy snimek jej pak nebude moci nahradit...
A vznikne tak jakasi prvotni top konzerva.

Jinou moznosti je top 10 generovat "nahodne" treba z fotek s prumerem mesim nez 1.5 a poctem hodnoceni vetsim nez 10.

Jinak pri hodnoceni jsem spise pro hodnoceni "bodove", kde je nejmene jeden bod a nejvice 5 bodu. Pak se ti bude i jednoduseji formulovat pravidlo pro top (prumer + celkovy pocet bodu). Umozni to i rozsirit hodnoceni nebot bude snazsi dat mene povedene fotografii jeden "pozitivni" bod nez celkem negativni ctyrku ci petku co zname ze skoly.

Navic se pak s body da dale lepe statisticky pracovat (scitat za vice fotek jednoho fotografa, za jednotlive objekty,...)...


Pavel Vabrousek
Odpovědět