Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#256

Příspěvek od MaG »

nízkotlaké výbojky, přiměřeného  výkonu v dobrých svítidlech.
Toto co uvádí Milan by byla nejlepší cesta v budoucnu. LED nás zabijí, ještě si vzpomenem... Doufám, že alespoň tady na Jablonecku zůstaneme u trendu osvětlování kvalitními lampami se sodíkovými výbojkami. Vypadá to moc dobře.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Michal Trneny
Příspěvky: 46
Registrován: 19. 06. 2009, 12:33

Dobré a špatné příklady

#257

Příspěvek od Michal Trneny »

Dnes jsem mluvil se starostkou. Můj mail ještě nečetla, ale nechce se jí investovat do LEDek. Prý jsou dost drahé. Ale jinak je ochotná změnit osvětlení příští rok, až budou na to peníze. Na ulici jsem potkal elektrikáře, jak spravují něco v lampách. Ptal jsem se jich na všechno možný. Zjistil jsem:

1) LED lampa se sice rozsvítí okamžitě, ale může stát třeba i 8000Kč.
2) Sodíková výbojka se rozsvěcuje asi minutu, ale stojí cca několik stovek. (zapoměl jsem kolik)
3) Ti chlapi nevěděli o žádné obci, která by měla na lampách pouličního osvětlení namontovaná pohybová čidla. Ale myslí si, že nějak by to namontovat šlo. Jedno čidlo může stát cca 200Kč.

U nás v obci je málo (cca 90) lidí a ještě míň jich chodí ven a ještě míň v noci. Přišlo mi, že se svítí zbytečně. Co tak mít na sloupu každé lampy pohybové čidlo, které rozsvítí světlo jen když jde někdo kolem a třeba za půl minuty se zase vypne? Obec by ušetřila cca 50000Kč ročně a hvězdáři z okolí by se k nám mohli sjíždět kvůli temné obloze.

LEDky se rozsvítí okamžitě, proti výbojkám, takže by tvořily dobrou kombinaci (díky rychlosti rozsvícení) se světelným čidlem. Ale jsou hodně drahý a zdá se, že ani mezi vámi (MilAN, Regulus, MaG) nemají nejlepší ohlasy. Čím je teda nahradit? Co ještě se rozsvěcuje rychle a dá se pořídit levně a má podobné kvality jako sodíkové výbojky? Že světla musí mířit na zem a ne do luftu a do stran, beru jako samozřejmost.
Michal Trneny
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Dobré a špatné příklady

#258

Příspěvek od egres »

Na vedľajšej novej ulici namontovali nové LED lampy. Na našej máme výbojkové gule.
Skúsenosť:
Ponad LED lampy s usmerneným tokom svetla sa dá v pohode vidieť hviezdy. Ponad staré gule len od určitej výšky nad horizontom.
Skôr ako zdroj svetla si myslím, že je dôležitejšie jeho smerovanie.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobré a špatné příklady

#259

Příspěvek od MilAN »

to :Michal Trněný
Bohužel, největším problémem jsou samotná svítidla.Ta je potřeba určitě vyměnit za moderní s fokusací a směrováním.. Takže 20 x několik tisíc Kč + montáž.
Moderní sodíkové výbojky lze   v pozdních hodinách regulací snížit na 1/2 výkon. Pohybová čidla u nich  nelze aplikovat- jednak dlouho startují  a  celkový počet startů co vydrží, je omezen .
Zkus si o tom něco přečíst, jinak tě starostka oprávněně vyžene s tím, že je to utopie.  Obec nebude investovat nějakých 1/4 milionu jen kvůli tvé zálibě v astronomii ( a ty  asi  také ne :))
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dobré a špatné příklady

#260

Příspěvek od Regulus »

Čím je teda nahradit? Co ještě se rozsvěcuje rychle a dá se pořídit levně a má podobné kvality jako sodíkové výbojky? V problematice se zas tak moc neorientuji, ale třeba by pomohl web SRVO, kde se o ledkách (a i jiných zdrojích) ve VO dají získat, myslím, dobré informace:
http://www.srvo.cz/pracovni-skupiny/led-svitidla/
http://files.srvo.cz/200000299-e70e7e80 ... ovnani.pdf
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#261

Příspěvek od michal.b »

Koukal jsem na tu vasi vesnici a je to dost bida - koule a trychtyre na nizkych sloupech. Na druhou stranu mate ty sloupy alespon docela blizko sebe a v pravidlenych odstupech, takze udelat z toho rozumne svitici soustavu by nemusel byt zas az takovy problem. Na LEDky se vyprdnete, je to zatim jeste porad prilis drahe (8000 je spis spodni hranice ceny, kvalitni svitidla stoji klidne i 2x tolik) a navic to bile svetlo je opravdu zlo.
Pohybova cidla bych neresil, pokud to ma za neco stat, bude to drahe jak cert (profesionalni reseni se spinaji plynule a v predstihu, nikdy ne naraz). Predstava ze nekde v marketu nakoupite pohybova cidla, prsknete je ke kazde lampe a smytec je dost iluzorni - predstav si co by s tim delala projizdejici auta a jak by se to libilo lidem v domech podel te silnice, kdyby jim za okny blikaly lampy. To uz je lepsi jednorazove ztlumeni nebo uplne vypnuti treba v 11 vecer.
Na tvem miste bych se soustredil na svitidla se sodikovymi vybojkami - idealne samozrejme s placatym spodkem. Jaky typ zalezi na tom, jaky je pomer vysky a vzdalenosti sloupu, kolik budete mit penez, jesti to budete chtit mit podle norem atd. Ale obecne se da rict ze jakekoliv moderni svitidlo svitici dolu bude mnohem lepsi nez to co mate ted.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#262

Příspěvek od denis.marc »

Opravdu "nádhera"... taky by mě zajímalo co to je.
Snad zkouška nějaké nové "atrakce pro turisty" v Ústupkách u přehrady Seč.  :-/ Bude to pocházet z některého hotelu nebo kempu na břehu.
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#263

Příspěvek od Krysarr »

U nas nove LED osvetleni sviti krasne, dolu. Ale svítidla jsou puvodni, ve kterých byly (asi) sodikovky, a tak ty LEDky sviti naprosto brutalne do boku, a oslnuji :(
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Dobré a špatné příklady

#264

Příspěvek od FunTomas »

:(
Tieto dve vety si odporujú. Píšeš o rovnakých lampách?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#265

Příspěvek od Krysarr »

Myslim, ze není třeba slovíčkařit S lepsim vysvetlenim - nesviti to vůbec nahoru, coz jako hvezdar amater vitam, ale hezky smerem dolu, kde je krasne osvetlena silnice, pac ty LED zarovky sviti krasne, dolu. Ale taky to osvetluje siroky daleky okoli, protože to sviti i do boku, pac lampy nemaji do boku stínítka...
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Dobré a špatné příklady

#266

Příspěvek od FunTomas »

Neslovíčkarím. Proste som tej vete nerozumel. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#267

Příspěvek od Krysarr »

No priznavam, ze jsem to napsal blbe ;)
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#268

Příspěvek od michal.b »

"LED zarovky" nacpane do starych vybojkovych svitidel jsou naprosta zvrhlost, ktera nemuze dobre fungovat (az na vyjimky kdy je potreba opravdu jenom minimalni uroven osvetleni). Zatim jsem nevidel jedinou takovou instalaci, ktera by za neco stala, vzdycky to byla naprosta katastrofa (na to jak mizerne to sviti to vetsinou nehorazne oslnuje, o tom jakou muze mit zivotnost LED zdroj zavreny v malem prostoru bez vyreseneho chlazeni ani nemluve).
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Dobré a špatné příklady

#269

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím.
U nás v dědině se taky měnily starý lampy(ještě takový plytký plechový talíře kde trčela dolů odkrytá zářivka) za led lampy(kompletní).
No jsem z toho takový rozpačitý.
Ony svíti fakt jen dolů jako kužel,který je i hodně ohraničený,ale asi tak 3x tolik co normální výbojky.
V létě když je tráva a listí mi to přijde v pohodě,světla osvětlujou fakt jen ten prostor pod sebou,ale když je sních,tak je to katastrofa.To odražený světlo je obrovský a dědina vypadá už zdálky jako by to byla sjezdovka.Ten světelný mrak je oproti druhým dědinám zase 3x větší.
Dělal jsem nějaký pokusy z vyplým a zaplým osvětlením na galaxii a že by to bylo nějak poznat se nezdá.Samozřejmě bez sněhu a s idas lps2 filtrem.Ten by ale moc mít vliv na ledky neměl.
Pro zájemce můžu poslat na email.Tož tak.Jirka
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Dobré a špatné příklady

#270

Příspěvek od elon254 »

...nedaří se mi vložit fotku....
časem to zmákneš:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 197661/135
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Odpovědět