Populismus Tomáše Maixnera

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Populismus Tomáše Maixnera

#61

Příspěvek od Regulus »

V dnešních Lidových novinách je na str. 17 rozhovor s TM pod názvem "Světelná špína není hlavní problém".http://www.lidovky.cz/svetelna-spina-ne ... s=090819_0
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Populismus Tomáše Maixnera

#62

Příspěvek od Daja »

Termín "populismus" není primárně urážlivý. Znamená jen, že říkáte to co si myslíte, že vaši posluchači chtějí slyšet. Ze včerejšího rozhovoru v LN jsem měl pocit, že přesně tak jsou odpovědi TM formulovány. Je třeba si uvědomit, že populismus je přesně to co se od mediálních expertů očekává. A nejen od mediálních. Představte si, že si dáte od někoho zpracovat za peníze posudek na cosi co jste vytvořil, zaplatil, či co hodláte udělat.Očekáváte od experta, že vám to cosi zkritizuje, vyvrátí či zpochybní?No to pak vás jako experta nikdo nebude platit.
Mám takový dojem, že tady někdo přestřelil.
Od experta se žádá objektivní odborný posudek.
Nebudu dál rozmazávat, co jsi naznačil ve svém příspěvku.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Populismus Tomáše Maixnera

#63

Příspěvek od Homer »

To jistě, experti ( čím více titulů, tím lépe - aby to mělo váhu ) jsou oslovováni a placeni opravdu za účelem získání odborného stanoviska, přičemž žádost o nezávislé odborné stanovisko je ideální případ. Jen si nejsem jist, v kolika procentech tomu tak je...
Někdy bývá cíleně vybrán expert, jehož názory k věci jsou známy a vyhovují cíli, který chce zadavatel dosáhnout ( např. potřeba drahých jezů na Labi kvůli jeho údajně lepší splavnosti ), jindy je přímo vysloveno, jaký závěr má posudek mít a k čemu má směrovat, kterou variantu řešení má podpořit váhou renomé autora tohoto posudku. A tak se experti vyjadřují k řešení ekonomické krize s opačnými výsledky, které potom jednotl. zadavatelé prezentují na našich obrazovkách, jiní řeší varianty tras dálnic ( více tunelů a zářezů do terénu zcela nezbytných pro vyšší cenu ), další experti se vyjadřují, kolik vakcín proti prasečí chřipce se má nakoupit a předtím se permanentně straší celý národ, atd.atp.
Nic proti expertům, ale je dobré mít otevřené oči...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Populismus Tomáše Maixnera

#64

Příspěvek od Daja »

To jistě, experti ( čím více titulů, tím lépe - aby to mělo váhu ) jsou oslovováni a placeni opravdu za účelem získání odborného stanoviska..Někdy je ovšem cíleně vybrán expert, jehož názory k věci jsou známy a vyhovují cíli, který chce zadavatel dosáhnout ( např. potřeba drahých jezů na Labi kvůli jeho údajně lepší splavnosti ), jindy je přímo vysloveno, jaký závěr má posudek mít a kvčemu má směrovat, kterou variantu řešení má podpořit váhou renomé autora tohoto posudku. A tak se experti vyjadřují k řešení ekonomické krize s opačnými výsledky, které potom jednotl. zadavatelé prezentují na našich obrazovkách, jiní řeší varianty tras dálnic ( více tunelů a zářezů do terénu zcela nezbytných pro vyšší cenu ), další experti se vyjadřují, kolik vakcín proti prasečí chřipce se má nakoupit a předtím se permanentně straší celý národ, atd.atp.
Nic proti expertům, ale je dobré mít otevřené oči...
....a zavřená ústa?
Kdybych věděla o konkrétních "prohřešcích" tolik, kolik víš Ty, tak vytočím číslo na protikorupční linku. ;)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Populismus Tomáše Maixnera

#65

Příspěvek od michal.b »

K tematu prosim, tohle uz opet odbocuje.
Rozhovor v Lidovkach jsem si precetl, necham to radeji bez komentare. Ale uprimne zavidim obyvatelum Libereckeho kraje, ceka je neobycejny zazitek pri pohledu na oblohu. Pamatuji si jak v roce 1997, kdyz byla videt kometa Hale-Bopp, v Plzni jednou vecer vypadlo osvetleni. Lide se zastavovali na ulici a koukali nahoru na tu kometu jak zarila na potemnelem nebi :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Populismus Tomáše Maixnera

#66

Příspěvek od Karell »

Také se omlouvám za OT příspěvek, ale přečetl jsem si ten rozhovor a protože jsem z Libereckého kraje, zajímá mě, den a hodina oznámeného zhasnutí VO. Nemohu na netu najít, nevíte proto kdy?
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Populismus Tomáše Maixnera

#67

Příspěvek od Homer »

Daja:ve svých nahodile vybraných příkladech vycházím z obecně známých,medializovaných příkladů, které jsou dostupné každému a každý se nad nimi může zamyslet, případně někam telefonovat. Já tak po zralé úvaze nečiním :).
Otevřenýma očima jsem myslel to, že takřka všechno se dá na tomto světě koupit (nejen v ČR ), experty nevyjímaje a tak je třeba být realistou a přemýšlet o tom, co mi ten druhý sděluje a především co tím sleduje. V římském právu se kladla otázka "QUI BONO?" - tedy komu ku prospěchu? Stejně jako toto poněkud podivné vlákno - komu je ku prospěchu svícení a komu nesvícení? Kdo co obhajuje a proč? Vždyť to není tak složité...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Populismus Tomáše Maixnera

#68

Příspěvek od MilAN »


to Karell : experiment s měřením by měl proběhnout v září, zhasnutí světel veřejného  osvětlení  by mělo trvat 1 hodinu.

Informace o presnem case je z pochopitelnych duvodu duverna. michal.b
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tesař Jiří
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 08. 2009, 19:35

Populismus Tomáše Maixnera

#69

Příspěvek od Tesař Jiří »

Vážení
Rok a půl připravuji tuto akci s týmem lidí SRVO , ČSO a katedrou elektrotechniky VŠB Ostrava . Tomuto celkovému snažení předcházelo i kompletní prozkoumání stavu VO v libereckém kraji ,jeho kvality příkonů atd. Tato akce není žádným experimentem ale jeto zcela objektivní posouzení vlivu jednotlivých typů nočního osvětlení od VO počínaje domácnostmi konče. Tento výzkum – projekt by měl posloužit k dalším krokům jak postupovat v budoucnu v oblastech nočního osvětlení. Měření je prováděno ze tří míst které jsou v trojúhelníku a vzdálenosti cca 60 km. Profláknutí hodiny vypnutí soustav VO které se dotýká 210 měst a obcí by celou akci dost zásadně ohrozilo , jsem totiž před závěrečním jednáním s bezpečnostními složkami PČR LK a jednotlivých městských policií které mi musí dát souhlas s tímto aktem .Před zahájením celé akce jsem se zavázal k tomu že uvedené datum a hodinu budou znát jen osoby které budou VO vypínat + jednotlivé složky měst a složky dále jednotky integrovaného záchranného systému. První týden v září jdu tuto akci uzavřít s hejtmanem LK . Jestli že mi pan hejtman řekne – termín a čas je profláknutý , z hlediska zabezpečení bezpečnosti občanů a kriminality od tohoto projektu odstupujeme , bude celý rok a půl práce zdarma 30 lidí v prde… a již nikdy se nám tato nepodaří .

Jiří Tesař
Místopředseda
Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Populismus Tomáše Maixnera

#70

Příspěvek od MilAN »

to  Tesař Jiří a  michal.b  :

nestačím se divit : údaj o hodině vypnutí VO jsem čerpal  z denního tisku , konkrétně z  Dnes , ze dne 2.července t.r.
dovolím si citovat :
...." V noci mezi jednou a druhou hodinou bychom chtěli vypnout veřejné osvětlení v celém Libereckém kraji. Díky měření z Ještědu budeme  moci posoudit vliv jednotlivých zdrojů světla na jas noční oblohy " vysvětluje smysl originálního projektu Jiří Tesař ze Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení .... " konec citace

a dále :

" kraj se na hodinu ponoří do tmy v noci z 16.-17. září  "

Takže bude potřeba mazat někde jinde ( a někoho jiného)  než můj příspěvek zde na AF :)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Populismus Tomáše Maixnera

#71

Příspěvek od MaG »

Myslím, že reakce lidí, jako je pan Jiří Tesař jsou velmi nešťastné, pokud by mířily proti nám, astronomům. Vždy jsem si myslel, že náš zájem je společný - snížit vliv rušivého světla. Dokonce bych i tomu věřil, vzhledem k tomu, jaké šetření se zde na severu Čech v poslední době provádí. Pokud ale bude někdo mířit do našich řad a naopak, čeho dosáhneme?

My nemáme nic, čím bychom současný stav ovlivnili - a i to málo, že upozorňujeme na špatný stav osvětlení, by nám mělo být vyčítáno? Věřím, že lidé, kteří mají co do toho mluvit a narozdíl od nás mají téměř neomezenou moc to i změnit, budou vůči nám přátelští a budou nás vnímat ne jako soky, ale jako přátele. To ale musí skončit tyto vzájemné hloupé narážky, které zde vídáme v posledních dnech.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
KoMar
Příspěvky: 603
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Populismus Tomáše Maixnera

#72

Příspěvek od KoMar »

MilAN: tak to se povedlo. ;)

Asi to mělo zůstat utajeno hlavně před nebezpečnými grázly z AF, kteří obvykle denní tisk nečtou a tys to vykecal. ;D
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Populismus Tomáše Maixnera

#73

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Sice mě zase někdo smazal (asi sem byl drzý nebo co), ale opět žádám pana Tesaře Jiřího na odpověď na moji reakci na pohádku o Mercedesech mezi lampami...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Tesař Jiří
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 08. 2009, 19:35

Populismus Tomáše Maixnera

#74

Příspěvek od Tesař Jiří »

Sice mě zase někdo smazal (asi sem byl drzý nebo co), ale opět žádám pana Tesaře Jiřího na odpověď na moji reakci na pohádku o Mercedesech mezi lampami...

Přijeďte za mnou do práce rád Vám to úkážu, mam zde dost vzorků svítidel od různých výrobců včetně měřící techniky.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Populismus Tomáše Maixnera

#75

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Děkuji za pozvánku, ale se spoustou výrobců přicházím celkem často do styku a to hlavně v případě, když jejich výrobky osazuji do projektové dokumentace (a měřící technika by se u mě taky nějaká našla, a to i včetně měření emisí hluku, nejenom světelných)...má otázka směřovala právě k tomu, že leštěný reflektor není výsadou hi-tech výrobců, a také že stačí bohatě krytí IP 65 (nebo i normou požadované IP 54, záleží od místa použití a předpokladů), IP 67 je zbytečné, vzhledem ke specifikaci průniku mechanických částic do optické části svítidla...tudy cesta nevede, není dost peněz, není třeba se tedy pouštět do extrémních sportů...a je dle mého zbytečné toto uvádět do porovnávací studie, mělo by se vycházet z běžné instalace na běžném městě...a hlavně z možností, hlavně finančních, toho obecného města
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět