Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#46

Příspěvek od michal.b »

Dneska jsem rozebral SQMko abych se podival jak je to s tim koukanim "sejdrem". Musim rict, ze jsem cekal ponekud kvalitnejsi provedeni, tohle vypada jako by to nekdo bastlil doma v garazi.




Ta modra vec je filtr pred senzorem (ke kteremu je prilepena kouskem nejakeho sajrajtu), cele je to krive pripajene (pro srovnani - displej je spravne rovne).
Trochu jsem to narovnal a dostavam o cca 0.2MSA svetlejsi hodnoty. Pokud se tedy nekomu zdaji hodnoty udavane jeho pristrojem divne (prilis tmave), zkuste mrknout jestli taky nemate nejak ohnuty senzor.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#47

Příspěvek od Tharos »

Pane jo :-?. Teď je ale otázka, v jaké fázi Unihedron provádějí výstupní kontrolu a kalibraci (pokud ji skutečně provádějí pro každý kus). Pokud by jej kalibrovali až po křivém nalepení čipu, jeho narovnání by mohlo přinést ještě nesmyslnější hodnoty...
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#48

Příspěvek od Vejr »

napsat jim, jaky je jejich nazor na cely problem... :-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#49

Příspěvek od Psion »

Těžko něco kalibrují, ten můj SQM-W ukazuje odchylku 0.3 MSA.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#50

Příspěvek od michal.b »

Na konferenci o svetelnem znecisteni ktera byla v minulych dnech v Osnabrucku prisla rec i na SQMka, jejich srovnavani, kalibraci atd. Z toho co jsem se od kolegu dozvedel bych vypichnul par zajimavych veci.
* Unihedron to skutecne kalibruje, ale neni jasne v jake fazi vyrobniho procesu. Delaji to vsak pri pomerne vysokych hodnotach cca 8.5MSA.
* Pri srovnavani se zjistilo, ze offset jednotlivych kusu se skutecne muze menit v zavislosti na hodnote jasu. V typickem rozsahu mereni (18-22MSA) se zmeny v offsetu meni na urovni nekolika setin MSA.
* Jednotlive vyrobni serie SQMek mohou vykazovat mirne jine vlastnosti, nektere kusy maji tendenci k vetsimu rozptylu namerenych hodnot nez jine.
* Spektralni citlivost SQM-L se muze ponekud lisit od SQM-W kvuli jinemu zpusobu pruchodu svetla predrazenym filtrem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#51

Příspěvek od michal.b »

Pri vcerejsim setkani na Rozdroze jsem zjistil toto:

Severak(v2)=SQMac-W + 0.05MSA
PavukSQM2 = SQMac-W + 0.12MSA

MaGmetr = SQMac + (0.09-0.17)MSA.
V zenitu byl rozdil konzistentne tech 0.17, pokud se to namirilo jinam, tak to litalo v uvedenem rozmezi.

Dale,
SQMac (zprumerovano) = PavukSQM2
SQMac (zprumerovano) = SQMac-W + 0.11MSA
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#52

Příspěvek od Psion »

Nový způsob kalibrace - zapálená čajová svíčka na vzdálenost 5 metrů = 18.85 MSA :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#53

Příspěvek od Vabra »

Kolik cajovych svicek jsi spalil nez jsi overil konzistenci namerenych hodnot? Jaka je prumerna odchylka mereni stejnym pristrojem?

Jinak pri nejpocliveji provadenem porovnavani dvou SQM-Lek cca pred rokem a pul na Petrinske hvezdarne (uz si nepamatuji ci byl ten protikus) byla zavislost slozitejsi, nikoliv pouze jednoduchy offset.
Kus A nadmeroval v hodnotach do 21 pak se na chvilku oba kusy srovnaly a pak zacal vykazovat vyssi hodnoty kus B...(nebo tak nejak, nekde tady v historickem prispevku na AF to mereni urcite bude, doplnuji je to o stranku drive v tomto vlaknu ;))...

Proto jsem skepticky na nejakou univerzalni pouzitelnost tohoto pristroje. Ale pro relativni porovnani dvou obloh merenych stejnym kusem je to porad celkem uzitecne.

Navic pri predposlednim novu zacatkem rijna sice absolutne vymetena obloha (severni kokorinsko) vykazovala relativne nizke hodnoty okolo 21,0-21,3, ale na fotkach to nebylo nijak na skodu...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#54

Příspěvek od Psion »

Test probíhal na pěti svíčkách. Měření bylo započato 200 sekund po zapálení kolmo vztyčeného knotu. Průměrná hodnota byla 18.778 s rozptylem 0.008136 dle vzorce :

Pamatuji, když jsem po nějaké době přišel na to, že mám stabilní odchylku cca 0,3 MSA od ostatních měření. Tak jsem SQM rozebral a přesně narovnal ohnutý optický člen. Od té doby, kdy proběhla tato přesná kalibrace to měří o 0,3 více než před tím a tak jsem se dostal do skupiny "normálních" :)

Tolik tedy k měření a přesnosti SQM....
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#55

Příspěvek od michal.b »

Ja myslim ze kdo ma zajem, ten si z tohoto dokaze vybrat co potrebuje.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#56

Příspěvek od michal.b »

Vcera jsem porovnal Konihlavuv SQM-L (alias KingMeter) a SQMač, davaly prakticky stejne hodnoty (+-0.02MSA).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#57

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Naši argentinští profesionální kolegové dělali poměrně přesná měření několika SQM, protože je chtějí používat jako pomůcku pro hledání místa pro stavbu observatoří (jeden z mnoha způsobů, který se používá doplňkově) a během toho nalezli pravděpodobně "rekordní" ukázku "výstupní kontroly" u Unihedronu - mají dva kusy, které se liší typicky o 0.95 mag (v laboratoři na umělý zdroj). Tím se také vysvětlilo, kde vzali tu úžasnou lokalitu s 22.7 MSA

Každopádně je zajímavé, že astronomové vzali tuhle hračku už trochu na milost, ale musí tomu vždy předcházet rozsáhlá kalibrace každého jednotlivého kusu v kontrolovaných podmínkách, čímž se to trochu prodraží.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Cílené srovnání jednotlivých kusů SQM a SQM -L

#58

Příspěvek od dvader »

Docela by mne zajímalo, zda-li je to dáno primárně cenovou relací, do které se to SQM má dostat nebo technologickou nekázní při výrobě (i když ta také odpovídá vloženým investicím)...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět