Projekt mapování jasu noční oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Projekt mapování jasu noční oblohy

#46

Příspěvek od Vabra »

To s tim autem si moc nedovedu predstavit. Kazde mereni je citlive na aktualni mistni pocasi, ktere se navic muze behem noci diametralne lisit. Takze krome polohy budes mi promennou i pocasi...

Viz mereni z jednoho mista kde behem slusne noci zenitove mereni kolisa od soumraku do rana (opar, MW, ...). Treba na Korcule jsem bezne meril (po cca pulhodine) 21.35, 21.45, 21.44, 21.50, 21.54, 21.48, 21.45, 21.38, 21.35,21.38...
Pokud bys tam projizdel tesne pred pulnoci nameris 21.54 a o dve hodiny pozdeji jen 21.35...(Slunce je pri tom stejne hluboko pod obzorem).

Navic pri jizde autem se budes vyskytovat spise na (hlavnich) silnicich (v obcich, osvetlenych lampami, okolnimy vozidly...) nez na odlehlych mistech s pristupem po (slepych) polnich a lesnich cestach, ktere s oblibou vyhledavame jako stanoviste.

Nicmene i s uvedenymi nedostatky by mohla vzniknout zajimava a uzitecna databaze/mapa mereni...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Projekt mapování jasu noční oblohy

#47

Příspěvek od Vejr »

No to poslední je přesně opatoho, co já chci Kdo by se chtěl proklikávat hromadou fotografií a dalších věcí? Mě by se prostě líbila jasná mapa republiky, z níž by bylo vidět, kam jet.To jsme si mozna nerozumeli. Take nechci, aby prioritni byly fotky!!! Ta mapa s hodnotama je podle mne idealni pro prehlednost situace. Ale myslim si, ze zkalibrovana fotka by byla pouze idealnim DOPLNKEM k informacim o dane lokalite.

Ja v prumerovani celkem verim, ostatne to resim kazdy rok pri znamkovani restauraci Funguje to, opravdu se eliminuji vsechny ulety. A nemusi byt stovky, zacina se to projevovat uz pri par merenich (treba 10). Vysledkem je cislo, ktere odpovida necemu, co bych popsal jako "pravdepodobna obloha pri navsteve" :-)

Kalibrace SQM je samozrejme dobry napad, ale nedovedu si predstavit, jak to provadet v realu. Navic tim neodstranis rozdilna mereni pri ruzne oblacnosti, vlhkosti atp. Mimochodem - dodnes nevim, jestli ma na vysledek mereni vliv stav baterky. Doufam, ze ne ;)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#48

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

vabra: nad tim počasim sem dost přemýšlel. chce to vybrat nějakou fakt dobrou stabilní noc. dále by se mohl pro zmapování nějakého území zvolit hvězdicovitý vzor, který by opakovaně projížděl jednim místem a tím by se měřila stabilita podmínek.

taky je jasný, že to s tim autosběrem je přitažený za vlasy, chce to obsluhu, která by vždycky vzala měření v okamžiku kdy na nás nic nesvítí a zároveň jsme na otevřenym prostranství. naopak v tom silnice vs. lesní cesta nevidim problém, tmavost oblohy se na takových škálách nemění, pokud se vyhnu tomu, abych byl přímo ve vesnici nebo těsně u ní.

nakonec to asi dopadne tak, že se stejně bude muset zastavit nebo aspoň přibrzdit na to měření, ale chce to vymysle tak, aby to probíhalo co nejrychleji, jinak to nebude mít smysl.

tak co, kdo obejtuje pár jasných skvělých bezměsíčných nocí a jde do toho se mnou? :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Projekt mapování jasu noční oblohy

#49

Příspěvek od Vejr »

nemam auto, jinak bych se pridal. Kazda silenost by se mela zkusit. Treba by to k nicemu nebylo, treba by bylo. Bez vyzkouseni se to nezjisti.

To te inspiroval Google StreetView? :-D
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#50

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

jasně, řikám tomu Ebr Sky View a nevadi že nemaš auto, budu potřebovat spolujezdce, co bude provádět měření :))
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#51

Příspěvek od michal.b »

Zalezitosti tykajici se Skyquality necham Tharosovi, ale mel bych neco k tomu zbytku.
1) MHV: Prestoze se ta akce kona 2x rocne a lidi s SQMkem tam urcite pokazde nekolik bude, mame v databazi jedno jedine mereni! ::) A to se bohuzel netyka jenom MHV. Skoda ze lidi az na par vyjimek ignoruji pomerne unikatni projekt na kterem Vojta pracuje :(

2) To co je na Skyquality je nutne spravne interpretovat. Napr. v Zubri namerili na jare ~21.58 v zenitu, ale je treba si uvedomit, ze se merilo na nejtmavsim miste oblohy mimo Mlecnou drahu i ekliptiku. Na prirodni obloze by sly hodnoty nekam k 21.9-22.0. Takze se o zadny extrem nejedna.
Prumerovani (co se pocasi tyce) opravdu funguje velmi dobre, na to staci nekolik mereni (ovsem v ruznych rocnich obdobich!). Prispevek Mlecne drahy a vsech zodiakalnich veci je na vsech stanovistich v danem case +- stejny a lze ho tedy pri jejich porovnani ignorovat. Vzajemna kalibrace ruznych SQMek mezi sebou a pripadny prepocet na "standardni kus" se predpoklada, ale to by lidi museli poctive merit.  

3) Napad projezdit s SQMkem na strese republiku je vskutku hodny jen tech nejvetsich drsnaku Zvlast kdyz si clovek uvedomi ze aby se udelala nejak rozumne husta sit, bylo by potreba projet minimalne silnice 1. a 2. tridy, coz je bratru 20000km :D
Mozna by pro zacatek stacilo zvolit 1 okres.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Projekt mapování jasu noční oblohy

#52

Příspěvek od Vejr »

Fajn Ale nez se vyrazi, budeme muset promyslet metodiku a nejakou testovaci trasu, co poslouzi jako pilotni projekt. Napriklad se k SQMku muze pridelat "rosnice", aby se omezil vliv kolemjedoucich vozidel atp. Musi se synchronizovat cas od SQM a z GPS (aby byly udaje k danemu mistu a ne o par stovek metru vedle)... No a vymyslet uchyceni, aby z te strechy neodletlo :-)

Mimochodem - ty mas sitove nebu USB SQM???
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#53

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

vejr: samozřejmě že nemám součástí projektu je ho sehnat. ale někdo mi řikal, že nějaký usb má, tak by snad šlo pučit.

michal: podle mě ta síť nemusí být zas tak hustá. ta obloha se prostě nemění co 5 kilometrů, vyjma superlokálních vlivů, který jsou ale jasný z normlání mapy (nepudu pozorovat na náves).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#54

Příspěvek od MaG »

Jsou místa (hlavně v okolí známých pozorovacích stanovišť, kde má smysl měřit co 5km, protože ta místa se mohou lišit i o několik desetin.

Např. okraj Jablonce kde bydlím má běžně 20,65, Dalešice 4km jižně mají 21,00 - v Jizerkách Jizerka má dlouhodobě min o 0,05 méně než Rozdrože. Údolí maj většinou více než vrcholky kopců.

Měřit v jedné nebo několika nocech je nemožné, stačí druhá noc a už je většinou nesouměřitelná s tou první. Během jediné noci budou nejmenší výkyvy asi na jaře kolem 1:00 SELC, což favorizuje měřit v nějaké z březnových, dubnových nocí bez Ml.dráhy, ale i tam bych byl opatrný.

Můj návrh je nejprve se sejít na jednom místě s alespoň 3 až 5ti SQM-L a zkalibrovat je vůči sobě v nějakém temném boxu (např. v Hodkovivích v únoru). Po kalibraci se zase rozjet do různých koutů republiky a ve vhodnou noc (jasno na celém území při tlakové výši) objet pár lokalit v rozmezí max. 2 hodin a proměřit je.

Zároveň bych doporučil urychleně, nejlépe do jara 2011 dopracovat:

1) možnost zobrazit data v databázi již přepočítaná pro přístroje, u nichž už byla provedena kalibrace. Tuto kalibraci pak provádět nejméně jednou ročně mezi navzájem sobě dostupnými přístroji.

2) možnost počítat průměrný jas adekvátní hypotetickému měření s SQM-W pro všechna měření provedená alespoň v 5ti směrech (60°+zenit) - pořád to bude víc vypovídat o dané lokalitě, než když to tam bude uváděné jako je to dnes (zenitová hodnota).

3) možnost vyfiltrovat si databázi a vygenerovat do mapy jen pro určitý měřák, nebo určité měřáky, které už jsou zkalibrované.

Podaří se toto aspoň do únorových Hodkovic, kde by se popř. nejpozději k tomuto datu provedla kalibrace přístrojů? Můžeme pochopitelně paralelně navrhnout kalibraci na MHV na podzim apod. Já už si snad najdu měřák, vůči kterému si svůj dokalibruji než budu moci se zůčastnit hromadnějšího porovnávání.

-------
Momentálně, měřeno pouze na obloze, mi vychází
Ladis - MaGmetr 0,15
Vic - MaGmetr 0,08

Pokud někdo víte, kolik má váš měřák vůči některému z výše uvedených, budu mít lepší obrázek, co to ukazuje.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Projekt mapování jasu noční oblohy

#55

Příspěvek od Tharos »

Jsem teď v práci, takže si bohužel nemůžu dovolit komfort obšírněji se rozepsat... ale jenom krátkou poznámku k tomu zmapování menšího regionu například autem.

Tohle chci přesně provést s mou rodnou oblastí. A když jsem přemýšlel, jak to nejlépe zrealizovat a jak udržet konzistenci dat, napadlo mě jednoduché řešení. Vytipovala by se stabilní noc a dostatečně dlouhá noc, řekněme na jaře a uprostřed nějaké tlakové výše. Počas takové noci se meteorologické podmínky skutečně nemusí změnit nijak významně.

No a poté bych postupně projížděl připravenou trasou s tím, že někde na stabilním a málo rušeném místě by se nacházel druhý pozorovatel, který by celou tu dobu měřil například v 15 minutovém intervalu hodnoty na jednom místě (nebyl by to až takový opruz, on by si tam prostě spokojeně pozoroval a jen jednou za čtvrt hoďky zmáčkl tlačítko). Pokud by se jednalo například o dvě širokoúhlá SQM (s SQM -L bych tohle vůbec nedělal), na závěr by se dala udělat korelace tak, aby se vyloučily prakticky veškeré vlivy způsobené přírodními nehomogenitami jasu noční oblohy a zůstal by skutečně jen vliv SZ.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#56

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Např. okraj Jablonce kde bydlím má běžně 20,65, Dalešice 4km jižně mají 21,00 - v Jizerkách Jizerka má dlouhodobě min o 0,05 méně než Rozdrože. Údolí maj většinou více než vrcholky kopců.
Tady mě snad nikdo neposlouchá Tohle je přesně to, řemu já řikám lokální výkyv. Každýmu je jasný, že na okraji Jablnoce bude blbá obloha, pohledem na obyčejnou mapu, kde je ... Jablonec! Já si nekladu za cíl změřit oblohu ve městech, a to, jak moc blbá je ve kterym městě, ale ty místa mezi tím. Něco jinýho sou ty hory, tam by stálo za to podrobnějc, ale to už máte hodně proměřený takjakotak.

Jak vznikla moje motivace. Hledáme opatrně nové místo pro expedice. A tak jsem si uvědomil, že pokud pominu "vypalovačky" jako Kvilda, Pohoří, Rozdrože, tak v podstatě nemám jasnou představu, kde je dobrá obloha. V Zachotíně třeba bejvala, ale už není - a na vině není lokální zdroj, ale růst průmyslových zón v Humpolci a Jihlavě ... takové věci se ze starých map znečištění dnes už nedají vyčíst.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Projekt mapování jasu noční oblohy

#57

Příspěvek od MaG »

Honzo ale já ti rozumím, proto jsem uvedl i to, že v Jizerkách se hodnota skutečně liší minimálně a stačí měřit co 10 km apod. Ale víc se mi líbí myšlenka vytipovat si lokality k měření dopředu.

Tharosova myšlenka na měření dvěma přístroji z nichž druhý bude sloužit ke korelaci hodnot měnícími se podmínkami je úplně nejlepší. To už má reálný obrys. Nevím ale, proč by to nemělo jít s SQM-L - jen se musí měřit pořád stejný bod. Nejlépe to jedno stabilní měřidlo umístit na stativ a mířit pořád na zenit a druhé převážené také na stativ se stupnicí a pokaždé ustavit vodorovně, namířit do 90° a změřit a hurá na další místo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Projekt mapování jasu noční oblohy

#58

Příspěvek od Vejr »

Honzo, kdyz tak o tom premyslim, tak EbrSkyView asi uplne udelat nepujde, muselo by se opravdu zastavovat a merit ze stabilni polohy. Duvod? Z auta by to fungovalo pouze v momente, kdy jedes vodorovne a SQM bude mirit vzhuru (to se da sastecne resit volnym uchycenim s protizavazim). Horsi ale je, ze vetsina okresek je nejak kryta - lesy, aleje atp. A staci jeden strom zasahujici do mereneho kuzele oblohy a je to zkreslene. Momentalne si nedovedu predstavit zpusob, jak to filtrovat. Musel by tam byt "radar", ktery by povolil merit pouze v momentech bez odrazu blizkeho predmetu :-D
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Projekt mapování jasu noční oblohy

#59

Příspěvek od michal.b »


Momentálně, měřeno pouze na obloze, mi vychází
Ladis - MaGmetr 0,15
Vic - MaGmetr 0,08

Pokud někdo víte, kolik má váš měřák vůči některému z výše uvedených, budu mít lepší obrázek, co to ukazuje.

Pokud si dobre pamatuju, tak SQMac - Vic = 0.05
Tj. SQMac dava svetlejsi hodnoty nez Vic (SQMac 21.40, Vic 21.45).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Projekt mapování jasu noční oblohy

#60

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tharos: no vida, to se dvěma mě nenapadlo, to by to mohlo pěkně řešit.

MaG: já jsem taky poočítal s Wčkem, ale pokud by byly dvě Lka s tou Tharosovou referenční metodou, tak to do jistý míry elminuje MW (pořád je to trochu problém v tom, jak se ty věci divně skládaj).ale Wčko by bylo rozhodně jednoduší na střeše auta :)

Vejr: no vida, s tím radarem, další dobrý nápad no já si to spíš představoval, že se měřič bude koukat kolem sebe a pozná volná prostranství.

Kdyby na to někdo sehnal grant, aby bylo na benzín, já klidně projedu 20 000 kilometrů :)) (jinak to asi zůstane spíš u stovek)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět