Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#601

Příspěvek od Franta »

Ahoj všem.
Nedávno jsem začal důchodový věk, ale na hvězdičky jsem koukal celý život. Vždy jsem měl nějaký malý triedr . Až nyní mi dcera koupila první větší dalekohled Sky Watcher 102/1300 mm a k tomu si pořizuji nějaké ty drobnosti, které se budou hodit i u dalšího zařízení, jako Barlow 2x, zrcadlovku Canon EOS 700D a pod. U tohohle typu dalekohledu je bohužel stativ, který kdyby byl dřevěný, tak by se hodil akorát na topení. Tahle montáž EQ2 na které stojí tenhle dalekohled je naprostý otřes a důrazně varuji, aby si to někdo kupoval. Vymyslet, že celý stativ se postaví na gumové nožičky je tedy naprostý unikát !!!
Tak se dívám po nabídkách co se prodává a velmi mne láká nějaká montáž s Go - To systémem, která už navede zařízení kam budu chtít.
Potom bych zkusil nějakou tu fotečku. Zatím to bylo jen zatmění slunce na jaře a pár fotek Jupitera a to vše jsem fotil jen tak z ruky opřené o okulár dalekohledu.
Před měsícem jsem si koupil kameru ASI 120MC a tenhle týden jsem se poprvé koukal na měsíc přes tuhle sympatickou kamerku. Byl jsem docela překvapen a to dokonce i nemile, protože u tohohle dalekohledu se mi prostě při záběru kamerou měsíc nevejde na obrazovku. Vidím ho tam jen kousek, možná tak 1/10 povrchu. Použil jsem program SharpCap, který mi byl doporučen. Bohužel prý snad nejde obraz zmenšit a je nutno obrázky poskládat. To zatím neumím a s touhle montáží to neudělám vůbec. Každý začátek je prostě těžký.
Bydlím ve Svatavě u Sokolova a dívat se mohu i ze zahrady za domem, což na odpočinkové pokoukání postačí, jinak samozřejmě někam ven.
Jinak mám těch koníčků poněkud více a tak jen tak stručně.
- Celoživotní koníček je radioamatéřina - mám volací značku OK1DDA. Tomuhle se věnuji jen co já pamatuji někdy od základní školy, čili odhadem přes 50 roků
- další koníček je domácí vaření piva - "Homebrewing", kdy první pivo jsem připravit již v roce 2002 a také jsem napsal knihu "Uvařte si pivo doma". Je to kniha určená úplným začátečníkům, kteří si to chtějí vyzkoušet. Myslím, že se setkala s příznivým ohlasem a jestli bude někdy její další vydání to nevím, to už záleží na tom, jaké informace by čtenáři chtěli vědět. Vydalo ji nakladatelství Svojtka a snad je pořád ke koupi.
- občas taky zkouším ruční dřevořezbu, jen tak z ruky, sem tam nějakou tu figurku
.
Protože jsem napsal, že jsem ze Svatavy, snad se ozve někdo, kdo je poblíž podobně "postižený" na nějaký ten občasný pokec.

Moje oficiální stránky jsou: www.hobby.framax.cz

Snad jsem moc neobtěžoval a ahoj Franta
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
PaloSK
Příspěvky: 1
Registrován: 09. 07. 2015, 23:08

Nováčci se představují

#602

Příspěvek od PaloSK »

Zdravim som zaciatocnik v astro zakupil som si SW 90-900 na AZ montazi v zaklade bolo 20mm a 10mm okular kedze som nevedel ci ma tento konicek chyti za srdce ale je to celkom fajn pozerat sa na peknu nocnu oblohu.dokupil som 4mm 8mmplossl okular a 6mm planetary okular slnecny filter mapu a atlas oblohy  problem a trapenie my robi montaz kedze je treba stale drzat objekt v zornom poli ale na spoznavanie a hladanie my to este staci snad casom vymena za nieco lepsie .Som rad ze som bol prijaty na forum vela som sa tu toho dozvedel snad casom pridam nieco aj ja
Uživatelský avatar
indyhrov
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 07. 2015, 10:10

Nováčci se představují

#603

Příspěvek od indyhrov »

Ahoj.Jmenuji se Ivoš,jsem z OV a konečně mně napadlo se zaregistrovat.Můj životní úděl a koníček je detektor kovů,letadla na RC a počítače..Připomínám,že mi je 52let.

Můj první Newton jsem si dovezl před asi 20 lety z Ruska,10cm zrcko,jmenuje se Alkor,stál 400 rublů/pro mladší kámoše...rubl byl tehdy 10kč....jejda CZK/,mohu nafotit,je v dřevěné krabici,tři okuláry bez určení....jakási vojenská výroba,i jakýsi stativ,v tom byli rusáci geniální.Rád se kouknu na oblohu a moc mi sloužil i slouží.Rád ho i půjčím,pro srandu i zasmátí.
Zemřel mi táta a něco jsem podědil,dlouho jsem si říkal,že bych si i koupil nějaký čočkáč,jen tak,stačí AZ3.../dnes jsou možnosti veliké/,koukám na oblohu tak 12xměsíčně,pro radost.Volba padla na malokuk,80/400,3x jsem jej měnil,kvalita optiky je hoooodně rozdílná.K tomu jsem přikoupil Barlowku 2x.No,troch rozpaky,vady jsou vidět,ale fachá to,jaksi!!!!Takže mladým zájemcům o astronomii vřele tohle fórum doporučuju,zeptat se ještě není trestné a zdejší borci poradí.
Já na začátek poradím asi tohle/nebijte mně hned a neukamenujte/:začátečník a zájemce o astronomii,ať si zváží finanční možnosti a co od toho čeká.Focení počká,to je už masakr...znalostí i financí.Zrcadlo je super i menší,refraktor se dá taky,ale není všemocný,ovšem se dneska dají koupit stroječky,co postačí a dají se táhnout ven.Ať se to dá dobře štelovat,ABY!! jste si sami našli objekty a jukli na ně.Astronomie,ta amatérská je hlavně o koukání.A pokud to astronomické mimino chytne,tak pak už to je o dalekohledu.Potom je to už o volbě.A o kačkách.Takže malý domácí čočkáč ještě nikomu neublížil,šel bych někam do průměrů 80-90mm objektivu,ohnisko 700-900mm,dva okuláry v sadě a Barlowku.A pak se uvidí.
Nebo zrcko.Dobsková montáz je suuper,občas vyjdu s kámošem_dobson 400mm/1450.....no super....ale ty penízeee!!!!!A je trochu už složitý na dopravu,batoh nic,auto nutné.ALE!!..jak tady kluci píšou,150mm-200mm zrcko je fakt už dobrý a cena je solidní a set je vcelku komplet.A kdo chce něco minimálního,tak aspoň 120mm-150mm,dá se už dost vidět,ale není to jen o stroji,ale o vlastním nadšení jít se koukat.Brácha má 130mm/900mm,2x oku 20mm,12mm,3x měsíčně to vytáhneme,AZ3,dost se to klepe,jukneme a potěšíme se,cože to kolem je.
Návod_světlo k pozorování:1/zapojit dvě LEDky do série přes odpor a nějakou nabíjecí baterku....jasněže je třeba mít i nabíječku,v případě zájmu pošlu plánek a před to červenou folii.
2/Koupit libovolnou led svítilnu a před výstup dát 2x červenou folii.

Jsem se zase rozkecal,ale fórum je dobré a tohle jsou mé zkušenosti.Omlouvám se zkušeným harcovníkům a těm v začátku,snad má laická slova pomohla.
Uživatelský avatar
Trubadur
Příspěvky: 22
Registrován: 10. 06. 2014, 15:07
Bydliště: Bratislava

Nováčci se představují

#604

Příspěvek od Trubadur »

Zdravím všetkých!
Mojou dlhoročnou záľubou je rocková gitara, avšak cca. pred rokom som narazil na galériu astrofotky a bol som pozitívne šokovaný, že už s jednoduchým vybavením sa dá veľa vidieť a kde-to-čo už aj odfotiť. Samozrejme mi to nedalo a zaregistroval som sa už vtedy na fórum. Prelúskal som témy, aby som bol aspoň v obraze. Prvý zádrhel bol fotoaparát ultrazoom s poškodeným čipom, ktorý 30% nočnej fotky zaplavil fialovou hmlou. Nasledovala teda kúpa Canon EOS 100D. Je to menšia APS-C zrkadlovka, ľahučké menšie telo. V akciovom balení boli 2 objektívy: 18-55 f/3.5-5.6 a 75-300 f/4-5.6. Ďalším krokom bola kúpa statívu. V zápätí na to stavba manuálneho pantového stolčeka. Medzitým sa fotilo Iridium, Mesiac...Pomaly sa chýlila jeseň 2014. Dcérka dosiahla 6 mesiacov. Bratislava a jej svetelný smog k tomu. Občasné výjazdy na chatu na Záhorie, avšak bez väčšieho šťastia na jasnú oblohu. Takto vyzeral aj začiatok roka 2015. Prvý serióznejší a ako tak úspešný pokus sa udial pred 2 týždňami cez víkend. Podelím sa oň, ale berte to s rezervou:
1) Mliečna cesta + Andromeda vľavom dolnom kvadr., 1x30s, ISO 6400, 18 mm, f/3.5

2) M31 Andromeda, cca 60x30sec, ISO 3200, 55 mm, f/5.6, následne DSS+Gimp


Uvidíme do budúcna ako to bude s časom a financiami, a či sa budem zlepšovať. Posledný pokus minulý víkend s fotením Andromedy na 300 mm ohnisko nedopadol dobre, lebo to vyzerá tak, že objektív má doraz na nekonečno skôr ako je zaostrené na hviezdy :(
Canon EOS 100D, setove 18-55 f/3,5-5,6, 75-300 f/3,5-5,6, Pentax 40-80 f/2,8-4, GSO 150/750 + Celestron EQ-5,pantovy stolcek, stativ
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Nováčci se představují

#605

Příspěvek od PetrK »


2) M31 Andromeda, cca 60x30sec, ISO 3200, 55 mm, f/5.6, následne DSS+Gimp


...
Posledný pokus minulý víkend s fotením Andromedy na 300 mm ohnisko nedopadol dobre, lebo to vyzerá tak, že objektív má doraz na nekonečno skôr ako je zaostrené na hviezdy :(
Pěkné první fotky. Nad M31 je vidět i M110.

Zkus ten 300 mm napřed zaostřit za světla na nějaký vzdálený komín a na objektiv u ostření si nalep značky. Když pak namíříš nahoru, tak si udělej testovací snímek hvězd a prohlídni si ho, jestli se někde něco nepohnulo.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Nováčci se představují

#606

Příspěvek od gunaroid »

Všechny objektivy co jsem doposud měl v ruce od starých až po úplně nové měly naopak doraz až kus "za nekonečnem".. doraz určitě nelze použít jako místo zaostření na hvězdy Chce to zaostřit alespoň podle liveview s pořádným zvětšením obrazu.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 08. 2015, 18:16

Nováčci se představují

#607

Příspěvek od Petr S. »

Ahoj všem,
jsem nový na fóru, ale astronomií se zabývám už hoodně dlouho (první knížku - Obrazy z hlubin vesmíru jsem četl v 10 letech) ... technika byla nedostupná a tak zůstalo u souhvězdí a pozorování triedrem. Přes rok mám "Lidlskop" 70/900 a nelituju, nadšeně do něj koukají i všichni moji blízcí. Na rozjezd a seznámení se s technikou super. Prožil jsem s ním mnoho dlouhých nocí. Nyní se chystám rozšířit vybavení o Dobson 8".

Čisté nebe všem. :)

Dobrý seeing všem.
Gening: triedry Yukon 20 x 50 a Olympus 8 x 21, refraktor Bresser SkyLux 70/900 a reflektor Dobson SW 10" FT.
Uživatelský avatar
Veronika99
Příspěvky: 1
Registrován: 07. 09. 2015, 21:41

Nováčci se představují

#608

Příspěvek od Veronika99 »

Ahojte
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Nováčci se představují

#609

Příspěvek od Howking »

Ahoj, asi se sluší pozdravit. Jsem po třiceti letech navrátilec k astronomii. Kdysi jsem dělal zákrytové proměnné. Měl jsem Newtona 160/1200. Pak jsem přesedlal na IT a vystřídal i další koníčky jako RC Heliny úplně mimo astronomii. No a teď se vracím a svět okolo Astronomie nepoznávám. Vše se změnilo. Už ani ty proměnky se nepozorují vizuálně. Tak se rozkoukávám a s lidlskopem zkouším zda mě to bude bavit zas natolik, abych pořídil něco lepšího.
Uživatelský avatar
bpanko
Příspěvky: 28
Registrován: 17. 08. 2015, 21:38

Nováčci se představují

#610

Příspěvek od bpanko »

Zdravím, astronómii sa venujem už približne 4 roky a astrofotografii tak 2 až 3 roky. Napriek tomu som sa o to začal naozaj vážne zaujímať až tento rok. Astronómia aj astrofotografia ma veľmi baví a už teraz viem, že ak to nebudem študovať zostane mi to minimálne ako koníček na celý život.
Aktuálne fotím širokoúhle fotky s Nikon-om D5100 a Nikkor 10.5mm Fisheye ale láka ma fotiť aj rôzne galaxie alebo hmloviny. Na teleskop nemám takže maximálne môžem použiť ocov 55-300mm objektív (seťák). Taktiež by som rád fotil emisné hmloviny ale zadovážiť si upravenú DSLR alebo CCD kameru niečo stojí...
Oproti mnohým mám obrovskú výhodu, že máme chatu v parku tmavej oblohy poloniny teda nemám problém so svetelným znečistením.
Rád sa niečo naučím, pofotím, popozorujem a hlavne si rád pospím ;)
Rád sa niečo naučím, pofotím, popozorujem a hlavne si rád pospím ;)
Uživatelský avatar
abulafin
Příspěvky: 125
Registrován: 16. 03. 2011, 17:32
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#611

Příspěvek od abulafin »

Tak mne napadlo, že se zde pohybuji už mnoho let a ještě jsem o sobě nic nenapsal.
Astronomií se zabývám už od 12 let, pak od 16 let přestávka a nyní asi 6 let opět. V podstatě je mi skoro jedno co pozoruji a/nebo fotím, hlavně že je u toho klid a tma.
Pracovní zaneprázdnění je u mne bohužel značné, takže když si vyšetřím čas jdu hlavně pod oblohu a tak se na mém HDD nacházejí tisíce nezpracovaných fotografií.
Astronomie je pro mne tedy především relaxace a také prostor k zastavení nad věcmi, nad kterými běžně, chodíce po zemském povrchu, nepřemýšlíme.
Quod est inferius, est sicut quod est superius et quod est superius, est sicut quod est inferius.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#612

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 06/412#412][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
tatinoivino
Příspěvky: 1
Registrován: 11. 09. 2015, 09:40
Bydliště: Stupava, Slovensko
Věk: 55

Nováčci se představují

#613

Příspěvek od tatinoivino »

Ahojte, som Ivan 47 rokov, byvam v Stupave a manzelka mi splnila detsky sen a k narodeninam kupila s dcerkou skywatcher 150/750 EQ 3-2   bohuzial som totalny amater a priznam sa asi budem do konca zivota studovat nastavenia....ale aj tak sa z toho tesim:-)) dnes skusim prvy krat zaostrit na mesiac aj ked netusim ako:-))
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Nováčci se představují

#614

Příspěvek od schoking »

Ahojte lidi,
Protože se mi naskytla možnost koupit dalekohled i s montáží tak jsem skončil tady a sbírám informace jak to všechno funguje . Moje původní plány přijdu k známému koupím a odejdu mi byly hodně rychle změněny na přijdu dostanu školení a pak ti ho prodám až něco budeš umět. A včera jsem zkoušel aspoň na montáži fotit jenom přes foták a 50mm pevné sklo.
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Nováčci se představují

#615

Příspěvek od Jan77 »

Ahoj,jsem Honza,38 let,ženatý,dvě děti,bydlím v paneláku na děčínsku.K astronomii mě přivedl krátký článek v tehdejším časopise Sedmička pionýrů o Petřínské hvězdárně. To mi bylo osm let,napsal jsem spoustu zvídavých dopisů na Petřín a hlavně panu Bartoškovi do Hradce.Měl jsem hromadu materiálů o astronomii a kosmonautice,knížek,ročníky Říše hvězd,mapy. Nikdy jsem neměl vlastní dalekohled.Následkem rodinných problémů a několikerém stěhování jsem o toto vše přišel. Následovalo několik let "pauzy",až mě před lety vrátila k astronomii přednáška pana Grygara v našem městečku. Jsem tedy spíš teoretik,hodně čtu a zajímám se o novinky.Časem určitě pořídím i nějaký začátečnický dalekohled Pokud by se zde našla nějaká dobrá duše z okolí Děčína nebo Ústí,která by mi pomohla s praktickými začátky a technikou,byl bych rád ;)
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Odpovědět