Lasery odrazene v mracich

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Lasery odrazene v mracich

#16

Příspěvek od kojan »

Asi před měsícem jsem e-mailem v tomto smyslu oslovil pana Suchana z ČAS -neb jsem nabyl dojmu,že se touto problematikou zaobírá, ale neodpověděl mi.Strpeni s Pavlem, chudak toho ted ma az nad hlavu. Kdyby to bylo nejak urgentni, tak dejte vedet me a ja pri pristim hovoru vyridim...

Jinak me napadla takova fajna zaskodnicka taktika i kdyz je to asi utopie - staci k tomu jen dieselgenerator, silny reflektor a poradne osvitit vchod k tem bordelum. To si pak rozmysli jestli svitit na oblohu nebo ne kdyz my jim svitime na zakazniky a ti si rozmysli jestli byt videt a byt i treba vyfoceni. A kdyz prijede policie, tak co muzou? Vzdyt prece delame totez co oni. Tak az nas vykazou, potom musi zakazat i je.
Stejne tak by bylo mozne svitit doma do oken nejakemu nerozumnemu panu starostovi nekde na dedine, nebo treba takove pani reditelce SPS Karvina, i kdyz zde asi bude obtezovan i hlukem a svetlem dle zakona a on jako soukroma osoba nic nepacha a policajti nas pak muzou zcela regulerne vyhodit. Kazdopadne jako ukazka dobry.
Ale toto uz jsou extremni metody srovnatelne s Greenpeace kdyz se splhaj na komin a vyvesujou transparenty, ale ve zpravach jsou vzdycky:-)
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Lasery odrazene v mracich

#17

Příspěvek od ladin »

Posveceni starostova domu je pritazlive provokativni myslenka. Uvazovali sme nad tim, ze bysme usporadali svetelnou demonstraci. Dobson, kdyz do ohniska vlozis dostatecne silnej zdroj funguje jako pomerne slusnej relektor. Pokud by se dalo vic takovejch dobsonu dohromady, mohli bysme "nasvitit" domacnosti ouradu z dostatecny vzdalenosti - a mohlo by to byt i efektni.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Lasery odrazene v mracich

#18

Příspěvek od kojan »

jooo, hustej napad. akorat jen tak demonstrativne to nema asi cenu. jedine napsat mediim ze v tolik a tolik budeme svitit tam a tam a je to za ucelem tim a tim.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Lasery odrazene v mracich

#19

Příspěvek od kojan »

a nebo teoreticky nemusi byt ani moc silne reflektory, mohlo by se to pojmout jako hepening a stacilo by svitit vsim co se doma najde od petrolejky po profi hasicskou rucni svitilnu:-)
akorat je potreba vybrat mesto, kde je nejaky konkretni spatne resitelny problem a zaroven tam je dost lidi kteri se toho zucastni a pak je taky potreba vybrat nejakou obet:-) a nebo kdyz tak jen svitit na radnici, to bude mozna lepsi, at nejsme za krvelacne svine to kamenuji chudaka pana starostu u nej doma...
co vy na takovy hepening...?
KoMar
Příspěvky: 603
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Lasery odrazene v mracich

#20

Příspěvek od KoMar »

A heslo bude: "Aby se vám konečně rozsvítilo!"  ;D nebo něco podobného. ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Lasery odrazene v mracich

#21

Příspěvek od MaG »

Ladine tohle bychom měli domluvit a udělat velikonoční happening na Ještědu s názvem "aby se vám v hlavě rozsvítilo" a dovézt tam dobsony a někdy kolem půl deváté, deváté je rozsvítit a mířit s nimi do Liberce. A celé o tom informovat do médií. To sklopení k obzoru by se snad nějak pořešilo. Máme minimálně dva a věřím že by se další sehnaly, Aleš je navíc docela spřízněn s médii. Promysleme to. Má být hezky a bude snad i čas. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Lasery odrazene v mracich

#22

Příspěvek od Daja »

Tedy vážení, jestli to myslíte vážně, tak raději ten neutrální, ovšem dokonale demonstrativní Ještěd. ;)
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Lasery odrazene v mracich

#23

Příspěvek od kojan »

To je uplne bomba napad s tim Jestedem. Ja to mam sice trochu z ruky, takze se nezucastnim, ale urcite vam pomuzu s propagaci. Ale je fakt potreba, aby to melo ucast a aby to nebylo jedno slabe svetylko. S treba domluvte nahore s vysilacem, at vam pujci elektrinu na prodluzku a napujcujte si reflektory od znamych - ty svinstva z obchodaku uz ma kde kdo... jen at nahore nevyleti jistice:-)
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Lasery odrazene v mracich

#24

Příspěvek od ladin »

Ok, velikonoce jsou dost brzo, ale muzeme to o nich vyzkouset - jestli by to fungovalo. Se 4W diodou v ohnisku jsem za dobry viditelne osvetlil 2.5km vzdaleny kopec, stin pavouka byl rozeznatelny v 500metrech. Chce to :
0. Probrat to jestli je to realizovatelny technicky / pravne
1. Dobry zdroj, ledky v celovce jsou malo.
2. Pocasi - par dni po prechodu fronty, s trochou smogu ve vzduchu nad mestem, aby bylo kuzele dobre videt.
3. Dat do kupy vic lidi - Liberec se da nasvitit z vicero mist.
4. Realizovat.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Lasery odrazene v mracich

#25

Příspěvek od kojan »

nemyslite ze budou jakekoliv ledky slabe? Spis jsem mel na mysli halogenove reflektory...
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Lasery odrazene v mracich

#26

Příspěvek od ladin »

jo ty by asi byly nejlepsi
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Lasery odrazene v mracich

#27

Příspěvek od kojan »

vis co, s cim vy na nas, s tim my na vas!:-)
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Lasery odrazene v mracich

#28

Příspěvek od Daja »

0. Probrat to jestli je to realizovatelny technicky / pravne
To je to první, protože když byste použili jen (maličko upravené) dalekohledy, asi by se to dalo přijatelně vysvětlit případné návštěvě strážců pořádku. V případě světelného"útoku" něčím jiným už by to mohli považovat za neohlášenou demonstraci a také trošku podkopete argument "šetřeme energií".
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Lasery odrazene v mracich

#29

Příspěvek od MaG »

Zcela výjimečně, asi díky úplňku mi lasery z blízké obce přišly poměrně estetické. Poprosil jsem tedy Aleše, aby to vyfotil, já měl jen 135 mm objektiv. On měl naopak velmi širokoúhlé vybavení. Vznikl nádherný snímek, který je ale zároveň mementem pro všechny. Mohl by být na nějaké publikaci o světelném znečištění..

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Lasery odrazene v mracich

#30

Příspěvek od robert »

Strpeni s Pavlem, chudak toho ted ma az nad hlavu. Kdyby to bylo nejak urgentni, tak dejte vedet me a ja pri pristim hovoru vyridim...Ahoj, samo je to stále aktuelní! Téměř každou noc a vzhledem k tomu,že měřím pro Astronomický ústav,tak mi to silně vadí.Když je jasná obloha,tak se to prakticky neodráží,ale teď v tom zákalu to zlobí hodně.Navíc to není stálé,ale točí se to -na jednom snímku to je na druhém ne apod.
Samo lze dělat lecos,ale nejdřív bych zkusil oficielní cestu přes obecní úřad,ale jak jsem psal .chtělo by to od právníka a pak by to bylo pro všechny a možná i na podobné případy.Kdyby si to ČAS vzal na starost ...?! Díky Robert
Odpovědět