Projekt mapování jasu noční oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#16

Příspěvek od Tharos »

Ladisi, gratuluju k SQM! Přeju Ti, ať věrně slouží ;)! A též Ti přeji, aby ses vyhl "nemoci" spočívající v tom, že o jasných nocích namísto pozorování jenom běháš po okolí a měříš, kde je jaká obloha - vím o čem mluvím, prodělal jsem ji ;D.

Jinak je ta malá krabička opravdu skvělý přístroj a když si člověk vezme, že je prakticky za cenu jednoho okuláru... Já osobně jak jsem zjistil, za kolik se SQM prodává, tak jsem se rozhodoval asi pět vteřin :).

A též díky za záznam do databáze! Už se to tam konečně začíná scházet :).
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#17

Příspěvek od ladis »

Jo jo, mas naprostou pravdu Diky! Neni kam spechat - obloha tu stale bude, i kdyz SQM bude udavat hodnoty stale nizsi a nizsi...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#18

Příspěvek od ladis »

Pridany dalsi mereni...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Projekt mapování jasu noční oblohy

#19

Příspěvek od Cassi »

ladis napsal: Pridany dalsi mereni...
Super, jsem rad, ze se meri a ze na skyquality.com pribyvaji pozorovani. Chtelo by to zmerit i jine casti republiky
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Projekt mapování jasu noční oblohy

#20

Příspěvek od ladin »

Ladis: vcera byly slusny podminky a pro me je ten vysledek na Tabore milym prekvapenim (cekal jsem o tu desetinku min) - nemas to to u Vas spatny! Lada
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#21

Příspěvek od michal.b »

Pekne se nam to rozrusta To co je namereno zatim pekne odpovida satelitnim mapam. Jenom to vypada, ze mam systematicky podhodnocena oceneni oblohy na Bortleho skale o 1 stupen.
Asi jsem moc narocny :-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#22

Příspěvek od MaG »

Že by Michal přiznal, že v Jizerkách může být B3 nebo výjmečně i lepší? :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#23

Příspěvek od Tharos »

Ladis: Díky moc za měření! Pojal jsi to fakt systematicky a nemá to chybu :). Jinak ta Táborská hodnota je opravdu slušná, též mě překvapila, to už je krásná tma! :)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#24

Příspěvek od michal.b »

Ja tu bortle stupnici neberu jako dogma. Odhledneme ted od toho, ze neni jednoznacna. Aby k necemu byla, tak je nutne najit shodu na tom, jaka obloha odpovida jakemu stupni. No a pokud se vetsina shodne na tom, ze kolem 21.0 je B4 a ze 21.3 je B3, tak ja sva hodnoceni prizpusobim.
Nebudu pak sice subjektivne konzistentni s "definici", ale budu konzistentni s ostatnimi (coz je IMHO dulezitejsi).
Nicmene pak vyvstava otazka, jak ohodnotime oblohu napr. 21.5, coz jsou hodnoty nejlepsich mist v CR? B2?
Pritom 21.5 je obloha o 60% svetlejsi nez prirodni...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#25

Příspěvek od Tharos »

Vcelku s Michalem souhlasím, jenom bych byl nerad, aby se Bortle stupeň stal pouze "přepočtem SQM hodnot", ale aby byl vždy buďto určován samostatně, anebo vůbec. Kdybych totiž v momentě, kdy naměřím například hodnotu 21.00, rovnou napsal Bortle 4, ztratil by tak trochu svůj smysl... Myslím si, že stejně jako MHV by měl být dalším, nezávislým ukazatelem kvality oblohy. Ono i SQM je "omylné", vezměme si jenom odchylky 0.1 mag v jejich kalibracích a pak třeba to, co s SQM -L udělá například Mléčná dráha... Bohužel ani SQM není dokonalé :(.

Jinak pro sebe osobně mám ozkoušené, že hodnoty pod cca 21.35 se mi jeví jako horší Bortle 3 - vidím vše z popisu stupně 3, ale až při vyvinutí jistého úsilí. Hodnoty kolem 21.4 se mi jeví jako slušný Bortle 3 - bez problémů pod takovou oblohou vidím M33, vypsané hvězdokupy a zvířetníkové světlo je opravdu "do očí bijící". Nejlepší hodnoty, které jsem na Šumavě naměřil, byly kolem 21.51 a to je pro mě osobně většinou stupeň lepší 3. Od hodnocení stupněm 2 mě odrazuje žádný náznak airglow a také to, že nejvyšší oblačnost je o něco malinko světlejší než obloha, a to prakticky ve všech směrech (možná jen mimo zenit, bohužel nemám ozkoušené). Střední a nejnižší oblačnost jsou však skutečnými "dírami do nebe". Kdyby i vysoké cirry byly tmavší než obloha, asi už bych se uchýlil ke stupni horší 2.

Jo a jinak si myslím, že naměřit vysněných 22 MSA je umění i pod Bortle 1 oblohou. Samotní výrobci SQM jednou psali Pavukovi, že nejtmavší naměřené hodnoty, které oni osobně zažili, se pohybovaly kolem 21.8. Navíc jsem kdesi narazil na konstatování, že tak zvaná TDS začíná na cca 21.5 MSA.

Toť ale jen můj skromný názor :).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#26

Příspěvek od Psion »

Zajímavý přístrojek, v EU vychází levnějí než jinde ve světě. Jinak jsem viděl i 23 MSA, ale to v Evropě asi nehrozí.

http://unihedron.com/projects/darksky/d ... bright=max
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#27

Příspěvek od Tharos »

Originální Unihedron databáze bohužel "nesmyslností" některých měření trpí... Což je mimo jiné důvod, proč my máme svou vlastní databázi a proč je u ní tolik doprovodných údajů - prostě je snaha o to, aby se právě podobná měření vyloučila.

Hodnota 23.27 je z ryze teoretického hlediska nesmysl. Ale bohužel se dá naměřit velice snadno :(... Stačí, když se v zorném poli SQM objeví strom, budova... anebo se ona plastová krytka před senzorem trošku zamlží a zkrátka je to všechno v pytly. Nejtmavší teoretické měření je kolem 22.00 MSA, což odpovídá Bortle 1.

Jinak jsem našel ten útržek odpovědi na jeden dotaz kladený přímo Unihedronu, který o tom přímo pojednává:

A reading of greater than 22.0 is unlikely to be recorded and the darkest we've personally experienced is 21.80. It is likely that readings larger than 22.0 might be caused from external blockage of the light sensor like trees/buildings/clouds/operator or mountains.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#28

Příspěvek od MaG »

Doporučuji zvážit, aby se průměrný jas počítal jako medián a ne jako ar.průměr. Občas to dělá větší rozdíly, pokud nějaká hodnota, byť z rozumných důvodů ulítla nahoru nebo dolů.

Na příkladu Jizerky a Rozdroze je např. jasné, že my ze zkušenosti víme, že rozdíl je 0,05 MSA (možná tomu tak ale nemusí být ..) ale v průměru na webu skyquality maj od sebe 0,1 a to ještě jen díky posledním měřením 21,36 a 21,32, která Jizerku o dost v průměru zvedla. Extrémy by měly být zahrnuty s menší vahou.

No na obranu vašeho systému musím dodat, že Rozdroze má podle mediánu dokonce 21,34 a Jizerka 21,20 ale to je asi tím, že na Rozdroze sme merili víckrát v kvalitních nocích. V tu samou noc jsme na Jizerce nemerili.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Projekt mapování jasu noční oblohy

#29

Příspěvek od ladin »

Zdravim, ten problem je spis o tom, ze malo kdo dava na skyquality.com vsechna sva mereni. Mam z toho dojem, ze v nekterych pripadech jsou tam spis ta lepsi mereni. Me osobne toto prilis nevadi, snazim se zaznamenavat pokud mozno vsechna mereni, co jsem provedl. Vynechavam jen mereni s mesicem nad obzorem, za soumraku ci svitani a pri skutecne spatnych svetelnych podminkach. Co se tyce problemu prumeru ci medianu... Osobne bych privital, kdyby prumer nebo median byl doplnen maximalnim a minimalnim merenim.  
  Ad Martin a rozdil mezi Jizerkou a Rozdroze. Probiral jsem se zaznamy na skyquality.com a nasel jsem svoje mereni z listopadu 2008, kdy jsem jel opacnym smerem tedy nejdriv R., pak Jizerka. Rozdil byl tehdy 0.25. Ono je to o atmosferickych podmninkach a smeru vetru a s tim spojenou vlhkosti vzduchu, ale to vime. Ten rozdil 0.05 musime jeste overit, osobne si myslim, ze to bude v prumeru trochu vice. Ale co je dulezity - co jsi rekl pred nedavnem - ty mista jsou  z pohledu vetru a naslednych podminek komplementarni a doplnuji se. Budme za ty mista radi :)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#30

Příspěvek od Tharos »

No na obranu vašeho systému musím dodat, že Rozdroze má podle mediánu dokonce 21,34 a Jizerka 21,20 ale to je asi tím, že na Rozdroze sme merili víckrát v kvalitních nocích. V tu samou noc jsme na Jizerce nemerili.  Já myslím, že nejvíc se v tom systému zatím projevuje to, že pro takto citlivé rozlišení lokalit máme prostě ještě pořád naměřeno enormě málo dat. Až jednou (a dojde na to) budou nějaké dvě přilehlé lokality obsahovat třeba 50 měření provedených rovnoměrně v celém roce, bude z toho možné vyvozovat objektivní závěry.

V současné době opravdu stačí, abys třeba na Jizerce provedl nějaká další dvě měření za vynikajících podmínek a najednou bude hned "lepší" než Rozdroze...

O tom mediánu píšu v sousedním vlákně. V principu se tomu samozřejmě nebráním, jenom mám pocit, že dostatek měření v průběhu času ničím nenahradíme...
Odpovědět