Filtr Astronomik CLIP CLS

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Filtr Astronomik CLIP CLS

#1

Příspěvek od KoMar »

Jsem novým majitelem filtru Astronomik CLIP CLS. Zajímalo by mě, jestli až se jednou odhodlám vyjmout z fotoaparátu (350D) originální IR filtr, bude nutné místo něj osadit jiný nebo jeho úkol zastane přijatelně i CLS filtr.

díky za odpovědi
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Filtr Astronomik CLIP CLS

#2

Příspěvek od Rob_B »

No ten filter ti CLS urcite nenahradi. CLS neprepusta len v oblasti nejak od 530 do 640 nm, kde ziaria vybojky...CLS normalne prepusta IR ziarenie. Takze ak namiesto toho originalneho filtru nic nedas, bude ti treba nejaky 2" IR umiestneny v sachte:

FILTR/BDP 2459210A UV-IR BLOCK FILTER 2” (420-680nm)
2” okulárový filtr. Nepostradatelná pomůcka pro CCD a digitální fototgrafii. Blokuje oblast ultrafialového (do 400nm) a infračerveného (cca od 690nm) záření a umožňuje tak získat snímky barveně blízké vnímání lidského oka.

http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Filtr Astronomik CLIP CLS

#3

Příspěvek od deavi »

Přesně tak, pokud vyjmeš originální filtr z foťáku, budeš muset nahradit blokaci IR záření vložením náhradního UV/IR filtru. Bohužel se dva filtry do šachty zrcadlovky nevejdou. Já jsem to třeba vyřešil posunutím dosedací objímky a teďka je vše ok. Mrkni se sem
http://www.astronom.cz/deavi/Uprava_Clip.htm
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filtr Astronomik CLIP CLS

#4

Příspěvek od MilAN »

Pokud budeš fotit přes reflektor, není tam třeba UV/IR filtr.  V přápadu refraktoru i fotografických objektivů je to ale nutnost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Filtr Astronomik CLIP CLS

#5

Příspěvek od KoMar »

Díky za informace, počítal sem s tím, že se tomu IR filtru nevyhnu. Fotit chci zatím především s klasickými objektivy, mám Pentacony 135, 200 a 300mm a možná dokoupím EF50/1,8. Vím, že ty objektivy nejsou žádná sláva na astrofoto, ale mě to zatím na hraní stačí. :)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Filtr Astronomik CLIP CLS

#6

Příspěvek od MP »

Fotit chci zatím především s klasickými objektivy, mám Pentacony 135, 200 a 300mm a možná dokoupím EF50/1,8.S temi objektivy se leccos nafotit da, ale pokud Ti mohu neco doporucit, tak tam ten puvodni filtr nech, jinak si budes vzapeti zoufat z barevne vady.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#7

Příspěvek od Psion »

Pokud budeš fotit přes reflektor, není tam třeba UV/IR filtr.V přápadu refraktoru i fotografických objektivů je to ale nutnost.  
Já jsem to testoval a lepší je tam mít IR filtr i na reflektory, ne z důvodu aberací, ale z důvodu, ze hvězdy v IR svítí dost razantně a je rychleji dosaženo Full Well Capacity CCD snímače.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filtr Astronomik CLIP CLS

#8

Příspěvek od MilAN »

To jde přesně o to, co cheš ale fotit. Pokud chci fotit hvězdy, hvězdokupy, galaxie, tak to nebudu ořezávat IR filtrem Pokud ale fotím objekty, které v té oblasti nezáří, potom to má význam odříznout.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

Filtr Astronomik CLIP CLS

#9

Příspěvek od PC »

Astronomik CLS filtr funguje současně i jako "astronomický" IR-blok filtr -- čáru Halfa propouští téměř bez útlumu a má poměrně strmý pokles těsně před 700nm. Tento filtr se tedy nemusí kombinovat s IR-blok filtrem.

Jinak nutnost použití IR-blok filtru u single-shot color detektorů je způsobena "průsaky" blízkého IR světla filtry aplikovanými přímo na pixelech čipu. Blízké IR záření se tak míchá s normálními barvami. Rekonstrukce skutečných barev je pak prakticky nemožná. Stačí provést jednoduchý pokus -- namířit web kameru s odmontovaným IR-blok filtrem na stromy a listí může být třeba sytě žluté. Samozřejmě je otázka, jak to vadí u astronomické fotografie, kde je výsledná barva hodně ovlivněna představami autora :-).
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#10

Příspěvek od MMys »

Astronomik CLS filtr funguje současně i jako "astronomický" IR-blok filtr -- čáru Halfa propouští téměř bez útlumu a má poměrně strmý pokles těsně před 700nm. Tento filtr se tedy nemusí kombinovat s IR-blok filtrem.

To si Pavle právě nejsem vůbec jistý, Astronomik neuvádí, co to dělá za 700nm, ale žádný náběh na pokles tam není:



starší charakteristika jde ještě dál:


a konečně měření provedené na spektrometru na jednom srazu MHV dopadlo takto:


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#11

Příspěvek od MMys »

Ještě jsem dohledal charakteristiky změřené až do 900nm, pokud tam bude refraktor a/nebo barevný senzor, dodatečný IR blok je nutnost, a já ho vždy měl použitý.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

Filtr Astronomik CLIP CLS

#12

Příspěvek od PC »

Astronomik má dvě verze CLS filtrů -- vizuální a nový filtr označovaný jako CLS-CCD. Ten druhý zároveň funguje i jako IR-blok filtr.



Pro CCD kameru s monochromním detektorem bych snad doporučil ten vizuální filtr, ale pro single-shot color kameru nebo digitál je ta varianta CLS-CCD určitě lepší.
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#13

Příspěvek od MMys »

Aha,
vidíš, toho jsem si nevšiml, ale to bude asi dost čerstvá novinka a většina lidí bude mít starší verzi která se chová jako ta moje  :(

Je to příjemná změna a je dobré to vědět.  

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Filtr Astronomik CLIP CLS

#14

Příspěvek od Rob_B »

Zdravim.
Odkedy mam tento filter (asi 2-3 tyzdne), vsimol som si, ze mi na snimkoch pribudol gradient z jednej strany. Fotak som dal okrem toho aj modifikovat MMys, takze sucacne som zacal pouzivat aj CLS. Najskor som myslel, ci to nie je gradient od mesta alebo ci to nevznika na filtri Baader ACF pred cipom, no dnes ked som spracovaval snimky komety Lulin, mi nedalo a zacal som skumat cim to je. Flat field ma tu istu vadu ako snimky. Uz som sa bal, ci to nie je nejaka silna luminiscencia, ale na dark framoch ten gradient nie je. Skusil som nafotit flat fieldy bez clip CLS a na tychto to nebolo. Este mi napadlo, ci filter pred cipom nema nejaku vadu a v kombinacii s CLS filtrom to takto vyzera. (hej viem, vzdy myslim na najhorsie :))
Ale potom som vyskusal jednoduchu vec. Otocil som CLS-ko o 180 stupnov, a gradient bol na opacnej strane...takze to je jasne. Sposobuje to ten CLS filter. Pritom filter je uplne cisty, normale vlozeny do sachty (nie je nakrivo), tak neviem... :/
Tu je par ukazok. Ten gradient sa sice da odstranit flat fieldom vyfotenym cez CLS, ale nie az tak dokonale..a pri vytahovani velmi slabych detailov to uz vidno..je to asi na takej urovni ako elektroluminiscencia. Jednoducho pri kontrastnejsom spracovani sa to ukaze rovnako.

Nasledujuce zabery su skusobne, samostatne snimky, upravene dost razantne (len kontrast), aby to bolo viditelne, aj ked pri beznom spracovani by to nebolo az tak vyrazne, kedze je to takmer na urovni sumu (ale bolo by to aj tak viac ci menej vidiet - inak by som si to nevsimol ;)):

Flat field zaber cez CLS (velmi vyrazne zvyseny kontrast pre lepsiu viditelnost):



2-minutovy zaber komety Lulin, bez aplikacie flat fieldu:



Hmlovina v Orione, bez FF takisto:



Hmlovina v Orione, po aplikovani flat fieldu:



Zaujimalo by ma, ci je bezne, ze toto robi CLS (ak teda nemate iny napad, cim by to mohlo byt).

Vdaka za akekolvek napady, pripadne riesenia.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Filtr Astronomik CLIP CLS

#15

Příspěvek od HonzaS »

Ahoj,

já bych věřil tomu, že je nakřivo. Ono to stačí aby to byl 1° a udělá to tohle. Něco podobného vznikne když fotíš s CLS filtrem před objektivem, ale symetrické. Zkus si nějak označit filtr abys jej vkladal stejně a pak nějakou stranu začít podkládat nějakou podložkou. Třeba to vyjde třeba na 1-2 vrstvy papírové etiketovací samolepky - no zkus to.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Odpovědět