Světelné znečištění v médiích

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění v médiích

#481

Příspěvek od Zbych »

MilAN píše:Pokud si přečtu článek, vypadá to, že Brdy jsou lepší než Manětínská oblast. Ze snímků to vypadá opačně. Proč tedy ten chvalozpěv na Brdy ?
Když jsem si to přečetl a podíval na snímky, měl jsem stejnou reakci. Otázka je, nakolik je ten rozdíl mezi Brdy a Manětínem tak markantní.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Světelné znečištění v médiích

#482

Příspěvek od MilAN »

to: MaG :
Promiň, já jsem to nepsal proto, abych hodnotil článek z X aspektů. Zrovna tak ne proto , abych hodnotil to, co kdo jak myslel a chápal. Můžeš být klidný, jako starý turista , který pod širákem strávil nepočítaně nocí, noční přírodu vnímám ( je to skutečně největší nepřítel člověka :) ). A proto mi strašně vadí astronomové, kteří na jedné straně chtějí chránit tmu v přírodě , a v té samé přírodě ( a často v chráněných územích), mají v noci spuštěné motory svých aut aby mohli nabíjet baterie a sebe ohřívat :). A také bych mohl napsat, že mi v článku chybí to, že ačkoliv se tam vojáci celou dobu chovali určitě jako zvěř, přirodě to neublížilo tak, jako ochranáři uškodili Šumavě :) ( to jen tak na okraj, abys věděl, jak to vnímám já a nemusel se to domýšlet ).
Ale mluví se tam jasně o nějaké úrovni světelném znečištění a obrázek ukazuje něco jiného. A to je něco, co máme osobně vypozorováno a víme i od astronomů, kteří se v Brdech pohybují celý život. Proto jsem vznesl tu otázku na autora příspěvku, aby to bylo jasné a ne proto, abys mi vysvětlil, jak se to má správně vnímat. :) (nic ve zlém, chápu profesionální deformaci vysvětlovat to té zvěři ve škole...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Světelné znečištění v médiích

#483

Příspěvek od Homer »

Odbočím, ale nedá mi to. Milane, pobyl jsem na vojně jako dělostřelec dva roky a v Jincích ( nejen tam )jsem strávil nejedny letní i zimní střelby. Jako normální kluk jsem na vojně nebyl rád - nicméně pokud tam po cvičeních něco zůstalo, tak jedině díry v zemi a vyježděné koleje. A to jak známo přírodě dokonce prospívá v její diverzitě. Zde máš pravdu. Mluvím o československých a nikoliv spřátelených vojácích. Jejich přístup byl, jak známo z jiných míst, odlišný.
A ochránci Šumavy? Jsem docela přesvědčen, že je to stejná káva jako ochránci tmavé oblohy. Jde jim vlastně o totéž, volí i podobné, možná i nešťastné metody, jen ti první čelí daleko tvrdšímu nepříteli, který by v zajímavé lokalitě viděl sjezdovky, hotely a těžbu dřeva v daleko větším rozsahu. I malé dítě pochopí, že kůrovec i smrk zde existují souběžně déle než člověk a než ten začal mít podnikatelské záměry, vše fungovalo. Až se Šumava dál rozparceluje pod vidinou kšeftů z turistů a hezky se v noci osvětlí, pak budou moudřejší Slovinci levně nakupovat naše dalekohledy.Nemyslím tedy, že ochránci Šumavy jí škodí, minimálně apelují a bijí na poplach - no a mnozí ( nic ve zlém ) se jim smějí stejně jako ochráncům tmy...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Světelné znečištění v médiích

#484

Příspěvek od MilAN »

Radši nebudeme dál rozvádět situaci na Šumavě, problém tam je hlavně ale v tom, že ochránci chtějí "chránit přírodu", ale Šumava je dnes, ( a byl posledních 200 let) hospodářský les s vysázenou monokulturou smrku, kde se hospodařilo a zároveň ( jako v každé jiné monoklutuře ) zasahovalo proti kůrovci. Není slyšet nic o obnově nebo návratu k původnímu lesu, ale jen co všechno je potřeba zakázat To ale asi není řešením
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění v médiích

#485

Příspěvek od Zbych »

Dneska jsem slyšel ve zprávách Country rádia, že (parafrázuji) "... podle měření astrologů je v Brdech nejlepší noční obloha, jakou u nás máme."
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění v médiích

#486

Příspěvek od MaG »

Hmm takže pravdu měl Milan, vyznělo to blbě, ale to se u médií musí očekávat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Světelné znečištění v médiích

#487

Příspěvek od Homer »

MilAn: pravda, nicméně stále věřím, že za přírodu se dá pokládat i hospodářský les, který je ostatně všude kolem nás a tedy že i tento les má smysl chránit, neboť lepší takový les než sjezdovky, vleky, hotely a asfaltky osvětlované co to dá. Kupodivu přírodou je neoddělitelně i poušť. Ovšem nic není černobílé a i Šumava má partie, kde se netěžilo a netěží a kde nerostou monokultury, ty by se měly chránit tuplem. To ad jedna. Ad dva - není protikůrovcový zásah jeden jako druhý jako není dalekohled jako dalekohled. Ad tři - o návratu k "původnímu lesu" a rozšíření prvních zón se volá dlouho a celkem hlasitě. Na patřičná místa to špatně doléhá, protože se do cesty volání staví protihlukové stěny a cílové subjekty si nasazují chrániče sluchu :-). Ad čtyři - ještě tak před 12 000-14 000 roky byla Šumava tundrou s ledovci a po lese nebylo ani památky. Je tedy otázkou, budeme-li hnidopichové, co je vlastně původní.
Souhlasím, že ochránci volí často nešťastné metody, možná se nechávají i manipulovat ( nevím ), ale ochránci tmy by se přece z takovýchto situací měli umět poučit. No, dosť bolo Šumavy...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Světelné znečištění v médiích

#488

Příspěvek od ladis »

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění v médiích

#489

Příspěvek od Psion »

Každý článek dobrý i když LED je ďáblovo sémě :)
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Světelné znečištění v médiích

#490

Příspěvek od Cassi »

Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Světelné znečištění v médiích

#491

Příspěvek od Jarous1 »

S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění v médiích

#492

Příspěvek od L@dis »

Krok správným směrem..
Nasvícení památek, billboardů a podobných "objektů" bych ještě limitoval časem..22h a dost!
Vedle ve vesnici je obřím halogenem ze vzdálenosti cca 100m nasvícen úřad + školka..
Spousta světla svítí zbytečně na oblohu a to celou noc..nechápu proč!..a takových případů je nespočet..
Pokud tento zákon zamezí spoustě takových "zvěrstev", bude to jedině dobře..
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění v médiích

#493

Příspěvek od Cztwerec »

Snad to projde. Konkrétně nechápu svícení reklam, obchoďáků a podobných nesmyslů do noci ikdyž je zavřeno. Tam je logika úplně mimo. A taky doufám, že se to přímo omezí, ne že se pouze změní na LED nebo přijdou projekty, které někomu namažou kapsu i s dotacema a výsledek bude ještě horší. Možná jsem zbytečně pesimista...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Světelné znečištění v médiích

#494

Příspěvek od ladis »

...spíše bych řekl, že jsi realista...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
sasa
Příspěvky: 4
Registrován: 17. 04. 2014, 07:51
Bydliště: Ceska Lipa

Re: Světelné znečištění v médiích

#495

Příspěvek od sasa »

Zákon je opravdu zatím nedokonalý. Tuto odpověď jsem obdržel z městského úřadu, ohledně nadměrného osvětlení nákupní zóny Paráda shoping v České Lípě:
"Jen na vysvětlenou - všechny komerční organizace (viz. Děčínská Paráda shoping, Kaufland atd.)
si zajišťují a provozují osvětlení parkovišť a svých prostor sami. Takže město nemá vliv na druh,
provedení a parametry jejich světlených zařízení.
S pozdravem".
Je-li to opravdu tak, je jediná možnost. Tlačit na poslance.
Odpovědět