Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#301

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

vabra: http://ccd.wz.cz/vabra.zip - budu to muset časem smazat, dochází mi místo, ale chvíli to tam nechám, kdyby si chtěl někdo hrát. jsou to teda zmenšený jpegy, mám tu hroznou linku ven.

mmys: to, co píšeš, to je přesně ten problém a já jsem si toho vědom a měl jsem představu, že to IRIS nějak umí, ale nevěděl jsem jak přesně, díky. budu se ale muset nějak vypořádat s tim, že na mojí sekvenci snímku IRIS spadne, ať už s ní chci dělat cokoliv. Zkusim to nainstalovat do XP virtuálky, třeba to bude lepší (mám W7). Nebo je něco špatně s těmi TIFFy, co dělá mraw?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#302

Příspěvek od MMys »

To netuším, mam win7 x64 a Iris tam normalne funguje. Teda tiffy z mrawu jsem nezkousel, treba je to opravdu v nich.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
TomTomas
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 06. 2011, 22:17

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#303

Příspěvek od TomTomas »

Zdravím všechny. Poslední dobou jsem se trochu začal zajímat o astrofotografii a hodně mě zaujalo toto vlákno. Zrcadlovku mám, stativ taky, dálkovou spoušť též:-) . Ale trochu nerozumím jedné věci. Když začnu fotografovat sérii snímku, abych je následně složil přes sebe, tak ty snímky musejí být stejné. Chápu to dobře tak , že si na obloze budu muset najít nějaký bod (hvězdu) a té se držet ? A kdykoliv vlivem rotace Země dojde k "posunutí" tak si zase zpátky zaměřit tu hvězdu, aby na výsledných snímcích bylo totéž?? Asi je to blbá otázka , ale ve vlákně jsem ji nenašel a tak nějak si nejsem jist postupem, ale dělal bych to takhle no ..Předem díky za rady a všem přeji Šťastný Nový rok a co nejvíce jasných nocí :)
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#304

Příspěvek od viator »

TomTomas, rýcholosť pohybu obrazu hviezdy na čipe závisí na ohniskovej dĺžke použitého objektívu. Práve preto sa používajú pri tomto spôsobe snímania hv. oblohy pomerne krátke ohniská i expozície.
Pokiaľ by sa Ti počas snímania posunul stred snímaného hv. poľa výrazne k okraju prvého snímku (veľký počet snímkov), nebol by problém pri skladaní, ale pri oreze. Dá sa to predstaviť si ako hracie karty (ich počet zodpovedá počtu snímkov), ktoré sú poukladané jedna na druhú pričom sú aj posunuté (ekvivalent posunu vplyv. zem. rotácie). Po poskladaní v počítači to vyzerá podobne, pričom výrez predstavuje "prienik" všetkých "kariet". Proste plocha, na ktorej sa všetky snímky prekrývajú.
Či bude potrebné posúvať pri snímaní stred hviezdneho poľa záleží od ohniska objektívu a. i.
Rýchlosť pohybu obrazu hviezdy na čipe fotoaparátu pomôže napr. program Astrofotografické výpočty (skús google), autorom je niekto z tu registrovaných (ospravedlňujem sa, no už si nepamätám autora)
Veľa zdaru !
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
323K13L
Příspěvky: 101
Registrován: 16. 06. 2009, 16:09
Bydliště: Praha, Punkrác

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#305

Příspěvek od 323K13L »

TomTomas: Úplně na vlas stejné fotky být nemusí - po každé expozici budeš mít hvězdné pole o několik pixelů posunuté vlivem rotace Země (o kolik vysvětluje KDan v příspěvku #9 tohoto vlákna). Program, kterým snímky pak skládáš (pro začátek např. "Deep Sky Stacker"), si umí s rotací Země poradit --> aby na sebe hvězdy seděly, každou fotku trochu pootočí. Výsledný složený snímek pak na okrajích ořízneš.

Pokud fotíš časy cca 5-30s (záleží na ohnisku), uděláš třeba i několik desítek fotek, než ti objekt "ujede" ze zorného pole foťáku. Snaž se akorát nefotit až do krajů.
SW newton 150/750 || SW 70/500 || EQ-5m || CanonEOS1000Dm || Canon70-200mm f/4 L || Canon50mm f/1,8 || QHY5

"Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." [Buddha]
Uživatelský avatar
TomTomas
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 06. 2011, 22:17

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#306

Příspěvek od TomTomas »

Díky moc za rady, už je mi to vcelku jasny. Teď bych měl ještě otázku ohledně nastavení fotoaparátu. Když nepočítám čas závěrky , clonu a iso, tak by mě zajímalo, co dalšího nastavit na fotoaparátu pro snímání noční oblohy ?? Např. kontrast , jas , ostrost , vyvážení bílé ?? atd. .. nebo popř. jestli  někdo nevíte o nějaké dobré www kde se podobné téma řeší. Tady na astroforu jsem ve vláknech hledal celkem dlouho , ale nic konkrétního jsem nenašel... předem díky
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#307

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

Kontrast, jas ostrost, vyvazeni bile... jsou parametry ktere napovidaji, jak ma procesor ve fotoaparatu zpracovat RAW data do JPEGU.

Pro astrofotky se foti do RAWu a zpracovani je zasadne az nasledne v pocitaci (JPEG pouzivam vijimecne pro vetsi serie na startrails abych setril misto).

Jinymi slovy je skoro jedno jak prislusne parametry nastavis...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Jack
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 07. 2011, 23:09

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#308

Příspěvek od Jack »

Zdravím a přihazuji své první "astrofoto" pořízené dnes po půlnoci a zpracovávané během několika zbytečných hodin. Výsledek nic moc, ale mě těší. Foceno aparátem v podpisu, 60x1s, ISO 3200, clona 5,6, ohnisko 300 mm, použito 43 snímků, složeno v DSS a obarveno v GIMPu, příště by to chtělo zapracovat na doostření. Kdyby to chtěl někdo porovnat s reálným objektem, tak by to měla být M42.
Zeiss 8x30, Pentax K-r, Pentax 18-55 mm, Sigma 70-300 mm APO
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#309

Příspěvek od viktormt »

na porovnanie fotografia od jiriho losa:

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 198080.jpg
Uživatelský avatar
Slávek.M
Příspěvky: 336
Registrován: 14. 06. 2011, 02:55
Bydliště: Hradec Králové

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#310

Příspěvek od Slávek.M »

příště by to chtělo zapracovat na doostření
Pokud víš, že hlavní chyba byla v zaostření, tak si s ním zkus příště, až bude příležitost fotit, trochu pohrát. Výsledek by mohl být dobrý ;)
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
Uživatelský avatar
Jack
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 07. 2011, 23:09

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#311

Příspěvek od Jack »

Díky za připomínky, chyby byly ve všem, stativ jsem měl zbytečně vytažený, nárazy větru během expozice atd., úprava nuzná, budu se snažit dál, zatím mám radost, že z toho vylezl alespoň světlý flek. Samozřejmě 40s expozice v součtu je také nic moc.
Zeiss 8x30, Pentax K-r, Pentax 18-55 mm, Sigma 70-300 mm APO
Uživatelský avatar
JIRKAZ
Příspěvky: 393
Registrován: 02. 10. 2009, 12:52

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#312

Příspěvek od JIRKAZ »



Muj prvni snimek s montazi NEQ6ss
doba expozice 20sec

Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#313

Příspěvek od Karell »

Ahoj, nechci ti kazit náladu, ale EQ6 jde ustavit mnohem přesněji ;)
Uživatelský avatar
JIRKAZ
Příspěvky: 393
Registrován: 02. 10. 2009, 12:52

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#314

Příspěvek od JIRKAZ »

JJ,to my je jasny sem fotil z balokonu a montaz sem jen natocil zhruba na sever,a taky fotak sem jen pridelal tak provizorne....
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Poor man Astrofoto - hvězdy na stativu

#315

Příspěvek od Jasnovidec »

Měl by někdo typ, jak odstranit to špekáčkování hvězd při focení startrails? Jaký používáte soft na timelapse? Zkouší, startrails, ale při skládání timelapse videa mi to vyhodí vždy error.

http://jasnovidec.ic.cz/astrofoto/byt5.jpg

Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Odpovědět