Světelné znečištění Lužických hor

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Maser
Příspěvky: 2297
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Světelné znečištění Lužických hor

#1

Příspěvek od Maser »

Tak sem v létě hledal v okolí v hodné místo pro astrofotografii a zjistil sem, že to bude docela problém.
19. srpna 2007 jsem večer zajel do vesničky Horní světlá, ležicí asi 2km od nejvyššího vrcholu Luž, abych se podíval jaké je tu noční nebe.
Nadmořská výška činí asi 625m a tak sem doufal, že by to mohlo být slušné.
Jenže zasadní je míra světelného znečištění, a tak sem si samozřejmě s sebou vzal foťák, abych to zdokumentoval.
Výsledek mě nemile překvapil.
Světelné znečištění je značné.
Jediné tmavé místo je na západ a to proto, že tím směrem jsou lesy národního parku České švýcarsko.
Asi se oranžového pozadí na astrosnímkách bez filtru nezbavím. :-/
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Světelné znečištění Lužických hor

#2

Příspěvek od ladis »

Maser napsal: Tak sem v létě hledal v okolí v hodné místo pro astrofotografii a zjistil sem, že to bude docela problém.
19. srpna 2007 jsem večer zajel do vesničky Horní světlá, ležicí asi 2km od nejvyššího vrcholu Luž, abych se podíval jaké je tu noční nebe.
Nadmořská výška činí asi 625m a tak sem doufal, že by to mohlo být slušné.
Jenže zasadní je míra světelného znečištění, a tak sem si samozřejmě s sebou vzal foťák, abych to zdokumentoval.
Výsledek mě nemile překvapil.
Světelné znečištění je značné.
Jediné tmavé místo je na západ a to proto, že tím směrem jsou lesy národního parku České švýcarsko.
Asi se oranžového pozadí na astrosnímkách bez filtru nezbavím. :-/

drsne... Za inverze by mohla byt fotka skutecnosti

Bez legrace, situace v CR je spatna. Pokud clovek holduje DSO a nechce jezdit 2h autem z mista bydliste nekam do hor, ma smulu... :(

Chtelo by to nejakou chatu nekde v tichomori ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Světelné znečištění Lužických hor

#3

Příspěvek od Miloš Hroch »

Toto je bohužel smutná skutečnost 80% naší republiky. Když vidím tyhle obrázky, je mi z toho do breku. Je to směsice vzteku a bezmocnosti.  Asi se budeme muset smířit s tím, že během několika let u nás noční obloha prostě zmizí, jsme přece hrdí Češi a ne nějací pitomí Slovinci, abychom si ten zbytek noční oblohy co tu máme chránili. Čekat od toho kádru co sedí v parlamentu a ve vládě, že s tím něco udělá je asi zcela zbytečné. Zákon o světelném znečištění je zcela bezzubý blábol který je ušit tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, hlavně že kolem toho bylo takové slávy. Můžeme řvát jak chceme, ale je nás málo a není ve veřejném zájmu (rozuměj ČEZu) aby se s energií za osvětlení šetřilo, případně se začaly měnit stará světla za ta šetrnější, když těch starých máme ještě tolik na skladě (viz. firma ELTODO, souvisloti a konexe, nechť si každý na netu zjistí sám) o architektech a nově budovaném osvětlení ani nemluvím ("ty koule jsou přeci tak krásné a moderní"). Jeden příklad za všechny, minulý týden jsem se zděšením zjistil, že v jedné vesnici poblíž Hradce Králové se vzhlédly v modelu osvětlení našeho skvělého "saloonu republiky" a všude namontovaly ty příšerné koule co svítí všude, jen ne na zem a takových míst stále přibývá. Omlouvám se za offtopic, ale prostě mi to nedalo  :'(.
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

Světelné znečištění Lužických hor

#4

Příspěvek od basshunter »

A ne-li dokonce 90% republiky. :-/

Když jsem v prosinci pozoroval meteory z Jedlový, tak poblíž zenitu sice MHV kolem 6,0 (po západu Měsíce), ale jinak přímo na jih Bor a Lípa jako trn v oku, na sever až severovýchod směr Rbk a Vdf (to jsou města s asi 25 000 obyv. dohromady, ale svítěj asi jako Pardubice s 90 000 obyv. ??? ) se raději ani nedoporučuji dívat :-/ a ještě za nima je Neugersdorf. Na západ Národní park, tam je to v poho. Přitom např. takovej Rumburk má má osvětlení jak za krále Klacka, svítí oslňuje to všude okolo i nahoru, ale na cestu v uličkách mimo centrum pořádně nevidíte. Česká Lípa to je podobná tragédie a další města v okolí na tom nebudou o moc lépe. Když to srovnám s Pardubicemi, kde často bývám, tak ty maj na české poměry celkem solidní veřejné osvětlení, ale zase je to příliš velký město a v okolí Hradec, Chrudim.... takže tam mám taky problém s přesvětlením velký.
Bresser R70/700, Soligor 10X50
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

Světelné znečištění Lužických hor

#5

Příspěvek od basshunter »

basshunter napsal: A propos jen malou poznámku k tomu omezování světelného znečištění: Nedávno jsem v jedné obci na Pardubicku viděl nové veřejné osvětlení v místě novostaveb rodinných domků, jsou to čiré skleněné koule, ničím nestíněné (ani shora) a v nic obrovské obyčejné žárovky.  :o

Teď koukám, že hroch už tady o něčem podobném psal, bude to častější zkušenost.  :(

Jinak Horní Světlá dělá čest svému jménu a je opravdu světlá. ;D
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Světelné znečištění Lužických hor

#6

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jak psal PP-Brno, též bych se přimlouval za zřízení sekce "Světelné znečištění" a tuto debatu přesunout tam.

Ještě abych trochu doplnil svůj první příspěvek v tomto vlákně, už delší dobu se chystám napsat dopis na magistrát města Hradce Králové s dotazem, jakou mají koncepci v budování osvětlení v nově vznikajících částech města a případně se s nimi pokusit o tom diskutovat. Centrum města je totiž přecpané těmi koulemi, tak alespoń na krajích by se mohli krotit. Je mi sice jasné, že toho moc nezměním, protože hradecká radnice a magistrát jsou naprosto neprůstřelné podniky, ale alespoň nebudu mít pocit, že jsem pro to nic neudělal. Naše město se navenek snaží prezentovat jako moderní, příjemné k životu a vstřícné ke svým občanům, už se těším co mi napíšou. Rozhodně to hodlám pověsit na web, případně sem.

--------------------------------------------------------------------------------
Ještě poslední dodatek. Kdyby se někomu z Hradce Králové nebo okolí chtělo vznést na vedení města obdobný dotaz, bude to jen dobře. Když se ozvu sám, budu jen osamělý čumil na nebe, když se ozve více lidí jen lépe. Argumentovat lze i tak, že svícení koulemi je nehospodárné, lampy jsou neestetické, oslňují a neplní svůj hlavní účel, neosvětlují plochu pod sebou.
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Světelné znečištění Lužických hor

#7

Příspěvek od Krupp »

hodil jsem hlasování o světelném znečištění do "připomínek k fóru". hlasujte
Maser
Příspěvky: 2297
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Světelné znečištění Lužických hor

#8

Příspěvek od Maser »

Tak to koukám co jsem svým tématem spustil. :o
Já si myslím, že by mohl být kompromis založen na tom, používat pouze nízkotlaké sodíkové výbojky. Ony totiž svítí jen v úzké části spektra, a to by už šlo mnohem snáze filtrovat.

hroch: Koule nekoule, ať je lampa jakákoli, pořád bude svítit dolů, kde se světlo odrazí a tradá do vesmíru. A tim spíš v zimě, když je všude sních. :-/
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Světelné znečištění Lužických hor

#9

Příspěvek od Habl »

Teď nasvítili vysokotlakými Hg výbojkami skokanský areál a sjezdovky na ještědském hřebenu a položený sníh parádně svítí panu Bohu do oken >> dokonalá reflexe >>
zaručená cena při nočním lyžování. No a na Ještědu zatím chybí laserová show.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění Lužických hor

#10

Příspěvek od MaG »

Oblast kolem Kytlice, především směrem na sever je dle mé osobní zkušenosti nadprůměrně tmavá. Asi takových míst v Lužických horách už moc není.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 986
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Světelné znečištění Lužických hor

#11

Příspěvek od ladin »

Doplnim Martina, u Krizoveho Buku, kde jsme pozorovali 17.3. jsem kolem 22:00 nameril kolem 21.15, pred pulnoci nez se zatahlo SQM-W ukazovalo 21.25 MSA.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Světelné znečištění Lužických hor

#12

Příspěvek od kojan »

hroch: jednat s magistratem je ztrata casu, ja uz to tu nekde psal ale jsou to urednici, kterym jste vite kde, oni nejsou voleni a maji sve jiste. Pokud jste sam, tak vas vzdy nejakou "logickou" odpovedi s prominutim odjebou. Kdyz uz tak jednat se starostou nebo nejakym jinym volenym urednikem ale to pak musite byt v dostatecne velke skupince aby mu to stalo za ty preference.

Jedine reseni problemu spociva v zakone a kdyz vidite ty kaspary se dohadovat o vykladu pohadek, myslite ze se nekam nekdy dostanou? Tezko! Pro nas plyne jedine a to jit k volbam a volit nekoho komu na tom zalezi - koho? To nevim, kdyz jde o hlasy, tak vam kazdy slibi, ze bude pro, ale verite jeste tem kasparum?

A jeste me napada druha varianta jak neco zmenit - model 30 Kc. Staci byt pred kamerami, a kricet! Je prakticky jedno co rikate...
Odpovědět