Pluto a plutoidy

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#61

Příspěvek od Cztwerec »

Měl bych dotaz. Jakým způsobem měříte dosah v magnitudách na snímku? Zde je hvězdné pole, kde by mělo být Pluto jak je vidno z navigace...

Také nevím jak ho mezi těmi všemi hvězdami hledat. Čekal jsem čárečku nebo něco podobného, protože je to fotografie cca. od 22:35 do 23:20. Ale nic v potencionálním místě, kde by mohla planeta být nevidím. Je to skládané v DSS. Takže prostě doufám, že to ten dosah má :)

Canon 400 5,6 L, ASI 174 MM, bin 2x2, expozice 23,6 sec. x 180. Na klik větší...



Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pluto a plutoidy

#62

Příspěvek od FunTomas »

Skúsim najprv odpoveď na nevyslovenú otázku...
Ak má DSS zapnutú nejakú metódu skladania pri ktorej vyhadzuje pixle s odlišnými hodnotami od priemeru (sigma, median, ...) tak tá čiarka do Pluta buď úplne zmizne, alebo veľmi zoslabne. Skús metódu skladania Maximum. To by sa malo Pluto prejaviť ako čiarka.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#63

Příspěvek od Cztwerec »

Taky mě to napadlo...

Ta metoda maxima je myšlena jak? Jestli máš při tomhle teple čas, docela rád bych se v krátkosti poučil. DSS jsem použil všeho všudy tak 20x a víceméně jsem na nic v tom programu nesahal :)

Už to možná vidím, záložka metoda slučování, maximum je to ono?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pluto a plutoidy

#64

Příspěvek od FunTomas »

Je to ono, ale keď som pozrel na simuláciu pohybu v Guide, tak sa to ako čiarka asi neprejaví. Veď skús. Pohyb je dosť malý a Pluto dosť jasné. Krajné polohy sa proste spriemerujú a ostane z toho cca kruhová hviezda namiesto vymazanej čiarky. Poslal som email, kde som ti Pluto označil šipkou.

Aké teplo. Ja tu mám 22°C. Ale vonku je to fakt iné krematórium.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#65

Příspěvek od Cztwerec »

Já se v tomhle moc nevyznám, takže jsem rád za každou radu. Díky Martin :)

P.S. jinak jsem kuchař a v kuchyni krásných 45 stupňů :)

Jako čárka se to tedy neprojevilo ani tak. Takže budu rád za jakýkoliv tip kde je ten malý kus planety schován...

Popřípadě si můžete vyzkoušet zpracování.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 04/630#633
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#66

Příspěvek od KpS »

Pluto na snímku je, dosah stačil právě tak na jeho zachycení. Pluto se za dobu expozice posunulo o 3,0". V ohnisku 400 mm jde o 5,8 [ch956]m, na čipu ASI174 právě jeden pixel. Snímek je ale bin2x2. Posun o půl pixelu se nepozná, určitě ne na první pohled.

Dosah snímku je vždy jen přibližný údaj. Hvězdy mají různá spektrální rozložení a navíc magnitudy, které uvádí nějaký celooblohový katalog, jsou u slabých hvězd spíše jen orientační. Pro ně používám v CdC katalogy NOMAD a USNO-B1.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#67

Příspěvek od Cztwerec »

Další možností by mohlo být dnešní další snímání stejného pole a porovnání s tímto snímkem. Jako za starých časů :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Pluto a plutoidy

#68

Příspěvek od alex.sky »

Já se v tomhle moc nevyznám, takže jsem rád za každou radu. Díky Martin :)

P.S. jinak jsem kuchař a v kuchyni krásných 45 stupňů :)

Jako čárka se to tedy neprojevilo ani tak. Takže budu rád za jakýkoliv tip kde je ten malý kus planety schován...

Popřípadě si můžete vyzkoušet zpracování.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 04/630#633
Zdravím!
Medzi priemerom prvých 10 záberov a posledných 10 vidieť  :D


... ale vpravo hore "asi 2cm od pravého horného rohu" sa Ti tam hýbe niečo viac!  :o

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#69

Příspěvek od MilAN »

Nahoře je asteroid 1247- Memoria - 14,4 mag.

Jinak pohyb Pluta v této sestavě za dobu expozice je jen 0,38 pixelů. V té animaci tomu trochu pomáhá hvězda jasnosti cca 14,4mag. Myslím, že bez ní bychom pohyb nezaznamenali.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#70

Příspěvek od Cztwerec »

Pánové děkuji Vám za perfektní rozbor! S tím složením jednotlivých počátečních a koncových dat mě napadlo až později a přišel jsem na to také až potom co jsem tady nebyl. Paradoxně jsem se soustředil jen na oblast, kde by mohlo být Pluto (které jsem díky blízkosti k té hvězdě a pohybu našel) a asteroid Memoria unikl mé pozornosti.

Takže mám radost a ten asteroid je parádní přidanou hodnotou. Hlavně jsem rád, že jsem mířil na správné místo. Ono to s po domácku vyrobenou redukcí a mizerným kelnerem na fotografickém objektivu nebylo úplně ono :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#71

Příspěvek od Cztwerec »

Finální verze fotografie z posledního fotografování je tady - s animací jsem se netrápil, když vím, kde oba objekty jsou.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 726537.png

...když se člověk podívá trošku hlouběji do pole, jsou vidět různé "mlhavé hvězdy" a možná i nějaké galaxie. Jen mě s tou kombinací v sestavě a následném zpracování překvapil ten dosah. Na to, že je to planetární kamera Zatím to asi nebudu identifikovat, s novým PC jsem nestihnul stáhnout nové katalogy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#72

Příspěvek od proky »

Martine to se ti fakt povedlo. Jen bych netvrdil, že ten asteroid je pouze přidaná hodnota.. Snímek je díky tomu dost jedinečný.. [smiley=thumbsup.gif]
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#73

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za kladné hodnocení, opravdu si toho vážím. Tohle je jedna z mála věcí co mě na fotografování planet opravdu přitahuje - dynamika a jedinečnost...

Tento okamžik se asi jen tak nezopakuje to je fakt :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#74

Příspěvek od MilAN »

Pokud budeš mít zorné pole 40´ x 30´, není až takový problém tam mít 2 asteroidy. Třeba i dnes si můžeš vyfotit Pluta s asteroidem 1997 VW3 ( 17,8 mag). Oba se vejdou do 30´x 20´pole.
Citlivost planetární kamery je podobná citlivosti kamery na DSO -. Rozdíl je jen v šumu - díky chlazení, a tím i limitované délce expozice. Přesto se kamerou ASI120 dostanu při 200 mm Newtonu jednotlivou 15s expozicí na 17 mag. což je viditelně lepší než chlazenou SBIG ST 8300.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#75

Příspěvek od MilAN »

Sezona Pluta skončila, tak posun kousek dál k nejvzdálenější trpasličí planetě.
ERIS  ve vzdálenosti 95,33AU, jasnost cca 18,66 mag.




Podmínky, zvláště  u prvního snímku k identifikaci pohybu,  nebyly dobré : ve výšce  kolem 24° nad obzorem zákal a silný nárazový vítr, u finálního již klidnější a výška nad obzorem kolem 35°. Při DEC=  -3° to teď , na začátku zimy, v přízemních vrstvách  asi nebude nikdy moc lepší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět