Projekt mapování jasu noční oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#31

Příspěvek od Tharos »

Provedl jsem pár úprav a zlepšení v aktuálně provozované verzi (tak jsem od jejího vývoje přece jen ještě neupustil).

Předně jsem konečně doplnil metodiku měření (řádně zkonzultovanou) a ostatní chybějící texty, plus jsem zrevidoval již existující (tím myslím ty na homepage).

A dále jsem po dohodě s ním oddělil pozorování Honzy Kondziolky, jehož projekt se s naším trochu rozchází v základních cílech a představách. Odteď má svou vlastní databázi na adrese db2.skyquality.com. Pevně věřím, že to bude pro dobro všech a držím mu palce v jeho snažení a těším se na výsledky jeho studií.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Projekt mapování jasu noční oblohy

#32

Příspěvek od ladis »

Ja jsem velmi rad za projekt Tharose.

Je to presne to, co tu chybelo. Moznosti, ktere databazove ulozeni nabizi, jsou presne tim, co potrebujeme. Navic moznost exportu do KML...

Mam jeden napad - bylo by mozne do budoucna generovat vystup nejen napevno z SQM hodnot, ale i trebas dle uzivatelem definovanych parametru? Napriklad me zajima mapa LP CR pouze z hlediska tmavosti jihu a zapadu, je mi jiz sumak zenit ci sever a vychod. Naklikal bych si, ze chci generovat vystup pouze dle SQM hopdnot jihu a zapadu a ve vysledku dostanu serazeny vystup ci KML soubor.

Nebo chci vygenerovat vystupy dle bortle a nikoliv dle SQM (i kdyz to souvisi).

Tez se muze pridat nejaky vzorec, ktery dle SQM, MHV a bortle vypocita "univerzalni cislo" kvality oblohy, dle ktereho si muzu vybirat, kam pojedu.

Dale, pokud by uzivatel pri zadavani hodnot mohl vybrat i napr. z narocnosti terenu / pristupu autem / klidu vzhledem k okoli apod., to vse by mohlo slouzit jako filtr. Pokud vim, ze mam auto s nizsim podvozkem, vim, ze tam a tam nema cenu jet, nebot se tam tezko dostanu...

Toto by bylo jiz opravdu zcela dokonale  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#33

Příspěvek od Tharos »

Samý dobrý podněty a věz, že Tě potěším :).

V oné omývané finální verzi, kterou plánuji na podzim, bude ústředním uživatelským rozhraním interaktivní mapa (GMaps ovládané přes jeji GMap api rozhraní). Do té se budou nejenom interaktivně načítat body v závislosti na aktuálním průzoru (aby jich prohlížeč nemusel udržovat v paměti tisíce, což by pro něj byla jistá smrt), ale také v závislosti na nastavení nějakého filtru, který bude nad tou mapou. V něm počítám s dost věcmi - například odfiltrovat pouze pozorování s proměřenými více směry, pozorování s určeným Bortle stupněm, MHV, měření v různých intervalech, lokality s určitým minimálním počtem měření a tak dále a tak dále... Přičemž ten filtr bude udělaný tak, že mu dáme nějaké výchozí nastavení, ale každý uživatel si jeho defaultní nastavení bude moci pod nějakým svým účtem (který mu usnadní i vkládání dat a podobně) personalizovat.

No a co je neméně důležité, počítám s tím, že po celou dobu prohlížení té mapy bude někde bokem tlačítko "stáhnout aktuálně zobrazená data v KML", aby si to pak člověk mohl pohodlně studovat třeba i Google Earth.

To, co píšeš, je pak jenom o parametrech v tom filtru, takže se pak určitě ozvu, až je budu finálně vymýšlet :). Jinak tu interaktivní mapu s dynamickým načítáním dat z databáze (kde mám na vývojovém serveru zatím náhodně vygenerovaná data) i s napojením na nějaký provizorní filtr už mám v provozu. Jenom teď jsem musel vše dát z důvodu pracovního i studijního vytížení (zkouškový...) na chvíli stranou... Ale ten podzim je reálné datum.

BTW, klidně tyhle dva příspěvky může někdo z moderátorů přesunout do patřičného vlákna, aby se tu nezazdilo původní téma.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#34

Příspěvek od Tharos »

Napadla mě teď ještě jedna věc... Myšlence enormě rozsáhlého filtru se přirozeně trošku bráním, protože: 1. znepřehledňoval by, 2. vznikla by pak enormní zátěž na databázi. Oba body jsou důležité... Funkce, kterou použije jeden uživatel ze sta, nesmí ostatní obtěžovat a atd. No a ta zátěž na db, když se po databázi chce výpis stanovišť (kdy data s nimi související jsou rozseta po mnoha tabulkách) omezený deseti kritérii a ve výpisu mají být ještě i výsledky různých agregačních funkcí (různé průměry, rozptyly atd.), u středně normalizované databáze už dochází ke slušné zátěži (a tohle příliš to nespasí ani indexy).

Ale napadlo mě, že by tam třeba mohla být ještě jedna nezávislá sekce, která by sloužila právě ke generovná "custom KML". Ta by oproti klasickému filtru u interaktivní mapy mohla mít mnohem více kritérií (naměřené hodnoty v různých směrech, ta dostupnost atd.), plus by si i uživatel mohl navolit, jaké by chtěl v tom KML mít informace vázané na zobrazené body (tzn. co se mu zobrazí po kliku na něj, jaké parametry) atd. No a zátěž na db by se dala vyřešit tak, že tuhle službu by mohli využít třeba jenom registrovaní uživatelé a měli by embargo na třeba pět použití denně. Klasické "hraní si" by tady už totiž mohlo databázi nepřijatelně zaměstnat.

BTW, teď už by to chtělo opravdu přesunout :).
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Projekt mapování jasu noční oblohy

#35

Příspěvek od kojan »

hecz, hecz, tak uz mam prvni mereni po konci letni pauzy. Sice byla dnes u me noc jen asi na 45, ale naflakal jsem 10 mereni (vim co zas nekteri budou rikat...) Byl to mazec, pneumatiky hvizdaly, ja behal jak Sebrle, ale stalo to za to, tesil jsem se na to uz jak babka na duchod:-)
viz http://db2.skyquality.com/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Projekt mapování jasu noční oblohy

#36

Příspěvek od dvader »

Tak jsem tam přidal 2 lokality...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#37

Příspěvek od michal.b »

Ani jsme se nenadali a od spusteni Skyquality.com uz uplynul vice nez rok [smiley=birthdays.gif] Databaze se za tu dobu pekne rozrostla a lze z ni vycist lecos zajimaveho. Osobne me (prijemne) prekvapila rekordni jarni mereni s hodnotami >21.5 na nekolika mistech v CR, to jsem zpocatku opravdu necekal. Vzhledem k tomu, ze nekolik lokalit (Sumava, Jizerky, Plzensko, Karvinsko) ma hodnoty merene prubezne po cely rok, bude urcite zajimave podivat se, jestli existuje nejaka rocni variace hodnot, pripade jestli vypozorujeme nejaky globalni trend zhorsovani (nebo zlepsovani) kvality oblohy. Navic slunicko se snad pomalu probouzi z letargie a tak bude zajimave sledovat co to udela s jasem oblohy.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Projekt mapování jasu noční oblohy

#38

Příspěvek od kojan »

Tos to jsem rad, ze jsem take neprimo zminovan vyjimecne i v pozitivnich souvislostech...
Trendy se daji vysledovat z meho mereni kousek od baraku, neni to sice idelani lokalita, ale je blizko a muzu merit casto. V soucasnosti 30 mereni.
Prikladam grafy, co si rucne vedu v egzelu. Jine lokality v hlavni databazi maji taky docela dost mereni, tak by nebylo spatne neco podobneho posledovat.
Uplne nejlepsi by bylo, kdyby nova verze skyquality neco podobneho generovala uplne sama.
Tak mkrnete...
http://leteckaposta.cz/760393899
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#39

Příspěvek od Tharos »

Tak jsem dneska provedl pár ručních korekcí v databázi, které se k uskutečnění nakupily za poslední období. Upravil jsem popisek lokality Ondřejov (na žádost Cassiho) a vhodně jsem přejmenoval ta zapůjčená SQM od p. Zahájského. Těmi jsou nyní Supra #1 (původně SQM_Cassi-zapujceny, měřil s ním Cassi) a Supra #2 (původně Unknown :), měřil s ním Lukáš). Pokud byste měli ještě kdokoliv potřebu upravit jakýkoliv z vložených udajů, dejte vědět.
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Projekt mapování jasu noční oblohy

#40

Příspěvek od Kikan »

Těmi jsou nyní Supra #1 (původně SQM_Cassi-zapujceny, měřil s ním Cassi) a Supra #1 (původně Unknown :), měřil s ním Lukáš).
Bacha, máš tam 2x "Supra #1".
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#41

Příspěvek od Tharos »

No jo, šotek pracoval :), díky za upozornění. Opravil jsem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#42

Příspěvek od michal.b »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 540785/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#43

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Je tohle nejlepší vlákno pro diskuzi o skyquality.com? Kdyžtak to michal přesune :)

Koukal jsem po dlouhý době na mapu a oproti minule je tam skutečně fůra míst a už to začíná být o něčem. Ale hrubě se mi nelíbí to barevné podání. 21.3 a 21.5 vyapdají na poheld naprosto stejně. A přitom to je přibližně ten rozdíl, který bych tam chtěl hledat. Krásně barevně rozlišené jsou tam 19ky a 20ky, ale ani na jedno takové stanoviště bych jet teda nechtěl!

Jiná věc je, že se tady pořád mluví o kalibracích, ale v tý mapě jsou pořád hrubý data. 21.58 z MHV je prostě zřejmá blbost a pak to tam vypadá, že máme na Vysočině druhou Chile ...

Otázka je, do jaké míry se dá s takovýmito pestrými daty pracovat a proto mi v hlavě zraje plán, jak to totálně změnit. Projezdit během pár jasných nocí celou republiku s jedním SQMkem přidělaným na střeše auta a vyčítaným do kompu spolu s GPSkou .... no musí se ještě vychytat pár drobností, ale mohlo by stát za to Pak by se udělalal mapa jako od Cinzana, ale z pozemních dat, ne jen roztroušené hvězdičky, ale izokontury.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Projekt mapování jasu noční oblohy

#44

Příspěvek od Vejr »

Honzo, proti takovym vystrelkum je asi "jednoducha" metoda - dostatek mereni, ktera jsou zprumerovana. V pripade vetsiho mnozstvi mereni se da prejit na dalsi statisticke metody, jako je treba oriznuti nejlepsich a nejhorsich extremu. Pak zikas relativne spolehlive udaje. Vse je jen o case a poctive a trpelive praci...

S barvama souhlasim, asi nejsou uplne nejlepe vybrane

Ja bych se navic priklanel k tomu, aby se u jednotlivych metod pridavala i "kalibrovana" fotografie oblohy. Ta casto udela lepsi predstavu, nez jen nejake cislo
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#45

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No to poslední je přesně opatoho, co já chci Kdo by se chtěl proklikávat hromadou fotografií a dalších věcí? Mě by se prostě líbila jasná mapa republiky, z níž by bylo vidět, kam jet.

V průměrování měření moc nevěřim, to by byly potřeba stovky měření na každý místo. Tím, jak do toho vstupuje počasí a různý měřáky, a jak jsou oproti tomu rozdíly mezi místama, který stojej za řeč, malý, je to skutečně dost těžký. Pokud různá SQM měří až o 0.15 jinak, tak jediná cesta je, aby u každého měření bylo známé, jakym je to přístrojem a ty přístorej byly vůči sobě čas od času kalibrováný a ve výsledku byla zobrazena hodnota přepočtená na jeden standart. Nebo se můžem vybodnout na SQM a dělat to foťákama, ale zase by byla nutná jednoznačná metoda, jak získat jedno číslo, jinak to nejde přehldeně vizualizovat.

Tady je skutečně klíčový si uvědomit, jak malej ten užitečnej rozsah je. Měřit 18.5 nebo 19.4 má smysl, pokud chce člověk zkoumat to znečištění, lobovat, kdovíco ještě. Pro pozorování má smysl měřit od 21 nahoru a to ostatní vyznačit bílou barvou ...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět