SETI

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

SETI

#46

Příspěvek od Beasty »

osbně si myslím, že pokud by se nám podařilo v aplikaci SETI někomu z nás, jejichž počítač během této činnopsti rozhodně jede na 100% rozlišit signál od mimozemské civilizace, nastane zde řada problémů. první z nic je ten, že zcela určitě nebude hned jasné, že nám cizí civilizace posílá něco jako !ahoj, jak se máte atd" Myslím že nastane problém jakékoliv dešifrace tohoto signálu, který vlastně ani nemusí být odeslán na radiových vlnách (to že pozemšťané komunikují na radiové frekvenci, neznamená že i mimozemšťané.....) Ještě dnes pořádně nemáme rozluštěné písmo Etrusků a to je prosím civilizace, která zde žila před "chvílí". další věc je problém s tímto úzce související a to ten, že pokud by se největším vědeckým kapacitám světa podařilo (zcela určitě za použití high computingu např. BlueGene....) najít jakýsi klíč k této zprávě, vyvstává zde problém, jistý problém, naprosto jiného způsobu komunikace. kolik z vás umí čínsky???? a kdo umí Arménsky???? kdo u mí mluvit mimozemsky.....????, tato civilizace může mít jinou symboliku, jiný způsob vyjadřování a milion JINÝCH způsobů. o rozlehlosti vesmíru nemáme nikdo pochybnosti. Kdyby se nám podařilo zachytit, rozluštit, přeložit signál vyslaný zrovna tím naším směrem, existuje zde naprosto přirozená otázka: Ta civilizace ještě existuje......????? možná moc počítali radiové signály vzniklé prostým šumem vesmíru as nevěnovali se výpočtům opravdových hrozeb. Já proto počítám rakovinu a AIDS. omlouvám se za rozsáhlost, ale stejně jsem neobsáhl ani mikrozlomeček celé záležitosti. doufám, že jste pochopili co tím autor myslel. Beasty ;)
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#47

Příspěvek od Hadra »

Jen krátce, sleduju spojení Atlantisu k ISS.
Čára vodíku platí pro Arména i Číňana, i další zákony místního Vesmíru. Tady ani nejde o to naplnit představu, že budeme plynule komunikovat, ale o INFORMACI, která mění vědomí.
Zatím je to Země, která je středem všeho :-). Miliardy a technologický um na potvrzení již intuicí tušitelných forem života na úrovni základních živ. kamenů na místech v naší pl. soustavě je zlomovým okamžikem, kdy bude jasné že život je možný mimo naši planetu - genetická intuice žene druh k získání této informace.
V rámci druhu plní každý jedinec nějakou (rozdílnou) práci, která podporuje rozmanitost a akceleruje poznání. Pokud nikdo nebude podporovat seti, pravděpodobnost získání informací se sníží, toť vše. Rozmanitost je také vlastností Vesmíru. Jedna z linií vývoje je genetický kód. Není potřeba ve všem podléhat složitosti racionálních zacyklení coby kdyby. Top myšlenky a experimenty vžy předbíhají reálný život. Tak jako výzkum AIDS, rakoviny. Nevidím problém dorozumět se s mimozemšťanem, který je členem linie...s ostatními si zatím nemusíme lámat mozky. Podporujme tedy uvědomněle rozmanitost... :-)

To Habl: Všimnul jsem si Tvůj podpis pod textem... ano, mělo by se pravidelně vysílat vytipovanými směry (něco jako vesmírný hospodářký týdenník ;D ) týdenní minimálně nákladná minutovka. Nemysleme tedy jen na sebe a 10W navíc. Přidej se k nám do teamu !!
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

SETI

#48

Příspěvek od Habl »

Za první dva objekty odkud lze očekávat umělé radiové signály zvolil Drake epsilon Eridanu a tau Verlyby, bylo to v oné době techniky samozřejmé přirozené (r.1960). Dnes již můžeme přirozeně uvažovat, že planety jsou součástí hvězd, ale i vícenásobných hvězdných soustav. Snad se i obnoví vysílaní radiových signálů do blízkého vesmíru v radiovém oboru 21 cm (pásmo vodíku). Je to nejméně nákladná cesta pro navázání mezihvězdného spojení.
Bylo by jistě sobecké čekat na příjem signálů a sami se aktivně nezapojit, nesmíme myslet jen na sebe.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

SETI

#49

Příspěvek od M. Krupa »

... a mají už nějaké výsledky?

Teď nemám na mysli mimozemšťany, nebo lék na rakovinu - tam je jasné, že je to na dlouho (na furt).

Ale třeba nějaké staré projekty, které už byly ukončeny.
Už to něco "lidstvu" přineslo?

Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

SETI

#50

Příspěvek od Habl »

M. Krupa napsal: ... a mají už nějaké výsledky?
......
Ale třeba nějaké staré projekty, které už byly ukončeny.
Už to něco "lidstvu" přineslo?


To není tak jednoduché a triviální - samozřejmě že zatím ne. Proč se třeba začínají rozvíjet nanotechnologie, mají své opodstanění právě v kosmickém průmyslu pro vyslání lidí na Mars a zpět, ale nejen zde.Kolik kosmických technologií se nyní využívá po skončení programů Apollo?

Rovněž i cílenější pokusy o zachycení umělých signálů jsou dlouhodobou záležitostí než Drakeovy pokusy trvající jen 150 hodin vysílacího času.

Habl



"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

SETI

#51

Příspěvek od M. Krupa »

V žádném případě nechci projekty BOINC napadat.

Myslel jsem, že by se do toho zapojilo daleko víc lidí (já taky), kdyby byly vidět nějaké výsledky.

Třeba i malé - např: "Po xxx hodinách strojového času uživatelů BOINC se podařilo seštelovat magnety na LHC"

Ale doteďka jsem fakt žádné výsledky nenašel (jestli jsou někde vystavené v angličtině, tak mám smůlu - anglicky neumím).

Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#52

Příspěvek od Hadra »

M. Krupa napsal: V žádném případě nechci projekty BOINC napadat.

Myslel jsem, že by se do toho zapojilo daleko víc lidí (já taky), kdyby byly vidět nějaké výsledky.

Třeba i malé - např: "Po xxx hodinách strojového času uživatelů BOINC se podařilo seštelovat magnety na LHC"

Ale doteďka jsem fakt žádné výsledky nenašel (jestli jsou někde vystavené v angličtině, tak mám smůlu - anglicky neumím).

Ahoj! Já to vůbec nechápu jako napadání :-). Myslím, že střízlivá diskuse s mpe v tomto tématu byla pěkná :-). Ano, výsledky jsou v AJ + překlady na tom fóru. Např. E@H zde http://einstein.phys.uwm.edu/FinalS3Results/node14.html
Dává zprávu o výsledcích a závěrem píšou něco ve smyslu " to jestli něco zadetekujem záleží na Přírodě, štěstí, na tom jak vylepšíme detektor a metodách analýzy ." Myslím, že to je celkem reálné sdělení. Pro SETI bude platit něco podobného.
LHC tedy konkrétně česky pro Tebe - překlad + fotečky: http://www.boinc.cz/forum/viewtopic.php?t=1908 a když se zamyslíš, že mají dost své odborné práce, která stojí majlant, proč by měl CERN vyhazovat další miliardu a sám analyzovat tisíce TB dat - zanalyzují jim to ostatní a jednou za půl roku napíšou na web, že díky :-)...
Nebo zde: http://boinc.bakerlab.org/rosetta/rah_science_faq.php Popis se může zdát nemastný, ale jim jde o to, aby byl srozumitelný pro laiky - naše jediná fc. je pomoct při zpracování dat, protože projekty jsou extrémně náročné na výp. kapacitu -- a na grant "řešíme ten a ten protein, tou a tou metodou, s tímto záměrem" dostanou peníze přesně na toto a jeden server (sami tvůrci projektu si to analyzují na domácím kompu jako já nebo ty ) nedostanou už 100 mil. na workstation s 10.000 CPU - mají tak zadarmo 100.000 CPU jenom proto, že laici i odjinud pomůžou - nemusíš mít doktorát z biochemie a to je to fantastické... Myslím, že v těchto rovinách vývoje se inteligence řídí dostupnými metodami jak dosáhnout s dosavadním poznáním maximum a posunout se dál - kdyby to tak nebylo boinc by byl odepsaný. Prozatím je to jedna ze zajímavých cest a můžeš být přímo u toho, i když hmatatelně nic nemáš... To je co mě napadá. Mějte se.

PS: zajímavost: http://orbit.psi.edu/ co na to Hvězdárna Č Budějovice (která jinak valí seti silně )? Co už nevymyslí - mělo by to počítat možnosti srážek s asteroidy...je to zkušební beta fáze - info jen v AJ na jejich fóru...
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

SETI

#53

Příspěvek od MIZ »

M. Krupa napsal: ... a mají už nějaké výsledky?

Teď nemám na mysli mimozemšťany, nebo lék na rakovinu - tam je jasné, že je to na dlouho (na furt).

Ale třeba nějaké staré projekty, které už byly ukončeny.
Už to něco "lidstvu" přineslo?

Nicméně v hledání léků na rakovinu výsledek nějaký je, i když stále v té teoretické rovině: První fáze výpočtů byla před pár lety dokončena a na jejím základě byly vybrány perspektivní látky a ty [a už pouze ty] se počítaly v druhém kole. To bylo ukončeno před pár týdny, bohužel bez podrobnějšího vysvětlení. Osobně považuji za dobrý výsledek matematického modelu reakcí s proteiny už to, kolik možných reaktantů to protřídilo. Proto i mě osobně přijde hledání signálů mimozemšťanů méně přínosné.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
LbA

SETI

#54

Příspěvek od LbA »

Nielen BOINC projekty existuju. Ja som niekolko rokov ratal projekt "folding@home". Az kym ma Hadra a spol nezlakali na spacefamily ::)
Po dlhej dobe som klikol na domacu stranku tohto projektu a nestacim sa divit...
Ich vysledky su zaujimave ::) http://folding.stanford.edu/results.html
Uz aj v casopisoch vselico uverejnuju
Takze nekomentujem, nazor o prospesnosti a uzitku distribuovaneho ratania uz mam Tak nech len moj notebook pracuje... 8)

Na zaver len tolko, ked nechate svoj pocitac ratat tento projekt, vypoctu sa zucastni aj vasa graficka karta ATI http://folding.stanford.edu/FAQ-ATI.html :)
LbA

SETI

#55

Příspěvek od LbA »

Chysta sa dalsi projekt distribuovaneho ratania...
http://distributedcomputing.info/ap-sci ... #cosmology
Tu je viac informacii. Zatial su vsak konta len na pozvanky. Toz stay tuned ::)
LbA

SETI

#56

Příspěvek od LbA »

Hadra napsal:


No, snaha se cení ... Dnešní žroutské grafiky a 1200W zdroje trošku nechápu - tak doufejme, že až kluci nahoní výkon a GHz :-), tak posléze vývoj půjde tímto směrem...Ludia sa chcu hlavne hrat. Preto tie sialene grafiky a zdroje. Len to bude spiet k tomu, ze k chodu pocitaca budes pomaly potrebovat elektrocentralu...
A aj tak nikto z nich distribuovane projekty ratat nebude
Riesenie pre hracov by bolo :)
Napriklad Folding@home ponuka moznost stiahnut si aplikaciu aj do PlayStation3
Vyhoda tohto riesenia je, ze PS3 ma nizsiu spotrebu ako osobny(hracsky) pocitac a aj to, ze kod moze byt presne optimalizovany na tento hardware, preto vypocet pobezi efektivnejsie...
Je nieco aj pre BOINC? Akosi som nenasiel nic
A sa spytam, to si chcel linkovat tuto spravu? Lebo mne to blbosti ukazalo
http://www.svethardware.cz/art_doc-C410 ... 0C68A.html
Tak s tym len suhlasim, preto som stolny pocitac vymenil za notebook. Vykon vyssi, spotreba nizsia...
Len treba hlavne procesory optimalizovat. Velku cast elektrickej energie totiz vyziaria vo forme tepla...
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#57

Příspěvek od Hadra »

No link mi normálně fugíruje. Laci jestli budem pokračovat - založ tema něco jako "distr. computing"... . Myslím že cpu už hodně polepšily, co se týče spotřeby. A cesta je utilitka, která by grafiku vypnula, když nepotřebuješ a v podstatě by se to tvářilo jako deska s integr. grafikou, minimální spotřeba. Dnes se dá podle mého odhadu dostat s dual core Low Voltage EE variantama a deskou s integr. grafikou k vysokému výkonu a spotř. kolem 100-150W na celý desktop bez lcd - no na pařbu to asi nebude  ;D ...

- No i s quad core to půjde do 200W na desktop, ale v distr. computingu ti to vyda za 6 dnešních office počítačů (ne-li více) - pořád s jedním zdrojem a spotřebou. A když ti běží denně 12-14h jako norma, tak i při nonstop provozu tě to vyjde tak na sponzoring do 100kč měsíčně navíc... no, když to tak čtu..... tak do 200 (to už je pro ty, co nechodí moc na pivo a nedívají se na TV ;D )
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

SETI

#58

Příspěvek od mpe »

Hadra napsal: Myslím že cpu už hodně polepšily, co se týče spotřeby. A cesta je utilitka, která by grafiku vypnula, když nepotřebuješ a v podstatě by se to tvářilo jako deska s integr. grafikou, minimální spotřeba. Dnes se dá podle mého odhadu dostat s dual core Low Voltage EE variantama a deskou s integr. grafikou k vysokému výkonu a spotř. kolem 100-150W na celý desktop bez lcd - no na pařbu to asi nebude ;D ...
Dane, Právě naopak. Průměrný příkon počítačů a zejm. grafických karet a procesorů se paradoxně zvýšil od té doby co jsme to probírali naposled (odkazy pošlu na vyžádání).

Někdo výše navrhoval zapojit grafickou kartu, což při příkonech dnešních karet má blíž spíš k přímotopnému vytápění než k efektivnímu využití strojového času.

Ale jak už jsem řekl. To je každého věc, každý si své účty nakonec platí sám. Já jen doporučuji každému, aby dobře zvážil skutečný přínos projektu který sponzoruje (tedy vykašlat se na Seti :-), pokud to tedy nedělá čistě ze sportu, aby sledloval jak se posunuje na statistikách.
LbA

SETI

#59

Příspěvek od LbA »

Suhlasim s mpe. Stale nemame efektivne CPU/GPU. Velakrat az 90% energie vyziaria vo forme tepla, co je neunosne.
Ale na druhu stranu boinc projekty su zaujimave a prospesne. Netreba zas upadat do extremu, ze kvoli boinc projektu budem bezhlavo pretaktovavat procesor (co povedie len k zvysovaniu spotreby) :(
Vsetkym fanatikom SETI odporucam toto
http://www.carolynsclinic.f2s.com/ :)
A hlavne Warning Signs ;D
http://www.carolynsclinic.f2s.com/warningSigns.htm
Toto urcite nechceme :D
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#60

Příspěvek od Hadra »

mpe napsal:

Dane, Právě naopak. Průměrný příkon počítačů a zejm. grafických karet a procesorů se paradoxně zvýšil od té doby co jsme to probírali naposled (odkazy pošlu na vyžádání).

Někdo výše navrhoval zapojit grafickou kartu, což při příkonech dnešních karet má blíž spíš k přímotopnému vytápění než k efektivnímu využití strojového času.

Ale jak už jsem řekl. To je každého věc, každý si své účty nakonec platí sám. Já jen doporučuji každému, aby dobře zvážil skutečný přínos projektu který sponzoruje (tedy vykašlat se na Seti :-), pokud to tedy nedělá čistě ze sportu, aby sledloval jak se posunuje na statistikách.
Ano, myslím že to tak v průměru je. Jedna věc se ale změnila - tehdy si neměl moc na výběr - alespoň co se týče procesorů a spotřeby - prvotní byly GHz :-). Teď najednou se zjištuje, že cpu s dobrou archit, na 1GHz a spotřebou 17W je pomalu výkonnější, než 3GHz radiátor.
Já zase doporučím každému, aby udělal audit svých potřeb (spotřeb) a přistoupil rozumně k výběru komponent, které dá do PC. O potřebnosti distr. comput. je o 1-2 stránky zpět. Je to mladá málo rozšířená myšlenka a pokud se to ukáže jako zcestné, bude pro to jistě důvod - a to, že nastoupí něco, co tuto myšlenku překoná a bude to mít výsledky. Furt se bavíme o SETI... Koho tato věc neosloví, nebo se tím nebude zabývat je asi jedno jestli SETI, NETI, TANpaku. Pěkné ale je to (podle mého názoru - to se mi líbí a vlastně to byl jeden z argumentů, který mě převážil), že si vybereš něco (zajímavý projekt), který Ti přijde smysluplný.
A statistika je potom týmová zábava pro lidi, kteří nemají hlad :-), jako já - to nepopírám, ale není to primární důvod :D.
Tak kdy se k nám přidáš? ;)
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Odpovědět