Jizerská oblast tmavé oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jizerská oblast tmavé oblohy

#16

Příspěvek od ladin »

Pekny clanek o nove vznikajici oblasti vysel na ekolistu: http://www.ekolist.cz/zprava2.shtml?AA_ ... ids=1#disc
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Jizerská oblast tmavé oblohy

#17

Příspěvek od dvader »

Zítra se Jizerská oblast tmavé oblohy slavnostně otevírá!
Více zde:
http://www.izera-darksky.eu
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jizerská oblast tmavé oblohy

#18

Příspěvek od MilAN »

Nazor trosku z jineho soudku, krapet humorny:    http://www.frekvence1.cz/pub/cs/zabava/ ... emId=15022
Což o to , Kraus je srandista, a přesně tak to asi myslel. Horší jsou Ti servilní novináři, kteří píší o Jizerkách jako  ideálním místě na pozorování, o největší tmě u nás, o rozvoji cestování za tmou do Jizerek  a podobné nesmysly. Asi u nás v Jizerkách nikdy nebyli,- potom by věděli, že celý projekt se na naší straně týká  vlastně jednoho  parkoviště a přístupové silnice  s jediným mistem , kde se dá zastavit .( tedy tak od půli května do půlky listopadu), v zimě je to jen to parkoviště:)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jizerská oblast tmavé oblohy

#19

Příspěvek od ladin »

Milan: Jeste bysme Milane nemeli zapominat na to, ze skoro na hranici oblasti je Smedava, kde je to s tou tmou jen o trochu horsi nez na Jizerce. Mobilne dostupna mista jsou tak 2. Navic lidem staci casto vyjit z chajdy v Jozefaci na dvur a i tam ti rekne, ze v zivote tolik hvezd nevidel :)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jizerská oblast tmavé oblohy

#20

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale takhle to je na všech horách. Jizerky jsou ale jedny z nejvíce prosvětlených hor, jediná oblast je opravdu pouze tahle za hřebenem Zámků

Proto mi zprávy novinářů, kteří píší o nové turistice za tmou do vzniklé rezervace přijdou daleko praštěnější, protože jsou myšleny v jejich podání vážně, něž nějaké rádoby humorné vystoupení Krause
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jizerská oblast tmavé oblohy

#21

Příspěvek od Regulus »

Ale někde v tom článku na netu bo i v telce slyšel od těch lidí co to zorganizovali že to sice úplně ideální místo není, ale že smysl ten projekt má i propagační... A lidi z měst tam uvidí víc než kdy jindy, a že na jiných horách by viděli ještě víc, to už je trápit asi nebude Jinak myslím, že náš problém hledání pozorovacích stanovišť vyřešen - jakmile se od pana Krause dozvíme kde je to jeho místo s dokonalou tmou tož máme po strostech :D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jizerská oblast tmavé oblohy

#22

Příspěvek od MilAN »

Ale někde v tom článku na netu bo i v telce slyšel od těch lidí co to zorganizovali že to sice úplně ideální místo není, ale že smysl ten projekt má i propagační... :DŘekl bych , že pouze propagační. Protože pokud by se tam ti lidé přijeli na tu tmu podívat, tak stačí, aby na to parkoviště přijelo a odjelo 1 auto / hodinu, my astronomové máme po dalším slušném místu. Ono to nikde nezaznělo, ale ta oblat, kam se dá přijet a z které se dá pozorovat, je pouze opravdu parkoviště rozměrů 60 x 60 m ! To je pro nás astronomy opravdu to celé , co je z celé české oblasti použitelné. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jizerská oblast tmavé oblohy

#23

Příspěvek od ladis »


Řekl bych , že pouze propagační. Protože pokud by se tam ti lidé přijeli na tu tmu podívat, tak stačí, aby na to parkoviště přijelo a odjelo 1 auto / hodinu, my astronomové máme po dalším slušném místu.
Presne to si celou doby myslim, ale nemel odvahu jsem to napsat. Ono to tak dopadne. Cela propagace je dle meho kontraproduktivni a opravdu se obavam, ze kvuli medializaci prijdeme o velmi zajimave misto :'(

Stejne NICIM zhorsovani LP nepomuzeme a naopak medializujeme posledni tmava mista, ktera nam zbyvaji...

Dle meho je lepsi mlcet (info pouze mezi nami v ramci AF apod.) a uzivat pozorovani v temnych lokalitach, dokud to jde.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jizerská oblast tmavé oblohy

#24

Příspěvek od ladis »


Ono to nikde nezaznělo, ale ta oblat, kam se dá přijet a z které se dá pozorovat, je pouze opravdu parkoviště rozměrů 60 x 60 m ! To je pro nás astronomy opravdu to celé , co je z celé české oblasti použitelné. :)

No, vtip je v tom, ze se da jet i jinam (na druhou stranu kopce smerem od prehrady ci do lesa par set m pred parkovistem), ale muzete si tipnout, pokud bude naval zvedavcu, jak dlouho nam policie bude tolerovat pozorovat na mistech, kde se nesmi normalne zastavit, tak jako tolerovala dosud... ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jizerská oblast tmavé oblohy

#25

Příspěvek od Regulus »

Stejne NICIM zhorsovani LP nepomuzeme a naopak medializujeme posledni tmava mista, ktera nam zbyvaji...No když nebudem dělat nic tak skoro určitě Ještě jsem v médiích neviděl v tak krátké době tolik příspěvků týkajících se SZ. Tak snad aspoň tu funkci propagační to plní a bude plnit dobře...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jizerská oblast tmavé oblohy

#26

Příspěvek od MilAN »


Ještě jsem v médiích neviděl v tak krátké době tolik příspěvků týkajících se SZ. Tak snad aspoň tu funkci propagační to plní a bude plnit dobře...Ale možná jsi neslyšel komentáře lidí, kteří to četli a považují nás za blbce ....
"Budete bojovat za to aby se v lese nesvítilo ....." :)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jizerská oblast tmavé oblohy

#27

Příspěvek od MaG »

Radši budu za blbce a budu hájit debilní věc, ale tmu mi tam návštěvníci nenaruší, nevěřím, že jich tam bude jezdit více než doposud. Jsou tam i místa, kde mně rušit nebudou. Já si vždycky poradím, pro mně nejsou Jizerky jen jedno parkoviště. Nejsou sice nejtmavší, ale mají své kouzlo a tma tam je dost dobrá na to, aby si ten status zasloužily.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jizerská oblast tmavé oblohy

#28

Příspěvek od ladin »

Milan: Osvetleny Jizerky jsou v zime a pres leto zapadni cast. Ten stred s rezevraci je nejtmavsi misto v okruhu dobrych 100-150km. Pricemz nektery meteo-specifika SZ svahu posouvaji podle meho nazoru Jizerky jeste dal. Tedy souhlasim s tebou v jednom a to ze jsou Jizerky jsou jednim z nejosvetlenejsich pohori u nas, ale pouze v okoli Jablonce a Liberce .
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jizerská oblast tmavé oblohy

#29

Příspěvek od MaG »


Stejne NICIM zhorsovani LP nepomuzeme a naopak medializujeme posledni tmava mista, ktera nam zbyvaji...
Tohle je Láďo už moc silná káva i na mně, zvaž občas, co chceš psát, tohle přeci ničemu nepomůže. Já jsem skutečně hrdý, že ta oblast je právě tady, kde jak píšete, není už moc tma. Je potřeba o tom mluvit. Ostatně jestli jsou tmavší místa u nás, nic jsme nezkazili
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jizerská oblast tmavé oblohy

#30

Příspěvek od MilAN »

Já předpokládám, že je stále řeč o té naší vyhlášené oblasti. A tam jiné místo není.
Můžeš mi sice tvrdit , že je - ale to je dostupné zase jen v okamžiku, že porušíš jiný druh ochrany tohoto území. Čili budeš činit přesně to, co nechceš, aby ti druzí činili Tobě.
Zkuse se na chvíli vžít do názorů lidí, kteří si přečtou v novinách , že Astronomický ústav, lesáci a ochranáři vyhlásili tu oblast za chráněnou před svět. znečištěním. Takže Ti položí otázku : on tam ten AU, lesáci a ochranáři svítí, že se teď dohodli že už nebudou ? A dohodli jste se z hoteliéry a obcí? S těmi jste neuzavřeli smlouvu ? ....
Já naprosto chápu, o co v té deklaraci jde, ale , proboha, nepouštějte k tomu novináře, aby z toho udělalli hlavní zprávu a senzaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět