Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#1

Příspěvek od Myzer »

Vymyslel som taku otazku, kedze sa blizia Vianoce a treba to i trochu odlahcit od tych vyberov dalekohladov a montazi. Tak teda zacnem:

Musim povedat, ze ich mam niekolko, ale ked mam dat niektoru na prve miesto je to jednoznacne Antares ::) To ona ma totiz asi priviedla k astronomii.

V jeden jasný večer cez víkend niekedy koncom mája 2001 som vyšiel na terasu z ktorej pozorujem dodnes. Pravdepodobne som si chcel len oddýchnuť na čerstvom vzduchu po dlhom pracovnom dni v záhrade. Pri pohľade nízko nad juhovýchodným obzorom sa črtal jasný červený bod, ktorý ma hneď upútal. Najskôr som si myslel že je to lietadlo, ale keď sa bod nehýbal túto možnosť som vylúčil a išiel som spať. O deň neskôr som tento úkaz pozoroval znova a začal som rozmýšľať nad tým, čo by to mohlo byť. "Je to hviezda? Ale hviezdy zase nemôžu byť také červené?" V nedeľu večer sme sa vrátili domov do Bratislavy a vďaka jasnému počasiu som tento objekt pozoroval z balkóna ďalšie dva týždne voľným okom. Vtedy ma napadlo, že by to mohla byť planéta Mars. Aj keď v tom čase vrcholil koniec školského roku ja som namiesto toho vytiahol už spomínanú Encyklopédiu Astronómie z roku 1987 a začal študovať jednotlivé pojmy. K vysvetleniu záhady na oblohe som sa však ešte nedostal, k tomu prišlo až keď som odišiel na prázdniny k starým rodičom. Objavil som tam nejakú detskú knižku o astronómii s úplne jednoduchými mapami oblohy a najjasnejšími hviezdami. Vyšiel som s ňou von a podľa mapy som sa snažil hľadať jednotlivé hviezdy na oblohe. Nakoniec som zistil, že sa jedná o hviezdu Antares - srdce Škorpióna. A odvtedy ma astronómia úplne dostala ... :bounce:

Tak piste  :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#2

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

U mě je to jasné, je to jedna hvězda v souhvězdí Persea, proměná perodická, podle které se dokonce nazývá skupina proměnných, které jeví stejnou nebo podobnou křivku proměnnosti.....áno, je to hvězda Algol....a je to hlavně pro to, že překlad v češtině je "Démon pouště"...prostě já..... :uch:
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#3

Příspěvek od vasek »

Tak to moje nejmilejší hvězda je zase úplně bílá,má bílá královna mezi hvězdami Vega :-*
Dostal jsem se k ní náhodou, když jsem objevoval svá první souhvězdí. Tehdy jsem znal snad jen (mimo Vozů a Kasiopeji) Pastýře a z něj jsem vycházel, zezačátku dřina... Dneska když se poprvé večer kouknu na oblohu, neurčuji mhv, ale hledám Vegu. Asi nikoho nepřekvapí, když ji najdu i na zamračené obloze, u všech osatních musí člověk přemýšlet kde jsou, ale...
Měla i privilegium jako první zazářit v novém tubusu ;D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Zaujmava tema, kolko ludi tolko hviezd :)
Uz ked som zacinal ma uputal nazov hviezdy "Fomalhaut", znie tak tajomne.
A mam nejaku slabost pre hviezdy zacinajuce na "a", neviem preco.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#5

Příspěvek od Myzer »

vasek napsal: Měla i privilegium jako první zazářit v novém tubusu ;D
Ak ta to potesi ja si na nej v lete nastavujem hladacik. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Selene
Příspěvky: 58
Registrován: 21. 11. 2004, 03:49

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#6

Příspěvek od Selene »

Jednoznačne Betelgeuze, pretože je v mojej najobľúbenejšej časti oblohy- v Orióne. Tá oblasť hviezd ( plus M42 ) ma proste fascinuje.
"Verejnosť často nechápe, čo za podujatie je veda. Mne to pripomína, akoby sme kráčali v Kolumbových šľapajách" Tod Lauer&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#7

Příspěvek od MMys »

No, u mě to byl Sirius, pohádka je velmi podobná jako u Myzera :-)

Více na http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/autor.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#8

Příspěvek od Frenk »

Zdravím
Tak koukám že jsem zaváhal Selene mě předběhla. ;)U mě je to taky BETELGEUSE,a jinak bych řekl že Orion je nejhezčí souhvězdí. :hi:
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#9

Příspěvek od GaN »

no, samozřejmě Napoleon; na těch lepších je vidět při dobrém rozlišení seskupení tří hvězd..
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#10

Příspěvek od FunTomas »

Moja najoblubenejsia je Orion - cokoladova hviezda. :P
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Marlosk
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 03. 2004, 19:04

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#11

Příspěvek od Marlosk »

Nejlepší je stejně Alkyone & spol.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#12

Příspěvek od lubomir »

no ja mam vsetky rad.ale asi najradsej sirius alebo betelgeuze
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11401
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#13

Příspěvek od MaG »

Na tuto otázku hledám marně odpověď už druhý den. Asi žádná taková není.

Líbí se mi Albireo díky krásným složkám jako dvojhvězda.
Líbí se mi Cor Caroli (alfa CVn) díky své červené barvě.
Líbí se mi Arcturus díky tomu, jak snadno se dá vidět ve dne.

Těžko však říci, že by existovala nějaká extra hvězda. Snad jen jednu bych ještě vyzdvihl. Hvězdu bez níž si naši oblohu neumím představit a jež by mě vždy pomohla najít cestu - Polárku.

Hezké svátky pod vašimi oblíbenými hvězdami... ::)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
3PO
Příspěvky: 62
Registrován: 10. 08. 2004, 14:33

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#14

Příspěvek od 3PO »

Mojou najoblubenejsou hviezdou je SIRIUS.
A preco?Par rokov do zadu presne na vianoce som si z kuchyne vsimol jasny bod na juhu.Vtedy som nevedel co to je ale po case som to zistil :book: A najoblubenejsie suhviezde je pre mna orion.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Aka je vasa najoblubenejsia hviezda a preco?

#15

Příspěvek od pana »

Můj příběh o začátku zájmu o astronomii je rovněž stejný jako Myzerův. Taky jsem tehdy každý den pozoroval velmi jasnou "hvězdu". A proč píšu hvězda v uvozovkách ? Protože když jsem tuto hvězdu potom hledal v malém dosovském prográmku Skyglobe na který nedám od té doby dopustit zjistil jsem, že to není hvězda, ale Jupiter. Když jsem ale podle toho programu pak dokázal říct, že tam na té straně a v tu dobu se znovu objeví a on tam opravdu byl samým nadšením jsem nemohl pomalu ani spát a obloha mě začala opravdu zajímat. A mezi nejoblíbenější hvězdy patří Pollux a Castor, protože v jejich blízkosti se tehdy Jupiter právě nacházel a tato trojice objektů byla k nepřehlédnutí.
Odpovědět