Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
vsw
Příspěvky: 88
Registrován: 11. 09. 2007, 16:16

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#46

Příspěvek od vsw »

Cetl jsem si zmineny clanek od FunTomase, dival jsem se na to prilepene video Marsu. Opravdu objekt takhle poskakuje v zornem poli? To mi prislo uz docela hodne neklidne.
Dobson 254/1200 (SW 10" Flex Tube), SW 80/400 Table
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#47

Příspěvek od Tharos »

MilAN: Máš pravdu, že mi tam trošku vypadlo slůvko "při velmi velkých" :). Ale nechme mluvit fakta - při ohnisku 1200 mm s 5 mm setovým okulárem (kde předpokládám FOV 50°) vydrží objekt poblíž nebeského rovníku v zorném poli zhruba 50 sekund. Bez komakorektoru nebude u světelného newtona pro pozorování např. detailů planet zdaleka použitelné celé pole, a tak pozorovatel bude cca jednou za 30 sekund zasahovat. Což se v pohodě dá.

Navíc ten autorův výrok "Inak, pri väcsich zväcseniach by uz asi dost utekal pozorovany objekt zo zorneho pola?" jsem osobně pochopil tak, že se ptá na ještě větší zvětšení, než o kterém píše (240x) - což jsem možná pochopil blbě :).

vsw: Tam u toho videa dost chybí informace, o jaké zvětšení se jedná. Velikost kotoučku Marsu výrazně kolísá a to video nevypadá, jako natáčené kolem opozice - Mars na něm může mít klidně 6 úhlových vteřin a zvětšení to může být více než 350x. Zeptejte se FunTomase :).

Ale o co mi šlo... Nechtěl jsem nikoho nabádat, aby pozoroval takovým zvětšením (to samozřejmě seeing málokdy dovoluje), šlo mi o něco jiného, ale bohužel ten můj původní úmysl se trošku převrátil... Šlo mi o to, že Flex-tuby mají co jsem četl nově řešená ložiska, v azimutu dokonce valivá, a mě jen zajímalo, jak se povedly. U starých SW dobsonů některé kousky chodily trošku ztouž (viz vlákna o jejich promazávání tady na AF). A to se nejlíp vyzkouší na nějakém opravdu extrémním zvětšení - přesně proto i FunTomas přes takové zvětšení video natáčí. Tam jde jenom o test/demonstraci hladkosti ovládání dalekohledu. O nic jiného mi nešlo, omlouvám se, jestli jsem někoho zastrašil :).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#48

Příspěvek od MilAN »

Měl jsem potřebu napsat tu poznámku proto, že se tu velmi často u Dobsonů objevuje právě tato obava -že je nutno velmi častu pracně posunovat Dobsonem. A obrat - "každých pár sekund " tu na AF najdeš hodněkrát. A to musí skutečně nováčka vystrašit - poté, co pracně nalezne objekt, ten mu za" několik "sekund uteče. Užitečnější informace by byla, že stačí 1-2x za minutu do Dobsona lehce štouchnout - a to je celá "složitost" ovládání Dobsona. Potom by možná nebyly tak velké obavy, zda si má dotyčný pořídit Dobsona
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#49

Příspěvek od Tharos »

S tím plně souhlasím, příště už se té fráze vyvaruju :). Ono stejně, co to vlastně je, "v řádu sekund", že jo... To může být vlastně jak 10 s, tak i 50 s. Bavil se má opravdu smysl jenom o tom, jak dlouho v tom či onom dalekohledu s daným okulárem vydrží objekt o určité deklinaci.

Napadlo mě, že bych "za trest" mohl o tom, kolik sekund vydrží objekt v zorném poli, udělat tabulku pro různé (ale všechno vesměs standardní) kombinace ohnisek a zorných polí, třeba by některým nejistým přišla vhod?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#50

Příspěvek od MilAN »

Já bych to za "trest " nedělal. Tabulka tu stejně zapadne a je to zbytečně složité. Předpokládám, že si každý dovede spočítat zvětšení dalekohledu. A potom tedy doba průchodu objektu   přes zorné pole  na rovníku je dána pouze  vztahem:

t  = 240* ZP/zv

t  ..  doba průchodu v sekundách,  
ZP ... zorné pole okuláru ve °,
zv  ... zvětšení přístroje


a pokud bude někoho zajímat, jak dlouho  půjde objekt skrz okulár v jiné deklinaci, potom si snad odvodí  že :
 T = t/cos(DEC)

A platí to pro všechny dalekohledy a všechny okuláry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#51

Příspěvek od FunTomas »

Upresním ako som fotil Mars. Mars som snímal webkamerou umiestnenou do primárneho ohniska uvedeného dobsona. Web kamera má veľmi malý snímač, preto bolo potrebné trafiť Mars presne a rýchlo vymeniť okulár za kameru, aby ho bolo stále vidieť. Uvedené pohyby sú spôsobené "pointáciou" keď som sa snažil mars udržať v zornom poli kamery. Ak si dobre všimnete pohyb kotúčika, tak pri presune z pozície na pozíciu nedochádza k pruženiu ani zadŕhaniu pohybu. Tam kam bol obraz Marsu posunutý, tam aj ostal. Netrpel mnohými neduhmi prístrojov, ktoré majú nekvalitne spravené klzné ploochy, prípadne pružia ako celok.

Pri pozorovaní okulárom je to presne ako píše Milan. Skutočne netreba posúvať kažých pár sekúnd prístroj za objektom ale stačí jemne posunúť 1-2x za minútu. V súčasnosti sú k dispozícii kvalitné širokoúhle okuláre, ktoré umožnia sledovať objekt bez straty kvality kresby po celom zornom poli. Pred týždňom alebo dvomi sme mali prístroj v Mariánke a nechal som pozorovať rodených "nevizualistov" . Nech sa teda k spôsobu pozorovania vyjadria oni.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#52

Příspěvek od ivanmsk »

FunTomas napsal: ... Pred týždňom alebo dvomi sme mali prístroj v Mariánke a nechal som pozorovať rodených "nevizualistov" . Nech sa teda k spôsobu pozorovania vyjadria oni.Takze tu je nazor vysloveneho "nevizualistu" a zaroven "nedobsonistu".
Kym som do toho pozrel viac-menej poprve, tak som tiez zastaval nazor, ze sice dobson je dobra vec, ale mne akosi "nesmakuje". Po kratkej skusenosti s Tomasovym dobsonom som na vlastnej kozi prisiel na to, ze ovladanie dobsona je skutocne jednoduche, aj ked sa musi "postrkovat" ako pisal Milan. Ale naozaj to nijako nerusilo, nebolo to unavne alebo inak neprijemne. Sice pohodlnost pozorovania na paralaktike to nedosiahlo, no ale ukazte mi niekoho, kto si len tak vozi v aute na pozorovanie trebars 400mm Newton na paralaktickej montazi :-)
Osobne teda nie som "antidobsonista", ak je pohyb v klznych loziskach bez zadrhania, nepruzi to, tak je to skutocne dobra moznost pozorovat na roznych miestach dalekohladom s velmi slusnym priemerom zrkadla. Asi tak. Howgh!
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
bartanusm
Příspěvky: 26
Registrován: 09. 11. 2008, 15:58

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#53

Příspěvek od bartanusm »

Po dvoch tyzdnoch sa pocasie na hodinu umudrilo sa konecne som mohol pozorovat. Podmienky vsak boli aj tak velmi zle (hmla, seeing, mraky).

Dobson sa ovlada velmi jednoducho (a to som bol na barlach), aj ked som mal velky problem najst samotny mesiac, ale po zosuladeni hladacika a dalekohladu to uz slo lahsie.

Prilozene okulare 25 a 10 mm zobrazuju velmi ostro a nevidel som ziadne skreslenie ani nijaky iny problem, ci vnutorne odrazy. Zorny uhol je nie velky: do 25 mm sa zmestil mesiac s malou rezervou, 10 mm menej ako 1/4 mesiaca. Mesiac mi dost utekal...ale stacilo stuchnut a bol v spät. Na druhej strane dalekohlad uz dost vazi, a boli by asi vhodnejsie valive loziska...

Kolimaciu dalekohlad drzal aj po dvoch tyzdnoch, asi to bolo tym ze som ho neskladal a nerozkladal

Za velke plus povazujem, ze som rovno obstaral dvojicu polarizacnych filtrov, stacilo pouzit jeden z nich a bolo to akurat (30% tienenie), ak by som mal len jeden jednoduchy mesacny filter, tak by nebolo mozne pozorovat, nakolko s nim by to bolo prilis tmave a bez prilis silne svetlo...

Nateraz uz mam nejake okulare kupene, ale v buducnosti budem kupovat len sirokouhle s co najsirsim zornym polom a zacnem 13mm...

Pokusim sa urobit cez tyzden nejake detailne fotlky dalekohladu a potom ich prilozim.
Dobson Flex-Tube 254/1200, binokular 7x35, Hyperion 13 & UHC Profi
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#54

Příspěvek od MilAN »

bartanusm napsal: Za velke plus povazujem, ze som rovno obstaral dvojicu polarizacnych filtrov, stacilo pouzit jeden z nich a bolo to akurat (30% tienenie), .Z principu polarizace je to 50% - !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
bartanusm
Příspěvky: 26
Registrován: 09. 11. 2008, 15:58

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#55

Příspěvek od bartanusm »

RE: Milan

no presne je to "when one filter is used alone, you get 30% light transmission", takze asi 70% nepriepustnost...(takze som to predtym napisal asi naopak)
Dobson Flex-Tube 254/1200, binokular 7x35, Hyperion 13 & UHC Profi
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#56

Příspěvek od MilAN »

bartanusm napsal: RE: Milan

no presne je to "when one filter is used alone, you get 30% light transmission", takze asi 70% nepriepustnost...(takze som to predtym napisal asi naopak) snad si můžeme psát česky /slovensky, ne ?
Pokud by měl  jeden filtr propustnost jen 30 %. tak si neumím představit , co to je za kvalitu. Ale jinak to na  nic nemá vliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#57

Příspěvek od jezevec »

Jak moc velky je rozdil v podstavci medzi 10" a 8" ? :)
A potom jak moc velky rozdil je ve viditelnosti medzi 8" a 10" stoji to za tu krávu ? :))
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#58

Příspěvek od Karell »

Krávu bych za to nedával, ale rozdíl to je... :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#59

Příspěvek od stana »

Jak moc velky je rozdil v podstavci medzi 10" a 8" ? :)
A potom jak moc velky rozdil je ve viditelnosti medzi 8" a 10" stoji to za tu krávu ?  :))Stojí!
8-)
když si vzpomenu, jak jsem váhal mezi nákupem 250-ky či 300-vky tak mě polije pot, kdybych tehdá bral "jen" 250-ku. Skoro bych řekl, že kdyby tehdá byl k mání dobson 350-ka, tak ho beru..Toš si to přeberte! 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
rawenna
Příspěvky: 29
Registrován: 16. 07. 2010, 12:19

Dobson Skywatcher: flextube vs klasika

#60

Příspěvek od rawenna »

Já bych měla spíš dotaz, kdo máte nějak svýho dobsona vytuněnýho? Móc se nám líbil Pavlův květináč jako rosnice
Taky je mnohem lepší s 1,5 kg závažím a naprosto na volno. Red dot už je taky doma, tak těď už chybí jen ten podstavec. A mě zajímá, jak je máte vylepšené vy? ;)
Sky-Watcher NWT 254/1200mm 10" Dobson Flex Tube
Okuláry: setové 25 a 10mm, SWA-58 6mm
Měsíční filtr
Triedr 10x25, kompas
Odpovědět