Schmidt-Cassegrain 8”

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Schmidt-Cassegrain 8”

#16

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Podrobné informace o Celestronech,hl.těch větších, můžete získat od Zdeňka Řehoře ( 2.příspěvek v tomto vláknu ). Ten je i podrobně testoval a sám vlastní SCT 11".
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Schmidt-Cassegrain 8”

#17

Příspěvek od AdB »

SIRIUS_758 napsal:  Celestron 11" má už velký SC závit a bez problémů si rozumí i s TV Plösslem 55mm. SCT 9.25" má pouze malý SC závit,tzn.omezenou díru..I na tento závit můžete dát 2" příslušenství a do něj 2"okuláry,ale delší ohniska šú okulárů (nad 32mm ) budou vinětovat.
 9.25" není na HEQ 5 moc tuhá,to jsem zkoušel..vůbec tato montáž není moc povedená,ověřil jsem si,že v kmitání byl rozdíl od daleko lehčí hlavy EQ5 (na 2" stojnách) minimální..
 Máte nějaký důvod,proč pořád trváte na Celestronech ?
Tak to je dobrá zpráva, myslel jsem, že budou použitelné pouze 1,25".
Na Celestronu netrvám, ale třeba Meade 8" LX200 ACF stojí už nějakých 78k. U 10" LX400ACF o ceně ani nemluvím.. V ATC mají už nějakou dobu SC 8" LX 10 za 30k, jenže to je málo (nemyslím cenu, ale průměr). Díval jsem se na odkaz uvedený výše (http://www.lazzarotti-optics.com) s otevřenou čelistí, krásné dalekohledy, ale ceny jsem nenašel a nějak špatně se mi ta stránka zobrazuje. O tomto si musím zjistit více..ale té ceny se bojím - abych na to stihl našetřit ještě v tomhle životě.

Pro dvader
To by šlo, zrcatko 2" od WO jsem měl a byl jsem spokojený.

Na adrese http://www.aokswiss.ch mají jen K110 a K150, alespoň nějakou představu o ceně si můžu udělat. :-/ Vixen VC 200 jsem taky obhlížel, ale prozatím se budu orientovat na d>200mm.
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Schmidt-Cassegrain 8”

#18

Příspěvek od AdB »

Tak teď jsem zmaten, takový rozdíl cen u SC11", proč? Nenapadá vás něco?

http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/ - nedaří se mi dát přímý link
http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... n/OTA.html

Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Schmidt-Cassegrain 8”

#19

Příspěvek od Chef »

AdB napsal: Tak teď jsem zmaten, takový rozdíl cen u SC11", proč? Nenapadá vás něco?

http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/ - nedaří se mi dát přímý link
http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... n/OTA.html


No jde o to, kdo má aktuální ceník na webu.
Jak jsem slyšel, tak u firmy Comes se nakupuje za aktuální cenu v eurech nebo librách. Taky pan Zahajský častěji aktualizuje ceny na webu. Ty ceny na stránkách comes bych bral spíše orientačně. Zaleží na aktuálním kurzu a ten je v současné době velmi nevyhovující (USD a EUR)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Schmidt-Cassegrain 8”

#20

Příspěvek od Chef »

Ceny lazzarotti-optics jsou zde:

http://www.unitronitalia.it/gladio.htm

GLADIUS CF 250      
€ 3150,00 + shipping

GLADIUS CF 315       
€ 4150,00 + shippingng

Ceny aokswiss.ch:
http://www.aokswiss.ch/d/preise.html#cassegrain
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Schmidt-Cassegrain 8”

#21

Příspěvek od Tulen »

Chef napsal: Ceny lazzarotti-optics jsou zde:

http://www.unitronitalia.it/gladio.htm

GLADIUS CF 250      
€ 3150,00 + shipping

GLADIUS CF 315       
€ 4150,00 + shippingng

Ceny aokswiss.ch:
http://www.aokswiss.ch/d/preise.html#cassegrainTy ceny u Gladius, které tu uvádíš, jsou pro bezcelní export mimo EU. Pro Itálii a země EU jsou o 19% vyšší, je to na těch stránkách uvedeno.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Schmidt-Cassegrain 8”

#22

Příspěvek od Liliputan »

No ja neviem, ked by som uz investoval take peniaze do dalekohladu, rad by som s nim pozorovat co najsirsie spektrum objektov, nielen planety, Slnko ci Mesiac a SCTcko to samozrejme aspon pre vizualne pozorovanie umoznuje. Osobne mam moznost pozorovat cez SCT Celestron 8", 9.25" a 14". Ked by som hodnotil len opticke vlastnosti vsetky tri su pre vizualne pozorovanie az prekvapujuco dobre. Pri pohlade na M31 a sprievodne galaxie cez 9.25" + Celestron Rovnac/reduktor f/6.3 a okular Televue 32mm som skoro padol na zadok. Skvely obraz davaju aj pri velkych zvacseniach pri pozorovani planet, za pouzitia kvalitnych okularov maju vinikajuci kontrast bez reflexov atd. Treba si vsak uvedomit, ze tieto opticke systemi od celestronu su konstruovane hlavne na vizualne pozorovanie a to plati aj pre rovnac/reduktor. (vid. napr. testy na strankach pristrojovej sekcie CAS). Na klasicke astrofoto su pouzitelne len velmi tazko a to ako pre opticke nedostatky konstrukcie SCT tak pre mechanicke vlastnosti. Za pomerne nizku hmotnost a prenosnost sa tu draho plati. Na modeloch ktore mam k dispozicii je napr. nevalne jednostupnove ostrenie bez zamku primarneho zrkadla atd. Takisto su pri prenose nachylne na kolimaciu. Nezeby to bolo treba robit zakazdym ako pri nektorych NWT, ale rozhodne sa neda povedat, ze to urobim raz a mam pokoj. Vacsia cast tychto problemov sa da aspon ciastocne odstranit, ale cena takehoto riesenia je spravidla vyssia ako cena kukera. Co ale rozhodne nemozno vytknut, je ze by mali len 1.25" okularovy vytah. Ukoncenim tubusu je standardna 2" okularova sachta na konci osadena vonkajsim UNC zavitom. Vyrobca k nim dodava redukciu/uchytenie na 1,25" okulare, ale nieje problem osadit ich uchytenim na 2" okulare. (Vynimkou s 1.25" vytahom je rada Nexstar na polovidliciach.) Vynimkou smerom nahor su potom 14" SCT kompatibilne so systemom FASTAR, ktore maju 2 stupnove ostrenie, zamok polohy primaru a umoznuju fotenie v primarnom ohnisku, ale to je uz asi mimo temu hlavne koli cene. Ono sa dlho hovorilo o tom, ze aj mensie modeli prejdu rekonstrukciou a budu standardne dodavane s uzamknutelnym zrkadlom a 2 rychlostnym ostrenim, ale zatial som taky nevidel a kedze vyroba sa presunula z US do China, pridu tieto vymozenosti asi az s prichodom avizovanych systemov modifikovaneho RC (Mead to uz robi). Inak riesit SCT 11" ci 14" so svetelnostou f10 ci 11 v nasich podmienkach je velmi diskutabilne. Koli minimalnemu pouzitelnemu zvacseniu je takyto kuker vhodny len na gulove hviezdokopy, planetarky ci planety a vyzaduje si excelentne pozorovacie podmienky, co ma malokto. Navyse to nemozno zavesit na CG5 ci inu dostupnu montaz, na nic mensie ako CGE by som to nedaval. EQ6 Skyscan by to sice nezlomilo, ale rozhodne by to nebolo adekvatne riesenie. Ak chces fotit planety atd. + viz. pozorovanie nevidim dovod liezt do vacsich priemerov ako 8 prip. 9" pri f/10. Z osobnych skusenosti (na SCT robim kamerou hlavne planetkove zakryty) viem co urobi siing ;D s hviezdou a to ma moja 0.5" TV CCD rozhodne vacsi cip a pixely ako naka webka. Pri snimani plosnych objektov potrebujes mat 2pix. na detail obrazu. V praxi ale nemozes uvazovat s teoretickym rozlisenim sustavy, siing ta pod 1 arc sec pusti tak 2x do roka aj to len dakde na Lomnickom sedle. Isteze to pri kratkych exp. pod 1s. neni tak zle ako pri dlych, ale pod 1obl. sekundu sa v praxi nedostanes a v beznych podmienkach treba uvazovat tak s min. rozlisenim 2 arc. sec. Ja mam na spomynanom 9.25" f/10 SCT redukovanom na f/6.3 za beznych podmienok FWHM 5pix pri 9.8mikronovych pixeloch a 0.5" cipe. Koli tomu idem menit reduktor za vhodnejsi od lumiconu f/4. Takze s webkou alebo TV CCD ti na planety a pod. bude aj 1,5 ohnisko viac ako dost. Zvacsenim priemeru a ohniska urcite rozlisenie naviac neziskas. Co sa tyka toho cenoveho rozdielu medzi 8 a 9.25" rozhodne nieje adekvatny. Tie dalekohlady su takmer identicke, 9.25 ma trochu vacsi dosah a malo lepsie opticke vlastnosti z dovodu co tu uz niekto spomynal, ale rozdiel je minimalny a ani nahodou nezodpoveda rozdielu v cene. (ak ide o inak identicky model) Osobne by som si ale urcite kupil tu uz spomynany Vixen. Rozhodne v nicom nezaostava za Celestronom etc. skor je o triedu lepsi a nenecha ta v stychu pri tom co od neho chces ty ani pri klasickej fotografii. Na EQ6 Skyscan je to jednoznacne najlepsia mozna volba. Na koniec dodam, ze skutocnou chutovkou je pohlad cez MAK 202/2200 od TEC, to by som si ale asi nekupil. Je to perfektne, drahe a neprenosne (s prisl. 20kg.).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Schmidt-Cassegrain 8”

#23

Příspěvek od dvader »

Jen bych k tomu předchozímu příspěvku dodal, že na zamykání zrcadla bych byl hodně opatrný a než takové, jaké má Meade (při zamknutí se to pohne a je rozostřeno) je lepší systém bez zamykání...
Ale třeba to Celestron vyřeší lépe než konkurence ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Schmidt-Cassegrain 8”

#24

Příspěvek od voko »

dvader napsal: Jen bych k tomu předchozímu příspěvku dodal, že na zamykání zrcadla bych byl hodně opatrný a než takové, jaké má Meade (při zamknutí se to pohne a je rozostřeno) je lepší systém bez zamykání...
Ale třeba to Celestron vyřeší lépe než konkurence  ;)Takové dalekohledy ale mají většinou el. mikroostření, takže zamkneš a doostříš až pak. Takže Tebou uváděná nevýhoda není vůbec nic zásadního. Já na mém SCT třeba zamykání zrcadla nemám a někdy mně to docela vadí, často bych ho uvítal.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Schmidt-Cassegrain 8”

#25

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To AdB :
Z původního dotazu a vaší info jsem usoudil,že sháníte tubus,kt.chcete dát případ.na EQ6.Ale to není tak podstatné.. Nedávno jsem byl u p.Matouška - měl ještě skladem 2ks MEADE 10" ACF (OTA) za 52tis. Ještě pár měsíců bude s objednávkami od MEADE problém,neboť se výrobní závod stěhuje..
U různ.dodavatelů Celestronů je potřeba odlišit,zda nabízejí dalekohledy s vrstvami XLT,či běžnými..

Že není větší průmer dostatečn.přínosem - nemohu souhlasit.Pro zkrácení expozice to kvůli seeingu určitě přínos je..A oceňuji to i při pozorování přes binohlavu..Znát je to nejvíc na Saturnu. Já fotím planety přes Maksutova 180mm a je to na focení málo.Pozorování v pohodě,tam ten přínos u většího průměru moc neroste.
U Celestronů mi při foto Měsíce vadí to sklenuté pole,u MAKa je to podstatně lepší a úplně nejlepší je to u ED100/900.
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Schmidt-Cassegrain 8”

#26

Příspěvek od AdB »

V Supře je nabízejí nejlevněji, tam jsou všechny SCTéčka s XLT. Achjo, nahlodáváte s Maksutovem, to už by byl potom lepší VC200. O tom MEADE 10" ACF jsem taky uvažoval, zatím nevím, musím si to ještě nechat projít hlavou. Stále se mi totiž vynořují další a další možnosti..
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Schmidt-Cassegrain 8”

#27

Příspěvek od vaclav1 »

To AdB:
Co se podívat na dalekohled Cassegrain-Klevcov z Orion Optics England? Model 250/2250 mm je vhodný co se týká hmotnosti na montáž EQ6.
http://www.astrocomes.wz.cz/orion_mak.php

Optická kvalita je mnohem lepší než u SC jakéhokoliv výrobce.V základní verzi tento Klevcov stojí 48 000 Kč. ;)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Schmidt-Cassegrain 8”

#28

Příspěvek od Liliputan »

To SIRIUS_758 co sa tyka prinosu zvacsovania priemeru tak to bude mat zmysel len pri tom binokularnom nastavci. Verim, ze u priemerov pod 20cm na Saturne to uz nemusi byt ono a u vacsich priemerov sa da binonastavec pripadne pouzit aj na slabsie objekty. (Otazka je ci si za to pohodlie niekto doplati ten narast ceny.) Pri kamerovych pozorovaniach je to prakticky k nicomu, lebo pri pevnej svetelnosti f10 resp. f11 s priemerom rastie aj zvacsenie, co znamena ze sa planeta premietne na vacsi pocet pixelov a na jeden pixel dopadne takmer rovnake ci dokonca mensie mnozstvo fotonov ako pri mensom priemere a zvacseni. Teoreticky by malo rast rozlisenie, no tu je obmedzujucim faktorom hlavne siing. Z osobnych skusenosti viem, ze pri 8" SCT dokaze snimat akakolvek webka vhodna na astro aj Saturn s exp. radovo 0.01s. Jupiter a Mars su na tom len lepsie a nic slabsie k pozorovaniu touto metodou aj tak nemame. Riesenie by som videl skor v zakupeni citliveksej kamerky za par 1000 ako vacieho priemeru za par 10000. Naviac pri priemere objektivu okolo 10" a viac uz nieje mozne optimalizovat podmienky pre kamerove pozorovania ani reduktormi. Max. pouzitelne su Optec 0.36x pre web s D cipu menej ako 1/3" a Lumicon 0.4x pre TV CCD s D cipu max. 0.5". Samozrejme vinimkou su extremi ako kamery s 25 mikronovymi pixelmi alebo spomynane kukeri s moznostou snimania v primarnom ohnisku, ale tu sa uz ohaname sumami na urovni 100 000, takze to je len hypoteticka rovina.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Schmidt-Cassegrain 8”

#29

Příspěvek od Konihlav »

aby rec nestala a neco se delo, mam takovy dotaz na majitele systemu Schmidt-Cassegrain a to jakehokoli prumeru.

Co Vas prosim k porizeni takoveho pristroje vedlo? Duvody? Tak nejak si rikam, k cemu ty dalekohledy vlastne jsou (ucel, smysl pouziti).

Jedine co me napada je:
1. vizualni pristroj na koukani, pripadne s binohlavou
2. na foceni planet

zajimalo by me tedy, zda existuji i jine duvody proc tento system poridit diky vsem za nazory.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Schmidt-Cassegrain 8”

#30

Příspěvek od Cztwerec »

na foceni planet1. opravdu fotografování planet :)
2. kompaktní velikost
3. sympatie (vzhled...)
4. menší cena za průměr než MCT
5. dlouhé ohnisko

To jsem jen tak vysypal z rukávu. Já si ho nemohu vynachválit... ;)
Lectorem iustus...
Odpovědět