Jak postavit dalekohled

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pjotri
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 05. 2002, 18:08

Jak postavit dalekohled

#1

Příspěvek od pjotri »

Ahoj vsichni! Jsem zacatecnik, tak se, prosim, moc nesmete mym uvaham. Jde mi o nasledujici problem: Mam moznost sehnat TOVARNE vybrouseny a v podstate vylesteny(nepokoveny) disk pro zrcadlo dalekohledu. Prumer asi 36 cm. Problem je v ohniskove vzdalenosti, ktera by byla asi 540 mm. Podle nekterych znamych je to malo, ale nikdo mi zatim nevyjasnil PROC. Podle mne obsahne zrcadlo o mensi ohniskove vzdalenosti vetsi cast oblohy, coz je asi vhodne pro fotografovani a ma asi vetsi svetelnost. Krome toho je takovej dalekohled skladnejsi a lip by se prepravoval... Tedy v podstate jde o vyhody... Proc mi tedy cast mych znamych toto zrcadlo nedoporucuje? V cem VADI mala ohniskova vzdalenost?
Krome toho by me zajimaly odkazy na kvalitni literaturu (na internetu) o stavbe dalekohledu - pokud mozno v cestine. Anglickych stranek mam mnoho, ale pokulhava to v prekladu odborne terminologie.
Diky VSEM za pripadnou odpoved!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak postavit dalekohled

#2

Příspěvek od MaG »

Světelný by ten dalekohled opravdu byl...

světelnost vychází 540mm/360mm opravdu velká - 1,5. Z toho vyplývá např. nemožnost velkého zvětšení. S okulárem 6 mm, což bych viděl ještě jako rozumnou mez je to zvětšení 90x a výš to asi moc nepude. Naopak s okulárem třeba 60mm je to báječně světelné při zvětšení 9x.

Takže tohle se světelností vyrovná tak triedru a to je u dalekohledu opravdu nezvyk, takže nevím nevím, zda by šel dobře vůbec použít na koukání. Na fotky bych to asi bral, kdyby neměl vady obrazu.

Více ať raději pohovoří jiní...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Jak postavit dalekohled

#3

Příspěvek od shodam »

No já se taky nebudu pouštět do nějakého optického hodnocení, nejsem odborník, ale ....

Obávám se, že uvedené zrcadlo je pro newtonův dalekohled zcela nepoužitelné. Asi nejlíp to uvidíš sám, když si stáhneš program Newt (http://home.att.net/~dale.keller/atm/ne ... wtsoft.htm) a zkusíš tam zadat své údaje. Hned ti z toho vypadne, že by si třeba potřeboval sekundární zrcadlo o průměru alespoň 20 centimetrů ! (to znamená zakrytí více než 50 % průměru hlavního zrcadla; když samozřejmě pominu astronomickou cenu). atd. atd.

No prostě na to jednoduše mrkni a bude ti to hned jasný.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Jak postavit dalekohled

#4

Příspěvek od sandor »

pjotri napsal: Ahoj vsichni! Jsem zacatecnik, tak se, prosim, moc nesmete mym uvaham. Jde mi o nasledujici problem: Mam moznost sehnat TOVARNE vybrouseny a v podstate vylesteny(nepokoveny) disk pro zrcadlo dalekohledu. Prumer asi 36 cm. Problem je v ohniskove vzdalenosti, ktera by byla asi 540 mm. Podle nekterych znamych je to malo, ale nikdo mi zatim nevyjasnil PROC. Podle mne obsahne zrcadlo o mensi ohniskove vzdalenosti vetsi cast oblohy, coz je asi vhodne pro fotografovani a ma asi vetsi svetelnost. Krome toho je takovej dalekohled skladnejsi a lip by se prepravoval... Tedy v podstate jde o vyhody... Proc mi tedy cast mych znamych toto zrcadlo nedoporucuje? V cem VADI mala ohniskova vzdalenost?
 Krome toho by me zajimaly odkazy na kvalitni literaturu (na internetu) o stavbe dalekohledu - pokud mozno v cestine. Anglickych stranek mam mnoho, ale pokulhava to v prekladu odborne terminologie.
 Diky VSEM za pripadnou odpoved!
Obávám se, že toto zrcadlo není určeno ke stavbě newtonu, alespoň ne klasického. K focení - to nevím, záleží na tvaru plochy a stejně - při tak velké světelnosti by obraz byl ostrý jen uprostřed a i na kinofilmu by se značně projevily vady dané geometrií zobrazování. Zkusil bych dát místo sekundáru přímo nějaký malý fotoaparát (aby neclonil příliš primární zrcadlo) bez objektivu, třeba vyřazenou SMENU a podobně, jen aby bylo funkční přetáčení filmu a jednoduchou ale stoprocentní krytku na tělo fotoaparátu, aby se naexponovaný film neosvítil při manipulaci a pod. možná, že i jednooká zrcadlovka se sundavacím objektivem by byla někde k mání za levný peníz.
Ke koukání by toto zrcadlo bylo snad až když by se stavěl katadioptrický dalekohled, v případě newtonu před ohnisko dát rozptylku a natáhnout tak ohnisko. Podle mých zpráv jsou však takovéto rozptylky dost drahé.
Lepší by bylo se zeptat, k jakému účelu mělo být původně zrcadlo užito a podle toho se rozhodnout. Třeba mělo být určeno na stavbu schmidtky nebo něčeho úplně jiného.
Koupit byť za levný peníz zrcadlo neurčité povahy je vždy časovaná :bomb: a třeba by ani neplnilo to, co by se od něj v jiné podobě očekávalo.
Zkrátka, sežeň více informací o původním účelu zrcadla, je-li to možné.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Jak postavit dalekohled

#5

Příspěvek od MMys »

pjotri napsal: Ahoj vsichni! Jsem zacatecnik, tak se, prosim, moc nesmete mym uvaham. Jde mi o nasledujici problem: Mam moznost sehnat TOVARNE vybrouseny a v podstate vylesteny(nepokoveny) disk pro zrcadlo dalekohledu. Prumer asi 36 cm. Problem je v ohniskove vzdalenosti, ktera by byla asi 540 mm. Podle nekterych znamych je to malo, ale nikdo mi zatim nevyjasnil PROC. Podle mne obsahne zrcadlo o mensi ohniskove vzdalenosti vetsi cast oblohy, coz je asi vhodne pro fotografovani a ma asi vetsi svetelnost. Krome toho je takovej dalekohled skladnejsi a lip by se prepravoval... Tedy v podstate jde o vyhody... Proc mi tedy cast mych znamych toto zrcadlo nedoporucuje? V cem VADI mala ohniskova vzdalenost?
 Krome toho by me zajimaly odkazy na kvalitni literaturu (na internetu) o stavbe dalekohledu - pokud mozno v cestine. Anglickych stranek mam mnoho, ale pokulhava to v prekladu odborne terminologie.
 Diky VSEM za pripadnou odpoved!
Tohle zrcadlo je úplně nevhodné na stavbu Newtonova dalekohledu. Všem, co se vyjádřili, dávám naprosto zapravdu. Pokud ale bylo určeno pro stavbu fotografické komory, možná bych měl zájem. Každopádně by mě zajímala cena a původní účel zrcadla. V případě koupě bychom se dohodli na takovém postupu, že bych si ho nechal proměřit (třeba byste jel se mnou) a pak teprve zaplatil. To jsou ale zatím jenom úvahy (mimochodem - odkud jste ?). Potřeboval bych vědět o tom zrcadle více.

Díky, Martin.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět