Projekt mapování jasu noční oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#1

Příspěvek od Tharos »

Drazí přátelé :),

jak již bylo několikrát nakousnuto v nejrůznějších vláknech týkajících SQM, chopil jsem se vývoje projektu shromažďujícího informace ohledně kvality noční oblohy naměřené SQM-ky a poskytujícího tato data v nejrůznějších výstupech široké veřejnosti, včetně jejich (snad pohodlného) prohlížení online.

Vývoj první verze probíhal poměrně "neprůhledně". To proto, protože názorů, jak vyřešit to či ono by bylo zajisté nepřeberné množství a vývoj by to pravděpodobně jen zpomalilo... Nicméně i tak jsem vše neustále konzultoval, čímž děkuji především Michalovi.B a Pavukovi za velkou pomoc a řadu podnětných názorů :).

Nebudu se zde dlouze rozepisovat o samotné koncepci webu, snažil jsem se, aby vše bylo maximálně pochopitelné a samo sebe vysvětlující a první verze už je na světě - sídlí na adrese:

www.skyquality.com

Plánů a nápadů, kudy projekt dále ubírat, je opravdu spousta. Budu je všechny postupně realizovat, jen vše musím skloubit ještě se studiem a prací... Jsem maximálně otevřen všem nápadům, myšlenkám, kritikám - jen vše budu moci vyvíjet jak "zrovna vyjde čas" a některým obsáhlým požadavkům nebudu schopný vyhovět ihned :).

Ještě jedna poznámka - na webu zatím chybí řada "méně zásadních" textů a bohužel teprve rozpracována je zatím i metodika měření. Připomenu proto pro majitele SQM (kteří to ale zajisté dobře ví) alespoň jednu důležitou poučku - zahodit první provedené měření! Ideálně pak zahodit pro jistotu třeba první tři měření... Jsou totiž nepřesná, je to zkrátka vlastnost SQM.

Přeji tmavé nebe :)!
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#2

Příspěvek od michal.b »

Chtel bych Vojtovi podekovat za skvele odvedeny kus prace a za cas, ktery tomu venoval. Doufam, ze se bude databaze utesene rozrustat a ze bude siroke astronomicke obci uzitecna pri vyberu a porovnani pozorovacich stanovist.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Projekt mapování jasu noční oblohy

#3

Příspěvek od ceres »

Velmi pekne a zasluzne! Budes brat aj udaje zo SR? A napriklad z mesta ci primestia?
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#4

Příspěvek od michal.b »

Je mozne pridavat mereni z libovolne lokality, Slovensko samozrejme uvitame. Do budoucna navic pocitame i s rozsirenim o mezinarodni (anglickou) verzi.

Mesta jsou rovnez vitana - jedna se o mapovani jasu oblohy na ruznych mistech - dobrych i spatnych.
Snazte se ovsem o dodrzovani elementarnich zasad: pridavejte pouze mereni porizena za jasneho pocasi, Mesic by mel byt pod obzorem a Slunce by melo byt dostatecne hluboko pod obzorem.

Podotykam, ze databaze je otevrena pro mereni ruznymi pristroji, nejen SQM. Pokud napr. umite urcit hodnotu jasu oblohy ze snimku porizeneho pomoci DSLR/CCD, tak to klidne doplnte.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#5

Příspěvek od ladis »

Jakmile mi dojde SQM-L, budu tez prispivat namerenymi daty. Jsem sam zvedavy na vysledky a predevsim porovnani v case...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt mapování jasu noční oblohy

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

ceres napsal: Velmi pekne a zasluzne! Budes brat aj udaje zo SR? A napriklad z mesta ci primestia?
Samozrejme. Kdekolvek na svete.

Tharos napsal:
Ještě jedna poznámka - na webu zatím chybí řada "méně zásadních" textů a bohužel teprve rozpracována je zatím i metodika měření. Připomenu proto pro majitele SQM (kteří to ale zajisté dobře ví) alespoň jednu důležitou poučku - zahodit první provedené měření! Ideálně pak zahodit pro jistotu třeba první tři měření... Jsou totiž nepřesná, je to zkrátka vlastnost SQM.
Upresnim, preco je to tak: po zapnuti pristroja (pristroj sa zapne aj  vypne automaticky po stlaceni gombika spustajuceho meranie) zacne vplyvom pripojenia napajacieho napatia tiect do senzoru napajaci prud, ktory senzor zohrieva (!) Treba si uvedomit, ze ide o vysokocitlivy sezor schopny spracovat rozsah osvetlenia az 17 magnitud (!)
Priblizne po 2 az 3 meraniach sa dostane senzor na "pracovnu teplotu" a dava konzistente vysledky.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt mapování jasu noční oblohy

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

ladis napsal: Jakmile mi dojde SQM-L, budu tez prispivat namerenymi daty. Jsem sam zvedavy na vysledky a predevsim porovnani v case...
Prave teraz to zacne byt zaujimave. Totiz prave sa zacal 24. slnecny cyklus. Slnecna aktivita zacina pomaly stupat, uz je to vidno na pozorovaniach Slnka.
http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/sunspot.gif
Som velmi zvedavy ako sa to prejavi na jase oblohy v roznych lokalitach. Kedysi som robil jednu prednasku a tu je tabulka kolisania jasov podla prispevkov umeleho jasu (svetleneho znecistenia)  http://www.8mag.net/download/KvalitaObl ... de-012.png Uvidime ako bude teoria sediet s meraniami - prave tento projekt by mal odpovedat (aj) na tuto otazku. Situacia je trochu skomplikovana tym , ze jas v EU rastie kazdym rokom tusim o 5% (nepamatam sa presne na to cislo). Chcelo by to paralelne merania s lokalit ako Chile a EU aby sa vplyv narastu LP vylucil :)

PS: tvoje aj MMysove SQM-L ti zajtra posielam postou
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#8

Příspěvek od Tharos »

Jak již poznamenal Michal i Pavuk, data ze zahraničí jsou samozřejmě stejně jako všechny ostatní vítána - navíc v případě SR je to pomalu k domyšlení si kolem toho slova zahraničí uvozovky :).

A úplně stejně jsou samozřejmě vítána i data z měst a více světelně znečištěných oblastí. Jinak osobně mám v plánu některé noci pro měření obětovat a měřit po okolí co možná nejsystematičtěji - zkrátka se podívám na mapu, naplánuju si nějakou hezkou trasu autem, tu pak projedu a cestou sesbírám data tak, aby byla co možná nejhomogenněji pokrytá určitá oblast. Z hlediska celkového přehledu aktuální situace v nějakém regionu by tohle mělo mít lví význam - tak píšu pro inspiraci :).

Jak již bylo řečeno, stopro se bude pracovat i na mezinárodní, do dalších jazyků překládatelné verzi. Technicky to není problém - jenom osobně chci nechat trošku věci "vyzrát". Ono totiž na provozování české verze se po nějaké době ukáže, co by ještě stálo za dodělání, co není ideální a podobně. Navíc v mezinárodní verzi bude třeba nějak "zpřísnit" některé věci, určitě by nebylo ideální, aby tam kdokoliv mohl vložit data jakoby naměřená cizím SQM, což v české lze. Pravděpodobně nezbyde, než zavést systém registrací... Ten jsem z hlediska jednoduchosti a použitelnosti v české verzi zavádět nechtěl - u nás si validitu dat samozřejmě snadno pohlídáme.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#9

Příspěvek od ladis »

Pavuk_ napsal:

Prave teraz to zacne byt zaujimave. Totiz prave sa zacal 24. slnecny cyklus. Slnecna aktivita zacina pomaly stupat, uz je to vidno na pozorovaniach Slnka.
http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/sunspot.gif
Som velmi zvedavy ako sa to prejavi na jase oblohy v roznych lokalitach. Kedysi som robil jednu prednasku a tu je tabulka kolisania jasov podla prispevkov umeleho jasu (svetleneho znecistenia) http://www.8mag.net/download/KvalitaObl ... de-012.png Uvidime ako bude teoria sediet s meraniami - prave tento projekt by mal odpovedat (aj) na tuto otazku. Situacia je trochu skomplikovana tym , ze jas v EU rastie kazdym rokom tusim o 5% (nepamatam sa presne na to cislo). Chcelo by to paralelne merania s lokalit ako Chile a EU aby sa vplyv narastu LP vylucil :)

PS: tvoje aj MMysove SQM-L ti zajtra posielam postou
Take jsem zvedav na vliv slunecniho cyklu na zmenu jasu oblohy. Dle Tve teorie bude vliv vice, nez zretelny. U dobrych lokalit temer destruktivni. Jsem skutecne zvedav na realne zmeny!

Ted jen otazka, jak spravne eliminovat prave vliv kontinualniho rustu LP...

A diky za zaslani! Jiz se na novou hracku tesim ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#10

Příspěvek od ladis »

Tharos napsal: Jak již poznamenal Michal i Pavuk, data ze zahraničí jsou samozřejmě stejně jako všechny ostatní vítána - navíc v případě SR je to pomalu k domyšlení si kolem toho slova zahraničí uvozovky :).

A úplně stejně jsou samozřejmě vítána i data z měst a více světelně znečištěných oblastí. Jinak osobně mám v plánu některé noci pro měření obětovat a měřit po okolí co možná nejsystematičtěji - zkrátka se podívám na mapu, naplánuju si nějakou hezkou trasu autem, tu pak projedu a cestou sesbírám data tak, aby byla co možná nejhomogenněji pokrytá určitá oblast. Z hlediska celkového přehledu aktuální situace v nějakém regionu by tohle mělo mít lví význam - tak píšu pro inspiraci :).

Jak již bylo řečeno, stopro se bude pracovat i na mezinárodní, do dalších jazyků překládatelné verzi. Technicky to není problém - jenom osobně chci nechat trošku věci "vyzrát". Ono totiž na provozování české verze se po nějaké době ukáže, co by ještě stálo za dodělání, co není ideální a podobně. Navíc v mezinárodní verzi bude třeba nějak "zpřísnit" některé věci, určitě by nebylo ideální, aby tam kdokoliv mohl vložit data jakoby naměřená cizím SQM, což v české lze. Pravděpodobně nezbyde, než zavést systém registrací... Ten jsem z hlediska jednoduchosti a použitelnosti v české verzi zavádět nechtěl - u nás si validitu dat samozřejmě snadno pohlídáme.
Rozumne reseni.

Tez hodlam obetovat nektere jasne noci na systematicke mereni.

Jednoduse budu jezdit autem krizem krazem po kraji, kde bude moznost pohodlne zastavit, zastavim, zmerim, z GPS vyctu souradnice polohy a zapisu si do tabulky zaznam mereni.
Vyhoda je zrejma - diky GPS mohu kdykoliv mereni zopakovat na zcela stejnych stanovistich, aniz bych si pamatoval presne misto (coz za tmy byva problem)...

Navic samozrejme pravidlne hodlam merit me 3 stanoviste...

Jsem zvedav, zda se potvrdi ma domnenka, ze vychod od Jicina je ZNACNE tmavsi, nez zapad...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Projekt mapování jasu noční oblohy

#11

Příspěvek od MilAN »

ladis napsal:

Take jsem zvedav na vliv slunecniho cyklu na zmenu jasu oblohy. Dle Tve teorie bude vliv vice, nez zretelny. U dobrych lokalit temer destruktivni. Nepřeháněj Těch maxim už bylo dost, astronomů v dobrých podmínnkách také, a o žádné katastrofě se nikde nedočteš. To, že maximum ovlivní airglow je známé, ale to je v našich podmínkách ne hlavní složka světelného pozadí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#12

Příspěvek od ladis »

MilAN napsal:
Nepřeháněj Těch maxim už bylo dost, astronomů v dobrých podmínnkách také, a o žádné katastrofě se nikde nedočteš. To, že maximum ovlivní airglow je známé, ale to je v našich podmínkách ne hlavní složka světelného pozadí.
Kez by. No uvidime. Budu merit prubezne v dlouhodobem horizontu...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#13

Příspěvek od MaG »

Asi tak, až od nás uvidíme airglow, má cenu řešit, jaká je sluneční aktivita. A mezi náma, když mi pozorování zkazí polární záře, komu to bude vadit? :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#14

Příspěvek od ladis »

;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#15

Příspěvek od ladis »

Prispel jsem do databaze mym prvnim merenim - typicky mestska obloha v Jicine.

Budu pokracovat dalsimi merenimi (nejen pevna pozorovaci stanoviste, ale i nahodna mista po HK kraji) a to i s casovym odstupem (hledisko vyvoje LP v case).
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět