C/2006 P1 (McNaught)

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

C/2006 P1 (McNaught)

#376

Příspěvek od Kojaro »

VK napsal:

... Přitom MMys ji viděl ze střechy hvězdárny - ovšem většími přístroji. Zajímavé je, jak se na střechu HPHK dostal, když tam je v neděli zavřeno a nikdo tam v neděli není.


V. K.Tvoje starosti bych chtěl mít... 8)
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
matejm
Příspěvky: 24
Registrován: 22. 02. 2006, 18:31

C/2006 P1 (McNaught)

#377

Příspěvek od matejm »

Ahoj všichni.
Taky jsem při západu a po něm zametal oblohu na poli v Radlicích a nic. Asi hloupá otázka: Byla dnes ještě viditelná po západu Slunce anebo byla už nevhodně položená?
Jinak se opravdu krásně vyjasnilo. A těm, co ji viděli to přeju ;)
Na mě určitě taky jednou dojde ::)
Matěj Morava
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

C/2006 P1 (McNaught)

#378

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

Tím narážím na diskusi o EQ-6 v tématu "Montáže a navigace". Když je občas potřeba, aby ta montáž fungovala, selže.
Tohle jsi vyčetl kde ?
Narážíš na vyjádření MMys-e, že byl takový vítr, že i EQ6 se klepala ? - v tom případě to je opravdu lekce "logiky" od Tebe.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

C/2006 P1 (McNaught)

#379

Příspěvek od MaG »

Jakožto moderátor tématu připomínám, že řeči o tom, kdo se proč dostal na střechu paneláku za výtahovou šachtu, či kdo se proč dostal na střechu hvězdárny, to sem nepatří. Akorát to vyvolává diskuze mimo téma.

O poznámkách k montáži EQ-6 jakbysmet. Jestli je někdo jiného názoru, prosím - do pošty.

Na mém webu přibyly dvě dnešní denní fotografie. Jedna je z 10:44 (komety jsem si tou dobou kupodivu v triedru nevšiml, ačkoli jsem tam koukal) a druhá z 12:22. Po poledni bylo o tolik horší nebe, že jsem musel druhou fotku upravit kontrastněji.

http://udalosti.astro.cz/backup/c2006p1.htm

--------
vybírám z kometární diskuze..

.. kometu jsem pozoroval z fotbalového hřiště a slunce si schovával za pylon osvětlovacích ramp.

.. reakce: to je asi první pozorování komety, kdy nevadil světelný pylon :)

chjo.. to nejde přeložit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

C/2006 P1 (McNaught)

#380

Příspěvek od Duk »

MaG napsal:
Na mém webu přibyly dvě dnešní denní fotografie. Jedna je z 10:44 (komety jsem si tou dobou kupodivu v triedru nevšiml, ačkoli jsem tam koukal) a druhá z 12:22. Po poledni bylo o tolik horší nebe, že jsem musel druhou fotku upravit kontrastněji.

http://udalosti.astro.cz/c2006p1.htm

Pěkné záběry Martine, i když uvádíš, že po poledni bylo nebe horší, přesto mi připadá jádro jasnější oproti 10:44.
Zřejmě je to tou úpravou kontrastu.
D.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

C/2006 P1 (McNaught)

#381

Příspěvek od VK »

kojaro napsal:
Tvoje starosti bych chtěl mít... 8)

no tak moment, viditelnost té komety závisela na konkrétních pozorovacích podmínkách na jednotlivých stanovištích a na použitém dalekohledu.

Proč ji někdo viděl, a jiný, který taky hledal, ji neviděl?

Ta kometa měla -1 mag. Odvažuji se tvrdit, že to je "kritická" jasnost, při které ta kometa vidět je, ... a nebo není (s ohledem na svoje zkušenosti s pozorováním Merkura).

Na střeše hvězdárny (ne paneláku) byly tedy pozorovací podmínky lepší, než dole ve městě. A lépe ta kometa šla spatřit při trochu větším zvětšení, než "jen triedrem". Proč mělo tolik lidí "vysvícené oči, že viděli všechno zeleně"? Asi proto, že obloha byla prostě příliš jasná a bylo bývalo záhodno ji trochu ztmavit - třeba větším zvětšením.

Chtěl bys mít moje starosti - ale pokud chceš mít jasno v tom, jak to kometu ve dne vidět, tak moje starosti už máš.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

C/2006 P1 (McNaught)

#382

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
Tohle jsi vyčetl kde ?
Narážíš na vyjádření MMys-e, že byl takový vítr, že i EQ6 se klepala ? - v tom případě to je opravdu lekce "logiky" od Tebe.


V tomto tématu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=15#15 + v příspěvku č. 136 tohoto tématu. Spojil jsem si to dohromady. Vítr fouká silně, ale tak to na Hradecku prostě je a lepší už to nebude. Jinak nemám, co k tomu dodat. A jestli se to někomu nelíbí, tak asi žije ve "špatném" vesmíru.

V. K.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

C/2006 P1 (McNaught)

#383

Příspěvek od Duk »

VK napsal:


Ta kometa měla -1 mag. Odvažuji se tvrdit, že to je "kritická" jasnost, při které ta kometa vidět je,  ... a nebo není (s ohledem na svoje zkušenosti s pozorováním Merkura).



V. K.¨
::)
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

C/2006 P1 (McNaught)

#384

Příspěvek od Cassi »

ladaS napsal: Ahoj, tak jsem vyrazil na kometku s N200/800. Mno, teď nevím, jestli jsem zklamaný a nebo překvapený. Kometa ohon prakticky neměla, ale zato vypadla dot zajímavě - a nebo jsem vyfotil něco jiného? ;D ;D

N200/800, Canon EOS 30D, automatika.Složeno 10 snímků, oříznuto.
Větší verze naklik:


To asi není kometa, to vypadá na letadlo, podobný "jev" jsem viděl na záběrech TV NOVA před několika roky, někdo je tam poslal s tím, že jde o UFO, ale nakonec se to vysvětlilo.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

C/2006 P1 (McNaught)

#385

Příspěvek od MaG »

VK napsal:
no tak moment, viditelnost té komety závisela na konkrétních pozorovacích podmínkách na jednotlivých stanovištích a na použitém dalekohledu.Ano, dost se to přes den měnilo. Nicméně vidět byla i za mnohem horších podmínek večer před západem Slunce..

VK napsal: Proč ji někdo viděl, a jiný, který taky hledal, ji neviděl?Odpovězeno výše. Je to o podmínkách, použitém dalekohledu, zvětšení i zkušenostech z několikadenního nahánění této komety. Většina lidí ji naštěstí viděla. Je pravda, že triedrem ji někteří nenahnali.

VK napsal: Ta kometa měla -1 mag. Odvažuji se tvrdit, že to je "kritická" jasnost, při které ta kometa vidět je, ... a nebo není (s ohledem na svoje zkušenosti s pozorováním Merkura).Kometa musela mít nejméně -4 mag. Byla vidět okem pouhých 6st od Slunce. Venuši bys v této vzdálenosti okem asi neviděl. Z toho plyne, že měla možná opravdu těch -5 mag.
Okem jsem ji viděl osobně. Mám trochu problém s ostrostí zraku, tak jsem s tím bojoval, zatímco manželka ji viděla neustále a prý bez větších potíží, jen musela koukat přímo na ni. To vše kolem 11. dopoledne za stále ještě dobrých podmínek. Samozřejmě, nebyli jsme v Hradci, kde je více kouřmo, ale dnes se to tam snad taky víc vyčistilo.

VK napsal: Na střeše hvězdárny (ne paneláku) byly tedy pozorovací podmínky lepší, než dole ve městě. A lépe ta kometa šla spatřit při trochu větším zvětšení, než "jen triedrem". Proč mělo tolik lidí "vysvícené oči, že viděli všechno zeleně"? Asi proto, že obloha byla prostě příliš jasná a bylo bývalo záhodno ji trochu ztmavit - třeba větším zvětšením.U nás když sem koukl na kometu triedrem 15x70, nebyl jsem tolik osepen, jak popisují jiní. Naopak, viděl jsem téměř normálně. Střechu paneláku nepovažuji za zdaleka tak ideální místo pro pozorování. A co se zvětšení týče opět uvedu to, co jsem si sám zažil. Větší zvětšení bylo spíše na závadu.
Nejlíp jsem ji viděl v 15x70, slušně vypadala až do zv. cca 60x v 10cm dalekohledu, ale už se ztrácel chvost..

VK napsal: Chtěl bys mít moje starosti - ale pokud chceš mít jasno v tom, jak to kometu ve dne vidět, tak moje starosti už máš.K tomuto bych jen dodal, že mi to připadá už skoro jako osobní narážka, tak prosím vynechat je..

Martin
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

C/2006 P1 (McNaught)

#386

Příspěvek od Jacquess »

Tak sem jí taky konečně viděl, po týdnu hnusného počasí a výskytu mraků na nepravém míste to v poledne vyšlo, sice sem ji potvoru našel třikrát ale taky třikrát ztratil od 12 do 15 sem ví viděl cca tak pět minut dohromady. Jak asi vidíte oči sem si nevypálil, ale bylo zajímavé jí u toho Slunce hledat. Stačil sem videt i ohon.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

C/2006 P1 (McNaught)

#387

Příspěvek od ladaS »

Mě to samotnému připadalo divné. Mažu svůj příspěvek, nemá to tu co dělat. :-[
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

C/2006 P1 (McNaught)

#388

Příspěvek od michal.b »

soumrak napsal: Ahoj všichni.
Taky jsem při západu a po něm zametal oblohu na poli v Radlicích a nic. Asi hloupá otázka: Byla dnes ještě viditelná po západu Slunce anebo byla už nevhodně položená?
Jinak se opravdu krásně vyjasnilo. A těm, co ji viděli to přeju ;)
Na mě určitě taky jednou dojde ::)
Pri zapadu slunce byla zhruba 2° nad obzorem, takze byla viditelna jen kratce a za podminky ciste oblohy nad horizontem. Pres den to bylo rozhodne lepsi.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

C/2006 P1 (McNaught)

#389

Příspěvek od MMys »

Zde je snímek z dnešního odpoledne, kolem 13:30. Je to složenina z 5 nejostřejších snímků, a trochu zvednutý kontrast.


Připadá mi, že na špičce komy je nějaký výstupek. Buď se kometa začíná rozpadat, a nebo (a to je pravděpodobnější) je to důsledek vibrací montáže v důsledku velmi silného větru. Potvrdí se to časem.
Foceno ohniskem 1000mm f/5, Canon EOS 20D, 100ASA, čas 1/8000 sec. Teda, takovým časem jsem kometu ještě nefotil...

Tady je ještě jedno drastičtější zpracování, kde jsou zvýrazněny barevně odlišné úrovně jasu.


Škoda že jsem nefotil dopoledne, podmínky byly výrazně lepší. Nemohl jsem ale riskovat zmoknutí dalekohledu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

C/2006 P1 (McNaught)

#390

Příspěvek od peta »

tak dnes z brna jsem ji našel až při západu slunce, tj. moc času nezbývalo v 7x50 to byl už trochu problém, v 20x60 viditelně protáhlá koma.. v newtonu 210/f5 při zv. 60x byla rozhodně nejhezčí, docela klidná i při výšce 2-3 stupňě nad obzorem..

fotka níže je ovšem z pátku, kdy na asi 10 minut vykoukla z mraků.. 125 mm je na fotku jádra opravdu málo:(

petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět