Zkušenosti se stavbou Cassegraina

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#1

Příspěvek od HARi »

Máte prosím někdo zkušenosti se stavbou dalekohledu tohoto typu?
V současné době bych zejména uvítal nápad na elegantní řešení možnosti změny pozice sekundáru vzhledem k ose dalekohledu - to je i pro Vás Newtonáře - tak aby se zabezpečila souhlasnost (osy sekundáru a osy primáru). Vyděl jsem justáž pomocí jednoho ale i dvou šroubů na každém (ze tří nebo čtyř) držáků sekundáru...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#2

Příspěvek od vla »

Tak já začnu. Držák sekundáru může být úplně stejný jako u Newtona, tzn. posuv pavouka do stran a možnost naklápění držáku se sek. zrcátkem pomocí tří šroubů /čtyři už je staticky neurčité a tudíž nevhodné/.Sesadil jsem to takto: na vnitřní konec stínící trubky jsem vsadil clonu s otvorem asi 1 mm průměr, místo okuláru jsem vložir lasr. kolimátor , pokud máš rovnoběžnou osu okuláru a stínící trubky musí ti světlo procházet otvorem ve středu stínící trubky zacloněným vloženou clonkou o mělo by projít středem pavouka, který drží sek. zrcátko, tím by měla být ustavena opt. osa okulár- stínící trubka střed úchytu sekundáru. Pak jsem vložil sek. zrcátko symetricky upevněné k držáku a ten jsem vsunul do díry v ose pavouka. Pomocí jednoho tažného šroubu /osa držáku na kterém je připevněno zrcátko/ a tří tlačných šroubů jsem poslal paprsek kolimátoru zpět do otvoru v clonce na konci stínící trubky, nakonec jsem dojustoval hlavní zrcadlo tak aby pohled do okulárováho konce okem zobrazil vše co je v něm vidět symetricky. Hlavní zrcadlo jsem upevnil centricky ke stínící trubce za středový otvor.Vše se vzájemně ovlivnuje, takže je dobré to několikrát zopakovat. Když nevyndáš nakonec clonku ze stínící trubky nic neuvidíš.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#3

Příspěvek od HARi »

Výborný nápad s clonkou na stínící trubce, hned se na to vrhnu, děkuji mnohokrát.
vla napsal: Hlavní zrcadlo jsem upevnil centricky ke stínící trubce za středový otvor.Mohu se ještě zeptat ohledně této věty? Předpohládám, že upevnění stínící trubky primáru by mělo být nezávyslé na upevnění primáru. Nemáš nějaký nápad na to, jak vyřešit její pohyb (tzn. kolimaci)? Můj dalekohled je celý postavený asi v r.70 a do budoucna bude jistě potřeba přestavět celé upevnění primáru na několik bodů (asi děvet), zatím totiž leží zrcadlo v aluminiovém profilu, tepelně velice pomalé protože okolo nemůže proudit vzduch. Trubka je vsazena do otvoru v primáru (sice rovně) a nemůže se s ní nijak hýbat.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#4

Příspěvek od vla »

Jestli se nepletu, tak jsem měl stínící trubku soustruženou z jednoho kusu s podložkou zrcadla, takže to bylo na sebe kolmé a konečné doladění hlavního zrcadla bylo minimální, tenkrát jsem měl hlavní zrcadlo na třech bodech. Dnes bych to udělal trochu jinak, ale na stejném principu./Dalekohled jsem prodal, takže se nemohu jít přesvědčit jak to přesně je.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#5

Příspěvek od elbi »

Tak jsem to tady projížděl trochu nazpět a narazil jsem na promně zajímavé téma...
Jelikož jsem se právě do jednoho Cassegraina pustil, chci se zeptat:Nemáte někdo k dispozici nějaké solidní schéma pro návrh stínících trubek, tak aby správně clonily a přitom nevinětovaly? A clon obecně?
Předem díky.Elbi
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#6

Příspěvek od HARi »

Ahoj Elbi,
vsechny clony jsem delal nejprve na vykresu 1:1 vykreslovanim nekolika paprsku na okraji primaru a clony sekundaru. Po zjisteni, ze nakreslit rovnou caru dlouhou 1,5m je velice nesnadne, radeji jsem to zakreslil v CADu. Velice mi pomohl program ATMOS 6.6 freeware od pana Mossimo Ricardi. Byl to takovy odrazovy mustek pro design clon, kterezto velikosti jsem potom zakresloval do CADu.

pdfka co jsem tak sehnal na netu:
http://kaos.me.cz/astro/Download/cassbaff.pdf
Astron. Astrophys. Suppl. Ser. 116, 367-371 (1996),  Detection of scattered light in telescopes
a
http://kaos.me.cz/astro/Download/stray_light_paper.pdf
Michael A. Gauvin and Edward R. Freniere, Lambda Research Corporation, Reducing stray light in Opto-Mechanical Systems

K same konstrukci clon: ty jsem nedrive delal ze stoceneho PVC a plechu - tam byly problemy s presnosti a odrazy uvnitr clon. Nejlepe se mi osvedcilo vysoustruzit na takovem malem obrtliku (pohanenem jenom vrtackou) kopyta ze dreva pro velikosti ktere presne potrebuji, na ty jsem usil "oblecky" z cerneho sametu smerem dovnitr a na to nanesl skelne vlakno v tube. Koupil sem to v OBI, docela draha dvouslozkova pasta - ten material je tvrdy, pruzny a velice rychle schne. No potom znova opracoval na soustruzku a vyklepl kopyto.
obrazky:

Zde jsou v horni rade vyfocena kopyta a dolni pak clony. Zleva doprava: dil1 a dil2 do sebe zapada, dil2 pak jde primo do diry v primaru. Dole je tuba Fibra de Vidrio, CEYS. (skelne vlakno)

Tady uz je pohled do dilu2. Jsou videt clonky uvnitr clony ktere take jdou timto zpusobem pekne udelat.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#7

Příspěvek od elbi »

Dík moc.Odkaz na ten ATMOS by náhodou nebyl?
A ty výkresy v CADu?Elbi
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#8

Příspěvek od Kami »

Trochu rad přidám ohledně Cassegrainů.
Jak vyřešit upevnění sekundáru?Docela jednoduše ;D,stačí se kouknout na hledáček u vašeho dalekohledu.Jak docílíte rovnoběžnost,stačí 6 šroubů a 2 objímky.Ohledně hloubky zasunutí,podložka.Ustavení pak zkoušet laserem.Tvořím doma Newton-Cassegrain-Nasmyth a takové upevnění chci použít.Jednoduché,ale účinné.
Ohledně clon,je dobré zkreslit celý dalekohled v Autocadu do všech detailů,pak víte na čem jste.
Kami :hi:
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#9

Příspěvek od elbi »

Rád se s tebou opět setkávám Kamile.Jediný (no skoro) schopný konstruktér v AS HK...
Můžeš poslat i fotky a výkresy.Vláďa už se mnou o téhle tvé konstr. mluvil a jsem na to docela zvědav.
Zdravím.Elbi
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#10

Příspěvek od Kami »

Taky tě zdravím Libore.Optiku 310 mám doma přez rok.Tubus je ve sklepě.Musím znova nechat odlít mísu na zrcadlo,bylo to pórovatý.Není na to moc čas a finance.Hledáček N152/1178 na to už mám,dodělávám R125/1583.Práce hodně,času málo.Máš stejnej sen jak já,hvězdárna.Ve svým jsi pánem jen ty.
Zatím Kami
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#11

Příspěvek od zdenek »

elbi napsal: Dík moc.Odkaz na ten ATMOS by náhodou nebyl?
Atmos je vcelku hezky program. Moznosti analyzy soustav jsou napr. proti OSLU trochu chudsi. Rovnez optimalizace navrhu je o dost slabsi. Pro amatery ma ale navic jednu moznost - Predesigner, ktery umoznuje predbezny navrh opt. soustav (jsou preddefinovany vsechny zakl. opt. soustavy astronom. dalekohledu a komor - Newton, Cassegrain, Schmidt, ...)

Link na stazeni je:

http://web.tiscali.it/no-redirect-tiscali/ATMOS/#dload

Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#12

Příspěvek od HARi »

Jak vyřešit upevnění sekundáru?Docela jednoduše ,stačí se kouknout na hledáček u vašeho dalekohledu.Jak docílíte rovnoběžnost,stačí 6 šroubů a 2 objímky.Ohledně hloubky zasunutí, podložka. Ustavení pak zkoušet laserem.Pěkné řešení - to ale sekundár musí být v docela dlouhé rouře, aby se získala větší možnost pohybu (vzdálenost trojic šroubů tak 5-7 cm podle velikosti sekundáru)? Chápu to správně?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#13

Příspěvek od vla »

Já jsem při stavbě Cas. dělal držák sekundáru stejný jako na Newtona, takže centrování pohybem pavouka, posuv sekundáru středovým šroubem a naklápění sekundáru pomocí tří šroubů. Není třeba vymýšlet dlouhý posuv sekund. zrcátka, protože správnou vzdálenost lze při výrobě optiky spočítat, případně ji dostanete od výrobce optiky a měla by se v rozumné toleranci dodržet.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Zkušenosti se stavbou Cassegraina

#14

Příspěvek od Kami »

 Ještě trochu k upevnění sekundáru.Záleží jaký druh pavouka je u dalekohledu použito.Někde jsou plíšky,někde planžety,já s úspěchem používám drátů do kola.Nenechávám,ale průměr drátu 1.8-2mm.Záměrně ho souměrně zůžím na 0.5mm.Rušení kříže se tak snížilo na sotva 1/3.Při pozorování jasných hvězd (N170/1022 a N152/1178 )je kříž tak málo znát,že se dá i přehlédnout.Upnutí sekundáru mám na 8 drátů,dva dráty jsou trochu od sebe,aby se přetahovali.Tak získáte velmi tuhé upnutí.Zkoušel jsem jeden drát zbrousit až na 0.3-0.2mm,dá to velkou práci přetrhnout,ukroutit to je už snadnější.Na to je potřeba při montáži dát pozor.:nono:
 Co se týče upnutí té trubky,či prstenců,nikdo nepovídal,že je potřeba větší průměr než je sekundár.Může bejt u 65mm sekundáru  jen tyčka s průměrem 20-25 mm,pak se vám celé upínání schová do stínu.
Na polohování sekundáru u Cassegraina pozor.Změna posunutí dolů nebo nahoru,vám ve výsledku skočí násobkem prodloužení.Tak se to stalo u Lukáše v Neuměřicích a ohnisko bylo 45cm ven od tubusu. :nono: Taky se vám rozjede korigování vad celé sestavy.Takže seřadit tak,jak to brusič pro dané polohy vybrousil.
 Zatím
 Kami :hi:
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět