Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#241

Příspěvek od MaG »



Jeste muzete konvergovat na vizual!  ;D


Nebo na film, tam je to bez kabelů :D


Jinak souhlasím. Mně když všechno funguje jak má, je to paráda.
Radši používám "lucky imaging" ten funguje prakticky vždy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Zážitky z pozorování

#242

Příspěvek od Bill »

v kruty zime lahudka v podobe uklizeni milionu kusu totalne mokrych kramu vychlazenych na absolutni nulu, noseni veci do auta a to bez rukavic protoze se s tim jinak strasne blbe manipuluje.
Na to mám jednu vychytávku (fuj, to jsem si myslel, že tohle slovo není české a že ho nikdy nepoužiju) - mám tenké vyhřívané rukavice. Je mi jich líto - byly drahé jako kráva a navíc dárek od partnerky. Ale posledně byla na všem taková silná vrstva námrazy, že jsem neodolal. Mají asi termostat, takže člověk si je natáhne pustí vyhřívání a nevypadá to, že by se něco dělo. Je v nich tak akorát - pak ale člověk vezme totálně namrzlý hledáček a je v nich pořád akorát! Kdybych se o ně nebál (jsou hodně tenoučké), tak bych je používal pořád. Poslední uklízení totálně namrzlého bordelu bylo z říše snů - jenom závaží bylo studené, ohřát 5kg železa to fakt asi nejde :-)

Ale nějaké okuláry, reduktory, pointery a podobné harampádí bylo úplně v pohodě. Pokud vám není líto peněz, můžu pohledat typ (odhadem cena ke dvěma litrům).

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Zážitky z pozorování

#243

Příspěvek od Bill »

Zapomněl jsem totiž po přeinstalaci kompu zrušit akci "Při zavření víka notebooku přepnout do režimu spánku"Tongue.
Taky jsem posledně přeinstalovával noťas  ;D
Tahle default funkce je opravdu geniální!!!

Já jsem ještě vyměňoval články v baterce a odrovnal si "palivoměr" - takže baterka jede, ale trvale hlásí krititcký stav baterie a Win na to reagují taky hibernaci - naštěstí tohle jsem vypnul už doma.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Zážitky z pozorování

#244

Příspěvek od Regulus »

Včera jsem již lehce ovíněn  [smiley=beer.gif]zkoušel mrknout na Měsíc, Jupiter a hlavně Mars, ale seeing stál za houby a DSO se mi s lampami v zádech a ještě doznívajícím soumrakem lovit nechtělo. Tak jsem si ještě dolil a jen tak čuměl na oblohu - krásný jarní vzdoušek, kvákající žaby v dálce, sklenka červeného a Velká Medvědice&spol. to má taky něco do sobe  :D Vyrušil mě akorát ježek slídící opodál  :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Zážitky z pozorování

#245

Příspěvek od gsokuba »

to já včera půl hodiny zjištoval proč my tak šumí pointační kamera a nemůžu najít žádnou hvězdu, už jsem si myslel že kamera je asi na odpis a najednou hele krytka pak jsem konečně začal najíždet plnou rychlostí na hvězdu v meridianu pro ustavení montaže a když jsem pustil prst tak montáž jela dál já jak blázen mačkal všechno možný do doby než se zasekl dalekohled a motory (pěknej zvuk) takže mega panika rychle red button a znovu. Po ustavení v elevaci s odchylkou 0.25 RMS přišli mraky a šlo se balit :)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#246

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 158471/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem OT příspěvek.
Uživatelský avatar
Miroslav1
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 11. 2014, 11:49

Zážitky z pozorování

#247

Příspěvek od Miroslav1 »

Zdravím všetkých,
pred nedávnom som vás tu žiadal o radu pri výbere teleskopu. Po vašich pripomienkach mi skončil v obývačke 6" dobson ( s jeho kúpou som si užil tiež svoje, montáž (dobson) nebola dobrá, nokoľko mi ten stojan na teleskop nepasoval do spodnej okrúhlej časti). Keď sa konečne všetko vyriešilo, konečne som nasmeroval svoj teleskop smerom k oblohe. Planéty, mesiac ma nadchli, čo ma však trochu sklamalo boli DSO. M42 bola celkom dobrá, ale trocha ma sklamala m31 (k ostatným som sa ešte nedostal). Seeing bol vskutku dobrý, z mliečnej cesty som videl pomerne veľa hviezd) len som M31-tku videl nejako takto (http://www.deepskywatch.com/images/arti ... -skies.jpg). Preto sa vás chcem spýtať, či je chyba v teleskope (malý priemer) alebo vo svetelnom znečistení? Bývam v malej dedine (+-3300 obyvateľov) a veľké mestá (+-50 000 ob.) sú od nás vzdialené +-20km. Má aj takáto malá dedina vplyv na oblohu? Má zmysel ísť aj v tomto prípade "za tmou"? Stačí, ak sa vzdialim od dediny cca 2,5km (mám vyhliadnuté jedno miesto)? Ďakujem :)
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Zážitky z pozorování

#248

Příspěvek od Peťa »

1. vypravit se za tmou smysl rozhodně má, zejména pokud máte veřejné osvětlení
2. M31 je podle mne vizuálně pro začátečníka celkem nevděčný objekt (tedy z těch nej hitů M13 M27 M42 M31), M42 je podstatně atraktivnější. Zkus taky nějakou kulovou hvězdokupu, nebo M82. Ale pokud jsi to viděl tak jako na té kresbě, tak je možná chyba nejenom v nedostatečné tmě, ale i nadměrných očekáváních...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#249

Příspěvek od MilAN »

Miroslav1: pokud jsi pozoroval i Měsíc, tak potom ta obloha nebyla na pozorování mlhovin vůbec dobrá. Na to chce absolutní tmu ( a nemusí to být někde daleko, někdy to jde i ze zahrady ) a je potřeba nechat oko adaptovat na tmu, to je minimálně 15 minut bez jakéhokoliv světla - (vyjímkou je jen slabé červené, který nezruší adaptaci oka).
Vliv má samozřejmě i průměr dalekohledu - čím větší průměr, tím lepší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Miroslav1
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 11. 2014, 11:49

Zážitky z pozorování

#250

Příspěvek od Miroslav1 »

Peťa: Verejné osvetlenie mám priamo pred domom, takže aj to bude zrejme dôvodom neúspechu, ktovie, možno som mal prehnané očakávania a očakával som niečo takéto: http://www.deepskywatch.com/images/arti ... -skies.jpg .

MilAN: Mesiac som pozoroval ešte predtým. O tom, že Mesiac musí byť pod horizontom pri pozorvaní DSO viem, a aj bol pod horizontom (vychádza okolo 22:00). Oko som mal adoptované ako-tak, nakoľko už spomínané verejné osvetlenie mi tam trocha svieti. Zrejme budem musieť vyraziť za tmou. Ak vravíte, že to nemusí byť nejak ďaleko, tak už o takom mieste aj viem, tak to určite skúsim.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Zážitky z pozorování

#251

Příspěvek od Peťa »

Hm, tak to bude ono. No hlavně, že jsi nečekal http://astrofotky.cz/gallery.php?show=K ... 773348.jpg. Když už někdy zkouším pozorovat deep-sky z balkónu, kde je taky o kus dál jedna lampa, tak si přehazuju přes hlavu černý kus látky pro lepší adaptaci. Ovšem tmavou oblohu to nenahradí, pod veřejným osvětlením se deep-sky pozorovat moc nedají.

Jak se ti dobson postrkuje za Měsícem a planetami, třeba i ve srovnání s lídlskopem? Ptám se proto, že to určitě bude zajímat další začátečníky se strachem z dobsonů.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Zážitky z pozorování

#252

Příspěvek od gunaroid »

Miroslav1: prostě to chce nemít v dohledu žádný zdroj světla (včetně odraženého třeba od zdi) kromě hvězd a v takovém prostředí si zvykat aspoň těch 15 minut. Pak to je ono :o
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Zážitky z pozorování

#253

Příspěvek od Michal1 »

Miroslave, já pozoruji k plné spokojenosti z dvorka, kde mě ruší jen odražené světlo od sousedovic domu. Asi záleží na konkrétním případě. Odražené světlo odstiňuji závěsem z pytloviny, který přehazuji přes plot.

Také je nutno říci, že to, co člověk vidí, hodně závisí na zkušenostech. Pozorování je prostě druh sportu, který se musíš naučit provozovat a zdokonalovat se v něm. Pozorovatel začátečník je jako člověk, který nikdy nekopnul do míče a chce hrát fotbal. Koukej, koukej, nenech se odradit počátečními neúspěchy a budeš toho vidět pořád víc. Svůj současný dalekohled mám už 9 let a každý rok mi připadá, že jsem do něj ještě vloni neuměl pořádně koukat. Možnost zdokonalit se je větší, než si odvážíme připustit.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Miroslav1
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 11. 2014, 11:49

Zážitky z pozorování

#254

Příspěvek od Miroslav1 »

Peťa: Proste som v tej M31-tke nevidel "náznak krútenia" tej špirály. To ma trochu sklamalo.

gunaroid: To bude zrejme ten môj problém, som vyslovene obkľúčený ulicami (spredu, zozadu, zľava) a všade je verejné osvetlenie, takže mám problém nájsť miesto kde by som aspoň nevidel verejné osvetlenie.

Michal1: Odradiť sa určite nenechám ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#255

Příspěvek od MilAN »

No, s těmi spirálami v M 31 to vůbec není tak jednoduché a domnívám se , že tě i ideální obraz v ideálních podmínkách i větším dalekohledem zklame. K nejjednodušší fotografii to má u galaxií daleko. Al e až získáš praxi, nebude to až tak fádní, jak se ti to jeví teď
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět