Zhasínání na Liberecku

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zhasínání na Liberecku

#76

Příspěvek od Cassi »

Na Ladinovo prani zde zverejnuji moje mereni se svymi poznamkami - http://cassi.astronomie.cz/images/sqm_treti_noc.pdf
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Zhasínání na Liberecku

#77

Příspěvek od ladin »

Takze, pro toho, kdo si to neumi spocitat, tak prispevek LP v zenitu 1km od centra Liberce, kde den pred tim merili osvetlovaci, dela pri jasne obloze 68% a to Cassimu pod barakem prazi do zenitu osvetleni koure nad spalovnou :)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zhasínání na Liberecku

#78

Příspěvek od Cassi »

To Ladin: Primo do zenitu mi to okrasne osvetleni komina nesviti Ono zalezi dost na rozptylovych podminkach, kuzel muze svitit az do vysky cca 70° nad obzor.

Jinak pouzitelne je i moje SQM mereni z druhe noci, kdy se zhasinal cely Liberecky kraj. Meril jsem spolu se svetelnymi techniky na strese vyskove budovy Krajskeho uradu v Liberci. Asi ctvrt hodiny pred rozsvicenim lamp VO se zacalo vyjasnovat. Mam mereni pred a po rozsviceni. Oboji pri relativne jasne obloze (za stejnych podminek)! Byl zakal a MHV ~2-3mag. Podle me je to dostacujici.

Svetelni technici merili bohuzel pouze v presne danych intervalech (tusim, jednou za hodinu). Vubec neprovadeli hustejsi mereni. Jinak by taky meli pouzitelna data - jas oblohy pri zhasnutem a rozsvicenem VO pri relativne jasne obloze. Mereni pri zhasnutych svetlech bohuzel provedli pri nizke oblacnosti, po rozsviceni uz merili jasnou oblohu.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zhasínání na Liberecku

#79

Příspěvek od MaG »

Neměli bychom zapomínat i na fakt, že tu noc, co se podařilo Cassimu naměřit na jasné obloze ten výpadek, tak jsem já (bohužel unaven) nastavil před spaním SQM-LE do azimutu cca 130-150° a výšky cca 50-60°, tedy cca na druhou stranu, než je Liberc a v době výpadku jsem naměřil pokles, který byl skokový a následný postupný nárůst, když VO opět najíždělo. V té samé době Jablonec nad Nisou ani Kokonín nevypínali, manželka byla vzhůru a ani o Jablonci pokud vím nikdo nic neříkal že by ho vypli. Jaký to asi může být vliv VO, když jsem to měřil více než 12km daleko na opačném konci oblohy v místě se zapnutým VO a přesto jsem naměřil pokles jasu?!

Nárůst byl skokově asi 0,04 ale klidně se dá vyčíst i vyšší v rozmezí pár minut. Ten pokles a nárůst mi vychází 0,04 po vypnutí a pak zas po opětovném náběhu na 100%. Časově se to na minutu shoduje s Cassiho zážitkem.

data z pozice Jablonec-Kokonín 50°42'6.94"N, 15°10'49.515"E
http://udalosti.astro.cz/wp-content/sqm ... 992009.txt

My kdo pozorujem pod tmavou oblohou víme, že pokles o 0,05 je už viditelný (kdo nezažil vypnutí sjezdovek v Krkonoších při inverzi s poklesem právě o 0,05 tak asi nevěří...) a co teprve vypnutí údajně 30% zdrojů takhle daleko od vás a na opačném konci oblohy???

To znamená, že lepším směrováním zdrojů a jejich regulací v pozdních a brzkých hodinách bychom dosáhli poklesu jasu oblohy v odlehlejších místech, jako jsou kraje větších měst mimo průmyslové zóny nebo menší města asi o 50%, nemyslíte ??

Ten článek ničemu moc nepomůže. My holt své výsledky neumíme do médií prezentovat. Stačilo by říci, že světlaři si vybrali určitý den a stejně se jim nepodařilo vypnout všechno VO, některé ulice svítily. Navíc byla poměrně nevhodná meteosituace. I tak se podařilo pozorovat výrazný pokles z minuty na minutu a pto na oblačnosti, která se za minutu nemohla nějak změnit. Krom toho se podařilo narozdíl od světlařů perfektně dokázat vliv VO na sídlišti za dobrých meteopodmínek a vliv v obrovské vzdálenosti od takového vypnutého zdroje a to rel použitelným přístrojem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Zhasínání na Liberecku

#80

Příspěvek od dvader »

K těm 30%...
On to už načal MaG v předchozím příspěvku. Těch 30% z VO je vlastně hodně! Vezměte si, co všechno ve městě svítí... A pokud by se podařilo zhasnout/utlumit ty různé sklady, zóny, kancelářské objekty a billboardy, tak se rázem z 30% VO stane např. 60% (tohle nedokáži odhadnout) a VO bude dominantním producentem LP... 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Zhasínání na Liberecku

#81

Příspěvek od Habl »

To, že se už konečně začalo v našem kraji měřit světelné znečistění může míti pozitivní dopad na ekonomiku v osvětlení a stanovit takové řešení, které třeba již začínají prosazovat ve Slovinsku, kde přijali již i legislativní změny.

Ze zdrojů osvětlení jsou naprosto nevyhovující všesměrová osvětlení rozlehlých až několika desítkách hektarů na vysokých stožárech se sdruženými Hg výbojkami. To jsou především zdroje s trvalým osvětlením jako velké průmyslové podniky s nepřetržitým provozem, neb velká nádraží ČD a další komplexy.

V Liberci k nim patří nádraží ČD. Zde se nechají v noci číst noviny i ve vzdálenosti několika stovek metrů od vlastního drážního pozemku.
Dalším menším zdrojem je městská ČOV v údolní nivě lužické Nisy rovněž s dvěma všesměrovými stožáry s Hg výbojkami.

Dále zde máme zdroje s občasným osvětlením a to fotbalový stadion se čtyřmi stožáry a sportovní nasvětlený SKI areál se skokanskými můstky a sjezdovkami na úbočí ještědského hřebenu.

Dovolím si odhadnout, že k těm cca 30% světelného znečištění od VO přispívají ČD a ČOV cca 10% a občasné zdroje cca 4%.

Nejsem zaujat k řešení  údajně nutného všesměrového osvětlení, ale znám řešení u velkých nádraží neb ČOV se stejnou intenzitou osvětlení, ale na 10 m sloupech i na hektarových plochách.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zhasínání na Liberecku

#82

Příspěvek od MaG »

Kdo by měl zájem vidět měření a fotografie pořízená z různých míst, ať mi napíše.

Máme fotky Jablonce z 16.9. z Královky a Proseče.
Máme ze 17.9. fotky N.Boru a Č.Lípy z Klíče, fotky Liberce z rozhledny na Císařském kameni JV od LBC (Milíře). Máme měření SQM-LE z Císařáku.
Máme z18./19.9. měření SQM-LE z Jablonce - Kokonína.

Vše k dispozici..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Zhasínání na Liberecku

#83

Příspěvek od ladin »

Mag: Defacto je vse z naseho mereni k dispozici v tomto threadu. Pred rokem jsme ho pouzili jako skladiste dat.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Zhasínání na Liberecku

#84

Příspěvek od Lukina »

Take bych mel zajem, Martine. Tak jestli mohu poprosit treba uschovnou na mail: kopriva.lukas@seznam.cz nebo jinou cestou. Dekuji!

Ted ctu prispevek Ladina, ale tak preci jen, kdyby mi to nekdo poslal v jednom baliku...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět