Light Pollution Gallery

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Zef
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 05. 2009, 18:57

Light Pollution Gallery

#16

Příspěvek od Zef »

Taky pridam svoji troskou :)
Plzen z kopce nad mym bydlistem (6411x2000px ~5MB)
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Light Pollution Gallery

#17

Příspěvek od denis.marc »

Plzen z kopce Mikulka. Ta modrobila hruza nalevo je pivovar a uplne nalevo kolem komina je teplarna
Aha, tak už vím, proč fanoušci Plzně skandují na hokeji "modro-bílá Plzeň" ;D Sorry za OT. :)
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Light Pollution Gallery

#18

Příspěvek od caribic10 »

:o co je to napravo mezi keřem a autem za brutální reflektor? To musí nasvěcovat snad i dopravní letadla  :-/
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Zef
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 05. 2009, 18:57

Light Pollution Gallery

#19

Příspěvek od Zef »

To je zespoda nasvicena cedule mistniho hyper Tesca ... to co je videt na obloze jsou jen presahy, nedokazu si predstavit jak by to vypadalo, kdyby cedule zmizela :/

EDIT:
Kdyz tu fotku po dlouhe dobe pozoruji, tak si vsimam, ze se mi v aute odrazi svetla Plzne a musim rict, ze do umyteho auta s nablyskanym lakem melo v tu chvili hodne daleko... Jinak bud rad, ze jsi to tady nevidel tak pred rokem. Mistni Olympie (uplne vlevo) se snazila nalakat lidi necim jako majakem... Bylo to videt pres cele mesto cca 12km daleko... Po obloze jezdil v nahodnych smerech jasny kuzel bileho svetla, ktery byl naprosto neprehlednutelny i kdyz stal clovek primo pod lampou a ziral nahoru. Kdyz jsem se na to sel podivat zblizka, tak to vypadalo jako nekolika kilowattovy halogen s objektivem navic... nastesti jim to asi po trech mesicich zatrhli, protoze to oslnovalo letadla, nebo aspon to jsem slysel, ze byl duvod. Mozna michal.b by mohl potvrdit, jestli to bylo videt i k nemu na Kosutku, coz je napric celym mestem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Light Pollution Gallery

#20

Příspěvek od michal.b »

Ne, toho reflektoru u Olympie jsem si nevsimnul, ale muj vyhled jiznim smerem je tak do 10 stupnu omezeny panelaky na kopci. Mimochodem, tu ceduli u TESKA vidim okem az z Primdy, coz je dobrych 60 kilometru. Na druhou stranu, na parkovisti maji plne clonene lampy, ktere z dalky nejsou vubec videt.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Light Pollution Gallery

#21

Příspěvek od denis.marc »

Přidávám snímek budovy základní školy a osvětlení jejího pozemku v městském obvodě Pardubice - Svítkov z dneška, krátce po 23. hodině večer. Během večera před tím jsem procházel okolo, je tam sice nějaké hřiště za školou, ale nic se tam v tuto dobu nedělo, všude ticho, jen ty světlomety.  :-/



Foceno: Panasonic DMC-LZ7, exp. 30 sec, ISO-100.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Light Pollution Gallery

#22

Příspěvek od Jacquess »

Přidávám video ukazující osvětlené mraky nad Plzní. Nafoceno z Bažantnice (vzdálenost od Plzně cca 25 km). Canon 350D + základní objektiv, snímky 15" při 1600 ISO, složeny do videa. Celkove jsem fotil 1,5 hodiny.
[media]http://www.youtube.com/watch?v=eaOgUA9Fd0Q[/media]
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Light Pollution Gallery

#23

Příspěvek od denis.marc »

Byl jsem včera večer venku s foťákem, všude bylo nějak příliš světlo a nebylo to jenom atmosférickými podmínkami, protože tohle doslova praštilo do očí:
Obrázek
Zde je detail  :(
Hned jsem přemýšlel, co to je? Bylo na JZ, tedy od pozorovacího stanoviště směr ven s města a normálně tam nic takhle nesvítí.
Brzy mi došlo, že tento víkend se jede Zlatá přilba ČR a toto způsobil rozvícený plochodrážní stadion ve vzdálenosti asi 1,2 km od místa fotografování. Svítilo to pak ještě dlouho po půlnoci, možná až do rána. Naštěstí  tady tohle v noci svítí jen málokdy, protože jinak by se tady na předměstí už asi nedalo pozorovat ani to málo, co se ještě dá, když nepočítám Slunce, Měsíc a jasné planety.

Pro srovnání, dnes večer to brzy zhasli, tak jsem došel na stejné stanoviště vyfotit, jak to vypadá, když stadion nesvítí, což je naštěstí ve velké většině případů.
Měl jsem sice dnes jiné podmínky (bylo téměř zcela zataženo), ale o rozdílu netřeba diskutovat.
Všechny snímky jsou pořízeny Panasonicem DMC-LZ7, exp. 60s, ISO-100.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Light Pollution Gallery

#24

Příspěvek od Lukina »

Občasné a poměrně krátkodobé svícení na stadionech snad nikoho příliš nepobuřuje, ne? Pro bezpečnost sportovní události je "silné", ale neoslňující osvětlení nezbytné. Jsou potřeba vysoké stožáry resp. aby osvětlení bylo dost vysoko nad "jevištěm".
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Light Pollution Gallery

#25

Příspěvek od MaG »

Aby bylo jasno mně vadí, když svítí stadion i dlouho po půlnoci. Nezřídka se tu svítilo i v jednu ráno. Vzhledem k tomu, že to světlo vadí i 3km přes kopec, tak to je nadměrné a zbytečné. Když se hraje do 22h tak nemusí svítit i po půlnoci. Jinak to ale jde přežít, je to jednou za čas.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Light Pollution Gallery

#26

Příspěvek od denis.marc »

Nemyslel jsem to tak, že by mě to příliš pobuřovalo, taky jsem napsal, že to je málokdy. Spíš šlo o to, ukázat ten rozdíl. Navíc taky myslím, že je zbytečný, aby tam osvětlení pralo na plno třeba celou noc.
Jinak ty plochodrážní závody se za tmy tady v podstatě nejezdí, občas možná nějaký trénink, ale při Zlaté se tam po setmění určitě nejezdí. Mám info, že prý dělali něco v zázemí a snad s tratí, pozdě večer už tam byl klid, avšak svítilo to tam nejmíň do 4 hod. ráno, možná až do rozednění.
Včera to zhasli už po osmé večer.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Light Pollution Gallery

#27

Příspěvek od denis.marc »

Máme Silvestra a v Pardubicích se blíží hokej pod širým nebem, tak nám tu teď na předměstí svítí plochodrážní stadion každou noc a to celou noc, jen včera to vypnuli po 21:00.
Malé porovnání:

Panasonic DMC-LZ7, panorama ze 7 snímků po exp. 15s.
Vzhledem k nízké oblačnosti to je světlé až moc. :D
Uživatelský avatar
Robio
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 12. 2010, 14:41

Light Pollution Gallery

#28

Příspěvek od Robio »

Svetelné znečistenie Pezinka (PK) pozriem na druhú stranu a tam to je ešte horšie zo Slovnaftu toho svetla ide ako z celého mesta...a keď vypúšťajú nejaké horľavé látky tak to svieti ako obrovské mesto...

ISO-100, 60s, žiadna hmla...len oblačno...
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Light Pollution Gallery

#29

Příspěvek od JoKr »

Nielen Slovnaft "vykoná svoje" ale predovšetkým nesprávne zdola osvetľované reklamné pútače a guľové svietidlá ako tento príklad neďaleko športovej haly v Bratislave. A stavba takto osvetľovaných reklamných tabúľ sa tu stala v poslednej dobe priam módou. Len menšie percento reklám (ako menšie zlo) je osvetľovaných reflektormi zhora.
(Foto Olympus C740; foto vľavo 16 sek, ISO 200; vpravo 6 sek, ISO 100).




Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Light Pollution Gallery

#30

Příspěvek od Regulus »

Ta reklama, to opravdu zůstává rozum stát [smiley=thumbdown.gif]
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět