Projekt mapování jasu noční oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#91

Příspěvek od michal.b »

Jeste k te kalibraci... Je mi jasne, ze jsem stoura. Ale - pred kazdym merenim by se melo vzdy udelat par slepych mereni, aby se elektronika zahrala a mereni ustalila. V dusledku toho mne napada jeste jedna vec - jaky vliv na namerene hodnoty ma vnejsi teplota? Jaky rozdil pri stejnem jasu bude pri 15 stupnich a pri -15? Jestli by se jeste v ramci kalibrace nemela udelat pro kazdy pristroj teplotni krivka ;-)
Slepa mereni se delaji (je to ostatne i v doporucene metodice na Skyquality, prvni 3 hodnoty vyhodit). Teplota nema zadny meritelny vliv, to uz jsem zkousel.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Projekt mapování jasu noční oblohy

#92

Příspěvek od ladin »

Psion: Atmosfericke podminky - subjektivni pruzracnost, zakal, nizka, stredni, vysoka oblacnost atd...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#93

Příspěvek od Psion »

ladin: chápu, ale to jsou tak subjektivní věci, které nelze u měření SQM posoudit i vzhledem k tomu, že některé jevy nejsou očima viditelné, zvláště na tmavé obloze.
Mám porovnání z focení z různých míst v Německu, Tenerife a ČR a musím říct, že kvalita snímků nemá nic společného s tmavou oblohou, tedy MSA.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#94

Příspěvek od michal.b »

ladin: chyba toho pozorování z MHV je taky v tom, že je jenom jedno, žádné zenit/světové strany (díval jsem se do podrobností). já stejně o těch 21.6 prostě pochybuju - v argentině jsem měl problémy se tak daleko dostat, a to tam byla k dispozici srovnatelně "volná" obloha, obrovský kus bez MW. jenže na té obloze byl vidět protisvit na první pohled!
To bys zase ladisovi krivdil, mereni je provedene ve vsech doporucenych smerech. Je z toho pekne videt jak je jihozapad poznamenany svetelnym znecistenim z Noveho mesta / Zdaru n. Sazavou. Hodnota kolem 21.6 v zenitu neni na jare nic extremniho (prirodni obloha bude mit >21.9), dulezite je uvedomit si, ze nize nad obzorem to muze byt podstatne horsi - v tom je hlavni rozdil mezi stredoevropskou oblohou a argentinskou pampou (kde to bude tmave az k obzoru, nejen v zenitu).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#95

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

můžeš mi poslat odkaz, kde se tohle dočtu? Já jsem rozkliknul to měření z MHV na mapě a na výsledný stránce je jenom jedna hodnota.

nějak mi to nesedí s těma číslama, co uvádíš, měření 21.9 jsem ještě odnikud neviděl. podívej se na čísla, co měřili kluci v Atacamě, copak tam neni přírodní obloha? stejně tak nemůžu souhlasit s tim, že by kdekoliv v čechách byla obloha, která se do argentiny liší jenom u obzoru.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#96

Příspěvek od michal.b »

můžeš mi poslat odkaz, kde se tohle dočtu? Já jsem rozkliknul to měření z MHV na mapě a na výsledný stránce je jenom jedna hodnota.
http://www.skyquality.com/detail?269

nějak mi to nesedí s těma číslama, co uvádíš, měření 21.9 jsem ještě odnikud neviděl.
Loni na jare jsme s Deavim namerili (opakovane) v Bezverove ve Velkem voze 21.88 a presto bylo na fotkach M51 videt ze pozadi v tom miste je do oranzova. Prirodni obloha tedy bude jeste tmavsi.
Zenitova hodnota jasu prirodni oblohy v minimu slunecniho cyklu v oblasti blizke galaktickemu a ekliptikalnimu polu v pasmu V je 21.9 (profesionalni mereni na observatorich) a SQMko dava oproti V-cku jeste o neco tmavsi hodnoty.

podívej se na čísla, co měřili kluci v Atacamě, copak tam neni přírodní obloha? stejně tak nemůžu souhlasit s tim, že by kdekoliv v čechách byla obloha, která se do argentiny liší jenom u obzoru.V atacame je prirodni obloha, ale misto na obloze ktere oni merili neni okoli galaktickeho a ekliptikalniho polu v zenitu. Ostatne podivej se na jejich mereni podrobneji - Myzer psal ze kdyz namiril do oblasti Boo/Com, tak hodnoty kolem 21.9 dostaval.

To ze se obloha v Cechach od Argentiny lisi jenom u obzoru jsem nerikal, rikal jsem ze tam je ten hlavni rozdil.
Znovu musim zopakovat ze SQM nemeri kvalitu oblohy, ale jas v urcite oblasti (a do toho patri i hvezdy, Mlecna draha, airglow, zodiakalni veci). 2 stejna cisla z SQM tedy neznamenaji 2 stejne kvalitni oblohy, pouze 2 stejne prumerne jasy.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#97

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

to ale skutečně sráží moje mínění o užitečnosti SQM pro pozorování. protože pokud vy ste v Bezvěrově naměřili 21.88 tvým SQM a já jsem v Argentině nenašel místo, kde bych se stejným kusem SQM dostal aspoň na 21.7 - mléčná dráha tam nevadila, ale je možný, že byl problém v tý ekliptice, že to zdánlivě nejlepší místo bylo vlastně blízko protisvitu.

pořád mi z toho vychází, že nejlepší by bylo měřit všechno pokudmožno najednou. nevýhoda ebrskyview je v tom, že i během noci se MW a ekliptika hýbou dost hodně. pak by možná stálo za to, kdyby se dohodli majitele SQM, sešli se na jednom místě, kalibrovali přístroje a rozjeli se po republice, aby se to změřilo skutečně najednou.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#98

Příspěvek od MaG »

pořád mi z toho vychází, že nejlepší by bylo měřit všechno pokudmožno najednou. nevýhoda ebrskyview je v tom, že i během noci se MW a ekliptika hýbou dost hodně. pak by možná stálo za to, kdyby se dohodli majitele SQM, sešli se na jednom místě, kalibrovali přístroje a rozjeli se po republice, aby se to změřilo skutečně najednou.To je doufám přesně to, co se nakonec stane. Po kalibraci se v jednu dohodnutou noc rozjedem na svá stanoviště, kam bychom stejně jeli, kdo bude chtít fotit tak si nastaví nádobíčko a začne objíždět blízká jiná stanoviště v okruhu 50km. Někdo pak zůstane u techniky a poslouží ke kalibraci na počasí a fázi noci. Pokud se bude měřit s SQM-L velmi bych ještě do metodiky přidal nutnou podmínku na stativ, protože jinak si nedovedu představit, kolik lidí opravdu umí měřit zenit a ostatní výšky. Odhad zenitu je velmi těžký a i 60° bych raději měřil exaktněji než jen odhadem.

Já s tím každopádně na jarní nov(y) počítám a těším se na výsledky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Projekt mapování jasu noční oblohy

#99

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem si v patek 20/08/2010 nad ranem udelal soukrome mini EbrSkyView cestou ze sve primarni pozorovaci/fotici lokality na Vratence domu do Melnika (mezi 2:30 a 3:20).

Vysledky nejsou nijak prekvapive ale pro volbu mych stanovist slusne vypovidajici...


Obloha byla po zapadu Mesice vymetena, podminky obecne velmi dobre (21,42 na Vratence parti k nejlepsim hodnotam). Meril jsem jedno misto uprostred ctverce Pegasa. (rikal jsem si ze jeho postupne stoupani nad obzor bude lehce kompenzovat blizici se svitani)...

Vysledna hodnota u mne na dvore (SQM-L 20.05 >:( ) mi zacla vrtat v hlave: zda ma vubec budovani pozorovatelny v centru okresniho mesta (v polabske nizine) nejaky smysl. Tak snad alespon pro uzkopasmove foceni...
Pavel Vabrousek
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Projekt mapování jasu noční oblohy

#100

Příspěvek od ladin »

Vabra: tak to vazne koukam, jak ty mista na Kokorinsku jsou dobry - pro me je tohle tezko uveritelny mereni vzhledem na vzdalenost Boleslavi (20km) a okraje Prahy 38km. Nezkousel si porovnat svoje SQM s jinymi, abysme meli pribliznou predstavu, jak ukazuje?
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Projekt mapování jasu noční oblohy

#101

Příspěvek od Vabra »

S jinym jsem to myslim nikdy nesrovnaval, ale namerene hodnoty mne nijak extra neprekvapily.

O den pozdeji take po zapadu Mesice bylo v Pegasu "jen" 21,30 (take na Vratence). Treti den jsem byl u Karneadese v Malikovicich (mezi Slanym a Revnicovem). Kde v prubehu noci s Mesicem hodnoty kolisaly okolo 19.50-20.00. Po zapadu Mesice se dotaly tesne pres 21.00.

V Chorvatsku na Korcule jsem dosahl nejvic okolo 21.60 za absolutni tmy (mimo MW) a s postuujicim oparem se to pomalu zhorsovalo na hodnoty okolo 21.40.

Takze myslim ze mi nijak extra nenadmeruje.

Nicmene pro me ucely nebyla rozhodujici absolutni namerena hodnota jako spise overeni myslenky EbrSkyView v malem a ziskani relativniho porovnani kvlit oblohy v mem okoli.

Relativni rozdil 1.4 mag/sec2 mezi mym domem v Melniku a 20 km vzdalenou Vratenskou horu me ale docela nemile prekvapil (zejmena s ohledem na budovani pozorovatelny na zahrade).

Vratenka je IMHO docela dost podcenovana lokalita...Samozrejme se moc nehodi na foceni/pozorovani obejktu nizko na vychodem (20km MB) pripadne primo na jihem (50km Praha).

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#102

Příspěvek od michal.b »

Kdybyste si nekdo chtel zkalibrovat svoje SQM-L, tak je v Praze po nasledujici 2 tydny k dispozici SQMac.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Projekt mapování jasu noční oblohy

#103

Příspěvek od ladin »

Vabra: O Vratence a Kokorinsku to vim moc dobre, me prekvapila ta hodnota v JV/J smeru. Na vratence jsem byl loni a potvrzuju, ze je tam dobry vychod a sever - mam dobre v pameti ulozeno, jak jsem koukal lidlakem na Rasovku bez/s UHC. Vychod MW proste mily prekvapko.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#104

Příspěvek od MaG »

Ladin nezapomeň že ve stejným místě jako Vabra jsem měřil 21,51 v polských lesích tedy opravdu jak známo Vrátenka na tom nebude až tak zle, ale hodí se na zenit a okolí.. o tom nepochybuji. Jizerky na tohle vyhoví lépe už kvůli nadmořské výšce. V Chorvatsku na Mazinu sem ale měřil oněch 21,84 (ladis 21,71) a tak vysoko se na Korčule Vabra nedostal, i to vypovídá o lepší kvalitě oblohy v 1000 m.n.m a výhodě oproti ostrovům (hlavně v létě).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Projekt mapování jasu noční oblohy

#105

Příspěvek od Vabra »

Chorvatsku na Mazinu sem ale měřil oněch 21,84 (ladis 21,71) a tak vysoko se na Korčule Vabra nedostal, i to vypovídá o lepší kvalitě oblohy v 1000 m.n.m a výhodě oproti ostrovům (hlavně v létě).
Jak pise Psion nekde drive jas oblohy zrejme neni jediny parametr kvality oblohy a moje letosni/lonska zkusenost je, ze obloha na Korcule byla spise lepsi nez na Mazinu bez ohledu na absolutni cisla SQM-L.

I kdyz proto nemam zadne fyzicke dukazy...
Pavel Vabrousek
Odpovědět