Zhasínání na Liberecku

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zhasínání na Liberecku

#1

Příspěvek od MilAN »

Tak bych se zase rád vrátil ke včerejšímu experimentu v Jalonci.
Fotografoval jsem na své pozorovatelně, kamera Atik s objektivem 2.8/80, UV/IR filtr, expouice 60 s, směr  do zenitu.
Výsledek měření je
značně ovlivněný přecházející nízkou  proměnlivou oblačností . Za nejvěrohodnější hodnoty lze považovat ty nejnižší, které vznikly ve vznikajících dírách v oblačnosti .


- 21 hod  : zapnuté osvětlení fotbalového stadionu + VO
- 22 hod  : plný výkon  soustavy VO + ostatní  zdroje min:7800 ADU
- 23 hod  : plný výkon  VO - zaznamenatelné snížení od ostatních zdrojů min:7400 ADU
- 23:40  h: regulovaná soustava VO min:6430ADU
- 01 hod  : úplně vypnutá soustava VO min:3720 ADU
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Zhasínání na Liberecku

#2

Příspěvek od LaBa »

Skoda tohto pocasia... Tie data su fakt priserne rozlietane... Z toho sa neda urcit v podstate nic.
Som zvedavy ako dopadol Cassi s mojou kamerou (mal tam 58mm objektiv))

A mam aj otazku. Data si "opravoval"? Ide mi o to, ci si stale meral v linearnej oblasti kamery a ci sa prejavovala saturacia a tak... (pri pohlade na hodnoty vyssie ako 60 000 ADU by som uz predpokladal saturaciu takmer so 100% istotou)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zhasínání na Liberecku

#3

Příspěvek od MilAN »

Měření začínalo ještě za šera a zvolil jsem expozici i vzhledem k putující oblačnosti. Stadion svítí vlastně skoro rovně a ta oblačnost je   naplno osvětlena. Hodnoty jsou již naprosto nezajímavé,  a tak , i když již došlo k plné saturaci, ponechal jsem přes období  svícení stadionu  původní délu expozice.   Od naměřených hodnot je pouze odečten DF kamery a to průměrnou hodnotou z několika měření.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zhasínání na Liberecku

#4

Příspěvek od MaG »

Ještě doplním:

cca 20:40 zapnut stadion na Střelnici

21:00 snaha vypnout VO, něco se vyplo, něco ne..

21:25 vypnut stadion na Střelnici

cca 0:35 až 0:40 vypnuto VO postupně
cca 1:05 zapnuto VO (tady vím čas +- 5 min, mám jej ve foťáku)

Nevím, jestli Milan zároveň fotil zenit, aby bylo vidět, kolik měl aktuálně oblak v místě měření, možná to jde ze snímku poznat. Tperv pak by bylo možné z grafu něco odečíst, alespoň z míst, kde třeba byla díra. Bohužel nejnázornější se zdají být fotky. Něco sem vložím z Alešova snímání, pokles jasu při vypnutí celé VO před jednou ráno a opětnovný náběh do !regulovaného! stavu je neuvěřitelný.

Bohužel kolem té 21-21:30 se podle mně vůbec nepodařilo vypnout okrajové části města (centrum od nás vidět nebylo). Na fotkách je to znát tak, že závěr zněl: VO nemá vliv :)

První vypínání kolem 21:20-21:30

zde ještě chybí snímek před snahou vypnout VO, nevešel by se pro názornost.. na obou snímcích je už tedy VO podle techniků vypnuto, posudte sami co zůstalo svítit oproti vypnutému stavu dole..


Druhé vypínání kolem 0:30-0:40


Příp. podrobnosti později, nejsem doma.

--------------
Jak jsem řekl, vítám snahu o zjištění vlivu VO a dalších světelných zdrojů, ale rád bych, aby byla data zpracována objektivně. Tedy abychom my nepreferovali jen ukázky zhasnutí VO, ale i jak bylo světlo, když svítily i domácnosti. Proto se k tomu vrátím a ukážu z domova. Ale vliv VO je jediný dobře patrný, proto nechápu, proč byl v médiích autory projektu zcela bagatelizován.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Zhasínání na Liberecku

#5

Příspěvek od LaBa »

Ale vliv VO je jediný dobře patrný, proto nechápu, proč byl v médiích autory projektu zcela bagatelizován.  Toto ukazu az merania (na fotkach ja nic vyrazne nevidim). A autori projektu si myslia, ze  vplyv VO je zanedbatelny.. Mozno po tychto meraniach zmenia nazor..

A mozno my zmenime nazor na vplyv "bachratych" zdrojov VO a tak ... :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zhasínání na Liberecku

#6

Příspěvek od MaG »

LaBa jaký typ měření vlivu VO, domácností a stadionu navrhuješ, když v tu chvíli bylo tak proměnlivo a různě zataženo, oblačno.. Pokles jasu je na fotce dobře vidět i bez měření. Co bych ještě z fotek rád vydoloval, je vliv domácností. V místech, kde jsou sídliště byl patrný určitý pokles jasu protože z těch míst "zmizely paneláky". Jak ale změřím, zda svítily na oblohu.

Pokud na oblohu nesvítí nevhodná svítidla více než domácnosti? Proč není vidět rozdíl mezi fotkou v 21:30 s vypnutým (částečně) VO a fotkou po půlnoci s vypnutím (z drtivé většiny) domácností? jediné, co je názorně vidět, je zhasnutí stadionu, mimochodem krásná fotka.. a vliv vypnutí celé soustavy VO.
Pro zajímavost centrum města je schováno jakoby za vrcholkem kopce zhruba vlevo od stadionu. Povšimni si mírného poklesu jasu města při prvním vypínání (centrum asi vyplo nejvíc) a jak moc ztmavlo toto místo při druhém vypínání.

A na slova o rezignaci - ano já docela rezignuji - za prvé nelze přestat svítit, to víme všichni a jak vidno, ani regulovaná soustava zatím Jablonci mnoho nepomáhá, já tam vliv regulace téměř nevidím, takže mně to v lepším spánku nepomůže a vyměňovat svítidla můžeme také různě a tady se obávám, že jestli se "prokáže" malý vliv VO a on se prokáže, to není problém, když jsem slyšel rádio, tak potom se problém zlepší tak o 10% a to je o ničem.

Argument že domácnosti a podniky neovlivním je důležitý, ale o výrazném vlivu domácností z výše uvedených fotek zatím nejsem přesvědčen (oproti vlivu VO) a podniky prostě snad jednou budou muset začít šetřit, obchodní centra DTTO. Jestli ne, nedá se nic dělat, ale měli bychom makat aspoň na tom, co se ovlivnit dá a to je osvětlení z veřejných peněz.

Každopádně bych byl rád, kdyby měla média k dispozici i fotky / animaci fotek. Ne jen prázdná čísla. Já tam na fotce něco vidím i bez čísel. Čísla z toho každopádně možná taky vydolujem..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zhasínání na Liberecku

#7

Příspěvek od Cassi »


Som zvedavy ako dopadol Cassi s mojou kamerou (mal tam 58mm objektiv))

Kameru jsem vzal s sebou, notebook taky. Byl jsem v centru Jablonce na Hornim namesti. Ale nakonec jsem s CCD nic nesnimal, moc casu nebylo, stihal jsem merit SQM (jak "L", tak sirokouhle). Navic chodila oblacnost a SQM skakalo dle toho, jestli byla v mracich dira. Dneska bych mel merit v centru Liberce, uvidime, jak vyjde pocasi, kameru i SQM beru s sebou.  
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Zhasínání na Liberecku

#8

Příspěvek od LaBa »

Martine, ved takto si sa do mna pustit nemusel [smiley=vrolijk_26.gif]
Je len dobre, ze je vsetko tak pekne zdokumentovane a je zle, ze som sa toho osobne zucastnit nemohol (choroba ma skolila)

Na tych fotkach ja skor vidim len vplyv lokalneho zdroja svetla. Preto treba aj tie "cisla".

A viem, ze boli nevhodne podmienky na meranie (na Milanovom grafe to je krasne vidiet)..

Meranie prebehlo ako prebehlo. Data su vsak (vzhladom na podmienky) velmi dobre. Treba ich spracovat (a to velmi precizne). Treba meranie ocistit o vsetky zdroje chyb (nahodne, systematicke) a az potom vyslovit nejake zavery...
V tom som nekompromisny. Pracujem tam, kdye pracujem a take unahlene zavery by ma vo firme nestali miesto ale ...
Ja vyrobim liecivo, zle sa stanovia (zmeraju) napr obsahy rozpustadiel a ja mam problem s paragrafmi ... S meranim sa fakt nesranduje :o
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zhasínání na Liberecku

#9

Příspěvek od MilAN »

to : MaG :
Já bych se moc neoháněl argumenty, že z fotek je něco vidět.
Podívám -li se na  svůj graf, tak  v době 23:40  až 0:50   byla soustava VO ve stejném stavu. Přesto měření ukazují kolísání hodnot mezi 6.500 až 38.000 ADU.  Takže i tak budou muset vypadat ty snímky mraků nad městem  a určitě z nich takhle  na publikovaných snímcích  nelze vyčíst moc informací .I když poměr jasů mraků bude v poměru 1:6 ( urovna jako na tom grafu ), přesto VO svítilo STEJNĚ.
Myslím, že po zpracování měření z SQM to bude také trochu zřejmější.  Pracovali jsme společně s Viktorem, takže vím, že nám ta měření poměrně  korelují.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Zhasínání na Liberecku

#10

Příspěvek od ladin »

Teda na tech fotkach rozdil videt je a to zatracene. Divam se NA OBLOHU a ne na zdroje (hlavni zdroje nejsou VO a lezi , pokud se nemylim, v prumyslove zone). Me ani tak nevadi kam a jak sviti prumyslova zona, ona totiz nesviti za moje prostredky, ale vadi mi kam a jak sviti z mojich prostredku dotovane VO a to na tech fotkach videt je.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Zhasínání na Liberecku

#11

Příspěvek od LaBa »

Teda na tech fotkach rozdil videt je a to zatracene.nebola to len nahodou nahodna fluktuacia zlych podmienok merania? Pozri Milanove merania napr...
Zial fotka je malo priekazny dokaz.... Je tam vidiet pokles. ale ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zhasínání na Liberecku

#12

Příspěvek od MilAN »

Teda na tech fotkach rozdil videt je a to zatracene. .To na mých také. Ale vzhledm k tomu, že zdroje svítily stejně, a výsledek se liší v poměru 1:6, potom jediné, co z toho vyplývá je to, že odrazivost přecházející oblačnosti je v poměru 1:6 . NIC VÍCE !

.....................
PS : mimochodem, to světlo supermarketu sice nejde z veřejného rozpočtu, ale také si ho platíš. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Zhasínání na Liberecku

#13

Příspěvek od ladin »


To na mých také. Ale vzhledm k tomu, že zdroje svítily stejně, a výsledek se liší v poměru 1:6, potom jediné, co z toho vyplývá je to, že odrazivost přecházející oblačnosti je v poměru 1:6 . NIC VÍCE !

.....................
PS : mimochodem, to světlo supermarketu sice nejde z veřejného rozpočtu, ale také si ho platíš. :)

Asi bysme si meli ujasnit v kolik to po pulnoci vypnuli. V Martinovym prispevku ctu 0.35-0.40, totez na fotkach, podobny pokles vidim na tvem grafu. Oprav me, pokud se mylim.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zhasínání na Liberecku

#14

Příspěvek od MaG »

Milane podívej se na svůj graf zvláště kolem 0:35 a vysvětli mi náhlý pokles když jak říkáš VO svítilo stejně. Já jsem viděl, jak v této době začalo VO vypínat až zhruba v 0:40 bylo vypnuté vše, co jsem měl v dosahu. Na tvém grafu, pokud jsem se nezmýlil, je náhlý pokles jasu na polovinu za předpokládejme podobných podmínek co se oblačnosti týče.

Říkáš, že to z těch fotek není jednoznačné. Já se zase ptám, na které fotce je výrazný pokles jasu? Na té poslední z těch čtyř. Co se dělo? Bylo zhasnuté VO v celém městě. Je někde jinde vidět poles jasu? Ano pravděpodobně na snímku mezi 2 a 3 neboť zhasly domácnosti a začlo se regulovat VO. Ptám se je ten pokles podobně výrazný? Není. Má tedy větší vliv VO nebo domácnosti?

Přečti si Milane kdy se co zapínalo a vypínalo, vím byl jsi při tom, tak to víš taky, ale psal jsem to radši v příspěvku na předchozí straně. Já tam vidím nejen skoky v jasu podle oblačnosti, ale i skoky jasu způsobené manipulací s osvětlením (stadion zapnutí, stadion vypnutí je dobře vidět, ale také VO vypnutí).

Jaké si měl počasí v době kolem 0:35. Máš podrobnější graf pro tuto dobu? To může lépe ukázat i pomocí grafu, jak se v tu chvíli u tebe svítilo. Pokles tam ale vidím. Vzhledem k přecházející oblačnosti nelze graf použít na časové úseky delší pár minut, proto se shodnu jen v tom, že ti během půl hodiny lítá jas ve velkém poměru. To je ale dáno počasím. Ne manipulací s VO.

Jak říkám, čísla jsou ošemetná, ta fotka je myslím názorná, ale vědec na ni nebude slyšet. Co si v tak mizerném počasí vybrat jako lepší zdroj? Fotka se mi jeví lepší, ale neumím z ní zatím vytahat čísla. Ale vidím je v ní.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zhasínání na Liberecku

#15

Příspěvek od Vejr »

Ja bych s hodnocenim pockal, az se sejdou data z vice zdroju. Pak treba neco videt bude lepe. Zatim si myslim, ze je to jen o subjektivnich pocitech Ke svym jsem se zatim moc nedostal. Snad pres vikend...

Bohuzel, pocasi s tim dost zahybalo a je otazka, do jake miry se budou moci ziskat verohodne vysledky :-(
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Odpovědět