Optisan vs Bresser

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
petr.polacek
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Optisan vs Bresser

#1

Příspěvek od petr.polacek »

Zdravim,

Chtel bych pro dceru kopit nejaky hvezdarsky dalekohled. Rada se diva na oblohu (zatim jen klasickym dalekohledem) a tak bych chtel neco, kde alespon rozezna prstence saturnu. Vcera jsem hledal na inetu neco levnejsiho a ted se rozhoduji mezi dvema kandidaty.

Prvnim je Optisan Star 70076 za 2900,- z www.benefitm.cz. Ma prumer 76mm, ohnisko 700mm a jsou k nemu tri okulary 4, 12 a 20mm.
Nasel jsem na webu i nejakou fotku delanou prave timto typem a saturn tam nevypda az tak spatne - viz http://www.rmi.fm/adam/planety.htm

Druhy je Bresser Optik Venus za 4700,- z www.vltava2000.cz/optik
Parametry zhruba stejne jako ten Optisan.

A ted se chchi zeptat, který z nich nebo zda radeji neco jineho. Hledal jsem nejake komentare na netu, ale o Bresser dalakohledech jsem tam nasel jen neco jako "levne nebrat" a o Optisanech v podstate nic. Jen nabidky v par polskych obchodech a tu fotku saturnu (viz vyse).

Poradite me nekdo, co mam koupit? Sam se v tom moc neorientuju, takze bych nerad koupil neco uplne nepouzitelneho.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Optisan vs Bresser

#2

Příspěvek od T.o.m »

Zdravim,

mrkni se na stranky www.zas.cz - tam najdes nekde dva clanky od pana Cagase: Jak kupovat dalekohled, Jak pouzivat dalekohled. (mne ty stranky ted nefungujou, snad se to rozbehne).
Jinak na foru je toho spousta. Ale mam takovy dojem, ze oba kandidati jsou vyhozene penize - foto na tech strankach sice ujde, ale mrkni se, z kolika snimku je to na PC slozeno, takze vizualne bude obraz 10x horsi, ne-li vickrat... Je to CCD kamerou z 50 snimku!

Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Optisan vs Bresser

#3

Příspěvek od GaN »

Ani jeden! Tak malý Newton jsou vyloženě vyhozené peníze!!! Doporučuji z annonce např:
Čočkový achromat. dalekohled GS300, prům. 90mm, f = 1000mm, hledáček 6x30, polární hledáček, okuláry Plossl f 9 a 25mm, paralaktická montáž s jemným posuvem, váha 17kg. Kvalitní - žádný plast. PC 17.000 Kč, nyní cca 1/2. Tel.: 602 388 746
Když nový a velmi levný tak snad od www.celestron.cz POWERSEEKER 70/900 - čočkový dalekohled na azimutální montáží, square design, stříbrné provedení, zvětšení, 45x, 135x, 225x  ... 3.290 Kč
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Optisan vs Bresser

#4

Příspěvek od PavelM »

Kdysi jsem taky vlastnil newton 76/700 od Konusu.
Ono pro začátek může zdát docela dobrý dalekohled ale když se podíváte něčím větším tak se to nedá vůbec srovnávat. S tím 76/700 se daly pozorovat akorát nejjasnější objekty. Planety nic moc. U Saturnu se daly pozorovat jakžtakž prstence. Jupiter byl jenom jasný kotouček bez detailů.
Uživatelský avatar
petr.polacek
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Optisan vs Bresser

#5

Příspěvek od petr.polacek »

Jaxem psal, chci to pro dceru (je ji 6 let) a sam se taky rad kouknu. Jenze treba ji to pozorovani prejde a tak nechci moc investovat. Zase aby ji to neprestalo bavit vinou spatneho dalekohledu, ze.

Kdyz ji to bude bavit delsi dobu, nasetrime na neco lepsiho, ale ted chci neco levneho na uplny zacatek.
Myslite tedy, ze ten Optisan rozhodne nebrat? Videl jste to nekdo?
Na tech strankach www.celestron.cz jsem jeste narazil na FIRSTCOPE 76 EQ za 4250,-. Bude lepsi tento?
Doporucovany POWERSEEKER 70/900 jsem nejak nenasel.

Ja vychazim z toho, ze to bude takovy prvni krok k vetsim dalekohledum. Jen aby to byl krok spravnym smerem.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Optisan vs Bresser

#6

Příspěvek od vla »

Raději bych volil refraktor, lépe se přepravuje a skladuje než Newton. pokud bys mohl dát asi 7000 kč /Cel. 102/500/ získáš pro začátek velmi kvalitní dalekohled a pokud zájem pomine bude i relativně dobře prodejný. Pokud jsi si úplně nejistý výsledkem zkus se spojit s některým astronomem , třeba tady na foru a snad by tě mohli pro začátek brát na pozorování sebou. Pokud jsi z Prahy a okolí a měl bys o to zájem napiš mi soukromě, žádný problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Optisan vs Bresser

#7

Příspěvek od GaN »

Pak ještě možnosti:
http://www.celestron.cz/sp_cbazar.htm
a dokoupit foto stativ za cca 1200 Kč - doporučuji
a již zmíněný refraktor:
klikněte na: http://www.celestron.cz v malém okně je v ceně ca 3200Kč, podrobnosti pak v sekci - /sortiment/celestron
pro 6-leté dítě se mi jeví jako nejlepší pozorovací meopta nebo ATC monar...
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Optisan vs Bresser

#8

Příspěvek od SKYMASTER »

Souhlas, rozhodne bych nesel pod ten Celestron 102. Je super. Mam ho a jsem plne spokojeny s tim co ukazuje a jak. Na http://www.skymaster.cz najdete i fotky slunce timto pristrojem. Rozhodne nedoporucuju setrit uplne silene. Mam taky 6 letou dceru a proste kdyz v tom nic neuvidi, nebude ji to bavit. Ty hracky s 76mm objektivy a jeste zaclonene sekundarem jsou nekdy horsi nez triedr. Zkousel jsem na te 102 opravdu velka zvetseni a bylo to OK. Povazuju ho dobry, presnosny pristroj pro zacatecniky.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Optisan vs Bresser

#9

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Můj názor je následující, oboje je dobré tak pro veřejnost, aby do toho někdo občas kopl a shodil to na zem...Venus máme na hvězdárně, jsem s ním docela spokojený, účel plní, ale fotit bych s ním nefotil, protože to jaksi nejde...ale jinak máme taky Pluto 114/500 od Bressera a s tím sem fotil zatmění v 99 v Maďarsku, měl sem na něm navěšenou Practicu na Barlowu a fotky můžete posoudit na webu http://www.hvkm.zde.cz/. Jinak ohledně planet a velikosti přístroje, mám několik desítek zákresů rovníkových pásů dělaných přístrojem AD 800, zv. 80x, a podrobností jsem tam měl docela dost, rozhodně to nebude jenom kotouček bez podrobností, ale taky to nebude obrázek focený 2m dalekohledem přiložený k výrobku za 4000. Hodnocení: pro začátek to docela stačí, pro pokročilé nebo vyšší nároky vyhozené peníze.
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
petr.polacek
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Optisan vs Bresser

#10

Příspěvek od petr.polacek »

Tak jsem koupil ten Optisan 76/700. Jak psal Algol77: "Pro začátek to docela stačí ...". Já jsem v pozorování absolutní začátečník, tak jsem to vzal (za 2905,-). V pondělí to přišlo. Jaxem přišel z práce, taxem to sestavil, seřídil hledáček a ještě odpoledne začal trénovat - naháněním letadel Naštěstí večer bylo krásně jasno a tak jsme s dcerou po šesté začali pozorovat. Nebyla ani moc zima, tak jsme u toho vydrželi dlouho do noci. Pozorovali jsme zatím výhradně Saturn a byla to paráda. Prstence šly krásně vidět ve zvětšení 175x a i v 60x byly celkem patrné. Zvětšení 350x už nebylo moc ostré, planeta byla větší, ale rozmazaná. Ráno byl pak velký problém vzbudit dceru do školky a manželka si o nás myslí, že jsme cvoci My jí to nerozmlouváme. V úterý bylo zataženo a dnes to taky moc nevypadá. Tak se těšíme na další jasnou noc. Mezitím jsem objednal sluneční filtr na přechod Venuše a plánujeme, co budeme dál pozorovat.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Optisan vs Bresser

#11

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Tak takhle si představuju člověka, který je pro věc nadšený....není důležitý přístroj ale přístup k věci....přeji mnoho úspěchů a jasných nocí....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
petr.polacek
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Optisan vs Bresser

#12

Příspěvek od petr.polacek »

Po týdnu pozorovacích začátků, kdy bylo trochu jasno jen zhruba 3 noci, jsem uplácal velice jednoduchou stránečku popisující můj příběh :-)
Kdo nemá momentálně co dělat (stejně je zataženo ), můžete se na ní mrknout. Adresa je astronet.wz.cz
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Optisan vs Bresser

#13

Příspěvek od koca »

petr.polacek napsal: Po týdnu pozorovacích začátků, kdy bylo trochu jasno jen zhruba 3 noci, jsem uplácal velice jednoduchou stránečku popisující můj příběh :-)
Kdo nemá momentálně co dělat (stejně je zataženo ), můžete se na ní mrknout. Adresa je astronet.wz.cz

No vida. Jde vidět, že když je člověk nadšený pro věc, tak mu stačí málo (financí). Myslím si, že když člověk hned sáhne po velkém, kvalitním přístroji, může se připravit o tu radost z objevování nových zákoutí vesmíru, které mu byly s horším dalekohledem skryty.
Odpovědět