Průzkum veřejného mínění, dotazník

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#346

Příspěvek od mi. »

Dotazník vyplněn, ale v žádném pozitivním duchu :-/. Tady jen tak ilustrativní foto. :-/

Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#347

Příspěvek od Regulus »

Takže lidi, s kolegou jsme se dohodli že nebudeme prodlužovat agónii  :D a po prázdninách vyplňování dotazníku definitivně utnem a zpracujem výsledky.

Počet odpovědí je ale stále nic moc, hlavně od lidí starších 30-40 let. Takže bych chtěl požádat ty, kteří o tom ještě neslyšeli, nechť rozešlou do světa (e-mailem známým, neznámým, FB, vyvěsí odkaz na své stránky apod).

Pokud jste zapálení astro-amatéři a nejraději byste všechno umělé osvětlení a reklamy nadobro zhasli :D, tak prosím nevyplňujte a místo toho jej distribujte mezi "normální lidi" jinak celý projekt ztratí smysl ;)

http://dotaznik.svetelneznecisteni.cz/
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#348

Příspěvek od Regulus »

S kolegou jsme se dohodli, že po prázdninách to utnem :). Takže tady jsou výsledky, účastnilo se 219 lidí, no čekal jsem víc, ale je to celkem fuška někoho sehnat a  ani snažení "fejsbukářů" příliš nepomohlo. Pokud byste někdo dokázal rozšířit odpovědi o pár stovek dalších "neutrálních" respondentů tak můžeme pokračovat, web zatím běží... jinak toto bude asi finální výsledk. Posuďte sami.

Výsledky jsou celkové, vyhodnocovat co odpovídaly např. ženy 20-40 z města nad 20000 apod asi nemá při takovém počtu dotázaných cenu. Jinak vyhodnoceny jsou zatím jen "regulérní" odpovědi, ty vypisovací odpovědi a údaje o složení obyvatel jsem zatím nedal, zkusím to ještě nějak zpracovat a dodat později  ;)

http://www.astro.cz/galerie/d/48388-1/D ... ledky1.pdf

Snad to bude aspoň nějakým vodítkem pro další snahy o minimalizaci SZ.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#349

Příspěvek od michal.b »

Jak byly do vysledku zahrnuty odpovedi z papirovych dotazniku?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#350

Příspěvek od Regulus »

Nijak, žádné jsme k dispozici nedostali, i když jsme se na ně už myslím poptávali :(, pokud někdo máte k dispozici, můžu to ještě upravit...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#351

Příspěvek od michal.b »

Prave proto se ptam - mam u sebe jeste asi 20 dotazniku se kterymi jsem cekal az je budu moci do toho systemu nejak vlozit a misto toho vidim ze jste to zarizli :)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#352

Příspěvek od Regulus »

No zařízli, trvalo to dost dlouho a jak jsem psal v předchozím příspěvku, po prázdninách utnem, tak se stačilo přihlásit Takto jsem nevěděl že je tu někdo kdo chce s něčím přispět Nic se neděje, jestli je to v nějaké rozumné formě tak mi to pošli , rád to tam zapracuju (posílám sz)...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#353

Příspěvek od Regulus »

Takže tady jsou finální výsledky i se započtením papírových verzí (za pomoc se sháněním respondentů kolegům děkuji  ;) ) Podařilo se počet dotázaných zaokrouhlit na 260...

http://www.astro.cz/galerie/d/48954-1/Dotaznik+SZ.pdf

Na to, jaký tu byl humbuk kolem tvorby se tu moc komentářů k předešlým výslekům nevyrojilo...

Mě osobně nejvíce překvapily asi výsledky ohledně osvětlování dominant: dohromady 72% preferuje slabé osvětlení nebo osvětlení detailů a dohromady 74% by osvětlovalo stavby jen část noci či při vhodných příležitostech (čekal jsem že svícení na pěkné baráky bude větší terno  ;D ).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#354

Příspěvek od MilAN »

Také bych měl jednu konstruktivní připomínku, i když se asi autorům nebude líbíít :
Umíte  předem odpovědět na  2 otázky :

1/ - jaký je cíl celého průzkumu a na co a jak bude použit.
2/ -  co která položená otázka v průzkumu pro vaše šetření přinese ?

Zůstávám stále realista
ANKETA PROBĚHLA - ZAPOMEŇTE.

Nedozvěděli jsme se nic nového, odpovědi jsou v mezích únosné tolerance takové, jako jsme čekali
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#355

Příspěvek od Regulus »

Když chci (nejen jako astronom) aby se svítilo na zem a neplýtvalo financema na svícení do nebe, jak k tomu mohu přispět? Toto jsme viděli jako možný konkrétní výstup.

Když třeba budu psát stížnost na blbé světlo co mě ruší při spaní, a napíšu k tomu něco o světelném znečištění, nemusím si něco cucat z prstu, ale mám k dispozici data černé na bílem. Je to sice skromný průzkum ale je. To je sice hezké že to pro někoho vyšlo podle očekávání, ale můžu pak někde argumentovat "očekávám že to a to lidem celkem vadí"? Podle mě je teda lepší "v takovém a makovém průzkumu jsme zjistili to a to". Jenda věc je operovat s daty "které jsme očekávali" a druhá věc ty data mít v ruce...

No já netvrdím že je to něco světoborného, ale tak zas tak černě bych to neviděl. Pro Milana je informační hodnota nula. Pro mě je větší nula  :) Co ostatní?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#356

Příspěvek od Homer »

Z odpovědí respondentů by se asi daly vytěžit i zajímavější kombinace informací, než prezentované grafy - nicméně si kladu stejnou otázku jako na začátku průzkumu - co s tím?
Každý starosta, pokud nechce spáchat harakiri, vyslechne větší skupinu voličů, než menší a ti, kteří chtějí vidět noční oblohu jsou proti těm, kteří chtějí noční osvětlení obcí, v silné menšině.
Nemluvě o tlaku dodavatelských lobby.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#357

Příspěvek od michal.b »


Na to, jaký tu byl humbuk kolem tvorby se tu moc komentářů k předešlým výslekům nevyrojilo...
Predevsim bych vam chtel podekovat, ze jste se toho ujali, celou vec zorganizovali a dotahli do konce.
Na rozdil od Milana, ktery vysledky znal predem me nektere docela prakvapily, i s vedomim toho, ze vzorek odpovidajicich neni reprezentativni. Konkretne se jedna o otazky
1) - Ocekaval jsem nizsi znalost pojmu.
4) - Zde me prekvapil vysoky podil lidi kteri povazuji osvetleni v miste bydliste za nadmerne.
7) - Prijemne me prekvapil podil lidi souhlasicich s regulaci.
10) - To same plati o architektonickem osvetleni.
11) - Ze venkovni svetlo rusi 2/3 lidi je dosti alarmujici, tak vysoke procento jsem rozhodne necekal. Je to podle meho nazoru klicovy vysledek celeho "vyzkumu".
15) - Zde me prekvapuje pomerne maly pocet odpovedi "nevim", cekal jsem vic. Podle meho nazoru to ukazuje na nevyvazenost vzorku respondentu, coz se dalo ocekavat. Nebo mozna podcenuji astronomicke povedomi bezne populace :)

Skoda ze se nepodarilo shromazdit vice odpovedi od vekove skupiny 40-60, v tehle podobe je skladba respondentu hodne vychylena.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#358

Příspěvek od MilAN »


4) - Zde me prekvapil vysoky podil lidi kteri povazuji osvetleni v miste bydliste za nadmerne.
Tady jsi přesně předvedl to, co mě na aktivistech vadí.

65 % respondentů považuje osvětlení za přiměřené,
10% za slabé

a ty ze zbývajících 25 % vytvoříš závěr, že vysoký podíl lidí považuje osvětlení za nadměrné

Potom se nelze divit, že s těmito argumenty budeme při jakémkoliv jednání na veřejnosti pouze pro smích.

Pokud tedy použijete výsledek ankety ( tedy ten graf - ne tuto interpretaci) jako argument, dáváte městům/obcím do rukou pádný důkaz toho, že to dělají dobře a že by klidně mohly i přidat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#359

Příspěvek od michal.b »

Z odpovědí respondentů by se asi daly vytěžit i zajímavější kombinace informací, než prezentované grafy...
V to jsem doufal, ale odpovedi je zrejme prilis malo a navic je zde onen problem s nereprezentativnosti vzorku odpovidajicich.

...nicméně si kladu stejnou otázku jako na začátku průzkumu - co s tím?
Pokud si tuto otazku polozim ja, muzu rict ze vysledky jsou pro me urcite prinosne, protoze mi napovidaji, na co se asi tak v dalsich aktivitach soustredit. Krome toho muze tato akce dobre poslouzit jako odrazovy mustek pro pripadny sofistikovanejsi vyzkum v budoucnu.

Každý starosta, pokud nechce spáchat harakiri, vyslechne větší skupinu voličů, než menší a ti, kteří chtějí vidět noční oblohu jsou proti těm, kteří chtějí noční osvětlení obcí, v silné menšině.
Nemluvě o tlaku dodavatelských lobby.
Nevidim zadny duvod proc by se tyto dve skupiny mely oddelovat a stavet proti sobe. Ano, jiste existuji lide, kteri by vsude zhasli a stejne tak lide, kteri by zrusili noc, ale takovych je IMO naproste minimum.

Mimochodem, loni a letos jsem se ucastnil akce "Noc vedcu". Pri teto prilezitosti jsme s kolegy z CAS navstivili dve mala zapadoceska mesta, utaborili jsme se zde na namesti a mimo jine jsme kolemjdoucim lidem ukazovali oblohu nasimi dalekohledy.
Zajimave bylo to, ze obe namesti jsou osvetlena klasickymi "koulemi". A kdyz jsem mluvil s navstevniky (radove desitky nahodnych nezaujatych lidi), tak jsem nenasel jedineho, kdo by souhlasil s tim, ze takove osvetleni sviti z velke casti do nebe. Tak nevim, jakym zpusobem radnice vybiraji osvetleni (s temito lidmi jsem bohuzel nemluvil). Mozna podle obrazku v katalogu, ale podle mineni obyvatel dost tezko.
Obe mesta nam po dobu konani akce namesti zhasla, nevsiml jsem si ze by s tim nekdo mel zasadni problem a pokud vim, nikdo v "dobe temna" nebyl zabit, znasilnen ani oloupen ;)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#360

Příspěvek od michal.b »


Tady jsi přesně předvedl to, co mě na  aktivistech vadí.

65 % respondentů  považuje osvětlení za přiměřené,
10% za slabé

a ty ze zbývajících 25 % vytvoříš závěr, že vysoký podíl lidí  považuje osvětlení za nadměrné

Potom se nelze divit, že s těmito argumenty   budeme při jakémkoliv jednání na veřejnosti pouze pro smích.

Pokud tedy použijete výsledek ankety ( tedy ten graf - ne tuto interpretaci)  jako argument, dáváte městům/obcím do rukou pádný důkaz toho, že to dělají dobře a že by klidně mohly i přidat

To je vskutku dosti sverazna interpretace meho nazoru. Me tech 25% prekvapilo, cekal jsem, ze za nadmerne bude osvetleni povazovat mene lidi. Proto pokladam 25% za vysoky podil. Kdyz uz me citujes, cituj prosim celou vetu a nesnaz se mi podsouvat vytvareni nejakych zaveru (coz jsem neudelal a ani to nemam v umyslu delat).
Odpovědět