Informace, argumenty, ...

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#46

Příspěvek od Daja »

Další dotazy jsem adresovala České inspekci životního prostředí, konkrétně všem vedoucím "oddělení pro ochranu ovzduší". (HB,HK,LB,OV,OL,PL,PH,UL,BR,CB)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli a jak se Česká inspekce životního prostředí zabývá dodržováním " Zákona č.86 "O ochraně ovzduší", konkrétně ochranou ovzduší před "světelným znečištěním". Stejný dotaz jsem zaslala i na ministerstva (MŽP,MMR).
Děkuji za odpověď. Jarošová

Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Informace, argumenty, ...

#47

Příspěvek od Ekolog »

Musím reagovat na podnět týkající se světelného znečištění psaný na ČIŽP. Zákon o ovzduší řeší světelné znečištění pouze neúplně (jak jsem v minulosti psal). Kompetence převádí na Obecní úřady. Většina z nich tuto problematiku neřeší a ani nemůže. Pokud chci někoho za něco postihnout, musím mít oporu v zákonu. Jinak dávám hlavu do oprátky. ČIŽP podle § 46 zákona nemá v kompetenci řešit světelné znečištění. Bohužel tady oporu nenajdem. S tímto orgánem spolupracuji denně, mohu se zeptat pracovníků ochrany ovzduší, ale domnívám se, že se jedná o ztrátu času a energie. Musíme mít podporu v zákoně a prováděcí vyhlášce o světelném znečištění. Tzn. lobovat za jejich přijetí. V říjnu 2009 budou nové volby. Vláda a nová PS bude pracovat nejspíše až v roce 2010 a bude mít jiné strarosti. Tady jsem dosti skeptický. S pracovníky MŽP jsem již jednal. S přípravou nové legislativy nepočítají.
Dosti jsem spoléhal na energetickou politiku vlády a omezení stavby jaderek. To by mohlo v budoucnosti způsobit nedostatek elektrické energie, následně regulaci odběru a omezení veřejného osvětlení. To je jedinné, co by nám pomohlo.
 ;D
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#48

Příspěvek od Daja »

Pro Ekologa: snažíme se rozbouřit stojatou vodu! Začínáme tím, že zasypeme úřady dotazy a něco od někud vyskočit musí. ;)

Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Informace, argumenty, ...

#49

Příspěvek od kojan »

Musim trochu oponovat Ekologovi s tema jaderkama: dalsi eletrarny se staveji k tomu, ze nestaci pokryti energetickych spicek ve dne. I kdyz bude nedostatek energie a bude tlak na novou stavbu elektren, stale bude tlak na to co nejvice energie vyplytvat v noci. V tu dobu je energie prebytek a osvetleni slouzi jako vhodny naraznik.
Na druhou stranu cim vice jaderek oproti treba takovym vodrnam bude, tim vetsi bude tlak na to tu energii vysvitit, protoze vodarna se da lehce zastavit ale jaderka se muze tak mozna trochu priskrtit...
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Informace, argumenty, ...

#50

Příspěvek od Kikan »

Olomouc přišla o 80 milionů v rozpočtu a momentálně hledá místa, kde ušetřit...
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Informace, argumenty, ...

#51

Příspěvek od Ekolog »

Pokud bude potřeba rozbouřit stojatou vodu, podpořím akci všemi silami! Světelné znečištění mne velice trápí a pokud budu moci přispět ke zdaru akce, zapojím se. Jen si myslím, že na amaterké úrovni moc nezmůžeme. Je nutno do akce zapojit Akademii věd ČR a další vlivné organizace.
Což založit občanské sdružení za účelem snížení světelného znečištění? Pak můžeme jednat třeba i s ministrem ŽP či průmyslu a přednést mu naše problémy.
S těmi jaderkami to byl chabý pokus o špatný vtip. Situace v energetice je mi známa. Sám jsem kdysi pracoval jako energetik středně velké firmy...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#52

Příspěvek od Daja »

Pokud bude potřeba rozbouřit stojatou vodu, podpořím akci všemi silami! Světelné znečištění mne velice trápí a pokud budu moci přispět ke zdaru akce, zapojím se. Jen si myslím, že na amaterké úrovni moc nezmůžeme. Je nutno do akce zapojit Akademii věd ČR a další vlivné organizace.
Což založit občanské sdružení za účelem snížení světelného znečištění? Pak můžeme jednat třeba i s ministrem ŽP či průmyslu a přednést mu naše problémy.
S těmi jaderkami to byl chabý pokus o špatný vtip. Situace v energetice je mi známa. Sám jsem kdysi pracoval jako energetik středně velké firmy...
Mám už několik odpovědí z ČIŽP, jednu oficiální, jejíž příjem jsem "musela" potvrdit, sice se některé rozcházejí v č.§, ale ve výsledku jsou stejné. Potvrzují Ekologovo tvrzení, že kontrola světelného zněčištění není v jejich kompetenci.
Oficiálně totiž není v ničí kompetenci (mimo světelné reklamy a lasery).
Takže čerstvé informace potvrzují, že se od vydání změn v zákoně nic nezměnilo.
Založení občanského sdružení považuji za jediné řešení.
Jestli má někdo tušení, co je k tomu potřeba, mluvte, ať nezblbnu z pročítání pravidel.
A neexistuje už něco takového?

Nasměřuji ještě dotazy ny Okresní úřady, jen pro srovnání stanovisek s odpovědí z ČIŽP.

Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#53

Příspěvek od Daja »

A ještě ta oficiální odpověď:


Oblastní inspektorát České Budějovice
Dr. Stejskala 6, 370 21, České Budějovice
tel.: 386 109 111, fax: 386 357 581
IČ: 41 69 32 05, e-mail: public@cb.cizp.cz, www.cizp.cz

Vážená paní
Dagmar Jarošová
dagmar.jarosova149@seznam.cz






Váš dopis značky / ze dne: Naše značka: Vyřizuje / linka: Místo a datum:
09/42/0010 Ing.Schreiber/150 7.4.2009 České Budějovice

Věc : Poskytnutí informace

Dne 6.4.2009 obdržela Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát, České Budějovice (dále ČIŽP), žádost ve věci poskytnutí informace týkající se „světelného znečištění“.
ČIŽP v tomto případě konstatuje, že zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů, v platném znění (dále zákon o ochraně ovzduší) upravuje problematiku „světelného znečištění“ v § 2 odst. 1 písm. r), kde je uvedeno, že světelným znečištěním se rozumí viditelné záření umělých zdrojů světla, které může obtěžovat osoby nebo zvířata, způsobovat jim zdravotní újmu nebo narušovat některé činnosti a vychází z umístění těchto zdrojů ve vnějším ovzduší nebo ze zdrojů světla, jejich záření je do vnějšího ovzduší účelově směrováno.
Současně platný zákon o ochraně ovzduší v § 50 odst.3 písm c), uvádí, že obec může obecně závaznou vyhláškou v oblasti opatření proti světelnému znečištění regulovat promítání světelných reklam a efektů na oblohu. Toto je asi jediná možnost jak nepříznivý stav záření umělých zdrojů světla regulovat.
Ze zákona o ochraně ovzduší nevyplývají pro ČIŽP žádné kompetence ve vztahu k problematice světelného znečištění a ČIŽP se tak problematikou „světelného znečištění“ nemůže zabývat.

Děkujeme za Váš zájem o problematiku životního prostředí.

S pozdravem




Ing. Luděk Schreiber
vedoucí oddělení ochrany ovzduší
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Informace, argumenty, ...

#54

Příspěvek od stana »

Taky si ty plky mohou nechat od cesty a obec posléze vybavit nějakým "normálním" pouličním osvětlením co svítí na chodník a ne někam doprčic..
Holt typický ouřada.. ::)
Ty citace s pafagrafama a že my nic, přímo žeru!
Tam kde chybí trochu dobré vůle je snaha o písemnou komunikace asi zbytečná a ztráta času..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#55

Příspěvek od Daja »

Tam kde chybí trochu dobré vůle je snaha o písemnou komunikace asi zbytečná a ztráta času..
Ta komunikace je jen první fáze a zjišťování, co kdo na to.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Informace, argumenty, ...

#56

Příspěvek od MMys »

Založení občanského sdružení považuji za jediné řešení.
Jestli má někdo tušení, co je k tomu potřeba, mluvte, ať nezblbnu z pročítání pravidel.
A neexistuje už něco takového?

Podle mne nic zakládat není třeba. Máme Českou Astronomickou Společnost, a při ní Sekci pro temné nebe. Zkus kontaktovat Pavla Suchana nebo Jana Hollana a domluvit se s nimi, co by se dalo podnikat třeba na regionální úrovni. Existuje spousta materiálů, prospektů, fotografií a textů, není třeba začínat od nuly.

Bohužel přes úřady cesta nevede, viz to zjištění. To není nic nového.
Asi jediná cesta (ale ta bude dlouhá) je začít osvětou, mezi lidmi a na nejnižší úrovni. Aby si lidé uvědomili, že jim lampa nemusí svítit do ložnice a místu instalace třeba předokenních rolet za svoje prosazovali vyclonění či výměnu nevyhovující lampy.

Ideální by bylo, kdyby se ten problém dostal třeba na úroveň kdysi zjištěného problému s freony. Také to šlo, udělal se zákon a výrobci se jednoduše přizpůsobili. Žádná škoda nikomu nevznikla a řešení se našlo. S lampami by to mohlo být podobné. Jenom lidé nesmí chtít změnit noc v den. To je ale v současné společnosti trochu problém, značná část populace prostě chce hodně světla v noci a vůbec netuší, že to taky může někomu a něčemu vadit. Je potřeba začít od toho.

V okamžiku, kdy to lidé pochopí, bude dobré osvětlování žádané, in, a pak už to půjde. Vznikne jak funkční zákon, tak se začnou prosazovat svítidla, která mu vyhoví. Jak ale zařídit, aby lidé pochopili, to nevím. Jedině masivní osvětou. Mám ale strach, že když začneme my, astronomové, budeme bráni jako aktivisté, že je to jen v našem zájmu, a to dobru věci neprospěje, spíš naopak.

Berte to jako varování před nějakými demonstrativními akcemi, které by nás mohly spíš zdiskreditovat v očích veřejnosti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#57

Příspěvek od Daja »

Podle mne nic zakládat není třeba. Máme Českou Astronomickou Společnost, a při ní Sekci pro temné nebe. Zkus kontaktovat Pavla Suchana nebo Jana Hollana a domluvit se s nimi, co by se dalo podnikat třeba na regionální úrovni. Existuje spousta materiálů, prospektů, fotografií a textů, není třeba začínat od nuly.
S panem Hollanem jsem se spojila, ten spolupracuje. Pavel Suchan je kdo?
A ekologické a ekonomické hledisko uvádím, probíhá-li komunikace na jiné úrovni než je jen dotazování.
Takže podpora i od MMys?
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Informace, argumenty, ...

#58

Příspěvek od caribic10 »

Jsem také názoru že apelováním na úřady se tento problém nikam nepohne. Podle mě by bylo asi vhodné řešení kdyby se o takovém problému hovořilo v TV ať už třeba v nějaké diskuzním pořadu nebo jako odvysílané dokumentární pořady.
Lidi uvěří spíše tomu co bude běžet na obrazovce než-li nějakému letáčku který se beztak ztratí mezi hordou reklam. Nemám namysli jen toho.

Na regionální úrovni to bude asi jen o domluvě pokud se to bude týkat menších měst či obcí. Ale v měřítku pro republiku se tady jako jedinci nikdy nikam nepohneme. Spíš si na nás jenom někdo potáhá triko a budeme vypadat jako aktivisté.

Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#59

Příspěvek od Daja »

Jsem také názoru že apelováním na úřady se tento problém nikam nepohne. Podle mě by bylo asi vhodné řešení kdyby se o takovém problému hovořilo v TV ať už třeba v nějaké diskuzním pořadu nebo jako odvysílané dokumentární pořady.
Lidi uvěří spíše tomu co bude běžet na obrazovce než-li nějakému letáčku který se beztak ztratí mezi hordou reklam. Nemám namysli jen toho.

Na regionální úrovni to bude asi jen o domluvě pokud se to bude týkat menších měst či obcí. Ale v měřítku pro republiku se tady jako jedinci nikdy nikam nepohneme. Spíš si na nás jenom někdo potáhá triko a budeme vypadat jako aktivisté.

Kuba
Tedy nevím jestli někdo říkal něco o letáčcích, ale televizní hvězdu bychom z tebe udělat mohli. Troufneš si na to? Myslím to vážně.
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Informace, argumenty, ...

#60

Příspěvek od caribic10 »

Tak to netuším jestli tu někdo mluvil o letáčkách. Já je vzal jen jako příklad. Možná by nebylo na škodu dělat takové preventivky na školách jako se dělají u všeho možnýho. Chpát to už dětem že takto se svítit nemá, že se tím utrácí peníze atd. Měli by radost jen z toho že se nemusí učit. Rodiče by se zeptali "Co jste to měli za přednášku?". No a už by se to zase pohlo trošku dál.

Ze mě mediální hvězdu? Mě by to nebavilo vždy jsem chtěl jezdit s popelářským autem. :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Odpovědět