SQM data

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SQM data

#1

Příspěvek od michal.b »

Do ruky se mi konecne dostal Unihedron Sky Quality Meter, ktery jsme si spolecne s kolegy z MikroAstroCaje koupili. Budiz toto vlakno venovano merenim porizenym pomoci tohoto pristroje - doufam ze se kouzelna krabicka dostane na co nejvic ruznych mist, abychom si mohli udelat relevantni predstavu o tom jaka je kde obloha. Krome toho samozrejme budeme doplnovat udaje i do sekce Pozorovaci stanoviste.
Hodnoty jsou uvadeny v magnitudach na ctverecni uhlovou vterinu, za idealni oblohu se povazuje 22.0 mag/arcsec^2.
Praha, Palackeho namesti (centrum), 21:00 UT, zatazeno nizkou oblacnosti, Mesic temer v uplnku - SQM: 15.2 (zenit)

Plzen, Kosutka (okraj mesta), 22:00 UT, zatazeno stredni oblacnosti, Mesic v uplnku - SQM: 16.7 (zenit)
Plzen, Kosutka (okraj mesta), 00:00 UT, jasno, Mesic v uplnku - SQM: 18.9 (zenit) = Bortle 7
Plzen, Kosutka (okraj mesta), 22:00 UT, jasno - SQM: 19.6 (zenit) = Bortle 6

Primda, 23:00 UT, jasno, Mesic v posledni ctvrti - SQM: 20.7 (zenit) = Bortle 5
Primda, 21:30 UT, jasno - SQM: 21.3 (zenit) = horsi Bortle 4
Primda/Nova ves, 22:00 UT, jasno - SQM: 21.5 (zenit) = lepsi Bortle 4

Klášterec, louka vedle malé osady kousek od Vimperka, 3. srpna, 23:00 UT, jasno, SQM: 21.45, MHV 6.8 (podle HD 161162), lepší Bortle 4
Úskalím měření byla mléčná dráha, která byla tou dobou prakticky v zenitu. Hodnota 21.45 je průměrem asi pěti meření, které však moc nekolísaly. Žádnou korekci kvůli mléčné dráze jsem neprováděl, a tak nezkreslené měření by bylo asi ještě o něco lepší.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

SQM data

#2

Příspěvek od ladis »

Neni namerena hodnota zavisla na mnoha vice faktorech? Nebo prostroj podava skutecne objektivni informaci o mezni MHV v zenitu?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SQM data

#3

Příspěvek od michal.b »

Pristroj podava objektivni informaci o jasu oblohy v miste, kam ho namiris.
MHV je udaj subjektivni, ale samozrejme ze jednim z mych umyslu je nalezt nejaky vztah mezi tim, co nameri SQM a moji osobni MHV.
Da se zhruba rict, ze ona hodnota 22.0 mag/arcsec^2 pri jasne obloze odpovida Bortle 1 a MHV kolem 8 mag u pozorovatele s dobrym zrakem.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

SQM data

#4

Příspěvek od ladis »

zajimave, pusobive. Docela bych rad, kdybys me (resp. me 3 pozorovaci stanoviste) s SQM rovnez navstivil ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

SQM data

#5

Příspěvek od karel.mokry »

Ahoj,

pristroj na stejnem principu bude porizovat CAS (ten se bude pujcovat) a dalsi bude kupovat AsU AV CR. Pristroje zatim nejsou v CR.

Idealni by bylo zverejnovat mereni prehledne na jednom miste, napr. www.astro.cz/znecisteni/ vytvorit tabulku/mapku s vysledy mereni.

Karel Mokry
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

SQM data

#6

Příspěvek od dvader »

karel.mokry napsal: Ahoj,

pristroj na stejnem principu bude porizovat CAS (ten se bude pujcovat) a dalsi bude kupovat AsU AV CR. Pristroje zatim nejsou v CR.

Idealni by bylo zverejnovat mereni prehledne na jednom miste, napr. www.astro.cz/znecisteni/ vytvorit tabulku/mapku s vysledy mereni.

Karel MokryTak to by bylo docela fajn, pokud byste jej už měli na DsD, já tam budu brát ten náš (MAČovský) a mohli bychom porovnat naměřené hodnoty...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SQM data

#7

Příspěvek od michal.b »

Predpokladam, ze i nas meric si budou moci vazni zajemci pujcit, ale prioritu maji pochopitelne lidi, kteri na nej prispeli.

Nejaka databaze bude urcite vhodna. Ve spojeni s interaktivni mapou by se mohlo jednat o velmi zajimavou aplikaci (ted jeste kdo to udela). Minimalne by se tak mohly kalibrovat a zpresnovat existujici mapy svetelneho znecisteni.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

SQM data

#8

Příspěvek od karel.mokry »

michal.b napsal: Predpokladam, ze i nas meric si budou moci vazni zajemci pujcit, ale prioritu maji pochopitelne lidi, kteri na nej prispeli.

Nejaka databaze bude urcite vhodna. Ve spojeni s interaktivni mapou by se mohlo jednat o velmi zajimavou aplikaci (ted jeste kdo to udela). Minimalne by se tak mohly kalibrovat a zpresnovat existujici mapy svetelneho znecisteni.
databazi neni problem udelat, tedy pokud se domluvime na uchovavanych parametrech. Coz je na sirsi diskuzi - min. s Pavlem Suchanem.

K interaktivni mape - uz jsem zkousel udelat externi kml soubor pro google maps. Nemel by byt problem do takoveho souboru doplnovat/generovat i informace o mistech, kde probehlo mereni.

Karel
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

SQM data

#9

Příspěvek od Habl »

Dokud nebude u nás upravena legislativa o světelném znečištění jako například ve Slovinsku, tak budeme stále jen měřit a zjišťovat zhoršující se hodnoty.

Největším nešvarem je pokud svítíme zbytečně pánu bohu do oken a neustále takto zvyšujeme energetickou spotřebu.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SQM data

#10

Příspěvek od michal.b »

Jen takova zajimavost - vcera jsem si overil, ze pri hodnotach kolem 21 pridava mlecna draha zhruba 0.15 mag/arcsec^2.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

SQM data

#11

Příspěvek od ladis »

Michale, nemel bys cestu do vychodnich cech? Moc rad bych zmeril jednu lokalitu blizko Jicina, o ktere MaG prohlasil, ze mi ji zavidi... Myslim, ze jde o vyjimecnou lokalitu ve vych. cechach v 500m n.m.

Mohu ji porovnat s Jizerkou a ackoliv to neni kvalita Jizerky, dost se ji to priblizuje.

Resp. kde jste SQM koupili? Uvazuji tez o jeji koupi.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SQM data

#12

Příspěvek od michal.b »

Cestu na vychod neplanuji, ale myslim, ze by nebyl problem nejak zaridit, aby sis mohl nas meric pujcit (zejmena kdybys mel cestu do Prahy ). Urcite bude k dispozici na Dovolene s dalekohledem a na MHV. Navic ted by mel mit dalsi SQM pujceny Cassi, takze jestli se s nim nekdy vidis, urcite byste se take nejak domluvili.

Pokud by sis chtel tuhle hracku koupit (pozor, je to dost navykove - clovek pak vic lita po okoli s pipakem nez aby pozoroval ;D ), nejlepsi by to bylo asi primo u vyrobce, odkaz je hned na zacatku prvniho prispevku.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

SQM data

#13

Příspěvek od Cassi »

Sorry za menší offtopic tuto zpravičku už mam předepsanou, tak ji sem zkopíruju :)

Zdravím z dálného východu z AO Kolonica (astrokolonica.sk) :)
První noc (7./8.8.2008) byla úžasná. Pod lepší oblohou jsem ještě nikdy nebyl!! MHV 7.2mag (v Draku), viděl jsem ji cca 20-30% času (bočním viděním). Hvězda 6.6mag byla vidět kolem 50% času Možná bych viděl i slabší hvězdy, ale mapky, které jsem měl připravené byly právě jen do 7.2mag, tak jsem se na slabší nezaměřoval.

SQM ukazovalo vemi dobré hodnoty – 21:30 SEČ 21.45mag/arcsec2, 21:40 SEČ 21.52mag/arcsec2, 23:34 SEČ 21.57mag/arcsec2 (nejtmavší měření)!! V 2:05 SEČ 21.52mag/arcsec2 .
Obloha byla pěkně tmavá (samozřejmě, že né černá), tmavší jsem zatím neviděl. Mléčná dráha byla velmi výrazná a široká v jejích „slabších místech“ (Cassiopeia, Perseus). Zdálo se mi, že část Mléčné dráhy v Cassiopei sahá až téměř k M31 ! Galaxie M33 byla vidět bočním viděním jako mlžinka.

Na začátku noci byla krásně vidět Mléčná dráha ve Štítu a Střelci, byla nádherně strukturovaná (všelijaká zjasnění a potmavení). Malý oblak ve Střelci (M24) a M8 (Lagoon) byly velmi výrazné. Myslím si, že jsem okem viděl i M17, M16 a M11 – na jejich místech byly v Mléčné dráze malé mlžinky, tak to snad byly ony.

Škoda, že se tu musím věnovat z velké části pozorováním meteorů (meteorářská expedice). Jinak bych to využil na zkouknutí DSO. Během přestávky jsem si půjčil somet binar 25x100 -> pro mě bohužel monar, dalekohled má rozbité nastavení rozestupu očí a nemůžu si to pro sebe nastavit.
Severní Amerika, byla velmi výrazná a to bez jakéhokoliv filtru, možná bych ji mohl připrovnat k pohledu s UHC filtrem o pár dní dříve na AGO Modra (SQM 20.92). Možná s tím filtrem trošku přeháním, ale když porovnám oba pohledy bez filtru (AGO Modra a AO Kolonica), tak Kolonická obloha mi tu mlhovinu ukázala výrazněji! Řasové mlhoviny v 25x100 byly bez filtru taky hezky vidět, překvapil mě pickeringův trojúhelník.

Na konci noci už byl trošku opar,všechno bylo mokré. Obloha kolem obzoru do výšky cca 20° byla světlejší (SQM 21.52mag/arcsec2). Krátce po skončení noci bylo v náznaku vidět i zvířetníkové světlo v Býkovi, které sahalo možná až k Plejádám.

Doufám, že i další noci budou podobné.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#14

Příspěvek od Tharos »

Poslušně hlásím další výskyt SQM meteru :), tentokrát ve Vimperku. A tak budu též s radostí proměřovat a dokumentovat nerůznější lokality v mém okolí.

Začnu těsným okolím svého bydliště:

Klášterec, louka vedle malé osady kousek od Vimperka, 3. srpna, 23:00 UT, jasno, SQM: 21.45, MHV 6.8 (podle HD 161162), lepší Bortle 4

Úskalím měření byla mléčná dráha, která byla tou dobou prakticky v zenitu (můj SQM zabírá cca 84° kužel). Hodnota 21.45 je průměrem asi pěti meření, které však moc nekolísaly. Žádnou korekci kvůli mléčné dráze jsem neprováděl, a tak nezkreslené měření by bylo asi ještě o něco lepší.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#15

Příspěvek od Tharos »

Pro Michala: Na unihedron webu ve FAQ píší, že pracují na přesném modelu jasu mléčné dráhy, kdy k "očištění měření" od jejího vlivu bude stačit do nějaké aplikace nad ním postavené nasypat lokalitu, čas a SQM naměřenou hodnotu a výstupem bude přesné, "očištěné měření". Tak kéž tuhle službu dají v dohledné době dohromady.

Mapy s naměřenými hodnotami už existují, podívej(te se všichni) na:

http://unihedron.com/projects/darksky/downloads/

Všechny jsou to Google Earth *.kml, což je pro tenhle účel formát jako stvořený. Nejsem si ale jistý, kam by měl člověk poslat svá měření, aby ho do těch stávajících mapek nějak operativně přidali...

Jinak ta hodnota 21.5 z Přimdy je moc hezká - je to čistě naměřená hodnota, anebo už po nějaké korekci?
Odpovědět