Informace, argumenty, ...

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Informace, argumenty, ...

#1

Příspěvek od BiF »

Ahoj všem.
Sháním informace týkající se sv. znečištění...
Informace typu: proč zhasínat pouliční osvětlení, vliv na nárůst kriminality, vliv nočního svícení na člověka a ostatní živočichy, konkrétní případy, jak to řeší ve světě, prostě informace, kterými bych mohl argumentovat na obecním úřadě. Co na to zákon? Momentálně u nás rekonstruují náměstí, instalují nové poul. osvětlení- kulové lampy svítící všemi směry, ve svém okolí mám pár vysloveně brutálních lamp, ...

Něco jsem zde našel, nicméně mi jde spíše o konkrétní údaje, čísla, data, kde používají noční zhasínání světel, kolik na tom ušetřili, ...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Informace, argumenty, ...

#2

Příspěvek od Lukina »

Zakon o ochrane ovzdusi je uplne k nicemu. Je to obecna formulace, ktera se da pouzit, ale i nepouzit na vsechno a vselijak. U nas nema de facto (pokud obec (resp. investor) sama nechce) vubec zadny prakticky vyznam. Viz. moje komunikace s MeU tady v Lipe.

Co se tyce zivota nocnich zivocichu (hmyzem pocinaje), ma presvetlena obloha vliv podstatny a je to asi jediny argument, kterym se podle me da prakticky neceho dosahnout. Pokud ovsem na obci sedi lide, kteri na to chceji slyset a nebo je nekdo donuti je na to slyset, resp. na problem poukazat, a to nejlepe skrz nejakou odbornou studii. Cela problematika se trosku nacala v topiku, kde byla predstavena prezentace na toto tema v teto sekci.

Edit: Vliv na uvazovani by mohla mit i bezpecnost prevazne dopravy s ne/vhodne nasvicenou komunikaci ci uspora na energii, avsak nekteri radeji usetri na vstupni investici nez na te usetrene energii.

Jak se to projevuje na vybranych zastupcnich z rise zivocichu je neco malo tady: http://www.astro.cz/znecisteni/vliv/prostredi/
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Informace, argumenty, ...

#3

Příspěvek od Kami »

Jak už jsem psal jednou,v jiném vláknu,projdi si zákon o ovzduší. 86/2002 Sb. ze dne 14.2.2002 Možná ti to pomůže.
 Z mého pohledu bych ti radil,vytypovat si radní a za každým z nich zvlášť zajít a problematiku vysvětlit. Tak jsem to udělal já a položenými argumenty se mi podařilo změnit nový územní plán i pohled na okolní lokalitu. Zamezit osvětlování cyklostezky a tak.

   ;)

Ber ,že to jsou taky jenom lidi .....
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Informace, argumenty, ...

#4

Příspěvek od Lukina »

Obecnímu úřadu ani obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. státní správě, kterou vykonává odbor životního prostředí) nejsou zákonem o ochraně ovzduší svěřeny žádné kompetence týkající se světelného znečištění.

V této věci může dle zákona o ochraně ovzduší konat pouze obec v samostatné působnosti, a to v souladu s § 50 odst. 3 písm. c) zákona o ochraně ovzduší - obecně závaznou vyhláškou v oblasti opatření proti světelnému znečištění regulovat promítání světelných reklam a efektů na oblohu.

Toto je citace z dopisu, kterým mi příslušný pracovník z MěÚ odpověděl, která asi mluví za všechno.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Informace, argumenty, ...

#5

Příspěvek od Kami »

Jenže když se budete ohánět jen samotnými paragrafy,tak z vás úředních nebudou nadšený. Nebudou do toho chtít strkat nos. Když ,ale vysvětlíte,proč a jak,klasickým selským rozumem,dá se s většinou úředníků celkem mluvit a přesvědčit ,že to myslíte dobře.
 
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Informace, argumenty, ...

#6

Příspěvek od Lukina »

,dá se s většinou úředníků celkem mluvit a přesvědčit ,že to myslíte dobře.
rád bych se mýlil, ale u toho to podle mě skončí...lidé jsou od přírody líní...ale je pravda, že toto je čistě na konkrétním člověku, takže pokud to někdo nezkusí, tak nemůže nic tvrdit.

Větší naději bych viděl u menších měst, kde se lidé znají a aparát na úřadě není takový, že si to tam přehazují jako horký brambor, protože čím víc lidí s tím má co dočinění, tím větší je riziko, že to neprojde, u větších vám odpoví (podle zákona snad i musí) a někam to nejspíš založí.

EDIT: Ve svém dopisu jsem se také neoháněl paragrafy, ale čím to konkrétně vadí mně...odpovědí mi byl paragraf a odpověď taková, která visí výše. Problém není ale v těch ouřadech, ale nejspíš až nahoře. Není zákon, není povinnost a je to čistě na vůli či nevůli dotyčného jak si vyloží, resp. naloží se stávajícím paragrafem.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Informace, argumenty, ...

#7

Příspěvek od michal.b »

případy, jak to řeší ve světě, prostě informace, kterými bych mohl argumentovat na obecním úřadě. Co na to zákon? Momentálně u nás rekonstruují náměstí, instalují nové poul. osvětlení- kulové lampy svítící všemi směry, ve svém okolí mám pár vysloveně brutálních lamp, ...

Něco jsem zde našel, nicméně mi jde spíše o konkrétní údaje, čísla, data, kde používají noční zhasínání světel, kolik na tom ušetřili, ...
Zkus projit weby odkazovane v tomto vlakne, zejmena na IAN se da lecos najit. Konkretni priklady a cisla z praxe budou asi trochu orisek, protoze obci pouzivajicich setrne osvetleni je bohuzel zalostne malo. Napada me treba Hostetin, ale urcite budou i dalsi.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Informace, argumenty, ...

#8

Příspěvek od Kami »



rád bych se mýlil, ale u toho to podle mě skončí...lidé jsou od přírody líní...ale je pravda, že toto je čistě na konkrétním člověku, takže pokud to někdo nezkusí, tak nemůže nic tvrdit.

Větší naději bych viděl u menších měst, kde se lidé znají a aparát na úřadě není takový, že si to tam přehazují jako horký brambor, protože čím víc lidí s tím má co dočinění, tím větší je riziko, že to neprojde, u větších vám odpoví (podle zákona snad i musí) a někam to nejspíš založí.

EDIT: Ve svém dopisu jsem se také neoháněl paragrafy, ale čím to konkrétně vadí mně...odpovědí mi byl paragraf a odpověď taková, která visí výše. Problém není ale v těch ouřadech, ale nejspíš až nahoře. Není zákon, není povinnost a je to čistě na vůli či nevůli dotyčného jak si vyloží, resp. naloží se stávajícím paragrafem.

Nechci ti rozporovat,v podstatě máš pravdu.

Já jsem byl trochu ve výhodě,protože naše město má jen 10 tis obyvatel a zrovna v tu dobu se řešil nový územní plán na dalších 10-25 let. Za mojí zahradou mělo vyrůst parkoviště a další speciality. Nešlo čekat a musel jsem se na veřejném jednání ohradit. Těsně před tím jsem s radními jednal o omezeních v této oblasti a zachování této lokality. Z pohledu blízkosti centra města,je to ideální místo pro pozorování i třeba pro malou hvězdárnu. Většina mi dala za pravdu a po přečtení podkladů o světelném znečištění jsem přece jen uspěl.
Samozřejmě to neznamená usnout na vavřínech,ale dále hlídat a jemně propagovat argumenty jak zbytečně světelné znečištění nezvyšovat.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Informace, argumenty, ...

#9

Příspěvek od Lukina »

S tim naprosto souhlasim. Ono je samozrejme lepsi, kdyz clovek neco zamezuje, resp. poukazuje na to v pocatku, kdy se do da snadneji ovlivnit, nez kdyz je to jiz udelany. Prevence nad represi...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Informace, argumenty, ...

#10

Příspěvek od MaG »

Tuhle otázku jsem nedávno zkusil odpovědět. Sice ti to moc nepomůže ale můžeš jim to třeba nechat přečíst. a doplň to třeba tím komiksem z IAN..

Jaký dopad může mít světelné znečištění na život běžného občana?

Dopadů na běžné obyvatele je řada. Například jestliže svítíme s větší intenzitou, než je nutné, musíme počítat s tím, že to musí někdo zaplatit, a tím je každý z nás. Není pravda, že je nutné lampy úplně vypínat, vzhledem k efektu oslnění naopak správně instalovaná svítidla, která neoslňují, mohou svítit s menší intenzitou, aniž by se to projevilo na našem vnímání noční ulice. Zkrátka nejsme-li oslněni, je možné snížit výkon svítidla, a přesto vidíme lépe. Kromě záležitostí finančních (běžně uváděná úspora správným svícením je kolem 50%) nám ale světelné znečištění může řádně ztrpčovat život. Je to již zmíněné oslnění, které vadí především v dopravě a v bezpečnosti (nejhůře nás ochrání silný reflektor mířící na nějakou rozlehlou plochu (jako je parkoviště, nádraží, sklad). Dále nám vadí lampy svítící celou noc přímo do oken – občan si pak buď pořídí žaluzie, což je další zbytečná investice, nebo prostě špatně spí. Výzkumy také dokazují vliv na zvýšený výskyt rakoviny (např. prsu u žen, které jsou v noci dlouho vystaveny světlu) a zřejmě i další nemoci (obezita, vysoký tlak).

Kromě lidí bychom neměli zapomínat, že světlo vadí také živočichům a rostlinám. Nejhůře jsou na tom stromy v parcích, dezorientovaní ptáci a hmyz, noční živočichové nemohou lovit. Na takových místech, kde je nějaká větší vodní plocha nebo území se zvýšenou ochranou přírody, bychom neměli zapomínat, pokud chceme instalovat veřejné osvětlení.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Informace, argumenty, ...

#11

Příspěvek od BiF »

Zkus projit weby odkazovane v tomto vlakne, zejmena na IAN se da lecos najit
Díky, projdu.
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Informace, argumenty, ...

#12

Příspěvek od Ekolog »

Objevily se zmínky o zákonu č. 86/2002 Sb. § 3 byl předělán a odstavce o světelném znečištění byly vyjmuty až na:
§ 50 Obce
(3) Obec může obecně závaznou vyhláškou:
c) v oblasti opatření proti světelnému znečištění regulovat promítání světelných reklam a efektů na oblohu.

Čili nic více. Obce jsou navíc právně bezzubé. A nechtějí.
V současnosti nejsou žádné předpisy pro regulaci světelného znečištění. Myslím, že ve státě není absolutně žádný zájem se zabývat přesvětlenou oblohou ...
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Informace, argumenty, ...

#13

Příspěvek od Lukemon »

Myslím, že ve státě není absolutně žádný zájem se zabývat přesvětlenou oblohou ...Tak tak,už jsem to tu psal,pokud to nebude každý týden ve večerních zprávách nikdo si tohoto problému nevšimne,natož naši poslanci kteří mají zájem o úplně jiné věci a ne to ,že v budoucnu už nikdo neuvidí hvězdy,leda z Marsu.

Je to jen takový můj názor.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#14

Příspěvek od Daja »

Všimli jste si, že poslanci teď mají úplně jiné "starosti" (vždycky měli a mít budou)?
Snažil se už někdo z nás upozornit na problém světelného znečištění se stejným důrazem i jinde než na AF (nemám na mysli obecní,městské a jiné nekompetentní úřady)?
Ptám se vážně, nemám o tom informace (jen jsem četla, že snad v Brně se má veřejné osvětlení rekonstruovat tak, aby bylo sv.zn. co nejslabší).
Nemám tušení, jak moc se poslanci zabývají peticemi, přesto bych se přimlouvala, ve spolupráci s ekology(min. jeden je mezi námi) a jinými zainteresovanými skupinami, pokusit se tímto způsobem "zařvat" na opeřence ve stračím hnízdě.
Hlásím se jako případný dobrovolník-pomocník (nevyznám se příliš v úředním jazyce a zákonech, zformulovat bych takový dokument asi nesvedla).
Jsem možná naivní a idealista, ale pořád je to lepší, než si jen stěžovat.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Informace, argumenty, ...

#15

Příspěvek od kojan »

no myslim, ze ono ted v teto politicke situaci, kdy se jednak rozpada vlada a jednak polit. strany nejsou schopny se dohodnout ani na tom jakou barvu ma hovno je zcela zbytecne neco resit. To je tema na obdobi klidu a taky predvolebni tema.
Neni pravda ze by se na vysocepoliticke urovni nic nedelo, uz jen to ze se kdysi vyjednal aspon tento pazakon. Snad se brzy podari znovelizovat, takze tlak bude na tu novelizaci.
A spravne uvadite ze dokud nebude kazdy vecer ve zpravach, tak to nikoho nezajima. Pokud to bude obsahem vecernicch zprav y politik uvidi, ze tento nazor zastava x obcanu, chytne se toho nazoru at uz je jakykoliv, protoze x obcanu=x volicu.
Prikladem muze byt nase 30korunova dan - at uz to je sebevetsi blbost to rusit, lidi to chteji, tak proc nehlasat zrusime vsechny poplatky.
Az se najde dostatek obcanu co budou hlasat zrusime noc, konec s tmou, tmu jen zpatecnikum, tak se najde dostatek politiku, kteri se zasadi o zruseni noci at to je sebevetsi blbost. Staci jen dostatecne rvat a byt dostatecne videt...
Takze rekneme ze ta vami navrhovana petice muze byt dobry tah, ale az bude trochu klidnejsi situace...
Ja jsem taky navrhoval, ze misto penez do tisku brozur a podobnych kravin by bylo lepsi dat to jednomu dobremu pravnikovi a vyhrat jeden vzorovy spor ohledne svetelneho znecisteni. To bylo zamitnuto, ale sancse se objevila u sporu u SPS Karvina, kde mi (respektive Rudlofovi) hrozila reditelka zalobou za ten clanek, Rudolf ho ale strachy bez sebe stahnul, clanek ale zustal na Astru, kde ji Sobotka jako spravny chlap reknul ze problem neni clanek ale osvetleni a ze az ho napravi... No zatim pln ocekavani cekam kdy mi prijde obsilka, ale porad nic. Obavam se ze pani reditelce asi doslo, ze at by byl vysledek jakkoliv, tak ze v medialnim obrazu vzdy prohraje, tak z toho si zadny soud nebude :'( Skoda...
Odpovědět