Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr triedru

#136

Příspěvek od Rekmarik »

Narazil jsem před časem na výprodejový TS 20x80 UHC s nadějí, že by mohl problém vyřešit...

Určitě nevyřeší problém ohledně pozorování planet a Měsíce, na to je zvětšení 20x příliš malé.
DSO se už dá pozorovat hezky - v tomto směru si tenhleten binoš svoje DSO objekty najde.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr triedru

#137

Příspěvek od Artaban »

Honza_K: Jestli ti stačí jedno zvětšení a počítáš, že bude 90% času na stativu, tak proč né. Dá se i chvilku udržet v ruce na rychlopokuk.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#138

Příspěvek od Honza_K »

jj, uznávám, nemůžu chtít kompletně univerzální malý dalekohled využitelný na všechny kategorie pozorování, protože žádný takový v podstatě nejni. Jde mi spíše o příruční věc, kterou mohu opravdu vybalit na dovolené u moře a když mě něco na obloze upoutá, tak jí použiju, to vše samozřejmě s rozumným rozpočtem.
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr triedru

#139

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Honzo,
a nechceš zkusit ten Omegon, co jsem recenzoval ? Pokud chceš kapku Měsíc a planety, tak tě stativ stejně nemine.. Bino by bylo hezké, ale s výměnnými okuláry a s kvalitou i na ty planety je to drahé - obyč. velký triedr i levný 70mm 90° bino s výměnnými okuláry je přeci jen kvalitativně horší..

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... refraktoru
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#140

Příspěvek od Honza_K »

jaj, nad apo refraktory jsem vůbec neuvažoval kvůli ceně. Původně mě ten binokulár chytl, že má filtry, což má praktickou přidanou hodnotu a pár lidí tu ten dalekohled díky tomu docela chválilo a s dokoupením lepšího stativu třeba Baader Nature Astro bych se vešel do 10000,- a hurá s tím ven. 600E bez dalšího příslušenství nebo stativu, které nemám je pro mě už moc, i když vypadá krásně :/
Trochu tedy přeformuluji otázku a případně mě pak přesuňte do vhodného vlákna...co by se dalo použít jako cestovní (příruční) astro dalekohled do 10k (nové/bazarové) pokud ne binokulár - zahrnuto optika, stativ, případně hranol...prostě kompletní setík typu bágl přes rameno a statif do ruky.

Nebo se zaměřit na bazar na malé aporefráčky podobného typu http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... yford.html?
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr triedru

#141

Příspěvek od Rekmarik »

Trochu tedy přeformuluji otázku a případně mě pak přesuňte do vhodného vlákna...co by se dalo použít jako cestovní (příruční) astro dalekohled do 10k (nové/bazarové) pokud ne binokulár - zahrnuto optika, stativ, případně hranol...prostě kompletní setík typu bágl přes rameno a statif do ruky.

bágl přes rameno asi nebude možný - leda teda bágl přes obě ramena
Záleží na tvém nadšení a fyzičce ..

přenosný dalekohled se tu probírá dost často ve více vláknech - např. tady

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0273368/45

Sehnat celou sestavu pro pozorování, aby se dala nosit v báglu, aby s tím bylo něco vidět a navíc aby to stálo do 10.000,- je spíš asi jen takový sen .. pokud se nebavíme tedy o triedrech ale o dalekohledech na montáži s vyměnitelnými okuláry včetně těch okulárů ..



Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#142

Příspěvek od MilAN »

Honza-K : Problém je, že jsi zvyklý na DSO v 10" Dobsonu. Takže je jedno, jestli binokulár 60, 70 nebo 80 mm -pocitově ty objekty  budou vypadat "stejně" Potom je potřeba se rozhodnout, jestli binokulár nebo monokulár.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr triedru

#143

Příspěvek od vla »

Záleží na tom jak daleko a dlouho nosit, jestli hlavně pro sebe, nebo spíš kamarády. Triedr mi nepřijde optimální díky nutnosti vysokého stativu a mizernému komfortu pozorování výše nad obzorem. Lomený pozorovací je na tom lépe, jenže dost špatně se s ním hledá, nevím jak by vypadaly planety při větším zvětšení, i zvětšení kolem 60x na planetách dost lidí překvapí. Volilbych to největší co lze ještě sbalit a unést. Newtonka 130/650, bazarový SC 5", nebo nějaký mak 4-5" a k tomu nějakou videohlavu, nebo (kvůli ceně) Az vidlici vlastní výroby, na to stačí prkénko ze dřeva. Právě jsem dokončil něco takového pro TS binar 100 mm a vyšlo to na cca 250 kč (jednou jsem částečně předělával, takže 2x bukový práh místo 1x ;D) funkčně prakticky stejné jako obdobný bazmek od TS za 300 euro. Stojí na carbonovém stativu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#144

Příspěvek od Honza_K »

Milan: to je právě to, co nemám teď úplně rozhodnuté, protože původně jsem čekal jen pár poznatků z používání binokuláru S faktem, že nic menšího mi 10" dobson nenahradí, počítám. Problém, který chci řekněme "zmenšit" je ten, že u dalekohledu jsem jen některé víkendy v měsíci, pokud je ještě k tomu hezky. Většinu času trávím v Brně nebo na cestě autem, případně občas zajedu s přítelkou někam na chatu do přírody nebo v létě k moři. Nechci ani tak speciál do města nebo nutně kvalitní malé Apo, ale právě něco skladného a cenově rozumného hned po ruce, co můžu vzít na dovolenou, do auta když jedu domu nebo za první větší kopec za městem případně to jen rychle vytáhnout z okna, když bude jasno a něco mě upoutá. Proto jsem začal uvažovat nad většími binokuláry, které můžu hodit do tašky přes rameno a ten zlevněný TS UHC mě opravdu hodně hodně nalomil. Tu absenci okulárů, které bych musel brát sebou pokaždé z domova bych možná opatrně označil jako logistický klad.

vla: newton už mám, takže asi něco čočkového batohové velikosti :)

rekmarik: Děkuju za odkaz, už tam koukám, tušil jsem, že se moje debata odvrátí od triédrů, takže jsem již naznačil možnost mě z toho vlákna přeposlat jinam ;)
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr triedru

#145

Příspěvek od vla »

Já spíš vycházel z ceny, praktičnosti, náročnosti na případný servis, cenové ztráty při zničení , nebo ukradení atd. Pro mě z toho vyšel newton 150/750. Vozí se v autě dost často,zatím se mu nic nestalo a pokud ano, tak škoda bude naprosto minimální a přitom výkon vhodný na DS i planety, takže maximální. A vůbec jeho využití nesnižuje fakt, že mám i newtona 300mm. To, řekl bych s jinými provozními požadavky není žádný argument. Mám i SC125, ale ten už je dražší a jsou o něj tím pádem větší obavy a jezdí jen vyjímečně. Pokud planety oželíš může být ideální i uvedený triedrs výjimkou pozorování ve větších výškách nad obzorem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#146

Příspěvek od Honza_K »

vím, jak to myslíš a plně souhlasím, jenže ten dalekohled bych chtěl nosit i třebas na pěší dovolenou mimo civilizaci, ne ho jenom vozit v autě a pokud bych chtěl na dovolenou vlakem nebo autobusem, tak už je to s podobným newtonkem krapet horší.
Asi se podívám i na bazarová malá EDčka typu Scopos 66 ńebo TS INED 70 atd. Pokud se tu zrovna objevily, tak se pohybovaly cenově kolem 6k a ve vlákně o cestovních aparátech se lidé ubírají podobnoou cestou s tím, že se dají použít i ve dne. To už do tohoto vlákna ovšem nepatří :)
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#147

Příspěvek od MilAN »

Jenže tomuhle neodpovídá ten triedr 20X80 od TS. co sisi vybral, 2,5 kg bez kufříku, poměrně vysoký a bytelnější stativ. na planety určitě ne- na Měsíc slabý..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Výběr triedru

#148

Příspěvek od masan »


Prosím, mohl bys mi odpovědět na  příspěvek č. 127, a to dříve , než sem  proniknou zase další nesmysly ?
Mluvíš o triedrech : Baigish 50x50 a  Sakura 60x90
Takže by mě zajímaly údaje :
- průměr objektivu
- zvětšení
- průměr výstupní pupily
- velikost zorného pole

Díky,Milan
Toto by zaujimalo aj mna, a to aj preto, že aj taky Celestron mal v ponuke zoom triedry ako 20-100x70 a 25-125x80 a to je uz renomovana firma, a tak neviem, čo si o týchto vyrobkoch mám myslieť.
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr triedru

#149

Příspěvek od Rekmarik »

tak neviem, čo si o týchto vyrobkoch mám myslieť.
No jako správný binomaniak Tě jistě láká to vyzkoušet nebo se přesvědčit na vlastní oči žejo  Se Skymasterem 15x a 25x evidentně zkušenosti máš ..
Obecně zoom triedry nemůžou být nikdy lepší než triedry které zoom nemají - s narůstajícím zvětšením budou narůstat optické vady kterých není zrovna málo. Hlavně barevná vada, podle mě to není zrovna správná cesta pokud chceš zvětšení nad 25x.
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Výběr triedru

#150

Příspěvek od masan »

No mrknul by som sa cez nich celkom rad, aby som videl co sú to za čudá ale kupovat sa ich určite nechystám.
Ono ked nejaká "sakura" predava za 20€ trieder so zvačšením 60x, tak kazdy aspon trocha znalý problematiky vie o čo ide, hlavne ked vidi tie oranžové "antireflexné" vrstvy... No ked celestron za 100 eur predáva trieder so zvačšením 100x resp. 125X :-/
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Odpovědět