B72 - Snake Nebula

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
k.fredy
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 04. 2014, 06:09

B72 - Snake Nebula

#16

Příspěvek od k.fredy »

Mohu se prosím zeptat co je to ten had vlastně zač?
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

B72 - Snake Nebula

#17

Příspěvek od Vabra »

Mohu se prosím zeptat co je to ten had vlastně zač?B72 Had je temná mlhovina v Hadonoši.
Fyzikálně je to pás/oblak/chuchvalec prachu v mezihvězdném prostoru několik světelných let dlouhý a asi 650 světelných let daleko od nás.
Protože poblíž nejsou hvězdy, které by jej rozzářily, tak jen blokuje světlo z hvězd na pozadí...a proto je temný.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: B72 - Snake Nebula

#18

Příspěvek od MMys »

Koukám, že čtyři roky nikdo žádného dalšího hada nepřidal. Já si zkusil tuhle oblast, co je věčně nízko nad obzorem, svojí 300-kou v posledním měsíci a půl. Byl to těžký boj se seeingem, zákalem, světlou oblohou, ale něco z toho přeci jen je. Tentokrát nečekejte žádné desítky hodin expozic, jako u jiných snímků. Je to skromných 9x10min L, 15x10min R, 11x10min G a B. Tedy celkem 7h a 40min exponování.

Obrázek

Jak ale určitě vidíte, ve snímku je něco navíc. V noci z 11. na 12.8. mi do pole docestoval asteroid Vesta, který je nyní blízko opozice a tak velmi jasný. Sigma clip algoritmus ho sice ze snímků vymazal protože na naprosté většině snímků z jiných nocí nebyl, ale já jsem ho pak seskládal zvlášť, a vložil na pozici kde se nacházel včera krátce před půlnocí.

Na klik větší verze (2/3 plného rozlišení, kresba byla šílená, seeing, diferenciální refrakce a podobné hezké věci, když se fotí ve výškách okolo 10° nad obzorem)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: B72 - Snake Nebula

#19

Příspěvek od Psion »

Hezký, v téhle výšce fotit, je u nás těžký na Tenerife je 30° vysoko :) Každopádně skromných 7,5 hod focení, nejvíc v životě jsem fotil tak polovinu toho času.
Odpovědět