Mlhavy flek blizko M35?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhavy flek blizko M35?

#1

Příspěvek od ladis »

Rad bych se vas zeptal, co jsem to dnes vubec v mem dobsonu 200 pozoroval. Jednalo se o mlhavy flicek velmi podobny M1ce (jen slabsi), pri zvetseni 48x velky cca 1cm, v tesne blizkosti M35 v Blizencich (jen cca pul stupne vlevo - prevraceny obraz newtonu). Vypadalo to jako planetarka, ale v CdC jsem nic takoveho v okoli M35 nenasel, jen dve otevrene hvezdokupy... Jsem si jist, ze to byl mlhavy flek velmi podobny M1. Muzete mi pomoci indentifikovat, co to bylo?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Mlhavy flek blizko M35?

#2

Příspěvek od Dominik »

Bola to otvorena hviezdokopa NGC 2158. Aj mne sa javila ako sedy fliacik... Nejak som sa nou nezaoberal, ale urcite su vidiet aj jednotlive hviezdy.
http://www.visualdeepsky.org/logs/msg03023.html

Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhavy flek blizko M35?

#3

Příspěvek od ladis »

Dominiku, dik! Presne takhle to vypadalo! Ale dam ruku do ohne, ze tato otevrena hvezdokupa je za hranici 10mag. Videl jsem ji velmi, velmi spatne, rka az postrannim videnim - ovsem na velmi presvetlene mestske obloze ze zahrady... Zkusim, az pojedu pozorovat za mesto, nasadit vyssi zvetseni, treba pujde rozlisit na hvezdy...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Mlhavy flek blizko M35?

#4

Příspěvek od Kubajz »

ano,jedná se o NGC2158,s celkovou jasností kolem 8-9mag,která v menším dalekohledu připomíná spíše kulovou hvězdokupu a také je dosti vzdálená-kolem 15tisíc světelných let.S dobsonem při použití většího zvětšení je poměrně zajímavá a pěkně kontrastuje s rozlehlou M35 :)
Jakub Kristek
Obrázek
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Mlhavy flek blizko M35?

#5

Příspěvek od Janek8 »

ladis napsal: pri zvetseni 48x velky cca 1cm,
no mozna by byl velky 1 cm pri zmenseni 100000000000000000000000000000x :-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhavy flek blizko M35?

#6

Příspěvek od MaG »

ladis napsal: Ale dam ruku do ohne, ze tato otevrena hvezdokupa je za hranici 10mag.Nevím zda si na ni šel s tou 200-kou co máš v profilu, ale tak slabá snad není ne?
Dnes jsem ji shodou okolností viděl v dalekohledu 100mm při zvětšení 14x a byla vedle M35 vidět překvapivě dobře. Za rozlišení na hvězdy bych ruku do ohně nedal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Mlhavy flek blizko M35?

#7

Příspěvek od Dominik »

MaG napsal:
Nevím zda si na ni šel s tou 200-kou co máš v profilu, ale tak slabá snad není ne?
Dnes jsem ji shodou okolností viděl v dalekohledu 100mm při zvětšení 14x a byla vedle M35 vidět překvapivě dobře. Za rozlišení na hvězdy bych ruku do ohně nedal.

Určite tak slabá nie je. Podľa mňa vždy proste záleží od podmienok. Aké si mal ladis podmienky? Viem, že presvetlenú oblohu, ale trochu konkrétnejšie...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhavy flek blizko M35?

#8

Příspěvek od ladis »

Dominik> No, nedokazu odhadnou mezni magnitudu, kterou jsem videl pouhyma ocima, ale reknu to takhle - Mu v Andromede byla na zapade pouhym okem sotva viditelna, M31 i v dobsonu 200 byla jen v podobe zariciho kuloveho jadra, bez jakychkoliv naznaku okoli jadra. Kdyz si vzpomenu, jak jsem videl v lete M31 v naproste tme v blizkosti kopce Tabor v triedru 10x50, nesrovnatelne. Tenkrat mi M31 vyplnila temer cele 5stupnove pole triedru. M1 v Bykovi rovnez jen slaby flicek, nesrovnatelne s pozorovanim za mestem ve tme. Seeing byl nic moc, ale urcite lepsi, nez z Pa na So. Tak takoveto podminky jsem mel...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhavy flek blizko M35?

#9

Příspěvek od ladis »

Tak me napada, ze co mohu porovnat pozorovani v relativni tme za mestem a ve meste, je dle meho lepsi triedr (na rozsahle objekty) ci newton 70ka (na vetsi zvetseni) ve tme, nez 200ka na presvetlenou oblohu ve meste. Ale zase kdyz vyjedu do tmy za mesto se svoji 200kou, nestacim se kochat tou krasou, co v dalekohledu vidim. Jako by byl o pulmetr vetsi ;-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Mlhavy flek blizko M35?

#10

Příspěvek od Kubajz »

ladis napsal: Dominik> No, nedokazu odhadnou mezni magnitudu, kterou jsem videl pouhyma ocima, ale reknu to takhle - Mu v Andromede byla na zapade pouhym okem sotva viditelna, M31 i v dobsonu 200 byla jen v podobe zariciho kuloveho jadra, bez jakychkoliv naznaku okoli jadra. Kdyz si vzpomenu, jak jsem videl v lete M31 v naproste tme v blizkosti kopce Tabor v triedru 10x50, nesrovnatelne. Tenkrat mi M31 vyplnila temer cele 5stupnove pole triedru. M1 v Bykovi rovnez jen slaby flicek, nesrovnatelne s pozorovanim za mestem ve tme. Seeing byl nic moc, ale urcite lepsi, nez z Pa na So. Tak takoveto podminky jsem mel...
ale přece jenom M31 a M1 jsou difůzní objekty u kterých jsou pozorovací podmínky setsakra znát..Vzpomínám si když sem cca rok zpět sledoval NGC2158 newtonem 130/900 sotva 500metrů za městem a vedle M35 byla dobře patrná,na tmavé obloze i s náznaky zrnitosti.A ve 250tce je absolutně nepřehlédnutelná a rozlišitelná(alespoň na tmavé obloze)
Jinak souhlasím že vyjadřovat úhlovou velikost v centimetrech není nejšťastnější :)(pokud ne v úhlových vteřinách,minutách apod,lepší říct např čtvrtina zorného pole při tomhle zvětšení s tímhle okulárem)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Mlhavy flek blizko M35?

#11

Příspěvek od Kubajz »

ladis napsal: Tak me napada, ze co mohu porovnat pozorovani v relativni tme za mestem a ve meste, je dle meho lepsi triedr (na rozsahle objekty) ci newton 70ka (na vetsi zvetseni) ve tme, nez 200ka na presvetlenou oblohu ve meste. Ale zase kdyz vyjedu do tmy za mesto se svoji 200kou, nestacim se kochat tou krasou, co v dalekohledu vidim. Jako by byl o pulmetr vetsi ;-) jinak souhlasím že 5cm hledáček mi mimo město ukáže skoro víc než cca 10-15cm dalekohled ve městě ;D.Minimálně je ten pohled estetičtější
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhavy flek blizko M35?

#12

Příspěvek od ladis »

Kubajz napsal:

Jinak souhlasím že vyjadřovat úhlovou velikost v centimetrech není nejšťastnější :)(pokud ne v úhlových vteřinách,minutách apod,lepší říct např čtvrtina zorného pole při tomhle zvětšení s tímhle okulárem)
Diky za upozorneni, urcite bude lepsi se vyjadrovat ve vterinach/minutach, ale je to pro me zatim dosti obtizne, nedokazu odhadnout velikost v techto mirach. Kdyz znam zorne pole okularu (napr. 52st. u 25mm okularu) a zvetseni, pocitam spravne, ze okularem vidim uhlove 52 / 48 = 1 stupen, 5 minut? Pak jak mam urcit velikost objektu? Jako pomer velikosti objektu k zornemu poli okularu? Pokud tedy treba objekt zabira pri mem okularu 52st./25mm ctvrtinu zorneho pole, mohu rici, ze objekt jsem videl pri zvetseni 48x velky cca 16 minut? Chapu to dobre?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Mlhavy flek blizko M35?

#13

Příspěvek od Kubajz »

taktak,bohatě stačí když napíšeš že objekt při zorném poli okuláru 1° zabíral čtvrtinu zorného pole apod,resp rovnou odhad.Takže když napíšeš že objekt se jevil cca čtvrt stupně velký,nic nezkazíš :)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhavy flek blizko M35?

#14

Příspěvek od ladis »

Kubajz napsal: taktak,bohatě stačí když napíšeš že objekt při zorném poli okuláru 1° zabíral čtvrtinu zorného pole apod,resp rovnou odhad.Takže když napíšeš že objekt se jevil cca čtvrt stupně velký,nic nezkazíš :)

Super, dik! To bude lepsi, nez ty centimetry ;-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Mlhavy flek blizko M35?

#15

Příspěvek od Kubajz »

Tak dnes ověřeno-NGC2158 v 10"dobsonu naprosto spolehlivě rozlišitelná na hvězdy,s 8"nebude také problém.Jen kvůli menším rozměrům přijde vhod trochu větší zvětšení,alespoň 100*
Jakub Kristek
Obrázek
Odpovědět