Pluto a plutoidy

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#31

Příspěvek od MaG »

Také jsem se letos dostal k Makemake. Musím přiznat, že jsem ji původně považoval za snazší cíl :-)

Nakonec tam je, ale nic extra.



http://udalosti.astro.cz/?p=756
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#32

Příspěvek od MilAN »

Podmínky byly sice slušné, ale zrovna tak rozpité hvězdy mám i z města.
Co nechápu ve tvém článku, je úvaha o jasnosti Makemake. Pokud připustíme, že není ( alespoň podle současných představ) o mnoho menší ne6 Pluto, tak by - vzhledem ke vzdálenosti a  při srovnání s Plutem- neměla mít  jasnost nižší než 16 mag. Ona má však jasnost 16,8 mag a ty píšeš o její poměrně velké jasnosti. Tu má v tomto případě spíš Pluto, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#33

Příspěvek od MaG »

Nemám prostě s TNO tolik zkušeností a překvapil mně fakt, že je mezi nimi druhá nejjasnější, ale krom AF se o ní moc nemluví. Jestli to chápu dobře, podle tvého výpočtu nemá o mnoho vyšší albedo než jsem se domníval podle zdroje, z kterého jsem vycházel pro svůj poslední článek na astro.cz. Přesto je to zajímavý exemplář a krmě Pluta si zaslouží pozornost. S Eris je to při její vzdálenosti horší...

Tvé snímky jsou myslím inspirací pro mnoho jiných.

Je třeba vzít v úvahu, že Milan totiž fotí z města a nemá kdovíjak velký dalekohled. Já jen chtěl ukázat, že to je reálné i malým dalekohleem, ale trochu jsem podcenil situaci. Jinak zaostření a pointace nebyly optimální. Asi to v textu po sobě přečtu a zkusím poupravit, aby to nebylo nějak zavádějící.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Pluto a plutoidy

#34

Příspěvek od mischu »

Zdravím všechny, rád bych se zde podělil o zážitek s lovem na ex-planetu Pluto.

Inspirací mi bylo fotografické pozorování Makemake mého kolegy pomocí série 30-sekundových expozic přes 350 mm Petřínského MAKa. Říkal jsem si, že Pluto je jednak jasnější (cca 14 mag. místo 16 mag.) a navíc nebudu pozorovat přímo z centra Prahy, ale z mého oblíbeného pozorovacího stanoviště v Barochově.

Fotografie jsem tedy pořizoval svým ED-80 s rovnačem pole pomocí modifikované DSLR Canon EOS 400D. Bohužel mi v průběhu akce totálně zkolabovala montáž, takže jsem stačil nafotit jen 5 expozic po 1'. I tak jsem se ale rozhodl data zpracovat s tím, že snad budu mít štěstí a Pluto se na snímcích zachytilo. Snímky jsem tedy zpracoval s využitím nafocených DF a FF a pak jsem již začal hledat. Když se mi podařilo identifikovat hlavní záchytný bod 29 Sgr byl již další postup celkem snadný. Identifikaci jsem provedl podle Stellaria nastaveného na dobu pořízení snímků. Zde jsem si nejprve našel několik jednoznačně identifikovatelných hvězd, které jsem označil písmeny A - J a podle nich jsem pak došel až na místo, kde by Pluto mělo být...a k mé radosti i skutečně bylo.

Výsledek je k vidění zde:



http://astrofotky.cz/gallery.php?show=m ... 498080.jpg
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Pluto a plutoidy

#35

Příspěvek od Dobycz1 »

Pěkné ;)
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#36

Příspěvek od MaG »

Tak jsem se po letech oklikou přesvědčil, že na Pluta stačí ED80 a 90 sekundová expozice, jak psal kdysi v roce 08 MilAn Sice je to náhoda, ale zrovna takové expozice jsem použil tuto noc. Myslím, že je to další pěkný zářez do sbírky transneptunů.



Musím ještě zkusit, zda by pomohlo zpracovat více než jeden snímek a odečíst darky..

http://udalosti.astro.cz/?p=5837
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pluto a plutoidy

#37

Příspěvek od ladis »

Moc pěkný „blink“ snímek Martine! Krásně vidět pohyb. Gratuluji k úlovku! O to víc můžeš být spokojený, když se vzpomeneš na ty peripetie okolo s paměťovkou nejprve… :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#38

Příspěvek od Cztwerec »

Něco takového je můj sen. Super!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#39

Příspěvek od MilAN »

to MaG : Martine, to ED-ko musí jít přeci lépe zaostřit.Přes co ostříš ? Tady se šidíš hodně o dosah na slabých objektech. Při tom seeing nebyl až tak špatný. Já jsem fotil o týden dřív , za horších podmínek a s 2,5x delším ohniskem a z města, tak to trochu dovedu porovnat.
http://www.astro.cz/clanky/slunecni-sou ... slava.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#40

Příspěvek od MaG »

1) ten snímek mě zaskočil, článek jsem četl, ale datum u fotky přehlédl, takže jsi mě předběhl :-)

2) ostřím přes bahtinovu masku, ale zapoměl jsem si utáhnout šroubky u výtahu a trochu mi to skáče. Nicméně tu noc se mi to zdálo zaostřené dokonale. U té první fotky to tak i vypadá, pak mohla zapůsobit změna teploty?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#41

Příspěvek od MilAN »

Něco asi změna teploty, hodně ale i ta nízká výška nad obzorem u druhého snímky. I kvůli tomu jsem volit kratší interval mezi snímky a expozice centroval vůči meridiánu. Ta deklinace Pluta je příšerná
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#42

Příspěvek od MaG »

Já myslím, že máš pravdu. Navíc používám přeci jenom horší reduktor/rovnač. Ale za ty peníze je to skvělé, přeci jenom jsem za dalekohled a rovnač dal 9 tisíc. To je pro mě dostačující řešení. Jinak s tou výškou to bude taky hrát roli, já začal pozdě, protože jsem "neměl" tu CF kartu. Příště si ale zkontroluju ostření, tohle mě nenapadlo, klidně se to mohlo rozhodit, mezitím jsem se kolem motal, ladil pointer a koukal na zkušební snímky. Alespoň jsi mi připoměl to, že musím utáhnout šroubky toho hřebenu na výtahu, aby zapadal do zubů, za ty roky se úplně vyviklal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#43

Příspěvek od proky »

Martine tak či onak jsou to úžasný snímky a máš mojí hluboukou poklonu.. [smiley=thumbsup.gif]
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#44

Příspěvek od KpS »

Baader Vario 61/250 používám jako elektronický hledáček, případně guider. Na snímky, zvláště pak s L filtrem, vhodný není. S expozicemi 1s jsem to přehnal a tak oddělit Pluta od kalu dna bylo na hraně. Snímek je výřez 1:1. Druhý, který by byl aspoň o nějaké dvě hodiny později nemám, identifikace je z CdC.


Karel
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#45

Příspěvek od MaG »

Karle, takže je to složenina sady 1-sek expozic? Poloha na snímku odpovídá spíše času 23:30 SEČ než UT.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět