Meranie jasu oblohy pomocou SQM

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#151

Příspěvek od ladin »

Psion: K mereni doplnujeme udaje o pocasi - to sme si tu rikali, predpokladam, ze neni tezky urcit pritomnost oblacnosti. Pri konfrontaci se snimkem z druzice se da blize specifikovat i to, je-li oblacnost vysoka, stredni nebo nizka. Horsi je to uz s vlhkosti, ktera neni viditelna. Zde muze pomoci mapa aktualni dohlednosti : http://maps.wunderground.com/data/640x480/2xeu_vs.gif nebo vystup z meteobalonu: http://www.chmi.cz/meteo/oap/graf_ptu.php . Pro tebe tyhle informace asi nejsou nijak nove. Nicmene i vpripade, ze budeme informace o vlhkosti zanedbavat, tak pri dlouhodobem mereni jedne lokality mi tu vychazi velmi zajimavej fakt - vemu to na prikladu Rozdroze, vyberu mereni jednim merakem - Severak a vyberu pouze mereni z leta, s MW v zenitu, plus pouze mereni za jasne oblohy. Vyjde mi, ze minimum je 21.20 max 21.35. Tohle je zajimavy info o lokalite - clovek vi, ze za mizernejch podminek tu je o nejakejch 0.15 min nez za spickovejch podminek. Tahle diference je podle meho nazoru zavisla na celkovem LP.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#152

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

když tak koukám občas na skyquality, tak je to prostě jasný, jak jsou ty data použitelný - pokud je někde jenom jedno měření, tak je to haluz. trochu se to zlepšuje, když je to měřák a člověk, kterýho znám a nejlíp třeba noc, kdy jsem byl někde poblíž. ale pořád to neni nic moc.

ale jakmile je někde hromada měření na jednom místě, tak si z toho člověk už prostě udělá obrázek.

nechtěl by už ten Vojta (nebo někdo) na tom skyquality už trochu zapracovat a udělat tam ty vylepšení, o nichž se tu furt mluví (přepočet na měřák, aspoň nějaký přepočet L-W - a proboha hlavně tu jinou barevnou stupnici v exportu!)?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#153

Příspěvek od ladin »

Taaaak, chce to vic mereni z jednotlivych lokalit a zajimavy jsou i mereni za horsich atmosferickych podminek, ale kdyz je jasno. Mozna tyhle mereni jsou zajimavejsi nez TOP mereni. Ta TOP-WORST diference pro urcitou konstelaci oblohy (rocni obdobi) se me jevi jako paradni ukazatel kvality stanoviste. Dokonce nemusime mit skalibrovany meraky mezi sebou. Staci jedna lokalita jednim merakem.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#154

Příspěvek od MaG »

..Sám přístroj vykazuje odchylky při každém měření v řádu desetin procent tj. v setinách MSA. M
Hele chápu tvou skepsi a díky i za argumenty pro její podporu, ale vyloženě hračka to nebude, když vemu např. to co ti může dokázat měřák Severák o letních nocech - viz. Ladin, nebo si vem, jak málo je ti známo, že odchylky mezi jedn. měřením nejsou dány přístrojem, ale člověkem. Já ti klidně s více přístroji ukážu že naměřím ty samé hodnoty s odchylkou výjimečně o 0,01 a na mém bez odchylky, všechna měření stejná. Podle mně to lidi neuměj držet..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#155

Příspěvek od Psion »

Nenazval bych to Martine skepsí, ale zabývám se elektronikou asi tak dlouho, kolik Ti je let, možná o něco více a vím co mluvím. Všechny tři SQM co mám doma, tak s nimi měřené hodnoty (položené na pevné podložce) cestují v řádu setin (řekněme +/- 0.02) a ani u jednoho se hodnoty neshodují. Např. stačilo opravdu mírně přihnout snímač u SQM-W a hned měří o 0.2 MSA méně, než před tím.

Já neshazuju váš projekt, naopak se mi celkem líbí takové projekty, jen říkám, že je potřeba to brát s rezervou. Tedy měřím lokality taktéž, ale nedělám z toho žádné závěry, prostě je někde menší či větší tma a porovnávám to s MHV viděno mýma očima a udělám si z toho nějaký závěr, ale určitě ne takový, že na Tenerife nemá smysl fotit, protože tam je "tma" jako 40km od Prahy.
Odpovědět