Světelné znečištění v médiích

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Světelné znečištění v médiích

#31

Příspěvek od VK »

michal.b napsal: Nahodou jsem narazil na tuhle fotku. Melo by se jednat o Olomouc kolem pulnoci. Des a hruza :-/

[edit]Pozor, fotka ma 2MB![/edit]
Potvrzuji, že se jedná o Olomouc. Je to fotografováno ze západního konce města. Svítící silnice vpravo je výpadovka na Brno, zářící "městská čtvrť" je areál fakultní nemocnice - vlastně možná je to obchodní zóna, která se při pohledu z místa fotografování promítá blízko. Vlevo ta vysoká budova - už jsem zapomněl, co v ní sídlí - je v Nové ulici, relativně na kopci, blízko konečné tramvají 1 a 4. Blízko ní je vidět kostel na Svatém kopečku, červeně svítí vysílač v Radíkově, asi 3 km za Svatým kopečkem.

Je to jeden z důvodů, proč to město nemám rád, a nebo jsem z něj přinejmenším velmi rozčarovaný. Ono to město má určité své specifické a neopakovatelné kouzlo, to zase ano. Ale já jsem tomuto kouzlu nějak nepřišel na chuť. Proto jsem taky vymyslel výrok, že jsou 2 nejhoší věci, které se mohou stát astronomovi: oslepnout a žít v Olomouci.

V. K.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#32

Příspěvek od Pavuk_ »

jirkaM32 napsal: Je pravdou, že nejdůležitější je osvěta. Nejenom, že
nesprávné svícení "škodí tmě", ale rovněž má neblahý vliv na lidské zdraví, přírodu apod. Zejména tam bude cesta, protože na to většinou lidé lépe slyší, než na to, že to "škodí astronomům". V dobách, kdy jsem byl radním v obci, prosadilo se, že od 24 hod
do 5 hod. se vypínalo veřejné osvětlení. Nic zvláštního se nedělo, nezvedla se žádná "kriminální"
činnost apod. Potom jednou, snad při cestě ze zábavy, někdo poškodil značky, vysypal popelnice, a byl problém. Znovu se svítí, právě na nátlak lidí. Vandalská čiinnost, ale zůstala stejná.
Já bydlím na konci obce, směrem k lesu na V a JV, kde na cestě jsou dvě lampy. Tak jsem si domluvil vyjímku, že mi elektrikář zabudoval vypínače, na moje náklady, a já si lampy vypnu, když potřebuji.
Rovněž při té příležitosti jsem firmě, která provádí
opravy a montáž osvětlení v obci, udělal malou přednášku, aby měnili již zastaralé typy výbojek
za novější, "výhodnější " pro tmu.
Uvidíme, jestli to bude mít účinek. V tom smyslu budu mluvit i se starostou.
Zravím Jirka

Ked za nim pojdes urcite si vytlac toto a daj mu to:
http://www.astro.cz/www.astro.cz/cs_CZ/ ... -04-28.pdf

alebo poziadaj o hotovy letak, vid: info: http://www.astro.cz/znecisteni/informace/
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#33

Příspěvek od Pavuk_ »

Oslovil ma (!) Novy Cas a bude clanok mozno aj na 3 strany nedelnom vydani, budu tam uz podrobnejsie informacie a vela obrazkov.

Pravdepodobne to vyjde az buduci vikend (tento uz nestihame).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#34

Příspěvek od Pavuk_ »

Pavuk_ napsal: Oslovil ma (!) Novy Cas a bude clanok mozno aj na 3 strany nedelnom vydani, budu tam uz podrobnejsie informacie a vela obrazkov.

Pravdepodobne to vyjde az buduci vikend (tento uz nestihame).
Takze na 90% to vyjde v tuto ( 13.8 ) nedelu, takze kto je zvedavy, nech si kupi Nedelny Novy Cas ;)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#35

Příspěvek od Pavuk_ »

Pavuk_ napsal:

Takze na 90% to vyjde v tuto ( 13.8 ) nedelu, takze kto je zvedavy, nech si kupi Nedelny Novy Cas ;)
Ospravedlnujem sa vsetkym, ktory si kupili tohto nedelny novy cas a nic tam nenasli.

Clanok je hotovy a pripraveny na tlac a od redaktora som dostal avizo ze to tam "urcite" bude ale ... nebolo ... novinari ... no comment
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Světelné znečištění v médiích

#36

Příspěvek od PPos »

Pavuk_ napsal:

Ospravedlnujem sa vsetkym, ktory si kupili tohto nedelny novy cas a nic tam nenasli.

Clanok je hotovy a pripraveny na tlac a od redaktora som dostal avizo ze to tam "urcite" bude ale ... nebolo ...  novinari ... no commentAspon je vidiet ze novinari povazuju svetelne znecistenie len za vymysel hrstky ludi okolo astronomie. Maju radsej "klebety" po tych ludia pasu ako divy. Ak ti to v dohladnej dobe nevide skus oslovit nejaky tyzdenik.
Uživatelský avatar
Neso
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 08. 2006, 15:47

Světelné znečištění v médiích

#37

Příspěvek od Neso »

Dnes som cital novy cas a v nedelnom cisle ma byt Astronomovia varuju: Neuvidime hviezdy. Kto bude citat? Ja hej
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Světelné znečištění v médiích

#38

Příspěvek od Dominik »

PPos napsal:
Aspon je vidiet ze novinari povazuju svetelne znecistenie len za vymysel hrstky ludi okolo astronomie. Maju radsej "klebety" po tych ludia pasu ako divy. Ak ti to v dohladnej dobe nevide skus oslovit nejaky tyzdenik.
Nie každý novinár je bulvárny novinár... A myslím, že jeden novinár, ktorý tento problém berie vážne je môj otec.

Reportáž som si samozrejme pozrel, je zaujímavé, že to tu niektorí berú za prvý krok k niečomu... Kedy sa naposledy niekedy v médiach hovorilo o tomto probléme? To by ma zaujímalo.
Uživatelský avatar
geminorum
Příspěvky: 66
Registrován: 30. 11. 2004, 18:35

Světelné znečištění v médiích

#39

Příspěvek od geminorum »

tak v dnesnom Novom case (nedela 27.08.2006) ten Pavukov clanok uz vysiel
Newton 300/1700; MEADE 90/1000; SkyMaster 25x100; HEQ-5 Pro SynScan
Uživatelský avatar
Neso
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 08. 2006, 15:47

Světelné znečištění v médiích

#40

Příspěvek od Neso »

mozem potvrdit! je tu o tom cela dvojstrana.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění v médiích

#41

Příspěvek od MaG »

Neso napsal: mozem potvrdit! je tu o tom cela dvojstrana.
Naskenujte :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Světelné znečištění v médiích

#42

Příspěvek od ceres »

MaG napsal: Naskenujte :)
http://www.szaa.sk/bpu/nc_pavuk_all.jpg (1,6 MB)


:D
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#43

Příspěvek od Pavuk_ »

Clanok vysiel. Autor clanku je redakcia Noveho Casu (ktora ma oslovila) s pouzitim mnou dodanych textov, tabuliek a grafickych materialov (okrem tych vpravo dole ::) ). Cela graficka uprava vratanie popisiek miest a ich umiestnenia na mape je ich dielo.
Nie som uplne spokojny, pretoze vela viet bud vypustili uplne alebo skratili vypustenim "nadbytocnych slov". Avsak niektore vety maju potom odlisny vyznam.
Napr. vetu: "Jas nočného neba je v súčasnosti na Slovensku tak veľký, že úchvatná čistá prírodná obloha nie je už nikde dostupná." skratili na "Jas nočného neba je v súčasnosti na Slovensku tak veľký, že obloha nie je už nikde dostupná." Zostalo iba slovo obloha a veta nie je pravdiva. Minimalne tam malo zostat prirodna, pretoze to je podstata tej vety. Nikto to so mnou nekonzultoval
Taktiez v slovnom popise ostalo "ze vrha slaby tien", co je informacia doplnkova. Povodny popis znel: "Neopísatelné. Mliečna dráha široká cez polovicu oblohy. Keď vychádza na oblohu, vyzerá ako búrkové mračná. Je taká jasná, že vrhá slabý tien na zem. Jej vzhľad pripomína mramor s jemnými štruktúrami. Až 40000 hviezd volným okom."
Mam tam aj svoju chybu...modra farba je 1.33x a nie 1.5x
Nuz co uz. ;)

Na zaver by som rad zdoraznil, ze za svoje doterajsie aktivity v oblasti svetelneho znecistenia som nedostal ani korunu za ziadny clanok a robim to iba z presvedcenia pre dobru vec.
LbA

Světelné znečištění v médiích

#44

Příspěvek od LbA »

Tak Pavuka odcitovala aj CTK.
Uverejnil to dennik SME :)
http://www.sme.sk/c/2930447/Ludom-vraj- ... t-tma.html
8)
Uživatelský avatar
geminorum
Příspěvky: 66
Registrován: 30. 11. 2004, 18:35

Světelné znečištění v médiích

#45

Příspěvek od geminorum »

Newton 300/1700; MEADE 90/1000; SkyMaster 25x100; HEQ-5 Pro SynScan
Odpovědět