Průzkum veřejného mínění, dotazník

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#361

Příspěvek od Homer »

michal.b:
Nevidim zadny duvod proc by se tyto dve skupiny mely oddelovat a stavet proti sobe. Ano, jiste existuji lide, kteri by vsude zhasli a stejne tak lide, kteri by zrusili noc, ale takovych je IMO naproste minimum.
Nic takového jsem nenapsal...Není třeba také nic rozdělovat, ty skupiny už přirozeně existují a bylo by spozdilé to ignorovat - naopak moudré to vnímat. Politik vždy vyhoví té početnější skupině voličů -v  tom také není nic k nepochopení.

Co se týče odpovědí lidí na náměstí, které jste oslovili - co čekáte od lidí, se kterými si přátelsky popovídáte, které necháte kouknout do dalekohledu? Obvykle vám poví to, co chcete slyšet a co chcete slyšet ví z médií...
To mi připomíná scénu z "Básníků", kdy Šafránek vysvětluje pomocné vědecké síle Masaříkovi, že Vendulka utěšitelka se nesvéká díky jeho hypnotickým schopnostem ale díky tomu, že se holt svléká bez zábran kdykoli :). Chci říci, že je unáhlené z takovýchto poznatků dělat hlubší závěry...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#362

Příspěvek od michal.b »

michal.b:

Nic takového jsem nenapsal...Není třeba také nic rozdělovat, ty skupiny už přirozeně existují a bylo by spozdilé to ignorovat - naopak moudré to vnímat. Politik vždy vyhoví té početnější skupině voličů -v  tom také není nic k nepochopení.
Jasne, to byla samozrejme nadsazka, ale je snad zrejme kam jsem smeroval. Na tom ze se politik chce zavdecit co nejvetsi skupine lidi nic nepochopitelneho neni, ale mam urcite potize pochopit, jak jste dospel k existenci tech dvou zminenych skupin. Kam byste zaradil me, pokud chci osvetleni v obci a zaroven chci koukat na hvezdy? A kam by se zaradili lide, ktere sice hvezdy prilis nezajimaji a chteji osvetleni, ale zaroven jsou ochotni brat ohled na ostatni? Pripada mi to jako delit lidi na ty, kteri piji pivo a na ty, kteri jedi chleba a stavet tyto skupiny proti sobe.

Co se týče odpovědí lidí na náměstí, které jste oslovili - co čekáte od lidí, se kterými si přátelsky popovídáte, které necháte kouknout do dalekohledu? Obvykle vám poví to, co chcete slyšet a co chcete slyšet ví z médií...
To mi připomíná scénu z "Básníků", kdy Šafránek vysvětluje pomocné vědecké síle Masaříkovi, že Vendulka utěšitelka se nesvéká díky jeho hypnotickým schopnostem ale díky tomu, že se holt svléká bez zábran kdykoli :). Chci říci, že je unáhlené z takovýchto poznatků dělat hlubší závěry...
Necekam nic, prijel jsem tam pratelsky si popovidat a nechat je podivat se dalekohledem. Pokud vsichni vi z medii, ze osvetleni typu koule poskozuje pohled na nebe, tak to pokladam za naprosto skvele (3x hura, mame odpracovano). Ale vazne, pripada vam pravdepodobne, ze si 20 lidi vystoji frontu na dalekohled, potom zahraji scenku “oooch aaach to je nadhera” a pritom si mysli “ha ha, to je ale blazen, schvalne mu budeme svitit na oblohu aby nic nevidel”? Nebo je to spis tak, ze ten clovek uzna, ze posilat 1/2 svetla primo do nebe je nesmysl a ze to nekomu muze vadit?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#363

Příspěvek od Regulus »

Z odpovědí respondentů by se asi daly vytěžit i zajímavější kombinace informací, než prezentované grafy...

V to jsem doufal, ale odpovedi je zrejme prilis malo a navic je zde onen problem s nereprezentativnosti vzorku odpovidajicich.  
Otázka je, jestli to má při takovém počtu odpovídajících cenu. Udělat to můžeme, ale problém je, že jsem na to líný ;D Kolega Trif ale přislíbil, že když jsem vyhodnocoval ten základ já, on by se třeba ještě mrkl na tu "nádstavbu", ale nevím jestli se k tomu dokope :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#364

Příspěvek od Homer »

michal.b : Opravdu nerozumím, proč stále posouváte debatu tam, kde zhola nic nepřinese.
Zopakuji své základní myšlenky :
- politik slyší na většinový názor, neboť mu skýtá i větší
potenciál získání politického kapitálu. K pochopení této staletí platné
skutečnosti netřeba polemizovat o skupinách či podskupinách, ale bylo
by vhodné si přečíst něco ze sociologie.
- pokud poskytnete lidem zdarma konzumaci čehokoliv, velmi
pravděpodobně vám při tom nesdělí nic negativního o čem si myslí,
že by se vás to dotklo a učiní tak i podvědomě. To ale neznamená, že
jejich skutečný názor je stejný, nebo že jej na základě konzumace
změní.
Příkladů lze uvést řadu, určitě Vás nějaký taky napadne.

Svými příspěvky neshazuji průzkum, jen upozorňuji, že by bylo vhodné chápat věci v souvislostech a nezavírat oči tam, kde je dobré je mít otevřené. Tím už nechám tento průzkum průzkumem :).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#365

Příspěvek od michal.b »

No dobra, je zjevne ze se uplne mijime v tom, o cem mluvime, navic uz to nema s dotaznikem mnoho spolecneho.
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#367

Příspěvek od Jan Vratny »

Link je rozbity, ulomil se mu konec.

Ma to nejakou navaznost na dotaznik,ktery jsme tu resili pred casem? (no, ono je to uz pres dva roky..)
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#368

Příspěvek od Assasincz »

Má to částečně návaznost na dotazník agentury Focus z roku 2004 pro PF MUni, odkaz byl opraven
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#369

Příspěvek od Regulus »

Ma to nejakou navaznost na dotaznik,ktery jsme tu resili pred casem?Nemá. Pokusím se autory kontaktovat a nabídnout výsledky našeho pidiprůzkumu, třeba jim to k něčemu bude...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#370

Příspěvek od Assasincz »

Dotazníkové šetření pro rok 2013 je nyní dostupné na stránkách http://www.svetlo.nazory.cz/  8-)

Šiřte to, prosím, virálně dál mezi své známé a i neznámé, bylo by dobré orgánům místní samosprávy dokázat, že lidi už dávno nejsou takové konzervy, jak se myslí (nebo jsou, kdo ví, to se uvidí )
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#371

Příspěvek od Jan Vratny »

Ze zkusenosti s minulym - pokud to chapu spravne, zajima vas postoj verejnosti, a je tedy dulezite propagovat, ze vas nezajima postoj amaterskych astronomu, a ze to tudiz nemaji vyplnovat. (kdyz uz je ten link tady). Naopak je povzbudit, aby dotaznik sirili v radach nezaujate/nepostizene verejnosti.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#372

Příspěvek od Assasincz »

To mi v tom fofru nedocvaklo ;D
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#373

Příspěvek od Regulus »

Nevidím důvod, proč by jej nemohli vyplnit i astronomové, jsme taky lidi ne? Navíc někoho baví třeba jen teorie nebo pozorování slunce a je mu šumák co kam svítí. Na druhou stranu kdyby jich byla většina, ideální by to nebylo, stejně jako by nebylo moc reprezentativní, kdyby to vyplňovali prodejci pouličních svítidel, nebo jen muži, nebo jen osoby nad 60 let ... . Určitě prospěje, když se každý pokusí o distribuci alespoň některým osobám (kolegům, rodině) neinteresovaným v astronomii.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#374

Příspěvek od Assasincz »

Výzkum má za cíl vysledovat, jak se za 9 let změnil názor populace na negativní fenomény, spojených s VO (podle výzkumu agenturou Focus pro PF MUni 2004), a dále zjistit postoj veřejnosti k opatřením, které by orgány místní správy mohly zavádět za účely nížení nákladů na VO a s tím potenciálně spojenou regulací světelného znečištění (což je trnem v patě mnohých z nás).
Údaje poslouží nejen akademické obci (která je s problematikou SZ obeznámená asi tak, jak ta laická), ale taky jako podklady pro orgány místní správy (konkrétně Olomouc, příp. TSMO, a.s., ale i jiné) za předpokladu, že budou ochotny vyslechnout nevýznamného nadšence.

svetlo.nazory.cz

Takže, šiřte to, prosím, dál - ono nadávat na stupiditu plýtvání je pěkný, ale mohlo by se to dostat k těm správným uším. S výsledky šetření se podělím po jeho uzavření.
Uživatelský avatar
Erik.Raud
Příspěvky: 55
Registrován: 18. 09. 2009, 11:06

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#375

Příspěvek od Erik.Raud »

Můj názor na dotazník ohledně umělého osvětlení je poněkud rozpačitý. Plně ale chápu, že je jednodušší poukazovat na "Obce a města", "úspory veřejných financí" atd... Přitom podíl nějakých "kulatých" lamp na světelné znečištění bude asi mizivý. Poměrně zásadní je vliv osvětlení průmyslových objektů, osvětlovacích stožárů u nádraží a podobných míst, LED bilboardy, osvětlené bilboardy pole dálnic, nebo záměrně vyráběné světelné efekty. Ale tady se nejedná o veřejnou sféru a tak to autoři dotazníku asi ignorují.
16" Dobsonian
Odpovědět